Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 03:25
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με μαθησιακές δυσκολίες το 30% των παιδιών προσχολικής ηλικίας

Βέντρο. Βάσκαλος. Γάφω. Λέξεις που τα παιδιά μας ενδεχομένως να μην προφέρουν σωστά, παρ' όλο που βρίσκονται στην προσχολική ηλικία. Παιδιά που ταυτόχρονα είναι ανήσυχα και δύσκολα εντάσσονται σε μια ομάδα. Δυσκολεύονται δε να κρατήσουν σωστά και να χειριστούν τα στιλό και τα μολύβια τους. Πρέπει να τρομοκρατηθούμε; Σαφώς όχι. Απλώς πρέπει να μην αγνοήσουμε τα παραπάνω φαινόμενα, αναφέρει η Ελευθεροτυπία (07.11.2007).
Σε 3 έως 15% ανέρχεται το παγκόσμιο ποσοστό των παιδιών με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες (ΕΜΔ). Στην Ελλάδα, το 30% των παιδιών προσχολικής ηλικίας παρουσιάζει δυσκολίες στη φωνολογική επίγνωση, η οποία αποτελεί προαπαιτούμενο για την ανάπτυξη των αναγνωστικών δεξιοτήτων.

Οπως επεσήμαναν τα μέλη του Πανελλήνιου Συλλόγου Λογοπεδικών -με αφορμή το επικείμενο Συνέδριο που θα γίνει στην Αθηνα- έρευνες της τελευταίας τεσσαρακονταετίας καταδεικνύουν τη σαφή σχέση που υπάρχει ανάμεσα στον γραπτό και στον προφορικό λόγο.

«Στην προσχολική ηλικία παρατηρούνται εκτεταμένες αλλαγές και ανακατατάξεις. Οταν το παιδί όμως πάει στο σχολείο θα πρέπει να έχει κατακτήσει τους φωνολογικούς, μορφολογικούς, συντακτικούς, σημασιολογικούς και πραγματολογικούς κανόνες της γλώσσας», είπε η λογοπεδικός Γιολάντα Σακελλαρίου και εξήγησε: «Ανωριμότητα ή διαταραχή στον προφορικό λόγο θα έχει επίπτωση στην πρόσκτηση του γραπτού λόγου, δηλαδή στην ανάγνωση και τη γραφή. Το σχολείο αποκαλύπτει και καθιστά ακόμη πιο περίπλοκες τις ήδη υπάρχουσες γλωσσικές δυσκολίες του παιδιού είτε είναι εμφανείς είτε όχι».

Στη συνέντευξη Τύπου παρουσιάστηκαν τα δυο «ανιχνευτικά» τεστ, με τα οποία οι ειδικοί μπορούν να καταλάβουν, εάν όντως ένα παιδί έχει κάποιας μορφής ΕΜΔ. Το ένα τεστ ονομάζεταιο «ΑνΟμιΛο 4» και χρησιμοποιείται από το 2005, απευθύνεται δε σε παιδιά ηλικίας από 3 χρόνων και 9 μηνών, έως 4 χρόνων και 6 μηνών. Το δεύτερο είναι το «ΜέταΦΩΝ» και αποτελείται από δύο σκέλη, το αναπτυξιακό και το ανιχνευτικό. Ξεκινά από 3 χρόνων και 9 μηνών και φτάνει τα 7 χρόνια.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του Συλλόγου, Γιώργο Καλομοίρη, το νηπιαγωγείο αποτελεί ιδανικό χώρο για την πρόληψη διαταραχών ομιλίας και λόγου. Οπως επεσήμανε, ο έγκαιρος εντοπισμός μπορεί να οδηγήσει στην αποκατάσταση ή μη εδραίωση της διαταραχής. Και κάτι που δεν αποτελεί είδηση... Οπως επεσήμανε η λέκτορας παθολογίας λόγου και επικοινωνίας, Μαρία Βλασσοπούλου: «Ενώ η πρώιμη αντιμετώπιση είναι θεσμοθετημένη στις περισσότερες δυτικές χώρες, στην Ελλάδα ακόμη δεν αποτελεί θεσμό και κατά συνέπεια λίγοι δημόσιοι χώροι προσφέρουν αυτήν την υπηρεσία».

Περισσότερες πληροφορίες για το συνέδριο του Συλλόγου Λογοπεδικών στην ιστοσελίδα
http://conference.logopedists.gr
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 12:02
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
μήπως όλα αυτά είναι λίγο υπερβολικά;
το άρθρο μου θύμισε το εξής πραγματικό περιστατικό που μου διηγήθηκε φίλη από Συνέλευση γονέων του πρότυπου δημόσιου παιδικού σταθμού δήμου της περιοχής της Αττικής.
Μια μητέρα ρώτησε τη νηπιαγωγό ποια βιβλία χρησιμοποιεί για να μάθει στα παιδιά το πρόγραμμα του παιδικού σταθμού στα μαθηματικά, για να διαβάζει το γιό της στο σπίτι. Άλλη μητέρα ζήτησε το αναλυτικό πρόγραμμα εκμάθησης της αγγλικής (κάτι τραγουδάκια κάνουν στα παιδάκια στον παιδικό σταθμό) για να βεβαιωθεί ότι η δασκάλα των αγγλικών στο ιδιαίτερο τον προχωράει πιο μπροστά το γιόκα της (3μιση ετών). Τέλος μια άλλη μαμά απαίτησε να της πει η νηπιαγωγός αν ο γιός εκδηλώνει ηγετικές τάσεις, γιατί το καμάρι της είναι φαινόμενο (επίσης 3μιση ετών).

Μαρκέλλα

ΥΓ μήπως πρέπει να ανησυχώ που ο γιόκας μου μόνο γλείφει τα δαχτυλά του και λέει μόνο ααααααα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ μήπως πρέπει να ανησυχώ που ο γιόκας μου μόνο γλείφει τα δαχτυλά του και λέει μόνο ααααααα;
Αααα... να το κοιτάξεις αυτό! Η δικιά μου είναι πιό μικρή και έχει μάθει ήδη και το αααααααγ! Το β το προσπεράσαμε αλλά θα επανέλθουμε.

Γενικά ύπταται μία ηλιθιότητα πάνω από τα πιτσιρίκια όταν υπάρχουν μαμάδες, γιαγιάδες τριγύρω... Μέχρι και μαμά που υποστήριζε ότι ο γιόκας της, έξι μηνών, έπινε 500 ml γάλα σε κάθε γεύμα άκουσα και όταν τη ρώτησα που βρήκε μπιμπερό που χωράει πάνω από 330 ml με κοίταζα σαν ηλίθια.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-07, 14:13
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα... να το κοιτάξεις αυτό! Η δικιά μου είναι πιό μικρή και έχει μάθει ήδη και το αααααααγ! Το β το προσπεράσαμε αλλά θα επανέλθουμε.
Θες κι άλλες απίθανες ατάκες;
- Εμένα μίλησε από 6 μηνών
- Εμένα περπάτησε κανονικά από 7
- Εμένα στους 10 μήνες πήγαινε τουαλέτα

Ποιος από αυτούς έφτασε φεγγάρι, δεν μας είπανε!

Θες και να επεκταθούμε; Θα το ανακατέψουμε με το thread του θηλασμού...
Δεν μπορεί ένα παιδί να κρέμεται από το στήθος της μάνας του μέχρι τα 2 και τα 3 του χρόνια (δε μιλάμε για τις γενιές που το έκαναν για να ξεγελάσουν την πείνα των παιδιών τους λόγω φτώχειας) και να περιμένουμε να αναπτύξει προσωπικότητα, δεξιότητες, μυαλό!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-07, 15:57
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
- Εμένα μίλησε από 6 μηνών
Εμένα μίλησε από 2 μηνών. Είπε ΑΕΚ (ή κάτι τέτοιο, μεταξύ ΑΕΓ, ΑΚ, ΑΓ ή ΕΓ)...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-07, 00:59
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
μήπως όλα αυτά είναι λίγο υπερβολικά;
γιό της στο σπίτι. Άλλη μητέρα ζήτησε το αναλυτικό πρόγραμμα εκμάθησης της αγγλικής (κάτι τραγουδάκια κάνουν στα παιδάκια στον παιδικό σταθμό) για να βεβαιωθεί ότι η δασκάλα των αγγλικών στο ιδιαίτερο τον προχωράει πιο μπροστά το γιόκα της (3μιση ετών). Τέλος μια άλλη μαμά απαίτησε να της πει η νηπιαγωγός αν ο γιός εκδηλώνει ηγετικές τάσεις, γιατί το καμάρι της είναι φαινόμενο (επίσης 3μιση ετών).
Ως γνωστόν, όλα τα παιδιά είναι ιδιοφυίες μέχρι την ηλικία των 12 ετών περίπου, οπότε και μπαίνουν στο γυμνάσιο και αρχίζουν να βγάζουν μέσο όρο 14.5.

Κατα τα άλλα, η ιστορία με τις διάφορες δυσκολίες μάθησης είναι οπωσδήποτε σχετική. Σε πολλούς τομείς, όχι μόνο στις λεγόμενες "σκληρές" επιστήμες, για να ολοκληρώσει κάποιος τις σπουδές του απαιτείται εξωπραγματική επένδυση χρόνου και κόπου. Ο αδερφός μου τελείωσε το δεύτερο μάστερ και τώρα σκέφτεται αν πρέπει να ξεκινήσει διδακτορικό (μπας και βρει καμια δουλειά).

Οπωσδήποτε η κατάσταση είναι πλέον υπερβολική. Δεν ξέρω που θα φτάσει αυτή η ιστορία, αλλά τα βιολογικά όρια είναι συγκεκριμένα. Καλό θα είναι να το πάρουν απόφαση πολλοί συνάνθρωποί μας οτι μπορούν να βγάλουν αξιοπρεπώς το ψωμί τους χωρίς να γίνουν επικίνδυνοι γιατροί, αγράμματοι δικηγόροι και άσχετοι μηχανικοί. Αυτό το λέω με αφορμή τον γνωστό σε όλους απίστευτο πληθωρισμό των πτυχίων ανώτατης εκπαίδευσης που είναι κυρίως ελληνικό φαινόμενο.

Ξεκινώ το σχόλιο αυτό βασιζόμενος στα λεγόμενά σου γιατί οι εν λόγω γονείς είναι οι ίδιοι που μετά από 14 χρόνια σπουδών ιατρικής στη Ρουμανία (που έχουν κοστίσει, περιέργως, περισσότερο απ'ότι οι αντίστοιχες σπουδές στο Χάρβαρντ) εξακολουθούν να πιστεύουν οτι το βλαστάρι τους (πλέον με γκρίζους κροτάφους) απέχει λίγα βήματα από το Νόμπελ Ιατρικής. Παραδείγματα πάμπολλα, είμαι σίγουρος οτι γνωρίζετε αρκετά.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-07, 11:28
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
""Η δικιά μου είναι πιό μικρή και έχει μάθει ήδη και το αααααααγ!""

Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται ότι τα κοριτσάκια είναι πιο έξυπνα από τα αγοράκια :-))))))
Το προξενιό να αρχίσουμε να το συζητάμε από τώρα;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-07, 11:43
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Το προξενιό να αρχίσουμε να το συζητάμε από τώρα;;
Κοίτα...
Αν σκεφτείς ότι όταν πηγαίνουμε στα Jumbo να ψωνήσουμε αντί να χαζεύει τα παιχνίδια χαζεύει τα φορεματάκια και τα παπούτσια μάλλον ο πιτσιρικάς θα πρέπει να αρχίσει να δουλεύει από τα 5 του χρόνια...
Το ότι αγαπημένη της ασχολία είναι να της χτενίζεις τα μαλιά (φανατικό λιονταράκι) και να τη στεγνώνεις με το σεσουάρ δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει γιατί η μαμά της έχει κομωτήριο. Οπότε από εκεί τη γλυτώνει ο γαμπρός.
Οι προσφορές ανοιχτές, απλά εγώ έπρεπε να σε προειδοποιήσω!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.