Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Κινηματογράφος και Θέατρο
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-07, 07:01
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 17:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
βιογραφικες ταινιες

Πολλες φορες στο κινηματογραφικο πανι εχουν αποτυπωθει εκτος απο φανταστικα σεναρια, αληθινες ιστοριες ανθρωπων...Ποια ηταν η αγαπημενη σας;Εμενα ηταν το 'Ray' , η βιογραφικη ταινια του θρυλου της σοουλ Ray Charles...

(δειτε και αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=BDFCR0V46ho )
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-07, 10:10
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γκαντι και Citizen Cane
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-07, 10:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Λώρενς της Αραβίας.
Κάτι μεταξύ μύθου και πραγματικότητας, αλλά πέρα για πέρα μια βιογραφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-07, 10:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν σας πω "Η αληθινή ιστορία του Δράκουλα" το οποίο προσπαθώ να βρω εδώ και χρόνια και δεν το βρίσκω τι θα μου πείτε;
Είναι η αληθινή ιστορία του Vlad Tepes, του πρίγκηπα και αργότερα βασιλιά της Ρουμανίας. Απλά απίστευτη!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-07, 10:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Λώρενς της Αραβίας.
Κάτι μεταξύ μύθου και πραγματικότητας, αλλά πέρα για πέρα μια βιογραφία.
Χμμμ... φανταστική!
Αν το πάμε έτσι, τότε μ' αρέσει το Spartacus, το Ben Hur, και το El Cid.
Επίσης μου άρεσε το Sweet Dreams, βιογραφικό της country τραγουδίστριας Patsy Cline. Μια φορά την είχα δει παλιά, και με άγγιξε πολύ. Δε θυμάμαι γιατί, θυμάμαι όμως πως μου είχε κάνει εντύπωση και φρόντισα να προμηθευτώ και το soundtrack της ταινίας (όπως και των ανωτέρω αναφερομένων ταινιών)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ... φανταστική!
Αν το πάμε έτσι, τότε μ' αρέσει το Spartacus, το Ben Hur, και το El Cid.
Πήρες πολύ φόρα :-) Ο Ben Hur είναι μάλλον μη βιογραφική, ξέρει κανείς αν υπήρχε στ' αλήθεια; Φυσικά είναι από τα αγαπημένα μου έργα, όπως θα κατάλαβες :-)

Και μου βάζεις και El Cid μαζί για να με αναγκάσεις να σου πω ότι ηθοποιοί σαν τον Charlton Heston, ε πως να το κάνουμε, μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Να βάλουμε τότε και την βιογραφία του Ντα Βίντσι, που ο σπουδαίος αυτός ηθοποιός τα έδωσε όλα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-11-07, 11:10
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:

......
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-11-07, 13:18
nikosb1972 Ο χρήστης nikosb1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-08 22:30
Η διαθεσή μου τώρα:
Ημερολόγια Μοτοσυκλέτας.....

Η ανθρώπινη πλευρά ενός ανθρώπου που σημάδεψε ένα τεράστιο μέρος του παγκόσμιο χάρτη και κατέληξε "στάμπα σε μποξεράκια"....
__________________
"Επέλεξα την μοναξιά, μήπως και μπορέσω να βρω την άκρη..."
http://kataramenonikos.wordpress.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-11-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
To "Tous les matins du monde" είναι μια ταινία καθ' όλα υπέροχη και μπορεί να θεωρηθεί άνετα βιογραφική, είναι ένα κομμάτι της ιστορίας του Monsieur de Sainte Colombe και του μαθητή του Marin Marais.

To "Amadeus", αν και παρεκλίνει απ' την πραγματικότητα κάποιες φορές, είναι μια πανέμορφη ταινία για τον W. A. Mozart.

To "Schindler's List". [Νομίζω πως δεν χρειάζεται να πω τίποτα γι αυτό, και πως το έχουμε δει όλοι.]

Το "The Pianist".

To "Gia" [που είναι μια από τις αποδείξεις πως η Angelina Jolie κατηγορείται άδικα για αταλαντοσύνη, και η ενδιαφέρουσα βιογραφία ενός μοντέλου].

Υπάρχουν πάρα πολλές όντως καλές βιογραφικές ταινίες. Να, παραλίγο να ξεχάσω το "A Beautiful Mind", το "Iris" και το "Finding Neverland".

A, και το "The Libertine", για τον John Wilmot. Υπέροχη ταινία.

Αν δεν έχετε δει κάποιες απ' αυτές, δείτε τες.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Endelva : 28-11-07 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-10, 21:18
Το avatar του χρήστη konstantin@
konstantin@ Ο χρήστης konstantin@ δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-06-14 11:59
Φύλο: Γυναίκα
The Magdalene Sisters σε ελληνικη μεταφραση οι κορες της ντροπης ανατριχιαστικη ταινια που λεει την ιστορια 4 κοριτσιων τι βασανιστηρια περνουσαν μεσα στο μοναστηρι της ντροπης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-10, 22:22
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Το "Aviator" που επικεντρώνεται στη ζωή του Howard Hughes.
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-10, 02:21
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα

Catch me if you can (2002)/Πιάσε με αν μπορείς του Στήβεν Σπήλμπεργκ, με έναν εκπληκτικό Λεονάρντο ΝτιΚάπριο σε έναν εκπληκτικό ρόλο. Εκεί κατάλαβα για πρώτη φορά ότι αυτό το παιδί μπορεί να παίξει. Μετά είδα και το Aviator που προτείνει ο φίλτατος Έλρικ και σιγουρεύτηκα. Ο ΝτιΚάπριο υποδύεται τον πλαστογράφο κατά συρροή κι ο Τομ Χανκς τον πράκτορα του FBI που τον κυνηγάει ανεπιτυχώς. Απολαυστικό και έξυπνο.





The elephant man (1980)/ Ο άνθρωπος ελέφαντας του Ντέηβιντ Λυντς, με τους Τζον Χαρτ, Άντονυ Χόπκινς και Αν Μπάνκροφτ. Η ζωή του δυστυχή Τζον Μέρικ που γεννήθηκε με δυσπλασία και πέφτοντας θύμα της προκατάληψης της εποχής του, έτυχε τραγικής αντιμετώπισης από τους συγχρόνους του. Ο Λυντς κάνει κάτι πλάνα σούπερ. Ασπρόμαυρο.




Chaplin (1992)/Τσάπλιν του Ρίτσαρντ Αττένμπορο, για το βίο και το έργο ενός από τα πιο πληθωρικά και ευφυή ταλέντα όλων των εποχών στην Τέχνη. Πρωταγωνιστεί ο Ρόμπερντ Ντάουνι Τζούνιορ.





Citizen X (1995)/ Πολίτης Χ του Κρις Τζερόλμο, για την υπόθεση του διαβόητου Ρώσου σήριαλ κίλλερ, Αντρέι Τσικατίλο, γνωστού και ως «ο χασάπης του Ροστόφ». Η ταινία, πρέπει να πω, επικεντρώνεται βασικά στις έρευνες της ανεπαρκούς ρωσικής αστυνομίας και στις δυσκολίες που αντιμετώπιζε στη συνεχή της πεισματική άρνηση να δεχθεί την προσφερόμενη αμερικανική βοήθεια, στην περίοδο του ψυχρού πολέμου. Παίζουν οι αγαπημένοι μου: Μαξ Φον Σίντοφ, Ντόναλντ Σάδερλαντ και Στήβεν Ρία. Πολύ καλή ταινία. Ευτυχώς αμερικανική.





Agora (2009)/Αγορά του Αλεχάντρο Αμενάμπαρ, με τη Ρέητσελ Βάις να ενσαρκώνει την επιστήμονα και φιλόσοφο Υπατία, που χάθηκε άδικα εξ αιτίας του σκοταδισμού των πρώτων χριστιανικών χρόνων. Μετρημένη ταινία, χωρίς φανφάρες, από ένα μετρημένο και προσγειωμένο σκηνοθέτη. Μέχρι και τη Βάις συμπάθησα, που πιο πριν δε μου έλεγε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-10, 02:40
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα

Isadora (1968)/ Ισιδώρα του Κάρελ Ράιζ, για τη ζωή και τον άδικο θάνατο της πασίγνωσης χορεύτριας Ισιδώρας Ντάνκαν. Φοβερή η Βανέσσα Ραντγκρέηβ στον ομώνυμο ρόλο. Απλά θεά.




Der Untergang (2004)/ Η Πτώση του Όλιβερ Χίρσμπήγκελ, που προβάλλει τις τελευταίες μέρες του Αδόλφου Χίτλερ. Μια αλλιώτικη ταινία, μια σοβαρή προσέγγιση και ένας Μπρούνο Γκανζ που σε κάνει να πιστεύεις πως υπάρχει θεός.




What’s love got to do with it (1993)/ Τίνα του Μπράιαν Γκίμπσον, για την πολυτάραχη προσωπική ζωή της σιδηράς κυρίας της μουσικής σκηνής, Τίνα Τάρνερ. Πολύ καλή η Άντζελα Μπάσσετ αλλά προσωπικά ευχαριστήθηκα ιδιαιτέρως το Λώρενς Φίσμπερν στο ρόλο του βάρβαρου συζύγου, δίνει ρεσιτάλ. Φυσικά, στο φιλμ, ακούγονται και όλες οι επιτυχίες της Τάρνερ.





Pollock (2000)/ Πόλλοκ, ο ασυμβίβαστος του Εντ Χάρρις, με τον ίδιο να υποδύεται το γνωστό αμερικανό ζωγράφο που είχε μια σύντομη ζωή αλλά γεμάτη με ανάγκη για εκτόνωση. Ως εκ τούτου, το φιλμ δίνει βάση στον ανασφαλή χαρακτήρα του, το πρόβλημά του με τον αλκοολισμό και την καθοριστική του σχέση με τη σύζυγό του. Ο Εντ Χάρρις θεωρείται από τους πιο γοητευτικούς μη-ωραίους του Χόλυγουντ. Εχμ… δικαίως.




Control (2007)/ Κοντρόλ του Άντον Κορμπέιν, για την ολιγοετή πορεία των Joy Division και το μελαγχολικό τραγουδιστή τους, Ίαν Κέρτις. Ασπρόμαυρο και μελαγχολικό. Σε προβληματίζει. Το τραγούδι Love will tear as apart again είναι γνωστό τοις πάσι.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-10, 03:01
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα

The Doors (1991)/The Doors του Όλιβερ Στόουν, για ποιον άλλον; Το Τζιμ Μόρρισον και τη μπάντα του, με το Βαλ Κίλμερ να θυμίζει αρκετά Μόρισσον. Όχι και κανά συναρπαστικό φιλμ. Όλιβερ Στόουν γαρ. Για τους φανς του συγκροτήματος.





Alexander (2004)/ Αλέξανδρος του Όλιβερ Στόουν, για το βίο και τη δράση του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Ο Κόλιν Φάρελ δε μου άρεσε ως Αλέξανδρος, το φιλμ είναι μεγάλο και κάνει κοιλιά και καταφεύγει στους γνωστούς ολιβερστοουνικούς μελοδραματισμούς. Τζολί και Χόπκινς, απλά πλαισιώνουν, δεν ξεχωρίζουν.





W. (2008)/ W. του Όλιβερ Στόουν, για τον πρώην πρόεδρο των ΗΠΑ Τζορτζ Μπους (όχι το senior). Ο Στόουν προσπαθεί να κρατηθεί στο ύψος του και να μη χαϊδέψει/γλείψει/μεροληπτήσει αλλά σε κάποια σημεία χάνει το στοίχημα με τον εαυτό του. Ο Τζος Μπρόλιν που υποδύεται το Μπους εξαιρετικός και πολλά υποσχόμενος. Άργησαν να τον ανακαλύψουν οι σκηνοθέτες.



Όποιος βρει αν μου αρέσει ή όχι ο Στόουν, δώρο μια κασετίνα με ό,τι ταινία του έχω στο σπίτι μου!

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-10, 21:49
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα


James Dean (2001)/ Τζέημς Ντην του Μαρκ Ράιντελ, για τη σύντομη ζωή και καριέρα του πασίγνωστου ηθοποιού, για τον ιδιόρρυθμο χαρακτήρα του και την ιδιαίτερη οικογενειακή του ζωή. Πολύ πειστικός ο Τζέημς Φράνκο στο ρόλο του Ντην.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nelly για αυτό το μήνυμα:
Xenios (14-08-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.