Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-08, 09:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρωινό ξύπνημα

Τα τελευταία δύο χρόνια , υπάρχει μια δυσκολία στο πρωινό ξύπνημα.
Ενώ παλιότερα ξυπνούσα και αμέσως σηκωνόμουνα με όρεξη να ξεκινήσω αυτό που θα έκανα την ημέρα, τώρα πια δυσκολέυομαι να σηκωθώ, αισθάνομαι βαρύς (δεν φταίνε οι πολπέτες του Στέλιου) και γενικά βαριέμαι να πάω στη δουλειά κλπ.
Ίσως φταίει το γεγονός ότι πλέον είμαι σε μια δουλειά ρουτίνας με μικρές αλλαγές. Ίσως η ηλικία, ίσως η έλλειψη κινήτρου ίσως ίσως..
Έσείς πώς είστε στο πρωινό ξύπνημα ;
Έχετε βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση και με κάποιο τρόπο την ξεπεράσατε ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-08, 09:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τελευταία δύο χρόνια , υπάρχει μια δυσκολία στο πρωινό ξύπνημα.
Χμμμμ από μαθητής, φοιτητής, εργαζόμενος, είχα πάντα αυτό το πρόβλημα, καταριόμουν την κακούργο κοινωνία, που αναγκάζομαι από τα άγρια χαράματα (7-8:30) να πρέπει να αφήσω το γλυκό μου κρεβατάκι και να πάω σε σχολείο, σχολή, γραφείο.

Σε Κυριακές και αργίες, έκανα εχθρό μου όποιον με ξύπναγε πριν τις 11.

Ως δια μαγείας, από τον καιρό που είμαι σπίτι, άσχετα αν έχω δουλειά να κάνω ή όχι, ξυπνάω από τα χαράματα, με το που χαράξει και λαλήσουν τα κοκόρια, το μάτι γαρίδα, όρθιος και γυμναστική :-) Με 4 ώρες ύπνου το 24ωρο, μια χαρά την βγάζω.

Τι είναι πιο υγιές; Ασφαλώς το πρώτο . Μην σε απασχολεί λοιπόν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-08, 10:16
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Kοιμάστε νωρίς και αφήστε τα καθημερηνά "ξυδια" στην άκρη.Αφήνεται σκασμένο παράθυρο στην κρεββατοκάμαρα...και μην καρασκεπάζεστε με τα παπλώματα.Φροντίζεται τα στρωσίδια σας νά 'ναι ελαφρία σε βάρος και ζεστα σε απόδοση.( Τον Πλάκωσε το Πάπλωμα... )
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-08, 10:27
Το avatar του χρήστη VKV
VKV Ο χρήστης VKV δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-08 10:07
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΠΡΩΙΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ!!! ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΜΕΤΑ!!!ΙΝΤΑ ΝΑ ΛΕΜΕ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-08, 11:41
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστεύω έχει μεγάλη σημασία το τι περιμένεις από τη μέρα σου.
Έχω παρατηρήσει το εξής:
Τις ημέρες που περιμένω να κάνω κάτι καλό στη δουλειά το οποίο θα το ευχαριστηθώ (είπαμε, έχω κάνει το χόμπυ μου δουλειά) ξυπνάω χαλαρός και συνήθως τραβάω τη Σοφία από το κρεβάτι. Ακόμη και τα Σαββατοκύριακα όταν έχω κανονίσει κάτι για το πρωί (καφεδάκι με φιλαράκια, βολτούλες με τη μικρή) το πολύ στις 9 η ώρα έχω σηκωθεί.
Όταν έρχονται εκείνες οι καταραμένες ημέρες που πρέπει να κάνω δουλειές ρουτίνας όπως π.χ. να πάω σε τράπεζες, στο υπουργείο κλπ, δεν μπορώ να σηκωθώ με τίποτα από το κρεβάτι!
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι για μένα δεν έχει σημασία το πόσες ώρες θα κοιμηθώ αλλά το τι ώρα θα ξυπνήσω! Μπορεί να κοιμηθώ στις 6 το πρωί και να νοιώθω ξεκούραστος αν ξυπνήσω στις 11. Από την άλλη μπορεί να κοιμηθώ στις 12 το βράδυ και να νοιώθω κουρασμένος αν ξυπνήσω στις 7!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-08, 01:25
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Έχω παρατηρήσει ότι παίζει σημαντικό ρόλο ο καιρός. Όταν είναι μουντός ή έχει υγρασία, δεν μπορώ να σηκωθώ εύκολα κι ας έχω κοιμηθεί αρκετές ώρες. Κι αυτό ίσως να εξηγεί γιατί παραπονιούνται συνέχεια όσοι, έχοντας ζήσει στην Αθήνα, δυσκολεύονται να ανοίξουν τα μάτια το πρωί στη Θεσσαλονίκη.

Από την άλλη ξυπνάω εύκολα και με όρεξη όταν είμαι ενθουσιασμένη με αυτά που έχω να κάνω τη μέρα, είτε έχουν σχέση με τη δουλειά είτε με άλλες δραστηριότητες. Όταν έχω να αντιμετωπίσω μια βαρετή ρουτίνα για πολύ καιρό, αυτή η κατάσταση μπορεί να επηρεάσει και τη διάθεση μου. Τότε ορίζω μικρούς καθημερινούς στόχους για να υπάρχει μια ποικιλία στην καθημερινότητα μου και έτσι νικάω και την ενοχλητική αδράνεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-09, 11:01
anastriana Ο χρήστης anastriana δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-09 11:01
Kalimera se olous sas 8elw na sas pw kai to diko mou provlima panw sto 8ema..mexri kai prin 2 xronia den eixa provlima me to ksipnima..8a mporousa na koimi8w akoma kai 4 wres kai na sikw8w to prwi mia xara...ta teleutaia 2 xronia sikwnomai poli kakodia8eti kai "baria" kai gia na strwsei h dia8esi mou kai na milisw se an8rwpo pernaei kanena 2 wro peripou kai oli thn mera niw8w kourasi....en tw metaksi ayth thn periodo den dikaiologeite...menw se nisi k den exw provlima me tis apostaseis...pantou pas se 10 lepta...sthn twrini douleia mou eimai ksekourasti arketa....se sxesi me thn progoumeni opou ta eixa ftisei....koimamai stis 1 peripou kai ksipnaw 7 twra...
exw parei ola ta energeiaka rofimata pou kikloforoun, akoma kai vasiliko polto, karnitini ktl...alla den mporw na pw oti eniwsa kapoia ais8iti diafora...den kserw...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-09, 11:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από anastriana Εμφάνιση μηνυμάτων
Kalimera se olous sas
Καλημέρα και καλώς μας ήρθες.
Θα υποβάλω θερμή παράκληση, να μας γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-09, 13:47
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Nομίζω ότι ο varthol και η kanaria έδωσαν πολύ εύστοχες απαντήσεις στο θέμα. Ο πρώτος αποδίδοντας στην πρωινή βαρυθυμία «παθολογικά» αίτια και η δεύτερη «ψυχολογικά».
Σίγουρα, οι βιολογικοί ρυθμοί του καθενός μας διαφέρουν. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν χρειάζεται να βάλουν καν ξυπνητήρι για να ξυπνήσουν και στον αντίποδα είναι εκείνοι που κάθε πρωί γίνεται συναυλία κανονική στο σπίτι τους, από ξυπνητήρια, ραδιόφωνα, τηλεοράσεις, κινητά, και πάλι κινδυνεύουν να καθυστερήσουν στη δουλειά.
Αν όμως το «πρόβλημα» εμφανίζεται ξαφνικά, αν δεν είναι μία κατάσταση που σε συντροφεύει από πάντα, τότε σίγουρα υπάρχουν κάποιοι λόγοι. Κι αν υποθέσουμε ότι κοιμάσαι σε ένα σχετικά υγιεινό δωμάτιο χωρίς να έχεις κάνει τις καταχρήσεις της ζωής σου την προηγούμενη, τότε, προφανώς, οι λόγοι αυτοί είναι λίγο βαθύτεροι.
Έτυχε να κάνω κάποιες συνεδρίες σε ψυχίατρο και μου είχε κάνει την εξής ερώτηση : «Κοιμάσαι καλά;». «Ουου …..» ήταν η απάντηση «είμαι πολύ υπναρού». Η ερώτηση που ακολούθησε ήταν λίγο πιο δύσκολη «Θεωρείς τον ύπνο φυγή απ’ την πραγματικότητα;». Αυτό δεν το απάντησα, εκείνη τη στιγμή τουλάχιστον. Το δούλεψα όμως μέσα μου και άρχισα να παρατηρώ κάποιες λεπτομέρειες στον ύπνο μου. Μία απ’ αυτές ήταν το πρωινό ξύπνημα. Τα συμπεράσματα μου; Αυτά ακριβώς που σημειώνει η kanaria.
Όταν συμβαίνει κάτι όμορφο στη ζωή μου, κάτι που με γεμίζει, ξυπνάω εύκολα, ακόμα και με λίγες ώρες ύπνου και είμαι έτοιμη για δράση. Όταν, όμως, έχω πήξει στη ρουτίνα και την καθημερινότητα, όταν απλώς ζω, χωρίς να περιμένω τίποτα από την καινούρια μέρα που ξεκινά, τότε ο ύπνος γίνεται πραγματικά φυγή και το πρωινό ξύπνημα πραγματικό μαρτύριο.
Για παράδειγμα, ο Xenios, με την απάντηση που έδωσε παραπάνω, εμένα προσωπικά μου ακούγεται σαν ένας άνθρωπος ευτυχής, που ξέρει και χαίρεται, ή έχει βρει τον τρόπο να χαίρεται την κάθε στιγμή της μέρας του. Και δε νομίζω ότι η αλλαγή στο πρωινό του ξύπνημα επήλθε «ως δια μαγείας», αλλά μάλλον «ως δια σοφίας». Η kanaria, επίσης, μοιάζει τόσο ισορροπημένη, σα να έχει καταφέρει να έχει τα πάντα στη ζωή της υπό έλεγχο. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι με απλά και όμορφα λόγια περιγράφει μια κατάσταση που εγώ συμβουλεύτηκα γιατρό για να την κατανοήσω.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.