Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-10-07, 00:43
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρέπει να επαινούμε τα παιδιά και σε τι βαθμό ?

Το ερώτημα «Μήπως τα σύγχρονα παιδιά επαινούνται υπερβολικά;», έθεσε στο εξώφυλλό της η εκπαιδευτική επιθεώρηση «Scholastic Instructor», εκτιμώντας ότι οι υπερβολικοί έπαινοι μπορούν να αποδειχθούν βλαβεροί για τα παιδιά.

Η ανησυχία των παιδοψυχολόγων βασίζεται στο ότι οι έπαινοι με στόχο την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης και της αυτοπεποίθησης, ίσως να μη δίνουν την απαιτούμενη σημασία σε σημαντικούς στόχους και επιτεύγματα. Το άρθρο στην επιστημονική επιθεώρηση αναφέρει πρόσφατη μελέτη στη Νότια Κορέα και τις ΗΠΑ σε μαθητές δευτέρας γυμνασίου.

Οι μαθητές ερωτήθηκαν εάν θεωρούν τους εαυτούς τους καλούς στα μαθηματικά και οι Αμερικανοί απάντησαν σε ποσοστό 39% ότι είναι «άριστοι» στο αντικείμενο, ενώ την ίδια απάντηση έδωσαν μόλις 6% των Κορεατών μαθητών. Η πραγματικότητα ήταν, όμως, πολύ διαφορετική, καθώς οι Κορεάτες μαθητές πέτυχαν πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε κοινό διαγώνισμα μαθηματικών από ότι οι γεμάτοι αυτοπεποίθηση Αμερικανοί συνάδελφοί τους.

Το πρόβλημα με την τακτική γονέων και εκπαιδευτικών να επαινούν υπερβολικά τα παιδιά αφορά στην απώλεια του αισθήματος ικανοποίησης, που συνοδεύει κάθε ουσιαστικό επίτευγμα. Την ίδια ώρα, η προσφορά κινήτρων μπορεί και αυτή να βλάψει, καθώς τα παιδιά μπορεί να αρχίσουν να επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά και μόνο στην ανταμοιβή που θα λάβουν εφόσον επιδείξουν επιμέλεια, παρά στο ίδιο το γνωστικό αντικείμενο.

Ακόμη χειρότερα, η αποτυχία μπορεί να προκαλέσει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα σε μαθητές, των οποίων η αυτοπεποίθηση στηρίζεται σε υπερτροφικούς εγωισμούς και όχι στις πραγματικές τους ικανότητες. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν πρέπει να επαινούμε τα παιδιά ή ότι οι δάσκαλοι δεν πρέπει να ενισχύουν την αυτοπεποίθηση στους μαθητές τους.

Η αυτοπεποίθηση, σύμφωνα με τους Αμερικανούς παιδοψυχολόγους, πρέπει να βασίζεται στις καλές σχολικές επιδόσεις και τα προσωπικά επιτεύγματα του κάθε παιδιού.

www.kathimerini.gr με στοιχεία από New York Times
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-07, 03:12
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το παιδί πρέπει να εισπράττει ακριβώς αυτό που επιτυγχάνει. Να επαινείται για την επίτευξη των στόχων, την προσπάθεια, τη διάθεση. Να ενισχύεται και να υποστηρίζεται στην αποτυχία. Να ξέρει ακριβώς πού βρίσκεται και τι μπορεί να πετύχει αν εργασθεί σωστά.

Ένα σοβαρό θεματάκι όμως, είναι τι αξίες και αρχές βάζουμε στα παιδιά μας ως επιθυμητούς στόχους. Τα σχολικά επιτεύγματα είναι καλά όταν συνοδεύονται από ήθος και ηθική. Η αγάπη μας προς τα παιδιά μας δεν πρέπει να κρίνεται σε σχέση με αυτά.
Από προσωπική πείρα μιλώντας, φροντίζω πάντα να τονίζω πως "ό,τι και να κάνεις, ό,τι κι αν γίνεις στη ζωή σου, εγώ θα σ' αγαπώ. αν πετύχεις τούτο ή εκείνο, θα είναι καθαρά για προσωπική σου ικανοποίηση και ευτυχία". Πάνω όμως απ' όλα προσπαθώ να είναι άνθρωποι. Άνθρωποι καλοί, ευγενικοί, ευχάριστοι, χρήσιμοι στον εαυτό τους και στην κοινωνία τους με οποιοδήποτε θεμιτό τρόπο.

Τώρα, επειδή τα αμερικανάκια τα έχω ζήσει λόγω σχολείου, κάπου έχουν χάσει τη μπάλα μεταξύ θεωρίας και πράξης. Σκοπός δεν είναι να πιάσεις άριστα στα μαθηματικά και να είσαι καθίκι, έτσι δεν είναι; Και φυσικά, γι' αυτό δεν φταίνε τα παιδιά. Θα καταντήσω γραφική, λέγοντας πως φταίμε εμείς οι γονείς, οι εκπαιδευτικοί, το σύστημα - αν θέλετε - που βάζουμε λάθος προτεραιότητες.
Ο έπαινος αυτός καθαυτός είναι σημαντικός για την αυτοεκτίμηση του ανθρώπου γενικότερα, των παιδιών ειδικότερα. Το θέμα είναι πώς χρησιμοποιείται.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-07, 09:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με την Ανεμώνη. Το παίδί πρέπει να εισπράττει αυτό που επιτυγχάνει.
Σίγουρα ο έπαινος πρέπει να έχει και διαβαθμίσεις όμως. Αλλιώς πρέπει να επαινέσεις το παιδί σου αν πήρε καλό βαθμό στο σχολείο, αλλιώς αν βοήθησε έναν ηλικιωμένο να περάσει το δρόμο, αλλιώς αν έκανε ανακύκλωση, ώστε μέσα από αυτούς τους επαίνουν να συνειδητοποιεί και την προτεραιότητα και τη σπουδαιότητα κάποιων πραγμάτων.
Πολλοί γονείς με τους υπερβολικούς επαίνους εισάγουν το παιδί σε έναν μαγικό κόσμο όπου το παιδί πιστεύει ότι είναι σε όλα τέλειο, με αποτέλεσμα όταν έρχεται η αποτυχία να μην μπορεί να την αποδεχτεί με καταστροφικές για την ψυχολογία του συνέπειες.
Βέβαια καμιά φορά, αναπτύσσοντας την περηφάνια του παιδιού μπορεί το παιδί να πεισμώνει και φοβούμενο την απόρριψη να βάζει τα δυνατά του για να επιτύχει (δεν ξέρω αν είναι απόλυτα υγιές αυτό).
Το βασικότερο όλων , και θα ξανασυμφωνήσω την προλαλήσασα είναι το παιδί στην αποτυχία να στηρίζεται από τους γονείς, και να καταλαβαίνει ότι η αποτυχία είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με την Ανεμώνη. Το παίδί πρέπει να εισπράττει αυτό που επιτυγχάνει.
Και εγώ το ίδιο.

Το θέμα είναι που βάζει κάθε γονιός τον πήχυ, για να εκφράσει την επιβράβευση του.

Μου έτυχε να δω μια μητέρα να μπουκώνει το υπέρβαρο παιδί της και στο τέλος να κάνει και χαρούλες που το βλαστάρι της έφαγε δύο πιάτα μακαρονάδα και να πανηγυρίζει κιόλας.

Άλλοι γονείς να περιμένουμε τον έλεγχο με μέσο όρο το 19 και μισό και αν το παιδί τους πέσει στο 19 να του κρατάνε μούτρα και στον αντίποδα άλλος γονιός να χαίρεται που το παιδάκι του με 11 περασε όλα τα μαθήματα.

Παν μέτρον άριστον, σε όλα και παντού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-07, 10:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ το ίδιο.

Το θέμα είναι που βάζει κάθε γονιός τον πήχυ, για να εκφράσει την επιβράβευση του.

Μου έτυχε να δω μια μητέρα να μπουκώνει το υπέρβαρο παιδί της και στο τέλος να κάνει και χαρούλες που το βλαστάρι της έφαγε δύο πιάτα μακαρονάδα και να πανηγυρίζει κιόλας.

Άλλοι γονείς να περιμένουμε τον έλεγχο με μέσο όρο το 19 και μισό και αν το παιδί τους πέσει στο 19 να του κρατάνε μούτρα και στον αντίποδα άλλος γονιός να χαίρεται που το παιδάκι του με 11 περασε όλα τα μαθήματα.

Παν μέτρον άριστον, σε όλα και παντού.
Το φαί ως επιβράβευση, δεν παίζει! Λάθος!
Ο πήχυς πρέπει να μπαίνει και ανάλογα με τις ικανότητες του παιδιού. Να ξέρουμε τι ζητάμε, τουλάχιστον στις ακαδημαϊκές επιδόσεις. Αν έχω ένα μέτριο παιδί, θα το επιβραβεύσω για την προσπάθειά του, τη συνέπειά του, και θα προσπαθήσω πού αλλού μπορεί να έχει μια κλίση ώστε να καλύψει τις προσωπικές του ανάγκες για επιτυχία (όχι τις δικές μου).
Όταν έχω ένα παιδί με μυαλό που μπορεί να πετύχει πολλά, θα το χειριστώ αλλιώς. ΔΕΝ θα το αγχώσω, αλλά οφείλω να το βοηθήσω να εκμεταλλευτεί τα ταλέντα του.
Ακαδημαϊκά, αλλιώς επιβραβεύω την Κλεοπάτρα, αλλιώς την Κασσάνδρα. Έχουν διαφορετικά προσόντα και διαφορετικές αδυναμίες.
Όμως υπάρχει και το θέμα άνθρωπος. Προτιμώ - αν χρειαστεί - να πάει μια μέρα αδιάβαστη στο σχολείο, όπως τότε για παράδειγμα με τη συναυλία της Φανής και το Θοδωράκη, προκειμένου να αναπτύξει πνευματικά ενδιαφέροντα που θα βοηθήσουν το παιδί να έχει μια πιο ισορροπημένη και καλλιεργημένη προσωπικότητα.
Αυτή η προσωπικότητα, θα βοηθήσει ένα γέροντα, θα μιλήσει ευγενικά, θα πετάξει το σκουπιδάκι στον κάδο, θα έχει γενικά μια άλλη αντίληψη για τη ζωή. Και αυτό θα το επιβραβεύσω ακόμα περισσότερο.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-08, 22:38
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-06-23 22:40
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παιδί πρέπει να εισπράττει ακριβώς αυτό που επιτυγχάνει.
Συμφωνώ με την Purple Anemone.Θα πρέπει να ξέρει τι αξίζει,να μην έχει ψευδή αυτοεικόνα.Για οτιδήποτε επιτυγχάνει ενα παιδί ο έπαινος ειναι απαραίτητος και έχει διαβαθμίσεις ανάλογα με το επίπεδο επίτευξης του στόχου.Για οτιδήποτε αποτυγχάνει ή δεν φέρει εις πέρας,καλό είναι να μην υπάρχει αποθάρρυνση,οπότε και εδώ ο έπαινος στο χαμηλότερο επίπεδο ίσως,έιναι αναγκαίος,προκειμένου να μην εγκαταλείψει ενα παιδί την προσπάθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-08, 23:34
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η θέση της Αννας ειναι απόλυτα σωστη.

Μερα χωρίς λελογισμένο έπαινο για το παιδί ειναι μια χαμενη μερα, όπως και μια μερα χωρίς χαμογελο.

Τα παιδια έχουν αίσθημα δικαιοσυνης. Ξέρουν πότε πρέπει να τιμωρηθούν, να δεχτούν επίπληξη, αλλα και πότε πρέπει να επαινεθουν. Και το περιμένουν.

Και οφείλουμε να τους δίνουμε το δίκαιο έπαινό τους.

Πρόβλημα έχουν οι γονείς που χρησιμοποιούν τον αλόγιστο έπαινό τους για να καλύψουν τις δικές τους αδυναμίες ή τις ελλείψεις τους, είτε ειναι αυτό χρόνος που δεν διέθεσαν για το παιδί τους είτε αδιαφορία.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.