Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-08, 08:51
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξωτερικός σκληρός;

Πριν αρχίσετε τη γκρίνια το ξέρω ότι μπορώ να βρω απάντηση στο δίκτυο κλπ κλπ. Απλώς θα εκτιμούσα και την προσωπική γνώμη φίλων πέραν των απρόσωπων review.

Σκέφτομαι να προσθέσω ένα δεύτερο σκληρό και φλερτάρω με τη λύση του εξωτερικού. Είναι όντως πρακτικό ή απλά είναι μόδα;

Η αγορά είναι γεμάτη USB μοντέλα, δουλεύει στην πράξη η σύνδεση αυτή;

Τρίτο και φαρμακερό: στο πονηρό και ακατάληπτο μυαλό μου κυκλοφορεί η ιδέα να τον χρησιμοποιήσω για να επεκτείνω τους πειραματισμούς μου σε Linux. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή τσάμπα θα παιδεύομαι;

Εκ των προτέρων παραδέχομαι ότι δεν έθεσα με τον καλύτερο τρόπο τα ερωτήματα (παρέχω λίγα στοιχεία για τη χρήση κλπ) και θα υπομείνω το σχετικό "σκίσιμο" χωρίς παράπονα.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-08, 09:46
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο εξωτερικός σκληρός είναι πολύ καλός όταν έχεις κάποια συσκευή που δεν παίρνει εσωτερικό (Playstation), όταν θέλεις να κρατάς backup, όταν έχεις πολλά μηχανήματα και θέλεις να έχεις τα ίδια αρχεία κλπ...
Αν απλά τον καρφώσεις σε ένα μηχάνημα και του συμπεριφέρεσαι σαν εσωτερικό, τσάμπα λεφτά έδωσες και έχεις και μικρότερη ταχύτητα.
Να προτιμήσεις κάποιον e-sata ή firewire, ανάλογα με το τι σύνδεση μπορείς να έχεις στο pc σου. Προσπάθησε να αποφύγεις την USB.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-08, 10:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post

Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέφτομαι να προσθέσω ένα δεύτερο σκληρό και φλερτάρω με τη λύση του εξωτερικού. Είναι όντως πρακτικό ή απλά είναι μόδα;

Η αγορά είναι γεμάτη USB μοντέλα, δουλεύει στην πράξη η σύνδεση αυτή;

Τρίτο και φαρμακερό: στο πονηρό και ακατάληπτο μυαλό μου κυκλοφορεί η ιδέα να τον χρησιμοποιήσω για να επεκτείνω τους πειραματισμούς μου σε Linux. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή τσάμπα θα παιδεύομαι;
1. Αν απλά θέλεις ένα δεύτερο δίσκο, δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις εξωτερικό! Ο εξωτερικός δίσκος είναι φορητός και αυτό είναι όλο το νόημα. Διαφορετικά είναι προτιμότερο να σκάσεις 100 Ε και να πάρεις έναν 500άρη εσωτερικό SATA2 32MB cache.
Αν όντως θέλεις εξωτερικό διότι σκοπεύεις να τον μετακινείς, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους 2.5". Οι 3.5" είναι μεγαλύτεροι σε χωρητικότητα και πιο φτηνοί ανα ΓΒ, αλλά είναι πολύ λιγότερο φορητοί και λόγω όγκου αλλά κυρίως διότι απαιτούν ένα εξωτερικό τροφοδοτικό και τα συνακόλουθα καλώδια (1 USB, 1 για την πρίζα και 1 για τη σύνδεση σκληρού με τροφοδοτικό). Αντίθετα, οι 2.5" λειτουργούν με την τροφοδοσία της USB θύρας και είναι αισθητά μικρότεροι.

2. Η προτιμότερη σύνδεση αν έχεις σύγχρονο Η/Υ είναι η eSATA. Πρόκειται για SATA σύνδεση, μόνο που το βύσμα είναι εξωτερικό. Κατα τα άλλα, μια χαρά παέι και η USB 2.0 όπως επίσης και η firewire. Αν βρεις και τις τρείς, τόσο το καλύτερο.

3. Ναι, μπορείς να βάλεις Linux στον εξωτερικό και να κάνει και boot από εκεί, αλλά ίσως αποδειχτεί λίγο πιο πολύπλοκο από μια συμβατική εγκατάσταση. Το έχω κάνει και γίνεται.

Προτείνω να αποφύγεις τους Seagate διότι βγήκε μια βρώμα ότι έχουν κάποια ασυμβατότητα με το Linux εξαιτίας ιδιαιτεροτήτων (βλ. bugs?) στην εφαρμογή του UBS Mass storage πρωτοκόλλου. Εγώ έχω πάρει έναν WD Passport 2.5" και είμαι ευχαριστημένος, αν και τον έχω χρησιμοποιήσει ελαχιστότατα. Γενικά δεν είμαι και φανατικός οπαδός των εξωτερικών δίσκων.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-08, 10:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν όντως θέλεις εξωτερικό διότι σκοπεύεις να τον μετακινείς, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους 2.5".
Συμφωνώ απόλυτα και πλέον προτείνω σε όλους ακριβώς αυτό, εφόσον το ενδιαφέρον είναι η μετακίνηση. Εγώ έχω έναν 120gb και από τότε άφησα τα USB stick

Το κουτί έχει σύνδεση mini usb και firewire αλλά δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα στην ταχύτητα με το usb, αν και έχει χιλιάδες αρχεία. Άσε που δεν έχουν όλοι οι υπολογιστές firewire, όσο κι αν το προτιμώ. Από την άλλη όμως κάνω κυρίως read, οπότε αν εσύ το θες για βαρύ i/o τότε μπορεί να μη σου κάνει.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-08, 10:41
Το avatar του χρήστη volteros
volteros Ο χρήστης volteros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-02-15 12:21
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εξωτερικός σκληρός είναι πολύ καλός όταν έχεις κάποια συσκευή που δεν παίρνει εσωτερικό (Playstation), όταν θέλεις να κρατάς backup, όταν έχεις πολλά μηχανήματα και θέλεις να έχεις τα ίδια αρχεία κλπ...
συνδέεται στο PS εξωτερικό δίσκο;;;.
δεν το ήξερα (φυσιολογικό αφού δεν έχω PS )
όμως για πες.. με PS1 Ή ΜΕ PS2;
1) Και θα μπορώ εκεί να κάνω save ?
2) Μπορώ από εκεί να παίζω games?
3) μπορώ να αποθηκεύσω divx/dvdripped ταινίες και να τις παίζω στην tv?

εκτός θέματος σίγουρα αλλά έβαλες φυτίλι!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από volteros Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Και θα μπορώ εκεί να κάνω save ?
2) Μπορώ από εκεί να παίζω games?
3) μπορώ να αποθηκεύσω divx/dvdripped ταινίες και να τις παίζω στην tv?
Μιλάω για το PS2, όπου το συνδέεις σε USB. Εννοείται οποιονδήποτε δίσκο, φτάνει να έχει USB σύνδεση.

Μπορείς να βάλεις images παιχνιδιών και να παίζεις.
Φυσικά ακόμα και έτσι τίθεται το θέμα αν έχεις το παιχνίδι original

Το να βάλω ταινία δεν το έχω δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια. Αλλά όσο νάναι βολεύει το να έχεις τα παιχνίδια σου σε έναν σκληρό και να παίζεις από εκεί από το να αλλάζεις συνέχεια dvds.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-08, 13:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με ένα ψάξιμο στο internet βρίσκεις πολλά freeware προγραμματάκια που κάνουν αυτές τις δουλειές.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-08, 14:00
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρησιμοποιώ ένα USB-Fireware Compo case (Plaisio 38 Euro) με ένα 80 MB 2.5" /Hitachi /5200 εδω και 5 χρόνια.Υπάρχουν ιδιαιτερότητε στην μαρκα και το μέγεθος 2.5' ή 3.5'.΄Πάντος είμαι ευχαριστημένος με αυτό που ψώνησα.Οσο για το Ε-SATA Τo έχει φοβηθή το μάτι μου με αυτά που βλέπω....
σημείωση Ο 2.5' δεν χρειάζεται τροφοδοσία ενώ ο 3.5' έχει τροφοδοτικό επι πλέων...
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 22-02-08 στις 14:01 Αιτία: ADD
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-08, 18:40
Το avatar του χρήστη Turtle
Turtle Ο χρήστης Turtle δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-08 23:57
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω και εγώ, ότι ο εξωτερικός σκληρός έχει την έννοια της φορητότας ή κρατάς back up σ' αυτόν.
Η σύνδεση ( οι εξωτερικοί μου είναι όλοι με USB σύνδεση) είναι λίγο πιο αργή σε σχέση με ένα εσωτερικό σκληρό και σε μια περίπτωση μεταφοράς (μεγάλου όγκου είναι η αλήθεια) χάθηκε η επικοινωνία.
(άσε και την θερμοκρασία ή το βούισμά τους!!! - το καταλαβαίνεις καλύτερα όταν σβήσουν!!! )
Είμαι όμως ευχαριστημένη καθώς κρατώ μόνο αντίγραφα ή μουσική, τους πηγαινοφέρνω και δεν τους χρησιμοποιώ μόνιμα!
Από την δική μου την πλευρά σε σχέση με την μέχρι τώρα εμπειρία μου (του απλού χρήστη και όχι του ειδικού) θα έλεγα πως δεν είναι ότι καλύτερο ένας εξωτερικός σε μόνιμη χρήση.
Ελπίζω να κάνεις την καλύτερη - για σένα - επιλογή!!
Καλή επιτυχία!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.