Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-08, 13:09
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το πράσινο τσάι φέρνει υγεία, διώχνει κιλά

Πολύτιμο «φάρμακο» για σοβαρές παθήσεις αλλά και για αδυνάτισμα είναι το πράσινο τσάι.

Οι ουσίες κατεχίνες που περιέχει έχουν ευεργετική δράση στην πρόληψη καρκίνου και καρδιαγγειακών νοσημάτων, χάρη στην αντιοξειδωτική τους ιδιότητα, ενώ συμβάλλουν στον έλεγχο του σωματικού βάρους, αυξάνοντας την καύση του λίπους.

Τα παραπάνω αναφέρθηκαν κατά τη διάρκεια επιστημονικής ημερίδας, την οποία διοργάνωσε πρόσφατα η Μονάδα Διατροφής του Ανθρώπου, του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων του Γεωπονικού Πανεπιστημίου της Αθήνας.

Επικαλούμενη στοιχεία μελετών, η Γαλλίδα καθηγήτρια Βιοχημείας, κ. Αν-Μαρί Ρουσέλ, ανέφερε ότι η συστηματική κατανάλωση κατεχινών του τσαγιού συμβάλλει στην πρόληψη του μεταβολικού συνδρόμου.

Το σύνδρομο αυτό περιλαμβάνει μία σειρά από μεταβολικές διαταραχές, οι οποίες πολλαπλασιάζουν τον κίνδυνο καρδιαγγειακής νόσου (παχυσαρκία, τριγλυκερίδια στο αίμα, μείωση «καλής χοληστερίνης, υπέρταση και διαβήτης).

Σύμφωνα με την κ. Ρουσέλ, η συστηματική κατανάλωση τσαγιού αυξάνει τις ενεργειακές δαπάνες του οργανισμού, «καίει» τα αποθηκευμένα λίπη, ενεργοποιώντας την καύση τους κατά τον μεταβολισμό τους.

Μεταβάλλει, επίσης, την κατανομή του λίπους και μειώνει τον λιπώδη ιστό που εντοπίζεται στην περιοχή της κοιλιάς. Εντυπωσιακή είναι η διαπίστωση ότι όσοι πίνουν περισσότερα από έξι φλιτζάνια τσάι την ημέρα εμφανίζουν βελτιωμένη ευαισθησία στην ινσουλίνη.

Οι υπέρβαροι, που καταναλώνουν καθημερινά εκχύλισμα πράσινου τσαγιού, εμφανίζουν γρήγορη απώλεια βάρους, μείωση της περιμέτρου της περιφέρειας και περιορισμένη ανάκτηση των χαμένων κιλών ύστερα από δίαιτα.

Η επίκουρη καθηγήτρια, κ. Μαρία Καψοκεφάλου, παρουσίασε τα αποτελέσματα μελέτης σχετικά με τα συστατικά του τσαγιού.

Η βιοδραστικότητα των φαινολικών τους συστατικών -είπε- μπορεί να εξηγήσει τα οφέλη στην υγεία. Οι κατεχίνες είναι η πλέον ενδιαφέρουσα ομάδα και περιλαμβάνει ενώσεις με σημαντική βιοδραστικότητα, όπως η επικατεχίνη, η γαλλική επικατεχίνη, η επιγαλλοκατεχίνη και η γαλλική επιγαλλοκατεχίνη. Βρίσκονται κυρίως στο πράσινο τσάι, αλλά και στο μαύρο τσάι, στο κρασί και σε αρωματικά φυτά.

Η ομάδα της κ. Καψοκεφάλου μελέτησε τη βιοδραστικότητα του λευκού, του μαύρου και του πράσινου. Βρήκε ότι το πράσινο και το λευκό αυξάνουν την αντιοξειδωτική ικανότητα στο πλάσμα και στους ιστούς ζώων (ποντίκια). Σε κλινική μελέτη σε ανθρώπους καταγράφηκε αύξηση της αντιοξειδωτικής ικανότητας του πλάσματος σε σχέση με τη χορήγηση τσαγιού και σιδήρου.

Ο αναπληρωτής καθηγητής Διατροφής του Ανθρώπου, κ. Αντώνης Ζαμπέλας, είπε ότι από τη δεκαετία του 50 άρχισε να γίνεται σταδιακά αντιληπτό ότι τα προϊόντα φυτικής προέλευσης έχουν ρόλο στη μείωση του κινδύνου εμφάνισης χρόνιων νοσημάτων, όπως τα καρδιαγγειακά και ο καρκίνος.

Ο καθηγητής Εργαστηριακής Ενδοκρινολογίας, κ. Ηλίας Καστανάς, τόνισε ότι μικροστοιχεία του τσαγιού απορροφώνται από το έντερο και εισέρχονται στην κυκλοφορία. Οι ιδιότητές τους τα καθιστούν ουσιαστικούς μεσολαβητές της υγείας των κυττάρων.

πηγη:http://www.ethnos.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maralin : 25-10-08 στις 08:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-08, 15:04
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Το πράσινο τσάι είναι από τα αγαπημένα μου. Αλλά ακόμα δεν έχω ξεπεράσει το πολιτισμικό σοκ να μου το σερβίρουν με ζάχαρη.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
maralin (24-02-11)
  #3  
Παλιά 24-02-08, 21:53
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύτιμο «φάρμακο» για σοβαρές παθήσεις αλλά και για αδυνάτισμα είναι το πράσινο τσάι.

Οι ουσίες κατεχίνες που περιέχει έχουν ευεργετική δράση στην πρόληψη καρκίνου και καρδιαγγειακών νοσημάτων, χάρη στην αντιοξειδωτική τους ιδιότητα, ενώ συμβάλλουν στον έλεγχο του σωματικού βάρους, αυξάνοντας την καύση του λίπους.
Ξέχασες να πεις οτι θεραπεύει και την πιτυρίδα!

Η αλήθεια είναι οτι το πράσινο τσάι είναι ένα ωφέλιμο ρόφημα. Ας μη γελιώμαστε, όμως. Μια μελέτη που δείχνει οτι αυξάνει το μεταβολισμό κατα πχ 4.2% (νούμερο που πιθανόν είναι υπερβολικά μεγάλο) ή μειώνει τον κίνδυνο του εμφράγματος κατα 1.4%, δεν μπορεί να αναιρέσει παράγοντες με τεράστια καταστρεπτική επίδραση, όπως είναι για παράδειγμα το κάπνισμα ή τα αρνίσια παϊδάκια στη Χασιά 6 φορές την εβδομάδα.

Αυτό δεν το λέω γιατί διαφωνώ κατ'ουσίαν με το άρθρο. Το λέω διότι αντί να μπερδευόμαστε με τα ψιλά γράμματα καλό είναι να επιμένουμε σε 4-5 απλές αρχές προληπτικής ιατρικής που κάνουν αποδεδειγμένα τεράστια διαφορά στο προσδόκιμο επιβίωσης και τη νοσηρότητα. Υπάρχει μια πληθώρα πληροφοριών στη σχετική αρθρογραφία που τελικά μάλλον μπερδεύει τον πολίτη, παρά τον βοηθά.

Και για να μην πολυλογώ, αφού σήμερα είχα πολύ ελεύθερο χρόνο και σας ζάλισα με τα μηνύματά μου, όσοι καπνίζουν πολύ απλά ας μην ασχολούνται με κανέναν άλλο παράγοντα κινδύνου αφού το κάπνισμα επισκιάζει όλους του άλλους παράγοντες μαζί (εκτός και αν δουλεύεις σε πυρηνικό εργοστάσιο της πρώην σοβιετικής ένωσης ή είσαι ναρκαλιευτής στο Αφγανιστάν).

Κατα τα άλλα, πάω να πιω ένα πράσινο τσάι καπνίζοντας το πούρο μου μετά από 2 κιλά παϊδάκια. Είναι και χωνευτικό, αυτό ξέχασες να το πεις...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
maralin (24-02-11)
  #4  
Παλιά 24-02-08, 22:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασες να πεις οτι θεραπεύει και την πιτυρίδα!
Ε, τότε να πίνω βρε!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-08, 23:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπολόγισα ότι για να φερω τον μεταβολισμό μου στα ..ισια του, μετα τις τελευταιες ουζοταλαιπωρίες που υποβλήθηκα απο άτομα στη Βαση που θελουν να με καταστρεψουν και να μου πάρουν την περιουσία και το ποδηλατακι μου με τις τρεις ρόδες, χρειαζομαι 15 λιτρα πράσινο τσαι την ημερα.

Αλλα.....αν πρασινίσει το αίμα μου και είμαι και γαλαζοαίματος;

Κι άν ξαφνικα γίνω ..ΠΑΣΟΚ;

η Παναθηναϊκός;

ΠΑΡΑΚΑΛΏ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΤΕ, ΑΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΑΥΤΟΊ ΟΙ ΚΊΝΔΥΝΟΙ Ως ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕς.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-08, 01:28
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει κίνδυνος να δεις τον πράσινο κώδικα του Matrix να πέφτει γύρω σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-08, 10:42
Το avatar του χρήστη VKV
VKV Ο χρήστης VKV δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-08 10:07
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΕΠΙΣΗΣ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΑΦΕΨΗΜΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΠΑΧΥΣΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΛΟΥΙΖΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΥΓΕΥΣΤΟ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ) KAI ΧΩΡΙΣ NA EINAI KANENA ΒΑΡΥ ΜΑΤΖΟΥΝΙ ,ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!
__________________
Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...
Η ΖΩΗ ΕΙΝ΄ΩΡΑΙΑ.........
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι οτι το πράσινο τσάι είναι ένα ωφέλιμο ρόφημα. Ας μη γελιώμαστε, όμως. [...]
Αυτά λέω σε πολλούς άλλους που φρίττουν και φωνάζουν για ακτινοβολία από Bluetooth, φούρνους μικροκυμάτων και καλώδια υψηλής τάσης, ενώ μένουν στο κέντρο της Αθήνας, αναπνέουν τον Αθηναϊκό αέρα και καπνίζουν τέσσερα πακέτα για να συνοδεύουν την meatarian δίαιτά τους.

Δυστυχώς δεν πείθω κανέναν.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.