Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-19, 14:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ζωή μετά τον θάνατο: Το γραπτό μήνυμα που έφερε ένα μωρό

Λίγο μετά τον γάμο τους, η Λενί και ο Τζέρεμι Κεντ είχαν μια σοβαρή συζήτηση για το κάπνισμα. Η Λενί ζήτησε από τον Τζέρεμι να περιορίσει και, ει δυνατόν, να σταματήσει το τσιγάρο, για το καλό της υγείας του. Η συζήτηση προκάλεσε περαιτέρω σκέψεις στον Τζέρεμι, οδηγώντας τον στο να στείλει στις 30 Μαρτίου 2016 στη σύντροφό του ένα γραπτό μήνυμα, το οποίο έμελλε να εξελιχθεί σε κάτι πολύ σημαντικό.

Λιγότερο από δύο μήνες μετά την αποστολή του μηνύματος και ενώ το ζευγάρι σχεδίαζε να αποκτήσει μωρό, στις 20 Μαΐου του 2016, ο Τζέρεμι έχασε τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα με μοτοσικλέτα, με τον θάνατό του να είναι ακαριαίος.

Μετά το πρώτο σοκ, η Λενί θυμήθηκε το μήνυμα που της είχε στείλει ο Τζέρεμι και στο οποίο έγραφε πως «αν για οποιονδήποτε μου του συμβεί κάποιο ατύχημα και πέσω σε κώμα ή είμαι εγκεφαλικά νεκρός, κρατήστε με σε μηχανική υποστήριξη μέχρι να επανέλθω, για να πάρετε σπερματοζωάρια από το σώμα μου και να αποκτήσεις ένα κοριτσάκι».

Όπως αφηγήθηκε η ίδια στο BBC, αφού ήρθε στο μυαλό της το μήνυμα, άρχισε να προσεύχεται με την ελπίδα να μπορεί να αποκτήσει με αυτόν τον τρόπο ένα παιδί.

Ο δωρεά σπέρματος γίνεται υπό κανονικές συνθήκες από άτομα που βρίσκονται εν ζωή και σπάνια λαμβάνονται δείγματα μετά τον θάνατο κάποιου. Ωστόσο, όπως ανέφερε στο BBC ο Δρ. Κάπι Ρότμαν, παιδιά έχουν γεννηθεί από σπέρμα που είχε καταψυχθεί 32 χρόνια πριν.

Σύμφωνα με τον ίδιο, όταν κάποιος πεθαίνει, το σπέρμα παραμένει ζωντανό στον οργανισμό του για κάποιες ώρες και μπορεί να ληφθεί δείγμα. Περίπου 44 ώρες μετά τον θάνατο του Τζέρεμι, ελήφθη πράγματι δείγμα. Έντεκα μήνες μετά από τον θάνατο του Τζέρεμι, η σύζυγός του Λενί γέννησε το παιδί τους, ένα μικρό κοριτσάκι.

«Βλέπω κάτι από εμένα στο μωρό, αλλά μοιάζει με τον πατέρα της» περιέγραψε η ίδια. Σε ό,τι αφορά τη συζήτηση περί ηθικής, ο Δρ. Ρότμαν σχολίασε: «Νομίζω θα ήταν σχεδόν ανήθικο να μην το κάνεις αυτό. Δηλαδή θα ήταν καλύτερα να μην είχε γεννηθεί ποτέ το παιδί; Όταν βλέπουμε τη Λενί και τη μικρή Ρέμι, σκεφτόμαστε την ευτυχία και τις όμορφες στιγμές που θα βιώσουν».

Από Naftemporiki με πληροφορίες από BBC
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.