Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-06, 08:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Διαδηλώσεις διαμαρτυρίας για τον εξοστρακισμό του Πλούτωνα

Associated Press

Για την υπεράσπιση των μικρών και αδυνάτων η διαδήλωση στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Νέου Μεξικού

«Το μέγεθος δεν μετράει» έγραφαν, μεταξύ άλλων, τα δεκάδες πλακάτ επιστημόνων και φοιτητών, οι οποίοι αντιδρούν στην απόφαση της Διεθνούς Αστρονομικής ένωσης να μη θεωρείται πια πλανήτης ο μικροσκοπικός Πλούτωνας.

Η διαδήλωση, στην οποία συμμετείχαν περίπου 50 άτομα, πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Νέου Μεξικού, όπου εργάστηκε για πολλά χρόνια και ίδρυσε το Τμήμα Αστρονομίας ο Κλάιντ Τόμπο, ο αστρονόμος που ανακάλυψε τον Πλούτωνα το 1930.

Σε άλλα ακαδημαϊκά ιδρύματα, οι αντιδράσεις για τον ορισμό του πλανήτη από την Αστρονομική Ένωση (IAU) συνεχίζονται σε άλλο επίπεδο.

«Η IAU δημιούργησε έναν ορισμό λανθασμένο τεχνικά, γλωσσικά λανθασμένο και επιστημονικά ντροπιαστικό» διαμαρτύρεται στο Reuters ο Αλαν Στερν του Ερευνητικού Ινστιτούτου Σαουθουέστ στο Κολοράντο, ο οποίος ξεκίνησε τη συγκέντρωση υπογραφών. Μέχρι τώρα έχει εξασφαλίσει 300.

Σύμφωνα με τον ορισμό της IAU, πλανήτης είναι το σώμα που περιφέρεται γύρω από τον Ήλιο, διαθέτει αρκετή μάζα ώστε να έχει γίνει στρογγυλός λόγω της βαρύτητάς του και έχει λαθαρίσει την τροχιά του από άλλα σώματα.

Ο Πλούτωνας εξαιρείται, αφού η ιδιόρρυθμη τροχιά του τέμνει τον Ποσειδώνα, όπως επίσης εξαιρούνται η Δήμητρα και η Ξένη, δύο σώματα μεγαλύτερα από τον Πλούτωνα που ανακαλύφθηκαν πρόσφατα. Τα τρία αυτά σώματα ονομάστηκαν «πλανήτες νάνοι».

Στο Νέο Μεξικό, οι αντιδράσεις επικεντρώνονται στον ίδιο τον Κλάιντ Τόμπο, ο οποίος χαρακτηρίζεται «Αμερικανός ήρωας». Χρειάστηκαν εξάλλου 73 χρόνια από την ανακάλυψη του Πλούτωνα μέχρι να εντοπιστεί κάτι μεγαλύτερο στο Ηλιακό Σύστημα.

Αλλοι επικεντρώνονται στην αλλαγή των εκπαιδευτικών βιβλίων, αφού το Ηλιακό Σύστημα ιστορικά αποτελείται από εννέα, και όχι οκτώ πλανήτης. Δεν πρέπει, υποστηρίζουν, να δημιουργηθεί σύγχυση στους μαθητές και στο κενό.

Ορισμένοι, πάλι, ενοχλούνται από τις τεχνικές παραμέτρους του ορισμού. Όπως υποστηρίζει ο Στερν, σύμφωνα με τον ακριβή ορισμό η Γη δεν είναι πλανήτης, αφού στην τροχιά της παραμένουν χιλιάδες αστεροειδείς.

Πηγή : in.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-06, 08:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την υπεράσπιση των μικρών και αδυνάτων η διαδήλωση στο Πολιτειακό Πανεπιστήμιο του Νέου Μεξικού
Είναι κανείς να φτιάξουμε ένα Πλούτωνας Club ;

Πάντως για να σοβαρευτούμε, την απόφαση θα την αποκαλούσα το λιγότερο λάθος. Μάθαμε στο σχολείο τι είναι πλανήτης, δεν υπήρχε ορισμός μεγέθους.

Πιστεύω μια ακόμα φαγωμάρα της επιστημονικής κοινότητας των αστρονόμων που μάλλον θα τους την λύσει κανείς .... αστρολόγος :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-06, 08:44
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ νομίζω ότι όλον αυτό το ντόρο τον δημιουργούν οι αστρολόγοι γιατί θα πρέπει να αλλάζουν τα scripts "Όταν ο Πλούτωνας μπαίνει στο τάδε ζώδιο...." στο software τους. Άσε τις χιλιάδες επανεκδόσεις διαφόρων τσαρλατάνων
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-06, 09:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ νομίζω ότι όλον αυτό το ντόρο τον δημιουργούν οι αστρολόγοι γιατί θα πρέπει να αλλάζουν τα scripts "Όταν ο Πλούτωνας μπαίνει στο τάδε ζώδιο...."
Επειδή επί των αστρολογικών η μόρφωση μου είναι επιπέδου νηπιαγωγείου, τι σχέση έχουν τα ζώδια με τους πλανήτες; Εγώ ξέρω ότι είμαι δίδυμος πχ, κάποτε με ρώτησαν και με ποιον ωροσκόπο(?) τα έχω φτιάξει αλλα δεν ήξερα. Οι πλανήτες γιατί μπλέκουν στην μέση;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-06, 09:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή επί των αστρολογικών η μόρφωση μου είναι επιπέδου νηπιαγωγείου, τι σχέση έχουν τα ζώδια με τους πλανήτες; Εγώ ξέρω ότι είμαι δίδυμος πχ, κάποτε με ρώτησαν και με ποιον ωροσκόπο(?) τα έχω φτιάξει αλλα δεν ήξερα. Οι πλανήτες γιατί μπλέκουν στην μέση;
Οι πλανήτες προσδίδουν ένα ελαφρά "πιο επιστημονικό" κύρος στην αστολογία. Ρωτάς λοιπόν έναν αστρολόγο: "Οι πλανήτες τί σχέση έχουν με τα ζώδια;" και σου απαντάει αυτός: "Μα τα βαρυτικά τους πεδία επηράζουν τους ανθρώπους φυσικά". Τα ακούει αυτά η Κύρα Μαριγούλα και μένει άφωνη! Ααα, σκέφτεται, αυτός είναι καλός επιστήμων.

Είναι γνωστό άλλωστε ότι κάθε μεταφυσικός κλάδος βρίσκει ένα ελαφρύ στήριγμα στην επιστήμη. Φυσικά το στήριγμα είναι σαθρό και ανόητο, αλλά ο αμόρφωτος δεν το ξέρει αυτό.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μα τα βαρυτικά τους πεδία επηράζουν τους ανθρώπους φυσικά".
Α τώρα κατάλαβα ορίτσε μας ! Χθες χάσαμε από τους Ισπανούς επειδή πλέον ο Πλούτωνας δεν μας έλκει με το βαρυτικό του πεδίο. Αίσχος να επαναληφθεί ο αγώνας :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-09-06, 09:38
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή τώρα για να καταλάβω... Τι αντίκτυπο θα έχει αυτό για τους κάτοικους του Πλούτωνα; Κάτι σαν εξωστρακισμό από το διαπλανητικό συμβούλειο;
Scott me up Beamy!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-09-06, 09:44
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς αυτό. Τα συνταγματικά και νομικά δικαιώματα των Πλουτωνιτών βρίσκονται σε τεντωμένο σκοινί. Μας αφορά όλους!
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γνωστό άλλωστε ότι κάθε μεταφυσικός κλάδος βρίσκει ένα ελαφρύ στήριγμα στην επιστήμη. Φυσικά το στήριγμα είναι σαθρό και ανόητο, αλλά ο αμόρφωτος δεν το ξέρει αυτό.
Αμόρφωτος κόσμος! Από τη στιγμή που οι πλανήτες επηρεάζουν το νερό και το φουσκώνουν (παλίροια) και από τη στιγμή που ο άνθρωπος έχει ένα μεγάλο ποσοστό νερού στο σώμα του, είναι λογικό οι πλανήτες να επηρεάζουν τους ανθρώπους!
Τσκ τσκ τσκ...
Τι κοιτάς εσύ βρε; Δεν πάχυνα! Παλίροια έχουμε!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-06, 11:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Λες να ξανακούσουμε στην ακροβάση ότι ο "Ηλιος απωθεί" που ακούστηκε πριν χρόνια σε ένα Club της BBS και ξαφνικά τα μαλιά όλων μας φεύγαν τούφες τούφες;;;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.