Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-08, 19:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
H ντροπή του Static IP

H DSL σύνδεση μου, έχει dynamiv IP. Αν το έκανα Static θα είχα χρεωθεί με την Vivodi, δέκα επιπλέον ευρώ τον μήνα, δηλαδή 120 ευρώ τον χρόνο....
Πληρώνω για Full LLU σύνδεση 25 ευρώ και θα έδινα άλλα 10, για να έχω ένα static. Eίναι γελοίο!

Αναρωτιέμαι αν ως Έλληνας είμαι *******. Αναρωτιέμαι γιατί πχ στην Βρετανία, κάποιοι παροχείς δίνουν δώρο δέκα (10) static IP σε κάθε σύνδεση, ΔΩΡΕΑΝ.

Γιατί στην Ελλάδα θεωρείται πολυτέλεια να έχεις static IP, όταν προσωπικά εγώ, είμαι συνδεδεμένος 24 ώρες ώρες το 24ωρο με τον router μου και τον server μου και δεν έχω αλλάξει IP τους τελευταίους μήνες τουλάχιστον.

Όταν από πλευράς ποιότητας και σταθερότητας γραμμής, είμαι απολύτως ικανοποιημένος, γιατί με κοροιδεύουν στο IP; Γιατί με δουλεύουν;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-02-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"Μια πεταλούδα στη γωνιά χαμογελάει,
κερνάει τσιγάρο μα πουλάει τη φωτιά."

Πως να το κάνουμε; Από κάπου πρέπει να παίρνει το χαρτζιλικάκι του και ο οτές.
Στον ISP που δούλευα πάντος τα static ips τα αγοράζαμε. Βέβαια αυτό επί εποχής 2002 αν και δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει και πολλά από τότε.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-02-08, 20:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί στην Ελλάδα θεωρείται πολυτέλεια να έχεις static IP, όταν προσωπικά εγώ, είμαι συνδεδεμένος 24 ώρες ώρες το 24ωρο με τον router μου και τον server μου και δεν έχω αλλάξει IP τους τελευταίους μήνες τουλάχιστον.
Παντού θεωρείται πολυτέλεια το static IP αν δεν έχεις server.

Οι λόγοι είναι εξαιρετικά απλοί: αφ'ενός δεν υπάρχουν αρκετές διευθύνσεις IP (πεσμένη προσφορά), αφ'ετέρου για τη συντριπτική πλειονότητα των χρηστών το static IP είναι τελείως άχρηστο (πεσμένη ζήτηση).

Τέλος, αφού το dynamic DNS δουλεύει εξαιρετικά καλά, τι χρειάζεται το static IP για σπιτικές εφαρμογές;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρωτιέμαι αν ως Έλληνας είμαι *******. Αναρωτιέμαι γιατί πχ στην Βρετανία, κάποιοι παροχείς δίνουν δώρο δέκα (10) static IP σε κάθε σύνδεση, ΔΩΡΕΑΝ.
Είναι εθνική υποχρέωση κάθε Έλληνα να διαμαρτύρεται ακόμα κι όταν τα πράγματα βελτιώνονται.

Οι παροχείς που αναφέρεις στη Βρετανία, αν κατάλαβα καλά ποιους εννοείς (ή μάλλον ποιον), (α) έχουν σημαντικά ψηλότερες τιμές από άλλους, (β) ειδικεύονται, (γ) εκμεταλλεύονται την πολύ μεγαλύτερη αγορά της Βρετανίας, με πολύ μεγαλύτερο αριθμό χρηστών broadband και διαφορετικές απαιτήσεις.

Στην Ελλάδα, η μέση χρήση του internet provision είναι HTTP και λίγο MSNM, άντε και κάμποσο Skype. Όλα client πρωτόκολα. Ελάχιστες εταιρείες έχουν ενδιαφέρον να αναπτυχθούν στο χώρο, κι εκείνες είναι συνήθως μεσαίες ή μεγάλες και χρησιμοποιούν colocated servers — άρα δεν έχουν ανάγκη για μικρομεσαίες λύσεις όπως το static ADSL.

Όπως και να'χει, γράψε ποια ανάγκη σου καλύπτεται μόνο από static IP και μπορούμε να το συζητήσουμε.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 05-02-08 στις 20:46
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-02-08, 20:48
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντού θεωρείται πολυτέλεια το static IP αν δεν έχεις server.
Βασικά αν θέλεις να τρέξεις έναν χαζοserver μπορείς να το κάνεις και με dynamic. Υπάρχουν εργαλειάκια που σου δίνουν domain name με dynamic.

Static ip πρέπει να έχουν οι servers, και οι clients όταν βασίζεται ένα μέρος της ασφάλειας του server στο ip που κάνει login.

Οπότε πάρε 3 εταιρίες που γνωρίζω προσωπικά ότι οι clients τους πρέπει να έχουν static ip και μέτρα.
Πρώτος και καλύτερος ο ΟΠΑΠ που πρέπει όλοι οι προποτζήδες να έχουν static ip.
Τα καταστήματα του Βασιλόπουλου μία από τα ίδια γιατί το intranet του καθενός ενημερώνεται από τη βάση δεδομένων του κεντρικού server του Βασιλόπουλου.
Tα καταστήματα του Κωτσόβολου μία από τα ίδια!

Πόσα static μας μείνανε;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-02-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά αν θέλεις να τρέξεις έναν χαζοserver μπορείς να το κάνεις και με dynamic. Υπάρχουν εργαλειάκια που σου δίνουν domain name με dynamic.
Όλα τα καλά routers έχουν τη δυνατότητα ενσωματωμένη.


Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Static ip πρέπει να έχουν οι servers, και οι clients όταν βασίζεται ένα μέρος της ασφάλειας του server στο ip που κάνει login.
Αυτό είναι δείγμα κακής σχεδίασης και εφιαλτικό στη συντήρηση. Αν πρέπει ντε και καλά να βασίσεις την ασφάλειά σου σε κάποιο IP address, βάλε ένα καλό VPN και έχε και επιπλέον ασφάλεια λόγω κρυπτογραφίας. Μετά η «ανοιχτή» διεύθυνση του client δεν έχει σημασία.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-02-08, 21:29
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω με το Morgul... Δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχει κανείς static IP (το αντίθετο μάλιστα, είναι πολύ βολικότερο και πρακτικότερο να χρησιμοποιείται παντού dynamic - υπηρεσίες για hostnames υπάρχουν πολλές και δωρεάν), επομένως το 10 ευρώ για κάτι που δε χρειάζεται παρά μόνο σε ελάχιστα άτομα δεν είναι τίποτα εφιαλτικό, τρελό, παρανοϊκό ή άρρωστο.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
επομένως το 10 ευρώ για κάτι που δε χρειάζεται παρά μόνο σε ελάχιστα άτομα δεν είναι τίποτα εφιαλτικό, τρελό, παρανοϊκό ή άρρωστο.
Εγώ είμαι από τα ελάχιστα άτομα, που είμαι εφιαλτικός τρελός, παρανοικός και άρρωστος και θέλω static, αλλά δεν πληρώνω τα 10 ευρώ.

Δεν καταλαβαίνω την λογική ότι δεν μου χρειάζεται. Oύτε εσύ και οι περισσότεροι έχετε ζήσει καταστάσεις, που το dynamic dns να παλαβώσει και να μην σου αναγνωρίζει τον χώρο σου.

Αρχική Δημοσίευση από morgul
Παντού θεωρείται πολυτέλεια το static IP αν δεν έχεις server.
EΣΥ ξέρεις ότι εγώ έχω server και επίσης ξέρεις ότι 3-4 φορές τρέχαμε γιατί είχε κρεμάσει το λατρεμένο σου dynamic ip, που ΕΣΥ έβαλες στην παλιά acro.

Θα συνεχίσω να ρωτάω για εμάς τους λίγους που θα θέλαμε να στήσουμε έναν apache, έναν mail server, γιατί θα πρέπει να είναι πολυτέλεια ένα Static IP, στηριζόμενοι στα ξύλινα πόδια ενός dynamic DNS; Γιατί αλλού δίνουν 10 δωρεάν static και εδώ ο ένας χρεώνεται 10 ευρώ, αφου έτσι και αλλιώς εγώ τουλάχιστον είμαι online 24 ώρες το 24 ωρο και τους απασχολώ ένα IP, γιατί να μην το δίνουν και το εμπορεύονται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-08, 22:25
Το avatar του χρήστη azzurro
azzurro Ο χρήστης azzurro δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-09 22:58
Φύλο: Άντρας
Όταν έχεις δεδομένο αριθμό συνδρομητών που με της ADSL είναι ONLINE 24/7 δεν έχει μεγάλη διάφορα το Dynamic από το Static. Και εγώ πιστεύω πως θα μπορούσαν να το κάνουν αφού έτσι και αλλιώς τα Dslam που έχουν το παρέχουν σαν υπηρεσία. Δεν πιστεύω πώς δεν το έχουν σαν δυνατότητα ή ότι τους στοιχίζει πιο ακριβά να έχουν static IP.

Το μόνο σενάριο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει κάποιο λειτουργικό κόστος για όλο πράγμα που θέλουν να αποφύγουν.
__________________
AZZURRO
http://tresamigos.wordpress.com/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-08, 23:25
Το avatar του χρήστη toksinaj
toksinaj Ο χρήστης toksinaj δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-08 17:54
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η συνδεση μου, μου παρεχει static ip και δεν βλεπω καποια διαφορα με την dynamic. Νομιζω παντως πως δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια να εχεις static ip αν δεν την χρειαζεσαι για κατι συγκεκριμενο.
__________________
*^$*&^$%#!@$%&*
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-02-08, 09:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι δείγμα κακής σχεδίασης και εφιαλτικό στη συντήρηση. Αν πρέπει ντε και καλά να βασίσεις την ασφάλειά σου σε κάποιο IP address, βάλε ένα καλό VPN και έχε και επιπλέον ασφάλεια λόγω κρυπτογραφίας.

Δεν σχεδίασα εγώ την πολιτική ασφάλειας του ΟΠΑΠ ή του Βασιλόπουλου μάναμ. Εγώ απλά την βρήκα έτσι και έμαθα να ζω με τον εφιάλτη.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-02-08, 09:57
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι από τα ελάχιστα άτομα, που είμαι εφιαλτικός τρελός, παρανοικός και άρρωστος και θέλω static, αλλά δεν πληρώνω τα 10 ευρώ.

Δεν καταλαβαίνω την λογική ότι δεν μου χρειάζεται. Oύτε εσύ και οι περισσότεροι έχετε ζήσει καταστάσεις, που το dynamic dns να παλαβώσει και να μην σου αναγνωρίζει τον χώρο σου.
Η λογική είναι απλή. Τι σκοπό επιτυγχάνεις με το συγκεκριμένο εργαλείο και τι επιτυγχάνεις με το dynamic DNS; Δεδομένου ότι στη δική σου περίπτωση οι δύο στόχοι δε διαφέρουν (πρόσβαση στα services που τρέχεις), τα δύο εργαλεία κάνουν το ίδιο πράγμα για σένα.

Σε όλους μας έχει συμβεί κάποια στιγμή να στραβώσει κάποιο dynamic DNS update. Θες να μου πεις ότι σου συμβαίνει πάνω από 0.01% του χρόνου σου κάθε μήνα (πάνω από το οποίο θεωρείται ότι έχεις πρόβλημα με το downtime ενός server); Αν ναι, το πρόβλημά σου είναι ο client, όχι το πρωτόκολο.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
EΣΥ ξέρεις ότι εγώ έχω server και επίσης ξέρεις ότι 3-4 φορές τρέχαμε γιατί είχε κρεμάσει το λατρεμένο σου dynamic ip, που ΕΣΥ έβαλες στην παλιά acro.
Με το ίδιο κριτήριο που εσύ έχεις server, εγώ στο Εδιμβούργο είχα server farm. Εξυπηρετούσα 5-6 site με dynamic DNS και δεν είχε ποτέ δημιουργηθεί πρόβλημα.

Δε μ'αρέσει ο κατακριτικός τρόπος στο γράψιμό σου, το dynamic DNS δεν είναι «λατρεμένο» μου, αλλά όταν δεν έχεις static IP είναι μια εξαιρετική λύση.

Με dynamic IP λειτουργούν αυτή τη στιγμή διάφορες συνδέσεις στην εταιρεία μας που δεν έχουν ανάγκη να είναι προσβάσιμες απ'έξω. Χρησιμοποιούμε φτηνές συνδέσεις, και η μία μη στατική διεύθυνση μας προσφέρει και την ασφάλεια του NAT. Τα router δηλώνουν τις διευθύνσεις σε Dynamic DNS ώστε να μπορούμε να τα προσπελάσουμε σε περίπτωση ανάγκης.

Με το δικό σου σκεπτικό (static IP ως αυτοσκοπός) επειδή είμαστε εταιρεία θα έπρεπε να έχουμε όλα τα netblock μας στατικά, χωρίς να σκεφτούμε τι χρειαζόμαστε και να το σχεδιάσουμε.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συνεχίσω να ρωτάω για εμάς τους λίγους που θα θέλαμε να στήσουμε έναν apache, έναν mail server, γιατί θα πρέπει να είναι πολυτέλεια ένα Static IP, στηριζόμενοι στα ξύλινα πόδια ενός dynamic DNS; Γιατί αλλού δίνουν 10 δωρεάν static και εδώ ο ένας χρεώνεται 10 ευρώ, αφου έτσι και αλλιώς εγώ τουλάχιστον είμαι online 24 ώρες το 24 ωρο και τους απασχολώ ένα IP, γιατί να μην το δίνουν και το εμπορεύονται.
Εσείς (δεν περιλαμβάνεις εμένα, που δεν έχω αυτή τη στιγμή static IP σπίτι μου) που τρέχετε apache και χρειάζεστε το static IP, μπορείτε να αγοράσετε ένα netblock. Εμείς που δεν ξέρουμε απ'αυτά καταφέρνουμε και κάνουμε τη δουλειά μας και με dynamic IP (προφανώς το internet το θέλουμε για παιχνίδια και web browsing).

Αλλά μη γκρινιάζεις, γιατί όπου και να'σαι υπάρχουν καλύτερα. Και μη χρησιμοποιείς τον ISP του Λουκά ως επιχείρημα «συνηθισμένου ISP» για τον πολύ απλό λόγο ότι είναι από τους εξαιρετικά σπάνιους και αξιόλογους ISP. Οι περισσότεροι απαγορεύουν ρητώς να τρέχεις apache και οποιοδήποτε πρόγραμμα που δέχεται συνδέσεις απ' έξω. Όταν βάλαμε static IP στη μία γραμμή της εταιρείας για να βγάλουμε προς τα έξω δύο server του γραφείου το πληρώναμε £10 το μήνα. Κι αυτό ήταν στο λατρεμένο σου εξωτερικό που όλα είναι παραδεισένια.

Τέλος, δε μπορείς πλέον να τρέξεις mail server σπίτι σου με την ίδια ευκολία που μπορούσες πριν από δέκα χρόνια. Πολλοί MTA αρνούνται να δεχτούν μηνύματα από netblocks συσχετισμένα με ADSL ή dialup γιατί υποθέτουν ότι είναι zombie PCs που στέλνουν spam. Άλλοι MTA αρνούνται να δεχτούν μηνύματα από netblocks που δεν έχουν IN PTR records στο DNS. Άρα αυτό το παράδειγμά σου είναι άκυρο.

Αν λοιπόν χρειάζεσαι να φιλοξενήσεις sites, είσαι σίγουρος ότι τα 128 ή 256 kbps upstream bandwidth είναι επαρκή; Για 10€ το μήνα μπορείς να νοικιάσεις virtual server σε colocated facility με μεγαλύτερη ταχύτητα, ασφάλεια (firewalls, backups, uptime, SLA κλπ) από το σπίτι σου. Κι αν απλά θέλεις λίγο χώρο online, μπορείς να τον βρεις και για τα μισά λεφτά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-08, 10:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Φοβάμαι ότι δεν καταλάβατε την ουσία του αρχικού μου μηνύματος. Το θέμα δεν είναι αν μου είναι χρήσιμο ή άχρηστο το static IP, αλλά γιατί να το κοστολογούν τόσο ακριβά;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-08, 11:07
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα γιατί κοστίζει και σε αυτούς.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-08, 17:27
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι λόγοι είναι εξαιρετικά απλοί: αφ'ενός δεν υπάρχουν αρκετές διευθύνσεις IP (πεσμένη προσφορά)
Για always-on συνδεσεις οπως ADSL δεν βγαζει νοημα αυτο. Ειτε στατικη διευθυνση σου δωσει ο ISP ειτε δυναμικη απο το ιδιο pool δεν πρεπει να την παρει; Το θεμα (routeable) netblock vs NAT ειναι ανεξαρτητο.

Όπως και να'χει, γράψε ποια ανάγκη σου καλύπτεται μόνο από static IP και μπορούμε να το συζητήσουμε.
Αν και δεν δεχομαι τη νοοτροπια οτι "σπιτικη χρηση" σημαινει απαραιτητα "οχι servers", υπαρχουν και η κατηγορια περιπτωσεων οπου η αλλη μερια μπορει να ρυθμιστει μονο με IP address (πχ IPSec ή access control lists σε remote firewalls και servers).

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-08, 17:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Για always-on συνδεσεις οπως ADSL δεν βγαζει νοημα αυτο. Ειτε στατικη διευθυνση σου δωσει ο ISP ειτε δυναμικη απο το ιδιο pool δεν πρεπει να την παρει; Το θεμα (routeable) netblock vs NAT ειναι ανεξαρτητο.
Ουφ ήρθαν οι ενισχύσεις
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.