Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 04:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Angry Η καλή μας η δασκάλα...

Η καλή μας η δασκάλα, επέστρεψε από άδεια τοκετού και ανέλαβε την Δ' τάξη δημοτικού, αφού η δασκάλα που είχε τα παιδιά πέρσυ ζήτησε μετάθεση σε άλλο σχολείο της περιοχής.
Το τμήμα είναι από τα πιο δυνατά του σχολείου αφού έτυχε να έχει μια καλή "μαγιά" που είχε και την τύχη να πέσει σε καλές δασκάλες, ορεξάτες και "ψαγμένες" με τη δουλειά τους.
Χαράς Ευαγγέλια για την καλή μας τη δασκάλα!

Οι πρώτες μέρες γνωριμίας πήγαν καλά. Παρά το γεγονός ότι τα παιδάκια αναζητούσαν την παλιά τους δασκάλα, αποδέχθηκαν την καινούργια που τα πήρε με το καλό. Μεγάλος ενθουσιασμός.
Αυτά την πρώτη εβδομάδα του σχολείου. Γιατί μετά... άρχισαν τα όργανα!
Και καλά, η γνωστή μας Γούπυ, κατά κόσμον Κασσάνδρα, έχει για όλους και για όλα μια παρατήρηση, άποψη επί παντός θέματος, παντού και σε όλους βρίσκει ελαττώματα και ψεγάδια. Είπα να μη δώσω σημασία, προσπάθησα να τη συνετίσω. Όμως, όπως και να το κάνουμε, οφείλω να πιστεύω το παιδί μου. Και το παιδί μου άρχισε να νιώθει τρόμο για τη δασκάλα. Και άγχος.
Και όχι μόνο το δικό μου... όλα τα παιδιά, γεγονός ανησυχητικό.
Πολλά και διάφορα τα παράπονα, θα τα πω όσο γίνεται περιληπτικά (που δε γίνεται χωρίς να παραλείψω πολλά)

Την επομένη της εκδήλωσης της δικής μας Φανούλας με τη χορωδία στην έκθεση ζωγραφική προς τιμήν του Μίκυ, έπρεπε να πάω να εξηγήσω στη δασκάλα γιατί το παιδί δεν διάβασε, αφού το παιδί ορυόταν πως η δασκάλα θα την πήγαινε στη διευθύντρια. "Ναι, δεν το 'πα έτσι, το 'πα γιουβέτσι..." τέλος πάντων, ήταν η πρώτη ή δεύτερη φορά που βρέθηκα να παραπονούμαι - κάτι που δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ για δασκάλα.
Η άλλη φορά ήταν όταν θέλησα να της υπενθυμίσω ότι το παιδί είναι σε διαδικασία ελέγχου για δυσορθογραφία και θα πρέπει να συνεργαστούμε μέχρι να βγει το πόρισμα, και να μην κάνει ανεξέλεγκτες παρατηρήσεις αφού την έχω ενημερώσει από την αρχή.

Κι έρχεται και η πρώτη ενημέρωση γονέων. Και μας τα λέει κάπως... και λέμε ας της δώσουμε την ευκαιρία, τα παιδιά καμιά φορά είναι υπερβολικά... και άλλα τέτοια πατριωτικά.
Και βγαίνουμε έξω στο προαύλιο να μαζέψουμε τα βλαστάρια μας να πάμε σπιτάκια μας, και τα βλαστάρια μας χτυπιούνται. "Είναι ψέυτρα!" "Σας έπεισε!" "Σας τα είπε όπως ήθελε!" Όχι ένα, όχι δύο... αρκετά. "Μας έχει πει μουλάρες και μουλάρια!" σκάει η μπόμπα, και με παίρνουν τα σκάγια.
Ποιος είδε το Θεό και δε φοβήθηκε!
Τρίτη φορά στο σχολείο, τρίτη και φαρμακερή. Αντίδραση δασκάλας; Έβαλε τα κλάμματα, δεν αντέχει λέει να την κατηγορούν έτσι τα παιδιά. Μιάμιση ώρα εγώ με τη διευθύντρια, ένα ηρεμιστικό μετά, κι άντε να βγάλεις άκρη.
Άντε κι ας το αφήσουμε κι αυτό να δούμε πού θα πάει...
Βάζω κι ένα χοντρό χέρι στη μικρή μου και κανα δυο φιλενάδες της του τύπου "τέλος πάντων, η δασκάλα είναι δασκάλα και μην την περνάτε ψιλό γαζί" και διάφορα επιχειρήματα προς κατευνασμό των πνευμάτων.

Αυτά εν περιλήψη για να φτάσουμε στο καλύτερο...
Τα πράγματα ησύχασαν μέχρι που φτάνει ένα μεσημέρι το καμάρι μου και μου ανακοινώνει... "μαμά, είμαι χαζή!"
Σέκος η μαμά! 9 χρόνια αγώνας, 9 χρόνια τρέξιμο, 9 χρόνια αϋπνίες, για να σε πείσει μια δασκάλα πως είσαι χαζή; Τι έγινε;
Και μου δείχνει το τετράδιό της... η καλή μας η δασκάλα την έχει βάλει να γράψει μόνη της:
"Σήμερα 5 Νοεμβρίου δεν ήξερα ποια ήταν τα πολιτεύματα στην αρχαϊκή Ελλάδα, επομένως δεν είχα διαβάσει Ιστορία. -------- Υπογραφή γονέα"

Εδώ είμαστε! Έφτασε ο κόμπος στο χτένι! Βουτάω το στυλό (και κόκκινο η κακιασμένη μάνα) και σημειώνω από κάτω:
"Αδιάβαστη για μια ερώτηση; Απαράδεκτος τρόπος συμπεριφοράς. Να γράφει το παιδί σημείωμα μόνο του;"
Του κουτρούλη ο γάμος!
- Με ακυρώνετε μπροστά στο παιδί! να λέει αυτή
- Όταν παίζεις με την ψυχολογία του παιδιού μου θα σε ακυρώνω στο Θεό τον ίδιο! να φωνάζω εγώ
- Έχετε άδικο, είναι εκπαιδευτική τακτική να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους, να χτυπιέται αυτή.
- Τον κακό σου τον καιρό (κάπως έτσι δηλαδή), δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο αυτό, διδάσκεις σε τετάρτη δημοτικού, να χτυπιέμαι εγώ.
Άκρη φυσικά δε βρήκαμε!

Έχω διδάξει, έχω παρακολουθήσει courses, έχω κάνει σεμινάρια... αυτό δεν το έχω δει πουθενά. Κι αν δεν καταρρακώνει την αυτοπεποίθηση ενός παιδιού 9 χρονών, ας είναι και με το σκληρό χαρακτήρα της Γούπυ!
Αναζητώ πληροφορίες, εκπαιδευτικές, ψυχολογικές, βιβλιογραφία, οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει να βρω το δίκιο μου ή το άδικό μου!
Ό,τι έχτιζα 9 χρόνια με παράδοση ψυχής, δεν θα μου το καταστρέψει αυτή με τη μία. Δεν θέλω να ξανακούσω το παιδί μου να λέει "είμαι χαζή!"
Κι αν έχω άδικο, κι αν αυτό είναι εκπαιδευτικά θεμιτό, ας μου το δείξει κάποιος να καταλάβω κι εγώ τι μου γίνεται, να βοηθήσω το παιδί μου να το επεξεργαστεί.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγγραφη αναφορα στο Διευθυντή (απο αυτές με αριθμό και ημερομηνία πανω στο αντίγραφο που θα κρατήσεις) και μετα Υπουργείο.Το πιο πιθανό ειναι να τη βάλουν αν τα ξαναδιαβάσει απο την αρχή όλα.Τα ήθελε ας τα πάθει.Ναι να στηρίζουμε τους επαγγελματίες καθε είδους και να μην είμαστε εμπαθείς αλλα όταν προκειται για τα παιδιά τότε αλλαζουν τα πράγματα.Ανοχή 0.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-07, 10:57
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το σκέφτηκα αυτό και βεβαίως είμαι διατεθειμένη να το κάνω. Θέλω μόνο να ελέγξω πρώτα το ενδεχόμενο να είναι "καλυμμένη" ως προς τη συμπεριφορά αυτή.
Αν έχει όντως άδικο, θα φτάσω μέχρι εκεί που πρέπει.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-07, 11:07
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι κακοί δάσκαλοι ήταν πάντα πρόβλημα στο σχολείο όσο ήμουν παιδί, και εξαιτίας μερικών πολλά παιδιά χάσανε σημαντικές ευκαιρίες να εξελιχθούν καλύτερα. Σήμερα δεν δέχομαι να υπάρχουν ακόμα αυτά τα φαινόμενα, και δεν είναι ένα και δυο. Δάσκαλοι με ψυχολογικά προβλήματα και προβλήματα συμπεριφοράς, παιδεραστές και ανώμαλοι να διδάσκουν τα παιδιά μας. Θα ψάξω να δω τι μπορώ να βρω για το θέμα και δεν θα το αφήσουμε έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εγώ Άννα καταλαβαίνω πως νοιώθεις και φυσικά οι περισσότεροι θα αντιδρούσαμε το ίδιο.

Εκείνο που με φοβίζει είναι να μην πληρώσει το παιδί την εκδικητική μανία της δασκαλίτσας. Μην ξεχνάς ότι το βλασταράκι σου θα είναι στην "εξουσία" της 6 ώρες την ημέρα και φοβάμαι ότι μπορεί να της δημιουργήσει μια γενική φοβία.

Αν κάνεις κάτι πρέπει να το κάνεις άμεσα. Αν συμφωνούν και άλλοι γονείς θα πρέπει να κινηθείτε και στην διεύθυνση του σχολείου και στο Υπουργείο Παιδείας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-07, 11:54
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μετά το διευθυντή του σχολείου, αρμόδιος είναι ο Επιθεωρητής Περιφέρειας και όχι το Υπουργείο Παιδείας απευθείας. Γενικά, σε κάθε τέτοια ενέργεια θέλει προσοχή στη διατύπωση της αναφοράς-καταγγελίας. Δηλαδή, θα πρέπει να μη ρίξεις ευθέως ευθύνη στο δάσκαλο, αλλά να το αναφέρεις κάπως έτσι:

"τον τελευταίο μήνα μαθητές της τάξης .... εκδήλωσαν διαφορετική συμπεριφορά στη στάση τους απέναντι στο σχολείο. Επειδή οι συγκεκριμένοι μαθητές όλα τα προηγούμενα χρόνια, αλλά και κατά τον πρώτο μήνα της φετινής σχολικής χρονιάς ήταν καλοί μαθητές, και κυρίως πήγαιναν με χαρά στο σχολείο, το οποίο αγαπούσαν. Επειδή, όλως αιφνιδίως οι ίδιοι μαθητές εκδηλώνουν φοβία προς το σχολείο, και αυτή η φοβία εκδηλώνεται ποικιλλοτρόπως (νυχτερινοί τρόμοι, κλάματα, άρνηση μετάβασης στο σχολείο),
ζητούμε

α) όπως διερευνηθεί εάν η αιτία του προβλήματος ανάγεται στο ίδιο το σχολείο (πχ αλλαγή συνθηκών, ανάγκη προσαρμογής σε άλλο σύστημα εκπαίδευσης κλπ)
β) όπως υπαρξει συνεργασία γονέων και διεύθυνσης του σχολείου για επίλυση του προβλήματος
γ) όπως εκπρόσωπος των γονέων είναι παρών στο σχολείο και στην τάξη για κάποιο χρονικό διάστημα, προκειμένου αφενός να καθησυχαστούν τα παιδιά, και να νιώσουν ασφάλεια, αφετέρου να μεταφέρει την εμπειρία και στους λοιπούς γονείς έτσι ώστε να αποκατασταθεί η ψυχική ηρεμία των παιδιών και η αγάπη τους για το σχολείο και τη μάθηση.""

Μαρκέλλα

ΥΓ πάντως σε παρόμοια περίπτωση στην τάξη της αδερφής μου, όπου η δασκάλα (νεοδιορισμένη) εκδήλωνε τραγική συμπεριφορά, η διευθύντρια του σχολείου πέρασε όλο το έτος μέσα στην τάξη να παρακολουθεί το μάθημα (ήταν ιδιωτικό όμως το σχολείο), και από την επόμενη χρονιά και μετά η δασκάλα ήταν η καλύτερη δασκάλα του σχολείου, και όλοι θεωρούσαν τρελούς τους γονείς της προηγούμενης τάξης. Ακόμα και τα ίδια τα παιδιά που τη συνάντησαν αργότερα δεν το πίστευαν. Μερικές φορές είναι απλά θέμα προσαρμογής.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-07, 12:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ Άννα καταλαβαίνω πως νοιώθεις και φυσικά οι περισσότεροι θα αντιδρούσαμε το ίδιο.

Εκείνο που με φοβίζει είναι να μην πληρώσει το παιδί την εκδικητική μανία της δασκαλίτσας. Μην ξεχνάς ότι το βλασταράκι σου θα είναι στην "εξουσία" της 6 ώρες την ημέρα και φοβάμαι ότι μπορεί να της δημιουργήσει μια γενική φοβία.
Την πληρώνει ήδη. Μου είπε πως η μικρή είναι συνέχεια "απροετοίμαστη" και "αδιάβαστη". Το παιδί ανησυχούσε πως φέτος δεν θα πάρει ούτε έναν καλό βαθμό. Της εξήγησα πως ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, πως εμείς ξέρουμε τι μπορεί να κάνει και πως στην προκειμένη περίπτωση, οι βαθμοί δεν θα είναι ενδεικτικοί της απόδοσής της. Ξεαγχώθηκε αρκετά.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάνεις κάτι πρέπει να το κάνεις άμεσα. Αν συμφωνούν και άλλοι γονείς θα πρέπει να κινηθείτε και στην διεύθυνση του σχολείου και στο Υπουργείο Παιδείας.
Ξέρεις τους γονείς που μαζεύονται έξω από την πόρτα του σχολείου, λένε ένα κόσμο πράγματα και μετά... μούγγα;
Ξέρεις κι εκείνους τους άλλους που στέλνουν τα παιδιά τους σχολείο με fax;
Θέλεις να σου πω πόσοι μαζεύονται στις συγκεντρώσεις; Πόσοι δεν μιλούν καν με τα παιδιά τους; Πόσοι ήρθαν να ψηφίσουν στο Σύλλογο Γονέων; Τι θες να σου πω; Θες να σου πω και για κανα δυο που αποφάσισαν να πάνε τα παιδιά τους σε άλλο σχολείο;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-07, 12:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το διευθυντή του σχολείου, αρμόδιος είναι ο Επιθεωρητής Περιφέρειας και όχι το Υπουργείο Παιδείας απευθείας. Γενικά, σε κάθε τέτοια ενέργεια θέλει προσοχή στη διατύπωση της αναφοράς-καταγγελίας. Δηλαδή, θα πρέπει να μη ρίξεις ευθέως ευθύνη στο δάσκαλο, αλλά να το αναφέρεις κάπως έτσι:
............
Ακόμα και τα ίδια τα παιδιά που τη συνάντησαν αργότερα δεν το πίστευαν. Μερικές φορές είναι απλά θέμα προσαρμογής.
Η Διευθύντρια είναι πολύ λίγη! Βασικά είναι αναπληρώτρια. Μαθεύτηκε πως από σήμερα θα είχαμε καινούργιο Διευθυντή (άντε να σκάσει και κανένας άντρας μύτη στο κοτέτσι) αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουμε δει τίποτα.
Στον παλιό δ/ντη, που εγώ δεν τον πρόλαβα, ακούω πως δεν κουνιότανε φύλλο. Για να καταλάβεις, μετά την προσευχή έκλεινε η πόρτα! Τώρα, αν κάτσεις και παρακολουθήσεις, κάθε μέρα, συγκεκριμένα παιδιά (οι γονείς φυσικά) έρχονται ό,τι ώρα τους αρέσει.

Δεν θέλω πολλά φύκια για μεταξωτές κορδέλλες, ούτε θα περιμένω βοήθεια από καμιά από αυτές τις κότες που λένε ξελιγωμένες "εμένα δε μου λέει τίποτα στο σπίτι...". Εμένα μου λέει! Και τα δυο μου παιδιά μου λένε. Έτσι έχουμε μάθει.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν μπορώ να πατήσω πάνω σε αυτό που αποδεικνύεται, στο τελευταίο σημείωμα που η δασκάλα έβαλε το παιδί να γράψει. Αν έχω δίκιο φυσικά. Γιατί μπορεί να είμαι εγώ η τρελή που ασχολούμαι...

Όσο για το παράδειγμα, έχει συμβεί με δασκάλα του σχολείου μας, η οποία μόνη της αναγνώρισε και αποδέχθηκε το πρόβλημά της και φρόντισε να το λύσει με τη βοήθεια ειδικού (όπως μαθεύτηκε). Εύγε! Αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα για έναν άνθρωπο.
Εδώ και δύο χρόνια θεωρείται από τις καλύτερες δασκάλες του σχολείου. Το γεγονός ότι τους βάζει λίγη δουλίτσα παραπάνω, δεν με αγγίζει. Σ' αυτό το θέμα - αν δεν υπάρχουν παραλογισμοί - δεν επεμβαίνω εύκολα, γιατί θεωρώ πως δεν μπορώ εγώ να πω στον καθένα πώς θα κάνει τη δουλειά του.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μία φορά μόνο στη ζωή μου έφτασα να στείλω μήνυμα σε άνθρωπο ότι αν δεν διορθωθεί η συμπεριφορά του θα τον έβρισκαν χαράματα σε κάποιο χαντάκι...
Κάτι τέτοιο θα με έκανε να το στείλω και δεύτερη φορά...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-07, 13:28
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μάλλον θα πρέπει να εξηγήσεις στη μικρή σου , ότι τέτοιους ανθρώπους, με τέτοια συμπεριφορά και τέτοια κόμπλεξ θα συναντάει σε όλη της τη ζωή.
Να την νοιάζει η αξιολόγηση από αξιόλογα άτομα και να αδιαφορεί για την γνώμη ανθρώπων που δεν αξίζουν τον σεβασμό της , έστω και ανα υτοί λέγονται δάσκαλοι. Δυστυχώς μερικές φορές πρέπει να κάνουμε υποχωρήσεις και να αναγκαζόμαστε να καταπίνουμε λόγια και συμπεριφορές ανθρώπων που είναι ιεραρχικά πάνω από μας. Σε ένα χρόνο όμως θα περάσει , και η αξία της θα φανεί ξανά.
Τέτοιοι άνθρωποι το μόνο που αξίζουν είναι η αδιαφορία μας.
Η φιλοσοφία μου είναι η εξής :
Αν κερδίζεις ένα δίκαιο παιχνίδι είσαι ο καλύτερος.
Αν κερδίζεις όμως ένα παιχνίδι με τους κανόνες του άλλου τότε είσαι τέλειος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-07, 14:06
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον θα πρέπει να εξηγήσεις στη μικρή σου , ότι τέτοιους ανθρώπους, με τέτοια συμπεριφορά και τέτοια κόμπλεξ θα συναντάει σε όλη της τη ζωή...................
Ναι, τα έχουμε συζητήσει και εξηγήσει όλα αυτά. Το σχολείο είναι ένα μικρό δείγμα κοινωνίας. Ένα παιδί όμως αυτής της ηλικίας δεν παύει, όσο καλές άμυνες κι αν έχει, να επηρεάζεται. Η δασκάλα είναι σημαντικό πρόσωπο στη ζωή τους. Και αυτή η ηλικία είναι ιδιαίτερη, γιατί είναι μια μετάβαση από την τελείως παιδική σε μια πιο σοβαρή ηλικία.
Από του χρόνου θα ετοιμάζονται για το γυμνάσιο, και υπάρχει πιθανότητα - και μεγάλη μάλιστα - να τα πάρει η ίδια δασκάλα.
Πρώτον, δεν μου αρέσει να παίζει με την ψυχολογία του παιδιού
Δεύτερον, αν κάψουμε αυτή τη χρονιά, ας μην κάψουμε τουλάχιστον την επόμενη. Εάν δημιουργηθεί θέμα, δεν θα θελήσει να τα ξαναπάρει ή δεν θα της τα ξαναδώσουνε.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-07, 14:08
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Τελικά είχε διαβάσει ιστορία ή δεν είχε διαβάσει ; ! Μην τρελαθούμε τωρα, αμέσως φταίει ο δάσκαλος και όλοι εδω μέσα να ξεχειλίζουν απο αγανάκτηση ! Σιγά τα αίματα ρε Μιχάλη με τα χαντάκια !

Δεν μπορώ να έχω άποψη για την εκπαιδευτική και παιδαγωγική επάρκεια της εν λόγω δασκάλας. Αλλά μην εθίζετε και τα παιδιά σε τέτοιου είδους συμπεριφορές του τύπου όποιος σας πειράξει, ή όποιος νομίσετε οτι σας πειράζει φωνάζουμε τον μπαμπα, τη μαμα και καθαρίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-07, 14:21
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά είχε διαβάσει ιστορία ή δεν είχε διαβάσει ; ! Μην τρελαθούμε τωρα, αμέσως φταίει ο δάσκαλος και όλοι εδω μέσα να ξεχειλίζουν απο αγανάκτηση ! Σιγά τα αίματα ρε Μιχάλη με τα χαντάκια !
Το θέμα Ανδρέα δεν είναι αν είχε διαβάσει ή όχι. Κι εγώ σου λέω πως δεν είχε διαβάσει. Και λοιπόν;
Το ερώτημα είναι κατά πόσον είναι εκπαιδευτικά σωστό να βάζεις το παιδί στη διαδικασία να γράφει μόνο του τα σημειώματα προς το γονιό του. Να αυτοτιμωρείται. Έχε υπ' όψη σου πως αυτό είναι που πείραξε το παιδί. Και κατ' επέκτασιν κι εμένα.
Το θεώρησα σκληρό και υπερβολικό. Εκεί είναι η ένσταση, κι εκεί εντοπίζεται η συζήτηση.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-07, 14:35
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεώρησα σκληρό και υπερβολικό. Εκεί είναι η ένσταση, κι εκεί εντοπίζεται η συζήτηση.
Η δική μου η ένσταση έγκειται στο οτι με την ανοχή του γονέα υποβαθμίζεται στα μάτια του παιδιού ο εκπαιδευτικός. Και ο αυταρχικός δάσκαλος για το παιδί είναι κέρδος κατά τη γνώμη μου. Και τον προτιμώ απο τον μαθητοπατέρα. Καλό είναι να μαθαίνουν τα παιδιά οτι στη ζωή τους θα πρέπει να αντιμετωπίσουν πολύ χειρότερες συμπεριφορές και χωρίς να είναι πάντα ο μπαμπάς ή η μαμά δίπλα.

Αν είχες οποιαδήποτε αντίρρηση για τον τρόπο που αντιμετώπισε την κόρη σου θα έπρεπε να μην πάς εκεί σαν τάυρος σε υαλοπωλείο αλλά να έχεις μια ψύχραιμη κουβέντα μαζί της και να της ζητήσεις την επόμενη φορά να έρθει σε απευθείας επαφή μαζί σου χωρίς την μεσολάβηση του παιδιού.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-11-07, 15:03
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο αυταρχικός δάσκαλος για το παιδί είναι κέρδος κατά τη γνώμη μου. Και τον προτιμώ απο τον μαθητοπατέρα.
Κανένα κέρδος.

Ένας άνθρωπος σε τόσο μικρή ηλικία διαμορφώνει την προσωπικότητά του και είναι επιρρεπής σε τέτοιες συμπεριφορές. Αν κάθε μέρα το παιδί έρχεται σε επαφή με ένα αυταρχικό άτομο και αν αυτό το άτομο παίζει έναν τόσο σημαντικό ρόλο όσο είναι αυτός του εκπαιδευτικού, αναπόφευκτα το παιδί θα επηρρεαστεί και θα επηρρεαστεί αρνητικά. Εκτός αν θεωρείς πως είναι θετικό το να αρχίσει να εκδηλώνει παρόμοιες αυταρχικές συμπεριφορές όταν μεγαλώσει.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.