Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-08, 09:59
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
άρθρο: μην πίνετε και οδηγείτε

Παρά το γεγονός ότι είναι ένα πολύ δυνατό άρθρο που πείθει συναισθηματικά νομίζω ότι είναι λάθος που συνδέει την ταχύτητα με το αλκοόλ. (<<Είμαι σίγουρη ότι το άλλο παιδί που οδηγούσε δεν το είχε καν
φανταστεί όταν έτρεχε τόσο πολύ.>>)
Οι μεθυσμένοι οδηγοί κατά κανόνα δεν τρέχουν και εκεί έγκειται και μεγάλο μέρος της παρεξήγησης. Επειδή δηλαδή δεν τρέχω, δεν κινδυνεύω ούτε εγώ ούτε οι άλλοι. Ενδεικτικά της μέθης τους είναι αντίθετα συχνά η αργή οδήγηση, ότι πηγαίνουν σαν τις βάρκες μια δεξιά μια αριστερά πάνω στο οδόστρωμα και οι αργές αντιδράσεις σε φανάρι, στροφές κλπ.

ΥΓ στις γιορτές η τροχαία την είχε στήσει για αλκοτέστ το μεσημέρι ακριβώς κάτω από οικισμό που διαθέτει μόνο τσιπουράδικα και ουζερί (Νεράιδα) και μια έξοδο μόνο από το χωριό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-08, 10:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μεθυσμένοι οδηγοί κατά κανόνα δεν τρέχουν και εκεί έγκειται και μεγάλο μέρος της παρεξήγησης.

γενικως τρεχουν και δεν ειναι παρεξηγηση...λιγοι ειναι αυτοι που δεν τρεχουν

αλλα οπως και ναχει το πραγμα τα ατυχηματα συμβαινουν γιατι βλεποντας οι μεθυσμενοι δυο(!) αυτοκινητα να ερχονται απο απεναντι προσπαθουν να περασουν αναμεσα...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-08, 23:26
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
..νομίζω ότι είναι λάθος που συνδέει την ταχύτητα με το αλκοόλ...
Οι μεθυσμένοι οδηγοί κατά κανόνα δεν τρέχουν και εκεί έγκειται και μεγάλο μέρος της παρεξήγησης....Ενδεικτικά της μέθης τους είναι αντίθετα συχνά η αργή οδήγηση, ότι πηγαίνουν σαν τις βάρκες μια δεξιά μια αριστερά πάνω στο οδόστρωμα και οι αργές αντιδράσεις σε φανάρι, στροφές κλπ.
(ξέθαμα)

To ότι κάποιος είναι "μεθυσμένος" δεν σημαίνει επ ουδενοί ότι πηγαίνουν "δεξιά και αριστερά" σαν τις "βάρκες".Μην συνεπάγεις δηλαδή την έννοια "μεθυσμένος" με την έννοια "χώμα".

Ειδικά για άνθρωπο που έχει "μάθει" στο ποτό, και έχει πιεί αρκετά σε καμία περίπτωση δεν έχει γίνει "πίτα".Και μιάς και μιλάμε και για οδήγηση θα σε παραπέμψω στο Κ.Ο.Κ (έχεις πάρει δίπλωμα; ) όπου σχετικά για τη μέθη και τον "μεθυσμένο" αναφέρει:

"..η υπερβολική κατανάλωση αλκοόλ οδηγεί σε υπερ-εκτίμηση των ικανοτήτων μας.."

Δηλ για να το κάνω ποιό "λαικά" αυτός που έχει πιεί αρκετά όχι μόνο δεν έχει γίνει "ντίρλα" (καλά δεν λέμε να χει πιεί όλη την κάβα..) αλλά είναι σε θέση (λόγω της μέθης του) να θεωρεί για τον εαυτό του ότι μπορεί να κάνει ριψοκίνδυνη οδήγηση "τονώνοντάς" του έτσι την αυτοπεποίθηση ώς οδηγός! Έτσι σε στιγμή που τρέχει με 120 "γκαζώνει" παραπάνω και επιχειρεί μία προσπέραση όπου βλέπει να έρχεται η νταλίκα καταπάνω του εκτιμώντας ότι θα καταφέρει να κάνει μία επιτυχή προσπέραση...

νομίζω ότι κατάλαβες το λάθος συλλογισμό σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.