Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 18:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ποιά μηχανή χρησιμοποιείτε

Καιρός είναι να γνωριστούμε τεχνικά :-)

Τι ψηφιακή και τι αναλογική ίσως; Ίσως να συζητήσουμε και το ποιες μηχανές έχετε χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Θα μπορούσαμε να κάνουμε και μια δημοσκόπηση, αλλά
Είναι αδύνατον να συμπεριλάβουμε όλους τους τύπους και τις μάρκες.

Εγώ ξεκίνησα με μια Codak, τα μαύρα κουτιά όπως τα λέγαμε, έπεσε μία στα χέρια μου κατά λάθος σε μικρή ηλικία και κακοποιήθηκε αρκούντως :-)

Σαν παιδί μαθήτευσα στον φωτογράφο πατέρα ενός παιδικού μου φίλου και κάναμε τρελές κατασκευές με ένα κομματάκι φιλμ μέσα σε σπιρτόκουτα, πακέτα τσιγάρων κλπ.

Ακολούθησε μια σειρά compact μηχανών μέχρι να πάρω την πρώτη μου ‘καλή’ μια Zenith. Ακολούθησε μια γλυκούλα Cannon μέχρι που πριν 4 χρόνια έκανα την αγορά του αιώνα και έπεσε στα χέρια μου, η ισχυρότερη ψηφιακή της εποχής η Sony DSC F717, στα 5.2 megapixels, με έναν καταπληκτικό 58ρη φακό της Cart Zeiss και πολλά καλούδια.

Από το 2002 μέχρι σήμερα έχω τραβήξει πάνω από 9000 φωτογραφίες με την Sony και μερικές απ αυτές λένε ότι είναι καλούτσικες :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-06, 19:03
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Θυμάμαι ότι ξεκίνησα με μια Kodak Instamatic (με φιλμ 110 αν θυμάται πια κανείς...)

Πολύ αργότερα, όταν αποφάσισα να μάθω τι σημαίνει φωτογραφία, όχι μόνο "κλικ και το δίνουμε για εμφάνιση-εκτύπωση, αγόρασα μια Canon A1, έναν Canon 100-300, έναν Canon 28-135 και ένα motor-drive. Γενικά, ξεπαραδιάστηκα!

Παράλληλα, αγόρασα και μια Pentax MX με έναν Sigma 28-105 και ένα power-winder (αυτά ήσαν σε ... προσφορά).

Έστησα σκοτεινό θάλαμο και έπαιξα με ασπρόμαυρο (εμφάνιση-εκτύπωση), έγχρωμο (μόνο εκτύπωση) ,διαφάνειες (Cibachrome) και λιθογραφικό φιλμ.

Σε ένα ταξίδι στην Αμερική, αγόρασα και μια Polaroid 680 (με μια μικρή μετατροπή, παίρνει φιλμ SX-70).

Τελευταίο απόκτημα, μια ψηφιακή Sony F828.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-06, 01:31
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
Luna με διπλό φακό μπροστά και σημείο εστίασης από πάνω, με 12κάρι film αλλά επειδή ήταν του μπαμπά πολύ γρήγορα μια ZENIT 12Χ πήρε τη θέση της και δουλεύει ακόμα σήμερα παρέα με μια CCD της PHILIPS για αστροφωτογράφηση.
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-06, 02:37
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω χρησιμοποιώ την ψηφιακή κάμερα Olympus Camedia C-740 Ultra Zoom που αγόρασα από την Αμερική πριν από 3 χρόνια και χρησιμοποιώ επιτυχώς από τότε. Απλά λόγω της αρχαιότητας της κάμερας, πιάνει μόνο 3,2 megapixels αλλά έχει πολύ καλό φακό που κάνει αναλογικό zoom 10x.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-06, 08:51
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρησιμοποιώ μια compact Sony W1 στα 5mp αλλά η παλιά καλή μου Canon Eos350 είναι ακόμα μάχιμη!
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-06, 10:32
HawkEye Ο χρήστης HawkEye δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-06 10:43
Πρώτα μια Olympus C60 Zoom, για 2 χρόνια (την αγόρασα ελεω Ολυμπιακών αγώνων το 2004), και πρίν 1 και κάτι μήνες εκανα το μεγάλο βήμα να μεταπηδήσω στο κόσμο των D-SLR, περνώντας στην Olympus E500 με τους 2 φακούς (40-150mm και 14-45mm)

Φυσικά καμία σχέση... παπάκι με Ferrari... οχι οτι η C60 δεν ειναι ΠΟΛΥ καλή μηχανή... απλά η E500 ειναι καταπληκτική και βγάζει πολύ όμορφες φωτογραφίες.

Αλλά ... ειναι να μη μπείς στη λούμπα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HawkEye : 17-07-06 στις 10:34
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-06, 19:45
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
η ισχυρότερη ψηφιακή της εποχής η Sony DSC F717, στα 5.2 megapixels, με έναν καταπληκτικό 58ρη φακό της Cart Zeiss και πολλά καλούδια.
Η F717 και μερικές άλλες έχουν ενα (ας το πω) προβληματικό CCD, η SONY προσφέρει δωρεάν αλλαγή του CCD.
Λίγο παλαιό,αλλά ίσως δεν το γνωρίζουν όλοι...

Κώδικας:
http://www.sony.co.uk/view/ShowArticle.action?section=en_GB_Support&articlesection=2&article=1128075116465&site=odw_en_GB
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-06, 19:34
kosko42 Ο χρήστης kosko42 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-06 20:58
Φύλο: Άντρας
εγω παλι ξεκινησα με μια kodak και στην συνεχεια μετα απο 2 χρονια αγορασα μια nikkon d 50 και πριν απο κανα μηνα περιπου πηρα την olympus E500 με δυο φακους
__________________
tin ipografi sou kai tin.....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-08-06, 10:14
Το avatar του χρήστη ase
ase Ο χρήστης ase δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-01-23 22:55
Φύλο: Άντρας
Εν αρχή ήν μια Agfamatic 50 (κάπου υπάρχει ακόμα...)
Την δεύτερη ημέρα (κατα τας γραφάς) έπεσε στα χερια μου μια δυοπτική Lubitel II με φιλμ 4.5Χ4.5. Μηχανική, χωρίς φωτόμετρο, και χειροκίνητη προώθηση του φιλμ. Εδώ είναι που έμαθα τι πάει να πεί φωτογραφία.

Στα τέλη των 80ς βρέθηκα με μια Pentax P30n με ζουμ 28-105. Υπέροχη στο χέρι, εύκολη στη χρήση και ευέλικτη.

Αμέσως μετα μια Nikon FM2 , μηχανική με φωτόμετρο. Σκυλί..

Στα μέσα των 90ς η επιλογή μου ήταν μια υποβρύχια Cannon AS-1. Ενας άλλος κόσμος ανοιχτηκε μπροστά μου. (οι γοργόνες...)

Πρίν απο δύο χρόνια απέκτησα την πρώτη μου ψηφιακή: Nikon Coolpix 4300.
Πολύ καλή για τα λεφτά της....

Φέτος, ήταν η χρονιά για την πρώτη μου ψηφιακή SLR: μια NIKON D50.
Αυτή ήταν μια νέα αποκαλυπτική εμπειρία. Το μεγάλου μεγέθους πιξελ κάνει τη διαφορά. Και φυσικά η δυνατότητα να παίζω με χειροκίνητες ρυθμίσεις (έκθεση, εστίαση...). Νιώθω οτι ξαναανακαλύπτω τη φωτογραφία.

Δείγματα γραφής σύντομα.

Filika,

Ase
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-06, 10:18
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ συνήθως έπαιρνα τις μηχανές του πατέρα μου όταν τις άλλαζε. Άρα έχουμε και λέμε...
1) Loopitel! Ή κάπως έτσι... Χάλια μηχανή, αλλά το φίλμ της ήταν απίστευτο για μεγενθύνσεις.
2) yashika electro 35. Απίστευτη μηχανή αλλά όχι με πολλά μπιχλιμπίδια.
3) Από εδώ άρχισα να αγοράζω. Pentax SF1 με φακό Takumar. Ξεπαραδιάστηκα φυσικά, οπότε περίμενα μέχρι και φέτος που πήγα στην...
4) Samsung Pro 815. Ο φακός της (28 - 420 mm) με γοήτευσε, όπως και η ταχύτητά της. 8 Mpixel ανάλυση αρκετή για να τυπώσεις πόστερ αλλά αν αρκεστείς στον αλγόριθμο συμπίεσης JPG που έχει ο θόρυβος στο μαύρο είναι εκωφαντικός για εμάς που έχουμε συνηθίσει στις αναλογικές. Raw λοιπόν και πάλι raw και ας είναι κάθε φωτογραφία 16 Mb!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-06, 01:53
Το avatar του χρήστη s33
s33 Ο χρήστης s33 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-03-07 00:49
Η διαθεσή μου τώρα:
όντας σχετικά άσχετος με την φωτογραφία, ξεκίνησα πριν 2 χρόνια κατευθείαν στις ψηφιακές με την Olympus c5050..(έχοντας παίξει για λίγο με την μικρή αλλά θαυματουργή Olympus [mju-II]..)

και μόνο το γεγονός οτι είναι από τις ελάχιστες (αν και νομίζω η μοναδική "ερασιτεχνική" μηχανή με φακό 1.8) την καθιστά ασυναγώνιστη..
__________________
"All paid jobs absorb and degrade the mind". Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-06, 12:14
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγόρασα πριν από αρκετό καιρό μια μικρούλα Sony Cyber-shot T1. (5MP). Εκτός από το βολικότατο μικρο της μέγεθος (χωράει στο τσεπάκι της μπλούζας, στο πορτοφόλι, στην κωλότσεπη) και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ LCD της (σχεδόν όλη η μηχανή είναι μια LCD) δεν έχει άλλα ιδιαίτερα πλεονεκτήματα. Καταπληκτικές φωτογραφίες στο φως του ηλιου, μέτριες σε τεχνητό φως, κακές το βράδυ. Αν και το λογισμικό της έχει ενσωματωμένη διαδικασία αφαίρεσης των κόκκινων ματιών, δυστυχώς ΔΕΝ αφαιρούνται αποτελεσματικά (που σημαίνει οτι μετά χρειάζεσαι επεξεργασία για να ξεφορτωθείς τους "δράκουλες").
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-06, 12:53
Το avatar του χρήστη Christina
Christina Ο χρήστης Christina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-17 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρησιμοποιώ μία Sony Cybershop W12, 5mp. Λόγω ασχετοσύνης η επιλογή έγινε προ δύο ετών βάση κάποιων αντικειμενικών και κάποιων υποκειμενικών κριτηρίων:
  1. Κόστος. Ο προϋπολογισμός ήταν τα 300-350 ευρώ.
  2. Ποιότητα φωτογραφίας από δείγματα διαθέσιμα στο web. Κοίταξα εκατοντάδες φωτογραφίες από τα μοντέλα που πληρούσαν τις προϋποθέσεις που είχα θέσει (καλής ανάλυσης, κάποιων βασικών manual ρυθμίσεων, ικανού μάκρο, AF assistance, καλού αυτόματου white balance, οπτικού ζουμ, χρήσης ΑΑ μπαταριών, μικρού σχετικά μεγέθους, μεγάλου σχετικά LCD με συνδυασμό οπτικού viewfinder)

Κατέληξα τελικά στην W12 γιατί είχε ικανοποιούσε όλα τα παραπάνω και ερχόταν με δύο σετ επαναφορτιζόμενων μπαταριών, φορτιστή, δερμάτινη θήκη και ήταν από αλουμίνιο βαμμένο σε μαύρο χρώμα!

Αν και κάνει λίγο επιθετικό smoothing και ζορίζεται λίγο στο auto focus σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί της.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-08-06, 17:07
Το avatar του χρήστη Jesse James
Jesse James Ο χρήστης Jesse James δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-08 19:27
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω μια Pentax K1000, με δύο φακούς: 1) SMC Pentax A (1:2, 50mm), 2) Sigma UC Zoom (1:4-5.6, 70-210mm). Αν και είναι μεγάλη, βαριά και 23 ετών, είναι αρκετά "user friendly" και τραβάει πολύ καλές φωτογραφίες.

Υ.Γ. Μου την έδωσε η μάνα μου όταν την θέση της πήρε (κακώς) μια ψηφιακή, με αρκετά megapixel αλλά όχι dSLR.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-07, 14:27
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην αρχή χρησιμοποιούσα τις αναλογικές της μαμάς μου και του μπαμπά μου. Εδώ και κάποια χρόνια [γύρω στα τέσσερα] χρησιμοποιούσα ψηφιακή, την Pentax Optio S4, δεν έχει και πολλές manual δυνατότητες, δυστυχώς, αλλά κάτι έκανα. Τώρα δεν έχω πια κάμερα. [Σνιφφ...]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.