Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-06, 10:49
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φωτισμος

Μένω στον Πειραια ολη μου την ζωη. Δεν θα μιλησω ουτε για την καθαριοτητα, ουτε για τις λακουβες, ουτε για τους αθλιους δρομους ουτε για τιποτα τετοιο. Το θεωρω χασιμο χρονου.
Σε ενα απλο πραγματακι θελω να σταθω το οποιο ποτε μου δεν μπορεσα να καταλαβω.

Οπως ξερετε, αναλογα με την εποχη, ανοιγουν και κλεινουν τα φωτα των δρομων καποιες συγκεκριμενες ωρες.
Για παραδειγμα αυτη την εποχη τα φωτα κλεινουν στις 7:10 το πρωι. Μεχρι εδω ολα καλα.

Οταν βρεχει ομως, οπως σημερα, στις 7:10 ειναι ακομα σκοταδι και δεν βλεπεις μπροστα σου. Και εκει που πηγαινεις με προσοχη και τα φωτα του αυτοκινητου αναμενα, και χρειαζεσαι οσο μεγαλυτερη ορατοτητα μπορεις να εχεις, σβηνουν τα φωτα του δρομου επειδη πηγε 7:10.

Καλα βρε παιδια... ποσες επιτροπες χρειαζονται για να παρθει η αποφαση οτι εφοσον τα φωτα ειναι για να βλεπουμε (ακου να δεις), οταν ο καιρος ειναι μουντος, μπορει να κλεινουν 30 λεπτα αργοτερα!!! Φοβερη προταση;;;;

ΥΓ. Σας καταλαβαινω βεβαια. Δεν φταιει ο Δημος αλλα η Νομαρχια ~ δεν φταιει η Νομαρχια αλλα το ΥΠΕΧΩΔΕ ~ δεν φταιει το ΥΠΕΧΩΔΕ αλλα εγω κλπ
__________________
There's no place like 127.0.0.1
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-06, 10:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα βρε παιδια... ποσες επιτροπες χρειαζονται για να παρθει η αποφαση οτι εφοσον τα φωτα ειναι για να βλεπουμε (ακου να δεις), οταν ο καιρος ειναι μουντος, μπορει να κλεινουν 30 λεπτα αργοτερα!!! Φοβερη προταση;;;;
Τα φώτα είναι αρμοδιότητα του Δήμου.

Όμως πως πιστεύεις ότι αναμοσβήνουν ; Με απλούς χρονοδιακόπτες ανά διαστήματα, δεν υπάρχει κανείς κεντρικός έλεγχος.

Και εγώ γκρινιάζω για πολλά αλλά εδώ μάλλον τους αδικείς, τι πρέπει να κάνουν; Να στείλουν πρωί πρωί καμιά 500ρια άτομα σε όλη την πόλη να ξαναρυθμίσουν τους χρονοδιακόπτες; :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-06, 11:01
Το avatar του χρήστη Odin
Odin Ο χρήστης Odin δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-12-08 21:07
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγώ γκρινιάζω για πολλά αλλά εδώ μάλλον τους αδικείς, τι πρέπει να κάνουν; Να στείλουν πρωί πρωί καμιά 500ρια άτομα σε όλη την πόλη να ξαναρυθμίσουν τους χρονοδιακόπτες; :-)
Δεν με νοιαζει τι πρεπει να κανουν! Γι αυτο ειναι αυτοι δημαρχοι κι εγω πολιτης. Για να μου λυνουν τα προβληματα.

Να βαλουν κεντρικο συστημα. Γιατι οχι;
Κι αν δεν μπορουν να το κανουν, ας ρυθμισουν τουλαχιστον τα φωτα να σβηνουν 30 λεπτα αργοτερα τους βροχερους μηνες. Για καλο και για κακο.
Μια φορα θα το κανουν αυτο και θα γλιτωσουμε ενα καρο ατυχηματα.

Κι αν χρειαστει να στειλουν 500 ατομα πρωι πρωι να τα στειλουν. Εδω πληρωνουμε ενα καρο αηδειες, ας δωσουμε και απο 5 ευρω ο καθε κατοικος να εχουμε τουλαχιστον φωτισμο. Τα παιδια μας προστατευουμε. Εγω πηγαινα με 10 km/h γιατι δεν εβλεπα ουτε τους πεζους στο κεντρο της πολης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με νοιαζει τι πρεπει να κανουν! Γι αυτο ειναι αυτοι δημαρχοι κι εγω πολιτης. Για να μου λυνουν τα προβληματα.
Έτσι σε θέλω απαιτητικό και μεταξύ μας πολύ καλά κάνεις.
Τι έκανες όμως γι αυτό; Έστειλες κανένα γράμμα / email διαμαρτυρίας, τώρα προεκλογικά; Βάλε και καμιά 20ρια γνωστούς σου να το υπογράψουν και τότε να περιμένεις σίγουρα αποτελέσματα.

Αρχική Δημοσίευση από Odin Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν χρειαστει να στειλουν 500 ατομα πρωι πρωι να τα στειλουν. Εδω πληρωνουμε ενα καρο αηδειες, ας δωσουμε και απο 5 ευρω ο καθε κατοικος να εχουμε τουλαχιστον φωτισμο.
Σιγά μην αναλογεί 5 ευρώ για λίγα λεπτά παραπάνω φως.
Όμως μην το λες μόνο σε εμάς, βομβάρδισε τους με μηνύματα και αν μπορείς βάλε και άλλους να το κάνουν.

Εγώ στέλνω Μ.Ο. 5 emails τον μήνα, για όλα τα κακώς κείμενα σε ότι φανταστείς δημόσια υπηρεσία, υπουργεία δήμους ακόμα και στον ίδιο τον πρωθυπουργό (και στον προηγούμενο).

Δεν αρκεί αυτό; στείλε επιστολή στις εφημερίδες. Κάντε κάτι τέλος πάντων. Πρέπει να γίνουμε διεκδικητικοί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-06, 12:40
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Σε άλλες πόλεις έχω διαβάσει ότι υπάρχουν αισθητήρες που κάνουν τα φώτα να ανάβουν όταν χρειάζεται, χωρίς ανθρώπινη παρέμβαση. Δυστυχώς όμως, στην Αθήνα δεν υπάρχει τέτοιο σύστημα απ΄ό,τι ξέρω.

Ενα άλλο μέρος όπου υπάρχει πρόβλημα είναι ο φωτισμός των τούνελ της Αττικής Οδού. Πραγματικά είναι περίεργος, τυφλώνει με τη μία ενώ θα έπρεπε να ανεβαίνει σταδιακά η φωτεινότητα κατά την είσοδο και να μειώνεται κατά την έξοδο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.