Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 10-12-06, 22:44
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζυμωτό ψωμί

Διάβασα με πολλή προσοχή και τις οδηγίες του Ξένιου και τις λεπτομέρειες του Manara.Ομολογώ κι εγώ οτι τόσο κατατοπιστικές λεπτομέρειες για το πιάσιμο του προζυμιού, είχα χρόνια ν' ακούσω. Δεν έχω να προσθέσω κάτι σ' αυτές.
Το δικό μου σχόλιο αφορά την αγάπη με την οποία καταπιάνεσαι. Πρώτα-πρώτα, όπως κάνουμε με όλα τα πλάσματα που αγαπάμε, έπιδιώκουμε όσο γίνεται να τα αγγίζουμε, να τα χαιδεύουμε να τα "πιλατεύουμε". Το ίδιο ισχύει και με το ζυμάρι του ψωμιού. Οποιαδήποτε άλλη ζύμη, δεν είναι ίδια με αυτή του ψωμιού. Τούτη δω, σε κάνει να τη σέβεσαι. Είναι "πλάσμα" (πλάθω) που ζητάει το άγγιγμά σου. Το ζυμωτό ψωμί γίνεται μόνο με τα χέρια μας. Με ζεστές παλάμες που το κλείνουν μέσα τους άλλοτε στιβαρά κι άλλοτε θωπευτικά.
Ακολουθήστε όποια συνταγή θέλετε. Ψωμί με σταφίδες ή με ελιές, ψωμί με κομμάτια κατσικίσιου τυριού ή γεμιστό με θρυματισμένη σοκολάτα και κόκκους πιπεριού. Με σησαμέλαιο ή με καρύδια, φρατζολάκια, καρβέλια ή ατομικά ψωμάκια, όλα είναι θέμα φαντασίας. Όμως ασχοληθείτε μαζί του.΄Βυθίστε τα δάχτυλά σας στη μαλακή του ζύμη και φέρτε ένα κομμάτι της στην άκρη στη γλώσσα. Πάρτε μια βαθιά ανάσα από το κολλημένο ζυμάρι της παλάμης σας.
Το θέμα ετούτο δεν μπήκε κατά λάθος εδώ, Δεν προοριζόταν για τα "αληθινά συναισθήματα". Όποιος αποφασίσει να ζυμώσει, θα καταλάβει πόση σημασία παίρνει αυτή ακριβώς η διαδικασία. Πέρα από αναλογίες και γευστικές επιλογές.