Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Περί χορτοφαγίας

Στο Club οικολογίας, ξεκίνησε μια κουβέντα περί χορτοφαγίας ή μη.

Θα πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσουμε ότι υπάρχουν τουλάχιστον δύο ειδών χορτοφαγίες, η μία συμπεριλαμβάνει προϊόντα γαλακτομικά, γάλα τυρί κλπ, αυγά και παράγωγα ψαριών. Η άλλη η λεγόμενη αυστηρή φρουτοφαγία, τα αποκλείει όλα αυτά και περιορίζεται στα όσπρια τα λαχανικά υα φρούτα και στους ξηρούς καρπούς που αποτελούν τη βασική πηγή πρωτεΐνης

Χορτοφαγία είναι η πρακτική της μη κατανάλωσης κρέατος, συμπεριλαμβανομένων του βοδινού, πουλερικών, ψαριού και των υποπροϊόντων τους.

Ενώ οι περισσότεροι χορτοφάγοι καταναλώνουν γαλακτοκομικά προϊόντα, η αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι, και οποιαδήποτε άλλα τρόφιμα που περιέχουν αυτά ή άλλα ζωικά προϊόντα.

Φίλοι χορτοφάγοι μου λένε ότι δεν τους λείπει καθόλου το κρέας και είναι ειλικρινείς, όσο αυτό φαντάζει υπερβολικό σε όλους εμάς. Έχω δοκιμάσει μερικά φαγητά με σόγια και δεν πίστευα ότι αυτό δεν είναι κρέας.

Προσωπικά μπροστα στην εικόνα μιας καλοψημένης μπριζόλας, τρέχουν τα σάλια μου, δεν ξέρω πως θα ήταν η ζωή μου χωρίς πουλερικά και ψάρι, που λατρεύω ιδιαίτερα.
Απλά θα πρέπει να σεβαστούμε τις ιδιαιτερότητες των άλλων και να μην θέλουμε να τους επιβάλουμε με το ζόρι, ότι κάνουν το μεγάλο λάθος στην ζωή τους :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-07, 11:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
η αυστηρή χορτοφαγία (veganism) είναι μια ιδιαίτερη μορφή χορτοφαγίας που αποκλείει τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, το μέλι, και οποιαδήποτε άλλα τρόφιμα που περιέχουν αυτά ή άλλα ζωικά προϊόντα.
Καμια λογικη σε αυτο υπαρχει τελικα;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμια λογικη σε αυτο υπαρχει τελικα;;
Θα σου απαντήσω με το "περί ορέξεως ουδείς λόγος" :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-07, 12:28
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου απαντήσω με το "περί ορέξεως ουδείς λόγος" :-)
Δηλαδη να το εκλαβω ως μαζοχισμο;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-07, 12:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη να το εκλαβω ως μαζοχισμο;
Σε εμένα αρέσουν τα σαλιγκάρια, στον δίπλα δεν αρέσουν.
Στον τρίτο αρέσουν τα βατραχοπόδαρα σε μένα όχι, είμαι μαζοχιστής;

Με πιο λογική βγάζεις αυτά τα συμπεράσματα βρε Μιχάλη;

Ότι αρέσει στον καθένα τρώει. Γιατί θα πρέπει να του επιβάλουμε με την βία την δικιά μας προτίμηση και να του κολήσουμε και το ταμπελάκι μαζοχιστής;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-07, 13:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο μπορει το IQ μου πολλες φορες να χτυπαει 'Νηπιαγωγειο' αλλα δε χρειαζεται να μου επισημανεις το αυτονοητο :P

Η χορτοφαγια και ο βεγκανισμος (συνηθως) δεν ξεκινουν για γουστο, γευση και αισθητικη, αλλα απο ιδεολογια και συνειδητη επιλογη... και εξελισσονται σε Lifestyle αυτου που το επελεξε

Καποιος αποφευγει το κρεας επειδη αγαπαει τα ζωα πχ, ή λόγω ηθικής... η επειδη θεωρει οτι το να φαει αυτος τα χορταρακια, ειναι πιο οικονομικο απο το να φαει την αγελαδα που ετρωγε τα χορταρακια... λογικο, θεμιτο και σεβαστο

Καποιος που αποφασιζει να κανει το βημα και αρχιζει να αποφευγει ακομα και 'αναιμακτα' προϊόντα όπως γαλα και μελι, τι κινητρα εχει;; Εχω ρωτησει 3 ατομα γιατί πήραν αυτή την απόφαση και η πιο διευκρινιστικη απαντηση που εχω παρει ειναι: "ετσι"

Ε, αν αυτο ειναι το αντιπροσωπευτικο επιπεδο συνειδητοτητας και επιγνωσης των vegans για τις επιλογες και τις αποφασεις που παιρνουν (και ολες τις συνεπειες αυτων), τοτε βραστα κλαφτα

ΥΓ. Και να προσθεσω οτι δε διαφωνω οτι καποιες φορες τα παραπανω γινονται απο απλο γουστο και μονο. Πχ μια γνωστη μου ειναι χορτοφαγος επειδη απο παιδι δεν της αρεσε το κρεας επομενως δεν πηρε ποτε της καποια αποφαση, ουτε ακολουθησε καποιο lifestyle. Η εμπειρια μου ομως λεει οτι αυτο ειναι αξαιρεση και δεν εξεταζω αυτες τις περιπτωσεις, Στελιο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-10-07 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια ιδεολογία ή φιλοσοφία πίσω από την αποφυγή κρέατος; Το "έτσι" εμένα μου είναι αρκετό, όπως και για οτιδήποτε τρώει ή δεν τρώει κανείς!

Πέραν του (αχρείαστου) ιδεολογικού υποβάθρου, να επισημάνω πως από ότι φαίνεται είναι μύθος ότι στη χορτοφαγία δε λαμβάνονται οι απαραίτητες πρωτείνες και λοιπές ουσίες. Συνεπώς.. πραγματικά περί ορέξεως ουδείς λόγος
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-07, 13:30
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια ιδεολογία ή φιλοσοφία πίσω από την αποφυγή κρέατος; Το "έτσι" εμένα μου είναι αρκετό, όπως και για οτιδήποτε τρώει ή δεν τρώει κανείς!
Η ιδια η αποφυγη κρεατος μαλλον οχι

Αλλα οταν θες να ανηκεις σε μια κατηγορια ανθρωπων, να αποκαλεισαι καπως και να ακολουθεις καποιο lifestyle και να υφιστασαι τις συνεπειες του (και οχι απλα απο γουστο γευσης), το "ετσι" ταιριαζει σε μυγα που τσιμπησε καποια ξανθια εφηβη bimbo και οχι επιχειρημα για επιλογη

Οπωσδηποτε καθε αποφαση, ακομα και τετοια επιπολαια, ειναι σεβαστη (με την εννοια οτι δε θα τους κρεμασουμε αναποδα μεχρι να τους επιβαλουμε την αποψη μας) αλλα οχι και αξιοσεβαστη

Αιτια και αιτιατο που ελεγε και ο Μεροβιγγειος :P
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-10-07 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν επείσης διαφορετικά παρακλάδια της χορτοφαγίας.
Σε κάποια από αυτά (κυρίως βασισμένα σε θρησκείες) τρώνε ψάρια αλλά όχι άλλα ζώα.
Τα σημαντικότερα επιχειρήματα των χορτοφάγων είναι
1) Η θρησκεία
2) Η οικολογία
3) Η ηθική
4) Η ανωτερότητα του ανθρώπινου σώματος/νού

Γνώμη μου;
Αν κάποιος γίνεται χορτοφάγος λόγω οικολογικής συνείδησης/ηθικής κάπου έχει πάρει τη ζωή του λάθος.
Για τη θρησκεία και για τις ιδέες περί ανωτερότητας του ανθρώπινου σώματος δεν είμαστε αρμόδιοι να απαντήσουμε. Είναι σαν να προσπαθήσεις να πείσεις έναν Μουσουλμάνο ότι ο Χριστιανισμός είναι ανώτερος σαν θρησκεία.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-07, 13:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι απαραίτητο να υπάρχει κάποια ιδεολογία ή φιλοσοφία πίσω από την αποφυγή κρέατος; Το "έτσι" εμένα μου είναι αρκετό, όπως και για οτιδήποτε τρώει ή δεν τρώει κανείς!
Οι new age vegetarians είναι αρκετά επιθετικοί προς τον κόσμο που δεν ασπάζεται τη φιλοσοφία τους προσπαθώντας να τους εμφανίσουν σαν υπάνθρωπους σαρκοφάγους.
Από εκεί και πέρα το τι βάζει ο άλλος στο τραπέζι του και το τι κάνει στο κρεβάτι του δεν με ενδιαφέρει.


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέραν του (αχρείαστου) ιδεολογικού υποβάθρου, να επισημάνω πως από ότι φαίνεται είναι μύθος ότι στη χορτοφαγία δε λαμβάνονται οι απαραίτητες πρωτείνες και λοιπές ουσίες. Συνεπώς.. πραγματικά περί ορέξεως ουδείς λόγος
Βρήκες και εσύ μία πηγή...
Στη χορτοφαγία ΔΕΝ λαμβάνονται οι απαραίτητες ουσίες ή πιό απλά δεν αφομοιώνονται. Για αυτό υπάρχουν τα συμπληρώματα διατροφής (χαπάκια τυλιγμένα όμορφα όμορφα σε ζωικό ιστό).
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-10-07, 14:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι new age vegetarians είναι αρκετά επιθετικοί προς τον κόσμο που δεν ασπάζεται τη φιλοσοφία τους προσπαθώντας να τους εμφανίσουν σαν υπάνθρωπους σαρκοφάγους.
Wtf είναι οι new age vegetarians?

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρήκες και εσύ μία πηγή...
Στη χορτοφαγία ΔΕΝ λαμβάνονται οι απαραίτητες ουσίες ή πιό απλά δεν αφομοιώνονται.
Το άρθρο έχει 109 πηγές, όχι μία. Για τις απαραίτητες ουσίες: "Protein intake in vegetarian and vegan diets is only slightly lower than in omnivores and satisfy all daily requirements".
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-07, 14:16
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν κάποιος επιλέγει για λόγους οικολογικής συνείδησης η ηθικής την χορτοφαγία και πάλι είναι δικό του θέμα και πρέπει να είναι σεβαστό, γιατί δηλαδή πήρε λάθος δρόμο στη ζωή?

Ο καθένας από εμάς έχει συγκεκριμένες εμπειρίες και γνώσεις που τον οδηγούν να πάρει κάποιες αποφάσεις,

Θα μιλήσω για τον εαυτό μου γιατί μόνο για αυτόν μπορώ. εγώ λοιπόν θαυμάζω τους χορτοφάγους και προσπαθώ να ακολουθώ μια δίαιτα κυρίως στα πλαίσια της χορτοφαγίας. δεν το κάνω πάντα γιατί δεν γίνετε λόγου ιατρικού προβλήματος. Μου αρέσει το κρέας σας γεύση. Δεν μπορώ να φάω κυνήγι και δεν μπορώ να φάω ένα ζώο που το έχω δει πριν ζωντανό (πχ το κατσικάκι το Πάσχα που μερικοί προτιμούν να το μεγαλώνουν στο σπίτι τους)
Η απόρριψη του κρέατος για μένα είναι καθαρά για συναισθηματικούς λόγους, γιατί η ενασχόληση μου είναι κυρίως με τα θηλαστικά.
Τώρα θα μου πείτε αν δεν δεις την αγελάδα όλα καλά? Δεν είναι όλα καλά πάλι, αν μπορώ θα το αποφύγω όσο γίνεται.

Έτσι θα μπορούσαμε να πούμε ότι η δικιά μου ηθική που προέρχεται από τις δικιές μου εμπειρίες, με οδηγεί στην χορτοφαγία, εγώ γιατί πήρα λάθος δρόμο στη ζωή δηλαδή?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-10-07, 16:24
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Wtf είναι οι new age vegetarians?
Ω ναι, υπάρχει η νέα τάξη vegeterians που κυκλοφορούν με το τζιπ στο κολωνάκι, φοράνε γούνα και βοσκάνε για να το παίξουν οικολόγοι. Αυτοί είναι συνήθως οι πιό επιθετικοί.
"Τρώς ζώα; Ντροπή σου!"


Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άρθρο έχει 109 πηγές, όχι μία. Για τις απαραίτητες ουσίες: "Protein intake in vegetarian and vegan diets is only slightly lower than in omnivores and satisfy all daily requirements".
Οι 109 πηγές του internet ισούνται με καμία IMHO. Ειδικά η παιδία του γουίκι είναι λίγο χειρότερη από ράδιο αρβίλα.

Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος επιλέγει για λόγους οικολογικής συνείδησης η ηθικής την χορτοφαγία και πάλι είναι δικό του θέμα και πρέπει να είναι σεβαστό, γιατί δηλαδή πήρε λάθος δρόμο στη ζωή?
Προϊόντα φυτικής προέλευσης δημιουργούνται καταστρέφοντας την πανίδα ενός μέρους. Παράδειγμα το ρύζι. Για να παραχθεί πλημυρίζουν τους οριζόνες με νερό πνίγοντας ζώα, καταστρέφοντας το χώμα, φέρνοντας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβλήματα στην πανίδα της περιοχής. Πρακτικά εξολοθρεύοντας ότι ζωικό υπάρχει τριγύρω.
Από την άλλη οι φυτοφάγοι είναι χαρούμενοι ότι δεν έφαγαν κρέας...
Τα χάπια που παίρνουν είναι καλυμένα με ζωικό ιστό. Και ναι, για να τον πάρουν σκοτώνουν το ζώο...
Για να πάρουν το γάλα από τις αγελάδες σκοτώνουν τα μοσχάρια και τα πουλάνε για "γάλακτος" ενώ συνεχίζουν και αρμέγουν τις αγελάδες για να πιούν οι χορτοφάγοι το γαλατάκι τους...
Άραγε φοράνε μόνο βαμβακερά και μάλινα; Ή δερμάτινα, μεταξωτά, συνθετικά;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-10-07, 17:28
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι 109 πηγές του internet ισούνται με καμία IMHO.
Δεν είναι πηγές του Internet αλλά (και) journals. Η περίληψη της wikipedia όμως σαφώς με καλύπτει για το θέμα της επαρκούς λήψης απαραίτητων ουσιών στα πλαίσια αυτής της συζήτησης

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράδειγμα το ρύζι. Για να παραχθεί πλημυρίζουν τους οριζόνες με νερό πνίγοντας ζώα, καταστρέφοντας το χώμα, φέρνοντας ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ προβλήματα στην πανίδα της περιοχής
Αυτό γιατί ισχύει για χορτοφάγους και όχι για όλο τον κόσμο;

Εκτός κι αν εννοείς ότι ειδικά οι φυτοφάγοι νομίζουν ότι τρώγοντας πχ ρύζι δεν κάνουν "κακό" στα ζώα - συλλογισμός εξ αρχής λανθασμένος φυσικά, καθώς το ρύζι υπάρχει σε οικοσύστημα και όχι μόνο του.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-10-07, 17:31
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενικά τρώω κρέας μόνο όταν παίρνω κάτι από fast food. Στις υπόλοιπες περιπτώσεις, τρώω άλλα πράγματα, αλλά όχι κρέας.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι new age vegetarians είναι αρκετά επιθετικοί προς τον κόσμο που δεν ασπάζεται τη φιλοσοφία τους προσπαθώντας να τους εμφανίσουν σαν υπάνθρωπους σαρκοφάγους.
Η new age είναι θρησκευτικό-πνευματικό κίνημα και δεν έχει σχέση με χορτοφαγία... Ούτε με Μουσουλμάνους, για να σε προλάβω... Γενικά νομίζω πως χρησιμοποιείς τον όρο 'new age' κάπως αυθαίρετα.

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι 109 πηγές του internet ισούνται με καμία IMHO. Ειδικά η παιδία του γουίκι είναι λίγο χειρότερη από ράδιο αρβίλα.
IYHO

Άλλωστε η Wikipedia δεν έχει μόνο πηγές του Internet, αλλά και βιβλία. Τώρα, αν δε δέχεσαι γενικά αυτές (ή παρόμοιες) πηγές, νομίζω πως θα είναι δύσκολο (αν όχι αδύνατον) για κάποιον που σου μιλάει να υποστηρίξει την άποψή του με πηγές. Όσο για το κατά πόσο η Wikipedia είναι αξιόπιστη, αν και δεν είναι το θέμα μας, έχει απόλυτα σωστές πληροφορίες σε θέματα τα οποία γνωρίζω (ή δε γνώριζα, αλλά επαλήθευσα μετά), οπότε σε γενικές γραμμές την εμπιστεύομαι για να μάθω και για όσα δε γνωρίζω. Τώρα, αν αυτό είναι μια μεγάλη κοσμική σύμπτωση και όλες οι υπόλοιπες πληροφορίες της Wikipedia είναι ράδιο αρβύλα... Τί να πω
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:59.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.