Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-10-07, 21:18
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απειλές αποβολής για την παρέλαση

Με την απειλή τριήμερης αποβολής, διευθυντές σχολείων της Θεσσαλονίκης επιχείρησαν να επιβάλουν σε «αντιρρησίες» μαθητές να συμμετάσχουν στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, αναφέρουν Τα Νέα (17.10.2007).

Το περιστατικό συνέβη σε δύο επαγγελματικά λύκεια της Δυτικής Θεσσαλονίκης, όπου, όπως κατήγγειλαν μαθητές, οι διευθυντές τούς απείλησαν με αποβολή, όταν επικαλούμενοι λόγους συνείδησης, δήλωσαν πως δεν θέλουν να παρελάσουν.

Οι μαθητές ανέφεραν το περιστατικό στη Νεολαία του Συνασπισμού, το οποίο έθεσε με ερώτησή του στη Βουλή, ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ στην Α΄ Θεσσαλονίκης, Τάσος Κουράκης. Ο βουλευτής υποστηρίζει ότι η μαθητική, όπως και κάθε παρέλαση, είναι επί της ουσίας μια στρατιωτική εκδήλωση και προσθέτει ότι οι διακρίσεις μεταξύ των μαθητών και μαθητριών ξεπερνούν κάθε προηγούμενο εκπαιδευτικής δραστηριότητας, «με τα αγόρια μπροστά και τα κορίτσια πίσω, τους ψηλούς μπροστά και τους κοντούς στην ουρά, και τα παιδιά με αναπηρίες στην αφάνεια, εκτός της παρέλασης». Τονίζει ακόμα πως «η παρέλαση αποτελεί μια κληρονομιά της δικτατορίας του Μεταξά».

Σχολιάζοντας το περιστατικό, ο κ. Κουράκης ανέφερε στην εφημερίδα ότι οι μαθητές που απειλήθηκαν, δεν θέλησαν να μιλήσουν επώνυμα, επειδή φοβούνται τις συνέπειες. «Γενικά υπάρχει μια πίεση για συμμετοχή στην παρέλαση, όπως άλλωστε συμβαίνει και με την προσευχή, που είναι καθαρά προσωπικό θέμα του καθενός».

Πάντως, ο προϊστάμενος της Β΄ Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Γιώργος Κωνσταντινίδης, τόνισε ότι ουδέποτε δόθηκε τέτοιου είδους εντολή στους διευθυντές των σχολείων. «Όποιος μαθητής δεν θέλει για λόγους συνείδησης να συμμετάσχει σε εκδήλωση του σχολείου, όπως θεωρείται η παρέλαση, πρέπει να φέρει υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα του, ο οποίος θα αναλαμβάνει την ευθύνη. Δεν πιέζουμε κανέναν. Αντιθέτως, σεβόμαστε τη συνείδηση του καθενός».

Ο Πρόεδρος της ΟΛΜΕ κ. Γρηγόρης Καλομοίρης ανέφερε ότι οι «απειλές της αποβολής» για τη συμμετοχή στην παρέλαση είναι «μεμονωμένα κρούσματα. Ωστόσο, όπου συμβαίνουν, αποτελούν απαράδεκτες πρακτικές. Γνώμη μου είναι ότι οι μαθητικές παρελάσεις είναι εκδηλώσεις μιας αναχρονιστικής αντίληψης. Βρίσκονται μακριά από τις σύγχρονες παιδαγωγικές αντιλήψεις. Το περιστατικό επιβεβαίωσε η πρόεδρος της Ε΄ ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης, Άννα Ρογδάκη, η οποία το απέδωσε στον υπερβάλλοντα ζήλο κάποιων «θερμοκέφαλων» διευθυντών. «Υπάρχει μία 'πάγια απειλή' τα τελευταία χρόνια, η οποία όμως δεν εφαρμόστηκε ποτέ.

e-paideia.gr
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-07, 08:45
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
(Να δείτε που δε θα το θίξει κανείς αυτό το θέμα... )
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-07, 08:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
(Να δείτε που δε θα το θίξει κανείς αυτό το θέμα... )
Αν το θίξω θα βάλω πάλι τις φωνές. Τα καλά παιδάκια αρνητές παρέλασης κλπ, που πήγαν να διαμαρτυρηθούν; Φυσικά στους κάργα δημοκράτες προοδευτικούς μπλα μπλα του Συνασπισμού.

Γιατί να το θίξω; Έκαναν το κομμάτι τους, έκαναν αυτό που ήθελαν, ποιος ξέρει μπορεί σε μια δεκαετία να τους δούμε υποψηφίους δημάρχους ή και βουλευτές.

Γιατί αντέδρασε ο Γυμνασιάρχης; Βάλτους ένα 5 στην Γυμναστική να τελειώνουμε.

Τι άλλο σχολιασμό ήθελες Κωστή και βάζεις φωτιές; Τα ίδια πάλι θα έλεγαν όλοι
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-07, 08:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γενικά δεν είμαι υπέρ της φιλοσοφίας που απαιτεί υψηλό εθνικό φρόνημα κλπ. κλπ. αλλά αν θυμάμαι καλά από τις δικές μας παρελάσεις , πιο πολύ σαν χαβαλέ το βλέπαμε και ευκαιρία να πάρουμε μάτι τις συμμαθήτριες με τα μίνι παρά σαν κάτι άλλο.
Απλά σκέφτομαι ότι θα μπορούσε ένας μαθητής να ισχυριστούν λόγους συνείδησης για να μην διδαχτούν ιστορία, θρησκευτικά (που ήδη γίνεται) , βιολογία (γιατί πιστέυουν ότι όλα γίνανε από τον Θεό) και πάει λέγοντας.
Ή απόφαση βέβαια να απειληθούν με αποβολές είναι θεωρώ απαράδεκτη.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-07, 08:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή απόφαση βέβαια να απειληθούν με αποβολές είναι θεωρώ απαράδεκτη.
Σαφέστατα! Βλακεία είναι που δίνει λόγο στους κάργα.

Δηλαδή αν βρεθεί ένας νεοναζί και πει ότι εγώ δεν παρακολουθώ την θεωρία της σχετικότητας επειδή την έβγαλε ένας Εβραίος, θα πρέπει να εξαιρεθεί από το μάθημα; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-07, 09:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί αντέδρασε ο Γυμνασιάρχης; Βάλτους ένα 5 στην Γυμναστική να τελειώνουμε.
Σαν προταση του ΛΑ.Ο.Σ. ακούγεται αυτό...Δημοκρατοφασιστικό ενα πράγμα...
3 χρονιές ήμουν σημαιοφόρος του σχολείου μου και τις αλλες 3 είχα το δεύτερο μεγαλύτερο βαθμο.Δεν πήγα καμία φορα στην παρέλαση..
Η Διευθύντρια του Λυκειου, μου έλεγε διάφορα για το γράμμα του νομου και αλλες αρλούμπες μέχρι και να με διώξει από το σχολείο, να με πάει στο συμβούλιο (σαμπως καταλάβαινα τι έλεγε..)...ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΗ.Ειμαι ελεύθερος κύριοι και από απειλές δε χαμπαριάζω.Ουτε σα θεατής δεν έχω πάει στην αναπαράσταση του παιδομαζώματος του Χιτλερ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-07, 09:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν προταση του ΛΑ.Ο.Σ. ακούγεται αυτό...Δημοκρατοφασιστικό ενα πράγμα...
Με κατηγορείς ότι μιλάω δημοκρατικοφασιστικά.

Να ξεκαθαρίσω ότι μαθήματα δημοκρατίας δεν δέχομαι. Εύχομαι στην ζωή σου να μην σου τύχει να αποδείξεις πόσο δημοκράτης είσαι, στα έργα και όχι στο μπλα μπλα.

Αυτό για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα.

Η παρέλαση δεν έχει σε τίποτα να κάνει με στρατιωτική επίδειξη. Είναι απότιση τιμής σ' αυτούς που σήμερα θα έπρεπε σαν πολίτης κάθε χώρας, να τιμάς τους αγώνες τους, το αίμα που έχυσαν για την ελευθερία της χώρας σου. Είναι τιμή να επιλεγείς να παρελάσεις μπροστά από το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, ή να στεφανώνεις αγάλματα αγωνιστών.

Αν είσαι τόσο ελεύθερος να το δείξεις στην πράξη και να μην προσβάλεις την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού αποκαλώντας αυτές τις εκδηλώσεις "παιδομαζώματα του Χιτλερ". Αυτό δεν στο επιτρέπω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-07, 09:32
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να τιμούμε τους αγωνιστές του παρελθόντος.

Κατ'εμέ η παρέλαση έχει καθαρά στρατιωτικό χαρακτήρα. Καταρχήν είναι στρατιωτικό βάδισμα, και κατά δεύτερον έχει στρατιωτικά ταμπούρλα.

Ανά τους καιρούς μου έχουν δημιουργηθεί οι δύο εξής απορίες:

α) Κάθε φορά που σε κάποιο φασιστοχώρι, τυχαίνει ο σημαιοφόρος να είναι αλλοδαπός και υστερικές μανάδες "τραβάνε" τα παιδιά τους από την παρέλαση γιατί οι εν λόγω κυρίες δε συλλαμβάνονται επί τόπου; Αν αυτό δεν είναι προσβολή εθνικών συμβόλων, τότε τί είναι;

β) Οι φούστες στα κορίτσια κάθε χρονιά είναι και πιο κοντές. Πλέον έχουν φτάσει να είναι super mini. Αυτό συνάδει με τις τιμές στους προγόνους μας;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-07, 09:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι φούστες στα κορίτσια κάθε χρονιά είναι και πιο κοντές. Πλέον έχουν φτάσει να είναι super mini. Αυτό συνάδει με τις τιμές στους προγόνους μας;
Πάντως αν ζούσανε οι προγόνοι μας και τις βλέπανε , θα αισθανόντουσαν αρκετά τιμημένοι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-07, 09:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Κάθε φορά που σε κάποιο φασιστοχώρι, τυχαίνει ο σημαιοφόρος να είναι αλλοδαπός και υστερικές μανάδες "τραβάνε" τα παιδιά τους από την παρέλαση γιατί οι εν λόγω κυρίες δε συλλαμβάνονται επί τόπου; Αν αυτό δεν είναι προσβολή εθνικών συμβόλων, τότε τί είναι;
Πόσο γίνονται τέτοια σ όλη την Ελλάδα; Μια περίπτωση; Δύο; Ξενοφοβικές αλητείες και ακραίες καταστάσεις στα όρια του γελοίου.

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
β) Οι φούστες στα κορίτσια κάθε χρονιά είναι και πιο κοντές. Πλέον έχουν φτάσει να είναι super mini. Αυτό συνάδει με τις τιμές στους προγόνους μας;
Έλα που δεν σου αρέσουν τώρα :-)
Φοράνε ρούχα της εποχής, διαφορετικά έπρεπε να είναι ντυμένες καραγκούνες και με τσεμπέρι. Θα ήταν φασισμός να εξαναγκαστούν τα παιδια να φοράνε κάτι εκτός εποχής. Άλλωστε έχουν γονείς που θα έπρεπε εκείνοι να τα επιτρέπουν ή όχι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παρέλαση δεν έχει σε τίποτα να κάνει με στρατιωτική επίδειξη. Είναι απότιση τιμής σ' αυτούς που σήμερα θα έπρεπε σαν πολίτης κάθε χώρας, να τιμάς τους αγώνες τους, το αίμα που έχυσαν για την ελευθερία της χώρας σου. Είναι τιμή να επιλεγείς να παρελάσεις μπροστά από το μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη, ή να στεφανώνεις αγάλματα αγωνιστών.

Αν είσαι τόσο ελεύθερος να το δείξεις στην πράξη και να μην προσβάλεις την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού αποκαλώντας αυτές τις εκδηλώσεις "παιδομαζώματα του Χιτλερ". Αυτό δεν στο επιτρέπω.
Δεν συμφωνεί μαζί σου όμως η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας...Αυτο ειναι το θέμα.Απλα δεν τους νοιάζει όσο νομίζεις γιατι τρεχουν από το πρωι μεχρι το βραδύ για ένα κομματι ψωμι.Και οι μαθητές που τελικά πάνε στην παρέλαση λίγα ξέρουν για την 28η Οκτωβρίου.Για ρώτα για το Fame Story, τους τιμητές των προγόνων μας...

Δεν κάνω μαθήματα Δημοκρατίας σε κανένα.Το βάλε ένα 5 στη Γυμναστική τουλάχιστον στη δική μου γειτονιά και σχολείο δε θα πέρναγε έτσι.Και σαν πρόταση ειναι απαραδεκτη επειδή δεν υπάρχει συμφωνία απόψεων...(δημοκρατία σου λέει μετα.Καταχρηση εξουσίας λέγεται).

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να τιμήσεις τους ήρωες αυτούς αν το επιλέξεις όπως πολλοι επιλέγουν και δεν πάνε στην παρέλαση.Γιατι ειναι επιλογή.Το αν κάποιος βγήκε και απλά λέει το αυτονόητο δε σημαίνει ότι πρεπει να τον ρίξουν στην πυρα οι "φύλακες" της δημοκρατίας...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-07, 09:43
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο γίνονται τέτοια σ όλη την Ελλάδα; Μια περίπτωση; Δύο; Ξενοφοβικές αλητείες και ακραίες καταστάσεις στα όρια του γελοίου.
Και μία να ήταν. Γιατί να υπάρχει ανοχή;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα που δεν σου αρέσουν τώρα :-)
Φοράνε ρούχα της εποχής, διαφορετικά έπρεπε να είναι ντυμένες καραγκούνες και με τσεμπέρι. Θα ήταν φασισμός να εξαναγκαστούν τα παιδια να φοράνε κάτι εκτός εποχής. Άλλωστε έχουν γονείς που θα έπρεπε εκείνοι να τα επιτρέπουν ή όχι.
Δεν είπα ότι δεν μου αρέσουν! Αλοίμονο. Απλά αμα θέλω να χαζεύω μπουτάκια πάω και αλλού. Άμα είναι να μου "υψώνουν" το εθνικό φρόνημα με αυτό τον τρόπο, μάλλον χτυπάνε λάθος εγκεφαλικό ανυψωτικό κέντρο
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν συμφωνεί μαζί σου όμως η συντριπτική πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας...
Έχεις κάνει έρευνα σ' αυτό; Ξέρεις κάτι Δημήτρη έχετε όλοι μπλέξει τις έννοιες του πατριωτισμού με τις έννοιες του εθνικισμού. Έχετε δημιουργήσει μια θολή εικόνα στο μυαλό σας και θεωρείται κάθε πατριώτη φασίστα.

Οι υποδομές του Ελληνικού λαού, ακόμα και στον τελευταίο μεροκαματιάρη, στον χρόνια άνεργο, στον φτωχό βιοπαλαιστή, είναι ζυμωμένες με την αγάπη για την πατρίδα, για την ιστορία και την κληρονομιά που μας άφησαν οι πρόγονοι μας.

Νομίζεις ότι αδιαφορούν σήμερα όλοι για την Ελλάδα.

Θα σου πω μια ιστορία για να καταλάβεις, τι περίεργα πλάσματα που είμαστε.

Την περιγραφή μου την έχει μεταφέρει ο Πατέρας μου, είναι αρχές του 1940, ήταν 24 ετών και πολύ ερωτευμένος με την Μητέρα μου, που ακόμα δεν είχαν παντρευτεί :-)

Μου περιέγραφε ένα κλίμα αδιαφορίας των Αθηναίων για τον πόλεμο που σάρωνε την Ευρώπη. Οι βολεμένοι Αθηναίοι, είχαν άλλα πράγματα να σκεφτούν και δεν είχαν καμιά διάθεση να πιάσουν όπλα.

Όλα αυτά άλλαξαν σε μια μέρα. Ήταν η 15η Αυγούστου 1940, όταν ύπουλα, ιταλικό υποβρύχιο έστειλε δύο φονικές τορπίλες εναντίον στο καμάρι του Ελληνικού στόλου, την Έλλη που απέδιδε τιμές στην εορτή της Παναγίας έξω από το λιμάνι της Τήνου.

Το πόσο άλλαξαν οι Έλληνες μ' αυτό, ήταν απίστευτο. Έκαναν στροφή 180 μοιρών και απαιτούσαν εκδίκηση.
Ήταν το ολέθριο σφάλμα του Μουσολίνι, σύμφωνα με όλους τους ιστορικούς. Τους πείραξε στο φιλότιμο, εκεί που ο Έλληνας και όχι ο Ελληνάρας, δεν σηκώνει αστεία.

Η ιστορία Δημήτρη πάντα επαναλαμβάνεται. Το περί πατρίδος αίσθημα των Ελλήνων, έχει πολύ γερά θεμέλια, δεν τα ξηλώνουν μερικές αντιδραστικές φωνές κουναλάκηδων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-07, 10:23
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ιστορία Δημήτρη πάντα επαναλαμβάνεται. Το περί πατρίδος αίσθημα των Ελλήνων, έχει πολύ γερά θεμέλια, δεν τα ξηλώνουν μερικές αντιδραστικές φωνές κουναλάκηδων.
Εάν κάποιος θίξει τον πατριωτισμό, ή την θρησκεία γίνεσαι έξαλλος μαζί του.
Το ίδιο όμως δεν θα έπρεπε να ισχύει όταν θίγεις το πολιτικό συναίσθημα κάποιου μιλώντας για 'κάργα' , για θολοκουλτουριάρηδες , για κουναλάκηδες , κλπ ?
Αυτό δεν στο επιτρέπω! (για να χρησιμοποιήσω μια δική σου έκφραση!)


Το παραπάνω δεν αποτελεί μομφή, απλά παράδειγμα για την ανοχή που πρέπει να δείχνουμε στις απόψεις και οι μεν οι δε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν κάποιος θίξει τον πατριωτισμό, ή την θρησκεία γίνεσαι έξαλλος μαζί του.
Το ίδιο όμως δεν θα έπρεπε να ισχύει όταν θίγεις το πολιτικό συναίσθημα κάποιου μιλώντας για 'κάργα' , για θολοκουλτουριάρηδες , για κουναλάκηδες , κλπ ?
Θεωρείς Μίλτο ότι το περί πίστεως και πατρίδος αίσθημα των Ελλήνων έχει το ίδιο ειδικό βάρος με το περί κουναλάκηδων και κάργα ;

Αν ναι, να μου το πεις να προσέχω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.