Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-07, 01:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χιονοστιβάδα αντιδράσεων για τις αλλαγές διευθυντών

«Ο διευθυντής μας πρέπει να παραμείνει στη θέση του, γιατί αξιοκρατικά τη δικαιούται. Αδυνατούμε να κατανοήσουμε πώς είναι δυνατόν μια συνέντευξη 15 λεπτών να ακυρώσει το απόλυτα επιτυχημένο έργο του διευθυντή μας επί 13 συνεχή έτη». Οι μαθητές του 5ου Γυμνασίου Καλλιθέας είναι ανάστατοι, οι γονείς τους ανήσυχοι και οι καθηγητές οργισμένοι. Δεν είναι οι μόνοι. Σύμφωνα με Το Βήμα (25.11.2007), τα ίδια συμβαίνουν αυτές τις ημέρες σε δεκάδες σχολεία σε όλη τη χώρα.

Η διαδικασία επιλογής των νέων διευθυντών σχολείων από τα Περιφερειακά και Υπηρεσιακά Συμβούλια Πρωτοβάθμιας (ΠΥΣΠΕ) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΥΣΔΕ) έχει προκαλέσει χιονοστιβάδα αντιδράσεων στα σχολεία όλης της χώρας, αφού για ακόμη μία φορά με τον μηχανισμό της προφορικής συνέντευξης αντικαθίστανται δοκιμασμένοι διευθυντές από φιλικά προς το κυβερνών κόμμα στελέχη, τα οποία δεν διαθέτουν τα απαιτούμενα προσόντα.

Σχεδόν κάθε μέρα «κομμένοι» υποψήφιοι καταγγέλλουν ότι στα Υπηρεσιακά Συμβούλια τα οποία αξιολόγησαν τους υποψηφίους υπήρξε μεθοδευμένη βαθμολόγηση, μέσω της συνέντευξης, με σκοπό να αποκλειστούν συγκεκριμένοι υποψήφιοι και να προωθηθούν άλλοι, εκλεκτοί του κυβερνώντος κόμματος. Ακόμη, χαρακτηρίζουν τις διαδικασίες παράνομες, γιατί κρινόμενοι υπήρξαν ταυτόχρονα και κριτές, ενώ συγκεκριμένοι υποψήφιοι πριμοδοτήθηκαν με τη συνέντευξη σε βάρος άλλων που υπερτερούσαν σε αντικειμενικά κριτήρια.

Στον κατάλογο των καταγγελιών, ο οποίος εμπλουτίζεται καθημερινά με νέες προσλήψεις «γαλάζιων» διευθυντών μέσω της διαδικασίας της συνέντευξης, περιλαμβάνονται και προσφυγές στη Δικαιοσύνη αλλά και εξώδικα. Ηδη στις αρχές της περασμένης εβδομάδας οκτώ υποψήφιοι διευθυντές δημοτικών σχολείων του Νομού Ηρακλείου απέστειλαν εξώδικο στον περιφερειακό διευθυντή Εκπαίδευσης Κρήτης, καλώντας τον να προχωρήσει σε νέες συνεντεύξεις. Λίγες ημέρες πριν ομάδα υποψηφίων διευθυντών σχολείων στην Ανατολική και Δυτική Θεσσαλονίκη ζητούσε την παρέμβαση του εισαγγελέα για να ακυρωθούν ως παράνομες όλες οι διαδικασίες επιλογής διευθυντών. «Υποψήφιοι διευθυντές, δάσκαλοι και καθηγητές, με προσόντα και πολλά πτυχία 'σφαγιάστηκαν σαν αμνοί' και η συνέντευξη αντί να καθορίζει το 20% του συνόλου της βαθμολογίας καθόριζε σε πολλές περιπτώσεις το 90% και το 100%» όπως ανέφεραν.

Εκπαιδευτικοί στο Α' ΠΥΣΔΕ της Αθήνας αναφέρουν ότι ο αξιολογικός τους πίνακας είχε 380 άτομα, αλλά κανένας πρώην προϊστάμενος Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης από εκείνους που αντικαταστάθηκαν το 2004 με στελέχη που πρόσκεινται στη ΝΔ δεν είναι στις 100 πρώτες θέσεις. «Οι διευθυντές στα σχολεία που δεν είναι μέλη ή φίλοι της ΝΔ δεν ξεπερνούν το 15%» αναφέρεται χαρακτηριστικά στην καταγγελία.

Με ανοιχτή επιστολή της στον υφυπουργό Παιδείας κ. Αν. Λυκουρέντζο η υποψήφια για διευθύντρια στο Μουσικό Σχολείο Πατρών κυρία Κωνσταντίνα Γερολυμάτου ζητεί να ελεγχθεί η τήρηση της νομιμότητας κατά τις κρίσεις των διευθυντών. «Το ΠΥΣΔΕ Αχαΐας με τη βαθμολόγηση της συνέντευξης με κατέταξε στον πίνακα από την 4η στην 135η θέση και με έκρινε ακατάλληλη για διευθύντρια, ενώ ο συνυποψήφιός μου (μέλος της ΔΑΚΕ) βαθμολογήθηκε με άριστα (20) στη συνέντευξη και μετά από θετική μετακίνηση 92 θέσεων στον πίνακα κρίθηκε άξιος για διευθυντής...».

Με ψήφισμά τους και οι καθηγητές του 7ου Γυμνασίου Ν. Σμύρνης διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τον τρόπο με τον οποίο αξιολογήθηκε στη συνέντευξη η διευθύντρια του σχολείου τους.

Σύμφωνα με την ΟΛΜΕ «τα απολύτως ελεγχόμενα από την πολιτική ηγεσία συμβούλια επιλογής είχαν τη δυνατότητα - και δυστυχώς το έκαναν - να αγνοήσουν τα όποια προσόντα των υποψηφίων, να βαθμολογήσουν με άριστα τους αρεστούς της κυβέρνησης και να μειώσουν τους υπόλοιπους καταργώντας στην πράξη την αξία των τυπικών και ουσιαστικών προσόντων».

e-Paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλύτερα να υπάρχει έστω και αυτή η αξιολόγηση και να προσπαθήσουμε να τη βελτιώσουμε παρα να μην εχουμε καθόλου αξιολογηση....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μιλώντας για αξιοκρατία...

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
«Ο διευθυντής μας πρέπει να παραμείνει στη θέση του, γιατί αξιοκρατικά τη δικαιούται. Αδυνατούμε να κατανοήσουμε πώς είναι δυνατόν μια συνέντευξη 15 λεπτών να ακυρώσει το απόλυτα επιτυχημένο έργο του διευθυντή μας επί 13 συνεχή έτη».
e-Paideia.net
Σαφώς υπάρχει τρελό παιχνίδι πάνω στη συνέντευξη...
Μιλάμε για άξιους και πολύ έμπειρους καθηγητές, πρώην διευθυντές, που τους ρωτήσανε τα απίστευτα, μόνο και μόνο για να τους κόψουν...
Ίσως στο e-Paideia να μην τα γνωρίζουν καλά τα πράγματα...
Αυτό που δεν ξέρουν (ή δεν το λένε, οπότε κρίνονται κι αυτοί για το "αίσθημα δικαιοσύνης" και την αξιοπιστία τους) είναι ότι γίνεται μοιρασιά.
Κανονική μοιρασιά.
Και δεν είναι μόνο τα "γαλάζια", μα είναι και τα "πράσινα" και τα "πολύχρωμα" και όλα τα "με δόντι" παιδιά.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να υπάρχει έστω και αυτή η αξιολόγηση και να προσπαθήσουμε να τη βελτιώσουμε παρα να μην εχουμε καθόλου αξιολογηση....
Σίγουρα πρέπει να έχουμε αξιολόγηση... Μα να είναι ρεαλιστική και δίκαιη.
Αλλιώς, στην προκειμένη περίπτωση, βλέπεις καθηγητές άτολμους, εξαρτημένους και άνευ αποφασιστικότητος, να "διοικούν" σχολεία...
Και τι έγινε;

Έ, κάτι έγινε...
__________________
Ό,τι προλάβουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Easty : 30-11-07 στις 12:02
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-07, 12:31
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαφώς υπάρχει τρελό παιχνίδι πάνω στη συνέντευξη...
......Και δεν είναι μόνο τα "γαλάζια", μα είναι και τα "πράσινα" και τα "πολύχρωμα" και όλα τα "με δόντι" παιδιά.
Όταν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα θα σε ρωτήσουν οι συνάδερφοι σου τι ζώδιο είσαι....
Στο Δημόσιο τομέα τα πράγματα είναι διαφορετικά.. Πρέπει να τοποθετηθείς πολιτικά και κυρίως κομματικά. Να ξέρω δηλαδή ποιος είναι ποιανού, από ποιον κινδυνεύω κτλ κτλ κτλ..(ωχ έρχεται ο πράσινος επιθεωρητής στο μπλε διευθυντή με τον κόκκινο προϊστάμενο και άλλα τέτοια.. Θα βάλω το δικό μου να πάρω άδεια πριν από τον άλλο...). Σε αυτό το κλίμα που εξυπηρετεί τις ανάγκες της χώρας μια φορά κάθε 3-4 χρόνια τώρα θέλουμε να κάνουμε αξιολόγηση..?...
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για άξιους και πολύ έμπειρους καθηγητές, πρώην διευθυντές, που τους ρωτήσανε τα απίστευτα, μόνο και μόνο για να τους κόψουν...
........Σίγουρα πρέπει να έχουμε αξιολόγηση... Μα να είναι ρεαλιστική και δίκαιη.
Αλλιώς, στην προκειμένη περίπτωση, βλέπεις καθηγητές άτολμους, εξαρτημένους και άνευ αποφασιστικότητος, να "διοικούν" σχολεία...
Και τι έγινε;

Έ, κάτι έγινε...
Το άξιος και έμπειρος που αναφέρεις δεν ξέρω πως βγαίνει σα συμπέρασμα.. Από τι είδους αξιολόγηση? Από αυτή που σε ρωτάνε επίτηδες δύσκολα για να σε κόψουν? Ε και? Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα ξέρεις?
Οι καθηγητές και οι διευθυντές σχολείων σπάνια διευθύνουν τα σχολεία. Τα σχολεία τα κάνουν ότι θέλουν οι μαμάδες που πάνε και κλαίγονται για το παραμικρό και οι μαθητές που έχουν μια λίστα με ατελείωτα δικαιώματα ίσως και αιτήματα καμιά φορά αλλά ποτέ δεν έχουν καμία υποχρέωση...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-07, 12:48
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άξιος και έμπειρος που αναφέρεις δεν ξέρω πως βγαίνει σα συμπέρασμα.. Από τι είδους αξιολόγηση?
Όπως υπάρχουν τα συγκεκριμένα 4-5 παραδείγματα που χω στο νου μου αυτή τη στιγμή, έτσι θα υπάρχουν κι άλλοι. Και την αξιολόγηση πάντα την κάνουν οι συνάδελφοι, οι μαθητές και οι γονείς. Όχι τα διοικητικά όργανα.
(Πως στον Ε.Σ., την αξιολόγηση την πραγματική των αξιωματικών την κάνουν (στη συνείδηση τους) οι στρατιώτες που τον ζούν και λαμβάνουν το σύνολο των αντιδράσεων του και όχι οι ανώτεροι που συμπληρώνουν τυπικά ένα χαρτί - Βασίλη, δε θα μου διαφωνήσεις εδώ, ε;;;


Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αυτή που σε ρωτάνε επίτηδες δύσκολα για να σε κόψουν? Ε και? Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα ξέρεις?
Σχετικό είναι. Επι παραδείγματι, είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις τους κανονισμούς. Αν θέλω κάποιος να μην μου απαντήσει, θα τον ρωτήσω μια υποπαράγραφο, περιπτώσεως που δεν συναντάται συχνά, που στην πράξη θα ανέτρεχε στον κανονισμό, μα τώρα θέλω να το ξέρει απ'έξω. Έτσι είμαι τυπικά, καλυμμένος. Πρακτικά όμως, μπορεί να ακυρώνω "το απόλυτα επιτυχημένο έργο του διευθυντή μας επί 13 συνεχή έτη".
Το αντίκτυπο θα είναι στα παιδιά. Τι σημασία έχει που "ειναι υποχρεωμένος να το ξέρει".


Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι καθηγητές και οι διευθυντές σχολείων σπάνια διευθύνουν τα σχολεία. Τα σχολεία τα κάνουν ότι θέλουν οι μαμάδες που πάνε και κλαίγονται για το παραμικρό και οι μαθητές που έχουν μια λίστα με ατελείωτα δικαιώματα ίσως και αιτήματα καμιά φορά αλλά ποτέ δεν έχουν καμία υποχρέωση...
Σωστά τα λες. Εκτός από τις περιπτώσεις που οι διευθυντές έχουν τη γνώση, την κρίση και τις αξίες, ώστε να διευθύνουν σωστά.
Τότε, τα σχολεία πάνε καλά.
Λίγα είναι αυτά όμως.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως υπάρχουν τα συγκεκριμένα 4-5 παραδείγματα που χω στο νου μου αυτή τη στιγμή, έτσι θα υπάρχουν κι άλλοι. Και την αξιολόγηση πάντα την κάνουν οι συνάδελφοι, οι μαθητές και οι γονείς. Όχι τα διοικητικά όργανα.
(Πως στον Ε.Σ., την αξιολόγηση την πραγματική των αξιωματικών την κάνουν (στη συνείδηση τους) οι στρατιώτες που τον ζούν και λαμβάνουν το σύνολο των αντιδράσεων του και όχι οι ανώτεροι που συμπληρώνουν τυπικά ένα χαρτί - Βασίλη, δε θα μου διαφωνήσεις εδώ, ε;;;
Η αξιολόγηση που μετράει όμως ειναι αυτη που θα κάνει κάποιος σε ένα "χαρτι" όμως. Αυτος ειναι άλλωστε και ο ρόλος των διοικητικών οργάνων...Ομορφο ποιητικο αυτο με τη συνείδηση αλλα δεν ειναι έτσι.
Το ότι εσυ έχεις στο νού σου λοιπον 14-15 παραδείγματα δεν λεει κατι για εκεινους αλλα για εσένα.Αλλο το συναίσθημα και άλλο η λογική της δουλειας.
(πχ.Φανταστικός μάστορας αυτος..Ατελειωτες ώρες απο πάνω να προσέχει την κάθε λεπτομέρεια να μου δίνει να καταλάβω ότι τον ρωτάω να μη με κλέβει...Στο τέλος το σπίτι έπεσε γιατι σαν άνθρωπος μπορει να έλεγε αλλα σα μάστορας..)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-07, 13:13
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

Ωραία.
Επειδή δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό και τις ενστάσεις σου.

Η γνώμη σου στο θέμα, ποιά είναι ακριβώς;

__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-11-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με ποια κριτήρια κρίνεται κάποιος άξιος, ικανος και σωστός στη δουλειά του? Το κριτήριο της συνείδησης για εμένα ουσιαστικά δε μετράει γιατι δεν έχει καμια σχέση με την αξιολόγηση της δουλειά του αλλα με το αν τον συμπαθήσαμε ή οχι..Το κριτήριο θα πρέπει να ειναι αντικειμενικά. Ετσι δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-11-07, 13:26
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να υπάρχει έστω και αυτή η αξιολόγηση
Ωραία τα λες...

Ευτυχώς που υπάρχουν και άνθρωποι που δε σκέφτονται έτσι όμως.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφο ποιητικο αυτο με τη συνείδηση αλλα δεν ειναι έτσι.
Όμορφο ποιητικό, αλλά το να κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να διώξεις κάποιον διευθυντή και να βάλεις έναν άλλο που σε βολεύει, δε μου ακούγεται ούτε ποιητικό ούτε αξιοκρατικό. Το να βρεις σε κάποιον υπάρχοντα διευθυντή ένα ελάττωμα δεν είναι καθόλου δύσκολο. Κανείς δεν είναι τέλειος. Ούτε ο καινούριος θα είναι τέλειος - και με αυτό το κριτήριο πρόσληψης, μάλλον θα είναι χειρότερος από τον προηγούμενο. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς.

(πχ.Φανταστικός μάστορας αυτος..Ατελειωτες ώρες απο πάνω να προσέχει την κάθε λεπτομέρεια να μου δίνει να καταλάβω ότι τον ρωτάω να μη με κλέβει...Στο τέλος το σπίτι έπεσε γιατι σαν άνθρωπος μπορει να έλεγε αλλα σα μάστορας..)
Υπέροχο παράδειγμα. Αλλά ο διευθυντής με το έργο 13 συνεχώ ετών έκανε αυτό το έργο σαν διευθυντής, όχι σαν άνθρωπος.

Εκτός φυσικά αν θες να με πείσεις ότι οι γαλάζιοι διευθυντές δεν κάνουν κανένα λάθος στη ζωή τους, οπότε...
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-11-07, 13:30
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τα λες...

Ευτυχώς που υπάρχουν και άνθρωποι που δε σκέφτονται έτσι όμως.



Όμορφο ποιητικό, αλλά το να κάνεις ό,τι είναι δυνατόν για να διώξεις κάποιον διευθυντή και να βάλεις έναν άλλο που σε βολεύει, δε μου ακούγεται ούτε ποιητικό ούτε αξιοκρατικό. Το να βρεις σε κάποιον υπάρχοντα διευθυντή ένα ελάττωμα δεν είναι καθόλου δύσκολο. Κανείς δεν είναι τέλειος. Ούτε ο καινούριος θα είναι τέλειος - και με αυτό το κριτήριο πρόσληψης, μάλλον θα είναι χειρότερος από τον προηγούμενο. Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κανείς.



Υπέροχο παράδειγμα. Αλλά ο διευθυντής με το έργο 13 συνεχώ ετών έκανε αυτό το έργο σαν διευθυντής, όχι σαν άνθρωπος.

Εκτός φυσικά αν θες να με πείσεις ότι οι γαλάζιοι διευθυντές δεν κάνουν κανένα λάθος στη ζωή τους, οπότε...
Σε όλα αυτα που λές εχω μονο μια ερωτηση: ΤΑ ΣΥΜΦΡΑΖΟΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ Ή ΑΠΛΑ ΑΠΟΜΟΝΩΣΕΣ 3 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-11-07, 13:36
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τέλειος υπάλληλος ή διευθυντής δεν υπάρχει. Είσαι σύμφωνος να πιαστούμε από αυτό για να απολύσουμε όποιον δε μας αρέσει επειδή δεν είναι τέλειος και να βάλουμε αυτόν που μας αρέσει;

Ποιος θέτει τα κριτήρια για αυτή την αξιολόγηση και κατ' επέκταση για την αντικατάσταση των διευθυντών που έχουν κάνει έργο από "φιλικούς προς το κυβερνόν κόμμα" διευθυντές;

Διαφώτισέ μας λοιπόν, αφού εσύ βρήκες τη λύση. Και χωρίς φωνές, αν γίνεται.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-11-07, 13:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν εχεις προβλήματα δε σου φταίω σε κάτι...Ξαναδιαβασε τα πιο πάνω post και αφου καταλάβεις τι λέγαμε με το Χρηστο τα ξαναλέμε...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-11-07, 13:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλειος υπάλληλος ή διευθυντής δεν υπάρχει.
Τα τελευταία χρόνια, κατήργησαν την αξιολόγηση των καθηγητών και ανάλογα με τα χρόνια, γίνονται διευθυντές κλπ.

Να σου κάνω μια απλή ερώτηση. Αν είχες μια επιχείρηση, θα έκανες προϊστάμενο αυτόν που έχει πιο πολλά χρόνια εργασίας ή αυτόν που το αξίζει πραγματικά;

Μην τα ενάγεις όλα στην πολιτική, υπάρχει και αυτή.
Το μεγαλύτερο λάθος των προηγουμένων κυβερνήσεων, ήταν η κατάργηση του θεσμού των επιθεωρητών εκπαίδευσης, κατωτέρας και μέσης.

Φαντάσου να έχεις προσλάβει στην δουλειά σου 10 άτομα και να μην είσαι σε θέση να κρίνεις, ποιος δουλεύει και ποιος όχι. Δεν θα πρέπει οι λογικά άξιοι να προωθηθούν;

Ο θεσμός δούλευε πολλά χρόνια και τώρα θα ξαναδουλέψει και τα περί γαλάζιων και πράσινων, άστα στην μπάντα. Ακόμα και αν υπάρχουν θα είναι λίγες περιπτώσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-11-07, 13:58
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν εξήγησέ μου εσύ καλύτερα τί εννοείς με αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να υπάρχει έστω και αυτή η αξιολόγηση και να προσπαθήσουμε να τη βελτιώσουμε παρα να μην εχουμε καθόλου αξιολογηση....
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αυτή που σε ρωτάνε επίτηδες δύσκολα για να σε κόψουν? Ε και? Δεν είσαι υποχρεωμένος να τα ξέρεις?
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κριτήριο θα πρέπει να ειναι αντικειμενικά. Ετσι δεν ειναι?
Θα συμφωνήσω, τα κριτήρια πρέπει να είναι αντικειμενικά. Αυτό που νομίζω εγώ είναι ότι τα κριτήρια που προσαρμόζονται στο να φύγει ο κάθε διευθυντής που δε γουστάρουμε δεν είναι αντικειμενικά. Το έργο του γιατί να μη μετράει δηλαδή;
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-11-07, 14:00
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θεσμός δούλευε πολλά χρόνια και τώρα θα ξαναδουλέψει και τα περί γαλάζιων και πράσινων, άστα στην μπάντα. Ακόμα και αν υπάρχουν θα είναι λίγες περιπτώσεις.
Αυτό ακριβώς.Απλά ειναι λογικό να τον εκμεταλλευτούν κάποιοι στην αρχή και κακως κάκιστα γίνεται αυτό..Εκει χρειάζεται πίεση από όλες τις πλευρές για τη βελτιστοποίηση της διαδικασίας ώστε να προχωράνε περισσότερο αυτοι που αξίζουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.