Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-07, 18:11
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απαλλαγή από το μάθημα θρησκευτικών

Ξεκίνησα μια εκστρατεία ενημέρωσης για τη (εύκολη πλέον) δυνατότητα απαλλαγής από το μάθημα θρησκευτικών στα δημόσια σχολεία μέσω του blog μου atheoi.ORG.

Η απαλλαγή είναι δικαίωμα όλων των μαθητών, όχι μόνο των μη-ορθόδοξων. Στην παρακάτω σελίδα θα βρείτε όλες τις σχετικές πληροφορίες μαζί με έτοιμες δηλώσεις για εκτύπωση και υπογραφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και τα σχόλια σας
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SimonSays : 13-10-07 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-07, 00:48
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
επειδη τους βλεπω ολους δαγκωμένους στο να απαντησουν στο θεμα θα κανω εγω την αρχη...
Χωρίς να παιρνω είτε την μια ειτε την αλλη πλευρα απλα θελω να παρατηρησω, οτι εαν και συμφωνω οτι πρεπει να υπάρχει η επιλογή απαλλαγης απο τα θρησκευτικά στα σχολεία εν τουτοις το βλέπω δύσκολο να συμβει απο Ελληνες μαθητες (η γονείς) ασχετα εαν ειναι θρησκοι η όχι.
Πιστευω οτι υπάρχει μια ιδιότυπη "Τρομοκρατια" (ισως να ειναι ο όρος βαρύς μέχρι αδοκιμος) που πηγάζει απο μια θεοφοβουμενη κοινωνική προκατάληψη.
αντε αναψα την φωτια να δω ποσο θα καψει...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-07, 01:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη τους βλεπω ολους δαγκωμένους στο να απαντησουν στο θεμα θα κανω εγω την αρχη...
Ώπα μεγάλε, δηλαδή λες να μην φταίει το τελευταίο πιάτο που μας έφτιαξε ο Λαζάρου στο Βαρούλκο σήμερα, αλλά να ήταν από το δάγκωμα του μαθήματος των θρησκευτικών;

Ήρεμα με την δήθεν τρομοκρατία και τον υποβόσκοντα λαϊκισμό. Εγώ πίστευα και πιστεύω ότι το μάθημα των θρησκευτικών έπρεπε να είναι προαιρετικό. Αν είχα παιδί στο σχολείο θα του πρότεινα να παρακολουθήσει τα μαθήματα της Καινής Διαθήκης αλλά να απέχει από τα μαθήματα της Ιστορίας / μυθολογίας των Εβραίων που ονομάζουν Παλαιά Διαθήκη.

Η διδασκαλία του Ευαγγελίου, άσχετα από την θρησκευτική της χρησιμότητα, προσφέρει την γνωριμία των παιδιών με μια μεγάλη φιλοσοφία, αντάξια του Πλάτωνα και του Αριστοτέλη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-07, 09:32
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να ένα θέμα με μεγάλο ενδιαφέρον. Πραγματικά όσο ήμουν στο σχολείο αναρωτιόμουν γιατί να κάνω θρησκευτικά, αφού υπάρχει και το κατηχητικό αν θέλω να μάθω για την ορθοδοξία. Αλλά αν δεν είμαι ορθόδοξος χριστιανός και είμαι οτιδήποτε άλλο γιατί να αναγκάζομε να παρακολουθώ ένα τέτοιο μάθημα που επί το πλείστον βάλλονταν κατά της θρησκείας μου και γινόμουν ο στόχος της τάξης από μαθητές και καθηγητές? Οι απορίες αυτές δεν μου γεννηθήκαν από μόνες τους αλλά από εμπειρία προσωπική, όταν στο τμήμα μου στο γυμνάσιο είχαμε συμμαθήτρια άλλου δόγματος η οποία υποχρεώνονταν σε εξευτελισμό κάθε Τρίτη και Πέμπτη όχι από τους συμμαθητές της αλλά από τον καθηγητή των θρησκευτικών, κάποιον θεοσεβούμενο καλό χριστιανό κατά τα άλλα. Και φυσικά κατά την πρωινή προσευχή την ανάγκαζαν να μην παραβρίσκεται. Για μένα τα θρησκευτικά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν σαν μάθημα επιλογής, θα προτιμούσα το μάθημα για την ελληνική νομοθεσία και το σύνταγμα μας και τα δικαιώματα μας ως πολίτες. Και το πρωί αντί για προσευχή θα ήταν καλύτερα να λέμε τον εθνικό μας ύμνο και έτσι παιδιά από άλλες θρησκείες και δόγματα δεν θα κάθονται παράμερα σαν να βρίσκονται σε τιμωρία. Το αν θα είμαι ορθόδοξος χριστιανός είναι δικιά μου επιλογή, και δεν θα έπρεπε να μου επιβάλετε κάτι τέτοιο κατά την εκπαίδευση μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλώσεις για απαλαγή των Άμις από φυσική - χημεία - μαθηματικά υπάρχουν;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-07, 09:34
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι δικαιωμά μου να μην κανω θρησκευτικά οπως και δεν έκανα και δεν κάνουν ούτε τα αδέρφια μου...Οι υπόλοιποι που δηλώνουν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ και υπογραψανε γεματοι φανατισμο να υπάρχει το ρατσιστικο στοιχείο - ταμπελα του θρησκεύματος στην ταυτότητα πρεπει να εμβαθύνουν στη συνειδητή θρησκευτική τους επιλογή.

Το βιβλίο της Γραφης δεν έχει καμία σχέση με τον Πλατωνα και τον Αριστοτέλη και ειναι κρίμα να τα βάζουμε όλα στην ίδια μοίρα...
Αν ήμουν Χριστιανος Ορθοδοξος τότε θα έλεγα ότι αυτό ειναι υβρις γιατι η Γραφη ειναι θεοπνευστη, ενω τα άλλα γραφτηκαν από ανθρώπους...Αν ήμουν άθεος θα έλεγα ότι ενα "μυθιστόρημα" δεν μπορεί να συγκριθεί με τα αριστουργήματα του Πλατωνα και του Αριστοτέλη....

Οπως και να εχει ειναι δικαιωμά μου να μην υποστώ το νόμιμο αυτο Προσηλυτισμό και το επιλέγω.Το δικαίωμα αυτό μου το δίνει το Συνταγμα στα πρωτα άρθρα του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-07, 10:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιβλίο της Γραφης δεν έχει καμία σχέση με τον Πλατωνα και τον Αριστοτέλη και ειναι κρίμα να τα βάζουμε όλα στην ίδια μοίρα...
Κάθε βιβλίο που αρχολείται με μια θρησκεία, εκτός της λατρευτικής του ιδιότητας, εκφράζει μια ιδιαίτερη φιλοσοφία.

Το ίδιο ο Χριστιανισμός, ο Μωαμεθανισμός ο Βουδισμός κλπ.
Πολλές ρήσεις του Σωκράτη και του Πλάτωνα, ο Χριστιανισμός τις προέκτεινε. Δεν μπορείς αστήρικτα να λες ότι δεν έχει καμιά σχέση, αν δεν έχεις διαβάσει και τα μεν και τα δε.

Κάθε θρησκεία στηρίζεται σε μια φιλοσοφία και επανακαμβάνω, άσχετα, με τήν λατρευτικό της πλευρά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-07, 10:30
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν το λέω αστήρικτα..Οι προτασεις που ακολουθούσαν ήταν και o λογος που το ανέφερα...
Το τι έχω διαβάσει το έχουμε ξαναπει...
H ουσία ειναι η εξής:Το κατεστημένο σιγα σιγα πεφτει...Ας αποκτήσουμε και ας διασφαλίσουμε καλύτερα τις ελευθερίες μας.Και ας έχουμε τη δύναμη να μη συμπεριφερθούμε όπως μας συμπεριφέρθηκαν τοσα χρόνια.Ανεξιθρησκεία και συνεση...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-10-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι απορίες αυτές δεν μου γεννηθήκαν από μόνες τους αλλά από εμπειρία προσωπική, όταν στο τμήμα μου στο γυμνάσιο είχαμε συμμαθήτρια άλλου δόγματος η οποία υποχρεώνονταν [..]
Νομίζω πάντοτε υπήρχε επιλογή να μην παρακολουθήσει τα Θρησκευτικά κάποιος μη ορθόδοξος. Στα πλαίσια της ισότητας των πολιτών ενός κοσμικού κράτους καλώς επεκτάθηκε το δικαίωμα αυτό σε όλον τον κόσμο.


@Xenios: Η φιλοσοφία του "αγαπάτε αλλήλους" που είναι το κεντρικό σημείο της Καινής Διαθήκης έχει διατυπωθεί 4 αιώνες νωρίτερα από τους γνωστούς, αλλά.. είμαστε στο club Εκπαίδευση
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-07, 10:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω πηγαινα σε καθολικα σχολεια παντως και φυσικα δεν υπηρχε κανενας ρατσισμος. Θρησκευτικα δεν εκαναν θεολογοι, αλλα ορθοδοξοι παπαδες, ενω τα παιδια αλλου δογματος (δηλαδη καθολικοι) εκαναν σε αλλη αιθουσα, με ενα Μαριανο αδελφο, το οποιο ειχε μορφη κατηχησης. Δεν τιθεται δηλαδη θεμα καποιο καθολικο παιδι να επαιρνε απαλλαγη απο το μαθημα.

Ενα παιδι μονο ξερω αλλου δογματος, διαμαρτυρομενος, ο οποιος ειχε κενη ωρα, δηλαδη εκοβε βολτες μονος του στην αυλη (BTW το ονομα του ηταν Τερτυλλιανος )

Οι προσευχες και εκκλησιασμοι ηταν κοινοι (οι καθολικοι ειχαν ενα πλεονεκτημα: κανανε παραπανω καθολικους εκκλησιασμους και χανανε πιο πολλες ωρες μαθηματος )

Για τη διαχρονικοτητα του 'αγαπατε αλληλους' δειτε εδώ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 05-10-07 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-10-07, 11:25
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πάντοτε υπήρχε επιλογή να μην παρακολουθήσει τα Θρησκευτικά κάποιος μη ορθόδοξος. Στα πλαίσια της ισότητας των πολιτών ενός κοσμικού κράτους καλώς επεκτάθηκε το δικαίωμα αυτό σε όλον τον κόσμο.
Σίγουρα δεν ήταν όλα τα σχολεία σαν το γυμνάσιο που πήγα, για παράδειγμα στο λύκειο ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά δυστυχώς υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αν και εκπαιδευτικοί ο ρατσισμός τους είναι απερίγραφτος. σε ολα τα επιπεδα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-10-07, 12:00
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@Xenios: Το θέμα που θίγεις είναι σωστό. Δηλαδή η απαλλαγή δίνει την ελευθερία και στους πιστούς να ορίσουν οι ίδιοι για τα παιδιά τους τον τρόπο διδασκαλίας-χωρίς απαραίτητα να ακολουθούν την "επίσημη εκδοχή".

@Diamond: Οι Άμις είναι "άλλου παπά ευαγγέλιο". Στις ΗΠΑ έχουν καταφέρει να με το νόμο να μην πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές από το εισόδημα τους γιατί η πίστη τους απαγορεύει την ασφάλιση. Αυτό είναι το λιγότερο όμως: Υπάρχει ένα συγκλονιστικό ντοκυμαντέρ για αυτούς που υπάρχει σε DVD που κυκλοφόρησε το 2002:
http://en.wikipedia.org/wiki/Devil%2...und_%28film%29
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-10-07, 13:14
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω πάντοτε υπήρχε επιλογή να μην παρακολουθήσει τα Θρησκευτικά κάποιος μη ορθόδοξος. Στα πλαίσια της ισότητας των πολιτών ενός κοσμικού κράτους καλώς επεκτάθηκε το δικαίωμα αυτό σε όλον τον κόσμο.
Ναι υπήρχε αλλα οπως και σήμερα ηταν παντελώς άγνωστη αυτή η δυνατότητα.Αντε να εξηγήσω στη Διευθυντρια του Λυκειου που ητανε φανατικη χριστιανη οτι εγω δεν θέλω να κανω θρησκευτικα.Ανοιξε το γραμμα του νομου και μου ειπε διαφορες ανοησίες.Μετα εφερα τον ανθρωπο του νομου και της τα εξηγησε κανονικα...Στα αδέρφια μου ο Διευθυντης δεν ειναι κολλημενος πολύ ανοιχτος ανθρωπος και δεν τεθηκε καν τετοιο θέμα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-10-07, 16:05
Το avatar του χρήστη Sleepy
Sleepy Ο χρήστης Sleepy δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-12-09 01:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
εμεις δεν παιρνουμε κανεις ακομα απαλλαγη απο την ταξη, γιατι ο κανιας μπορει να μας παει στα δικαστηρια και να κλεισει το σχολειο!!!!!!!!!!
__________________
πρεπει οπωσδηποτε να βαλω υπογραφη??
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-10-07, 17:07
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μη μασάς Sleepy-η αποχή είναι δικαίωμα σου: http://atheoi.org/apallagi
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.