Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-07, 11:49
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
MATZENTA DesktopOS

http://www.desktop-os.gr/

To “MATZENTA DesktopOS®” είναι παραθυρικό λειτουργικό σύστημα βασισμένο στη διεθνώς δημοφιλέστερη έκδοση “Ubuntu® Linux” τής εταιρείας Canonical®, με εκατομμύρια ιδιώτες και εταιρείες που το εμπιστεύονται για απλές καθημερινές εργασίες γραφείου (επεξεργασία κειμένων, λογιστικά φύλλα κ.α.) αλλά και για κρίσιμες εφαρμογές όπως διακομιστές δικτύων και Διαδικτύου, ασφάλεια, βάσεων δεδομένων κ.α.
Δυστυχως προκειται για Ubuntu 6.10 (aka "Edgy Eft"), δηλαδη ηλικιας 12 μηνων και δυο εκδοσεις πισω απο την τρεχουσα εκδοση της Canonical. Παρ'ολα αυτα το πακετο φαινεται αρκετα ενδιαφερον: κοστιζει €99,01 (μαζι με το ΦΠΑ) και εκτος απο ολο το ελευθερο λογισμικο που περιεχεται στο Ubuntu περιλαμβανει επισης:

# MATZENTA OfficeSuite Pro, σουίτα εφαρμογών γραφείου υψηλών προδιαγραφών (www.officesuite.gr), βασισμένη στο OpenOffice.org.
# Προηγμένη Γλωσσική υποστήριξη Ελληνικής γλώσσας από τη NeuroLingo, με ορθογραφία, θησαυρό, συνώνυμα/αντίθετα.
# Ελληνικό μονοτονικό αλλά και πολυτονικό πληκτρολόγιο.
# ΧΡΥΣΗ ΕΚΔΟΣΗ 2006 – Αγγλικό-Ελληνικό-Αγγλικό ηλεκτρονικό μεταφραστικό λεξικό από τη ΜΑΤΖΕΝΤΑ.
# Όλες οι γραμματοσειρές Unicode τής ΜΑΤΖΕΝΤΑ.
# Πακέτο γραμματοσειρών τής Ελληνικής Εταιρείας Τυπογραφικών Στοιχείων.
# Πακέτο γραμματοσειρών τής Cannibal Fonts.
Τα παραπανω επισης διατιθενται και για Windows για €99,00.

Ξερει κανεις τιποτα περισσοτερο γι αυτα;

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-07, 11:55
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή σου πουλάνε €99,00 κάτι που μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν σε νεότερη έκδοση (Ubuntu Linux και OpenOffice.org) και για να δικαιολογήσουν την τιμή σου δίνουν δώρο μερικές γραμματοσειρές και ένα λεξικό.

Συγκλονίστηκα πάλι.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-07, 12:04
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Δεν ξερω ποσο καλα ειναι τα λεξικα, γραμματοσειρες κλπ τους (δεν τα εχω δει καν ποτε μου, αν καποιος τα εχει χρησιμοποιησει ας σχολιασει) αλλα οσον αφορα το θεμα τιμης το πακετο Ubuntu + extras κοστιζει μονο 1 λεπτο παραπανω απο το πακετο μονο των extras για Windows οποτε δεν βλεπω τιποτα παραλογο.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-07, 14:09
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
...

Για τα της Ματζέντα έχω να πω μόνο για τις γραμματοσειρές και μόνο καλά λόγια. Τις είχα χρησιμοποιήσει σε πολυτονικό και ήταν τρομερή διευκόλυνση (προ 7ετίας).

Ενδιαφέρον ακούγεται και πάντα η εκτός windows λύση είναι πρόκληση, αν και υπάρχει ο σχετικός ενδοιασμός.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-07, 16:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω ποσο καλα ειναι τα λεξικα, γραμματοσειρες κλπ
Ότι καλύτερο έχει βγει. Οι γραμματοσειρές της απλά δεν παίζονται. Για το λεξικό έχω ακούσει ότι είναι μοναδικό από φίλο που το έχει.

Ίσως το αγοράσω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-08, 21:36
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από teo64x Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή σου πουλάνε €99,00 κάτι που μπορείς να το κατεβάσεις δωρεάν σε νεότερη έκδοση (Ubuntu Linux και OpenOffice.org) και για να δικαιολογήσουν την τιμή σου δίνουν δώρο μερικές γραμματοσειρές και ένα λεξικό.

Συγκλονίστηκα πάλι.
Τα 99€ θα τα έδινα μόνο και μόνο για να πάρω σε ένα βολικό πακέτο όλες τις γραμματοσειρές της Magenta. Είναι εξαιρετική δουλειά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-08, 00:49
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Aπ' ότο γνωρίζω ο fazer63 έχει καλύτερη εικόνα για αυτό και το συστείνη.Σε μια του επίδειξη ( και από εκδοση Boot Life-CD ) με κατέπληξε.Πλήρη Ελληνικό περριβάλον,αναγνώριση συσκευών PNP,τα γνωστά Fοnts,Open office με Λεξικό,internet full κτλ....Πολύ καλλή δουλεια!
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-08, 11:38
Το avatar του χρήστη fazer63
fazer63 Ο χρήστης fazer63 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-11 11:52
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εντός των ημερών έρχεται το MagentaOS με Ubuntu 7.10.
Οσον αφορά τήν τιμή τα χρήματα αφορούν τις γραμματοσειρες και το Χρυσο Λεξικό της Magenta οχι τα open lisence προγράμματα.
Το MagentaOS το βρήκα τυχαία μετά από απαίτηση πελάτη μου (Δικηγόρος)που του φάνηκαν πολλά το 450 ευρώ για Windows & Office σε ένα Η/Υ με οθόνη αξίας 550 ευρώ.
Του το εγκατέστησα δοκιμαστικά για να δούμε πώς θα πάει και έμεινα εκπληκτος όταν είδα ότι δέν με πήρε τηλ. για προβλήματα.Οταν επικοινώνησα μαζί του μου είπε ότι δουλευε κανονικά με τα αρχεία του (Word,Excel)χωρίς ασυμβατότητες(χάρις στις γραμματοσειρές της Magenta)και στο Internet Και Email.Το μόνο πρόβλημα που συνάντησε ήταν η ασυμβατότητα του Firefox με το webanking μερικών τραπεζών που στηρίζεται σε java της Microsoft.
Σε γενικές γραμμές νομίζώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια της Magenta και θα τήν στηρίξω σαν επαγγελματίας του χώρου.

Φιλικά
FAZER63
__________________
Μιά κότα ζωντανή έχει περισσοτερο μέλλον από ένα λιοντάρι πεθαμένο......Joe Bar Team
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-08, 14:03
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα 99€ θα τα έδινα μόνο και μόνο για να πάρω σε ένα βολικό πακέτο όλες τις γραμματοσειρές της Magenta. Είναι εξαιρετική δουλειά.
MgOpen Cosmetica FTW!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-01-08, 17:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
MgOpen Cosmetica FTW!
Να'σαι καλά! Εξαιρετική πρόταση, κατέβασα όλο το MgOpen πακέτο.

Για τους άπιστους: http://www.ellak.gr/fonts/mgopen/index.el.html

Στέλιο, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να αντικαταστήσεις το επαίσχυντο Times New Roman που χρησιμοποιείς για τα συγγράμματά σου με MgOpen Canonica.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-01-08, 19:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να αντικαταστήσεις το επαίσχυντο Times New Roman που χρησιμοποιείς για τα συγγράμματά σου με MgOpen Canonica.
Φυσικά τα κατέβασα και η πρώτη εκτύπωση βγήκε εξαιρετική.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-08, 15:02
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Να'σαι καλά! Εξαιρετική πρόταση, κατέβασα όλο το MgOpen πακέτο.
Για να πω την αλήθεια, εκπλήσσομαι που δεν το ήξερες ήδη!

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο, σου συνιστώ ανεπιφύλακτα να αντικαταστήσεις το επαίσχυντο Times New Roman που χρησιμοποιείς για τα συγγράμματά σου με MgOpen Canonica.
Μμμμ, για εκτύπωση κειμένων με serif font, μού αρέσει πάρα πολύ το Constantia της Microsoft. Μοιάζει με το Georgia, αλλά είναι πιο στυλάτο!

Γενικά το είχα ψάξει λίγο το θέμα, και τα αγαπημένα μου fonts αυτή τη στιγμή είναι:

- Serif:
Constantia (Microsoft)
Gentium

- Sans-Serif:
Corbel (Microsoft). Αυτό έχω αυτή τη στιγμή ως UI font παντού.
Calibri (Microsoft). Εξίσου όμορφο.
Colaborate. Πανέμορφο! Αν και όχι για UI.
Trebuchet MS. Κλασσική αξία. Το έχω σαν UI font στον υπολογιστή της δουλειάς, που η οθόνη του δεν κάνει render το Corbel αρκετά καλά.
Tahoma. Επίσης κλασσικό. Παραμένει το πιο ευανάγνωστο και όμορφο font για μικρά μεγέθη και UI elements. Όποιος έχει το Verdana αντί για αυτό, είναι απλά αδικαιολόγητος.

- Κονσόλα / Text Editor:
Consolas (Microsoft). Για shell με μεγεθη της ταξης 13pt. Κατά πολλούς, το καλύτερο programming font.
DejaVu Sans Mono. Μού αρέσει για πιο μικρά μεγέθη (π.χ. 9pt), όπως π.χ. shell
Προσωπικά έχω διαφορετικά keybindings ανάλογα με το πόσο μεγάλο font θέλω στην κονσόλα. Στο laptop με οθόνη 1024x768, τα παρακάτω τρία μεγέθη μού δουλεύουν άψογα:
/usr/bin/X11/uxterm -fa "Consolas" -fs 10
/usr/bin/X11/uxterm -fa "DejaVu Sans Mono" -fs 9
/usr/bin/X11/uxterm -fa "DejaVu Sans Mono" -fs 8

Δείτε και το άρθρο http://www.codinghorror.com/blog/archives/000969.html για... περισσότερη συζήτηση επί του θέματος.

Και φυσικά, αν έχετε Windows XP, επιβάλλεται η χρήση του Cleartype tuning, χωρίς το οποίο τα fonts φαίνονται χάλια! Θα το βρείτε στη σελίδα:
http://www.microsoft.com/windowsxp/d...powertoys.mspx

Τέλος, να σημειώσω ότι τα Windows Vista fonts (Calibri, Cambria, Candara, Constantia, Corbel) έχω διαβάσει ότι μπορείτε να τα πάρετε νόμιμα δωρεάν, κατεβάζοντας τον Microsoft Office Powerpoint Viewer. Περιέχονται εκεί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.