Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-06, 16:56
Το avatar του χρήστη konalkar
konalkar Ο χρήστης konalkar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-10 19:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η κινητή τηλεφωνία 4G δοκιμάζεται εν κινήσει

Η νοτιοκορεάτικη Samsung παρουσίασε την πρώτη τεχνολογία για την κινητή τηλεφωνία τέταρτης γενιάς προσκαλώντας τους δημοσιογράφους να παρακολουθήσουν ζωντανά ταινίες υψηλής ευκρίνειας ενώ κινούνταν με το λεωφορείο.

Το πρωτότυπο προσφέρει ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων που φτάνουν τα 100 Mbps, όσο ένα συνηθισμένο τοπικό δίκτυο υπολογιστών. Οι χρήστες θα μπορούν να κατεβάζουν 100 αρχεία μουσικής mp3 μέσα σε τρία δευτερόλεπτα, ή να παρακολουθούν πολλαπλά κανάλια βίντεο υψηλής ανάλυσης.

Στην επίδειξη της Πέμπτης, οι επιβάτες του λεωφορείου είχαν πρόσβαση στο Internet, ενώ ταυτόχρονα παρακολουθούσαν μια ταινία και τη ζωντανή μετάδοση από συνέδριο στο νησί Ζεζού της Νοτίου Κορέας, ενώ το όχημα εκινείτο με ταχύτητα 60 χλμ ανά ώρα.

Ο ρυθμός μετάδοσης παραμένει υψηλός ακόμα σε ταχύτητα έως και 120 χλμ/ώρα και θα μπορούσε να αυξηθεί περεταίρω ώστε να φτάσει τα 1 Gbps όταν η συσκευή παραμένει ακίνητη.

Η τεχνολογία παραμένει πάντως πειραματική. Το πρωτότυπο του δέκτη δεδομένων που παρουσίασε η Samsung έχει μέγεθος μικρού ψυγείου, και θα χρειαστεί να περάσουν δύο χρόνια προτού συρρικνωθεί αρκετά για να ενσωματωθεί σε κινητά.

Η Sansung ελπίζει να αξιοποιήσει εμπορικά την τεχνολογία από το 2010, εφόσον καθοριστούν οι ζώνες του ηλεκτρομαγνητικού φάσματος για την τηλεφωνία 4G.

Πάντως οι εταιρείες τηλεφωνίας ακόμα προσπαθούν να συνέλθουν από το «σοκ» της μετάβασης στην τεχνολογία 3G, αφού πλήρωσαν υπέρογκα ποσά για να αποκτήσουν τις άδειες χρήσης του φάσματος και απέτυχαν να πείσουν την πλειονότητα των χρηστών για τις νέες υπηρεσίες.

Η Samsung εκτιμά ωστόσο ότι η τέταρτη γενιά θα αποτελέσει νέο μέσο ανάπτυξης στην αγορά της Νοτίου Κορέας, της χώρας με την υψηλότερη διείσδυση της κινητής τηλεφωνίας και του Διαδικτύου στον κόσμο.

in.gr
__________________
Provehito in Altum
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-06, 17:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία όλα αυτά. Αλλά με βάζουν σε σκέψεις. Τόσο μεγάλη απήχηση είχε το 3G και πήγαμε παρακάτω; Τόσο οπισθοδρομικός είμαι και δεν βρήκα κάτι που να αξίζει να πληρώσω στο 3G? Κάπου το χάσαμε το τρένο μου φαίνεται...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-09-06, 08:48
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία νέα αυτά. Θα κατεβάζουμε Blue-Ray και
HD-DVD όταν πάμε στη δουλειά ή όταν πάμε στην
τουαλέτα. ΧΑΧΑ Να τους πούμε να βάλουνε και
μία φωτογραφική στα 15Mpixel να βγάζουμε και
καμιά φωτογραφία σε χαμηλή ανάλυση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-06, 23:30
netstat Ο χρήστης netstat δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-10-06 23:31
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία όλα αυτά. Αλλά με βάζουν σε σκέψεις. Τόσο μεγάλη απήχηση είχε το 3G και πήγαμε παρακάτω; Τόσο οπισθοδρομικός είμαι και δεν βρήκα κάτι που να αξίζει να πληρώσω στο 3G? Κάπου το χάσαμε το τρένο μου φαίνεται...
Οχι οπισθοδρομικός. Εντελώς άσχετος θα έλεγα. Δεν ξέρεις στο ελάχιστο τι δυνατότητες σου δίνουν τα 3G ώστε να μπορείς να καταλάβεις γιατί πάμε παρακάτω στα 4G. Και με όλη αυτή την εξέλιξη θα δεις οτι κάποια πράγματα θα σταματήσεις να τα πληρώνεις. Τα 4G θα στα προσφέρουν δωρεάν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-06, 12:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από netstat Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με όλη αυτή την εξέλιξη θα δεις οτι κάποια πράγματα θα σταματήσεις να τα πληρώνεις. Τα 4G θα στα προσφέρουν δωρεάν...
Δηλαδή δωρεάν τηλεφωνήματα; Βιντεοκλήσεις; Κατέβασμα αρχείων από το Internet; E-mails; Το κινητό μου το χρησιμοποιώ σαν τηλέφωνο και ατζέντα. Δεν νομίζω πως οι Ελληνικές εταιρίες θα σε αφήσουν να κάνεις κάτι τσάμπα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-06, 13:30
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από netstat Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με όλη αυτή την εξέλιξη θα δεις οτι κάποια πράγματα θα σταματήσεις να τα πληρώνεις. Τα 4G θα στα προσφέρουν δωρεάν...
Θα γίνει τεράστια επένδυση για δίκτυα 4G, και εκεί θα είναι φθηνότερο το kilobyte; Πώς γίνεται;

Το WAP γιατί εξακολουθεί παραμένει ακριβό παντού;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.