Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-09-07, 16:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προς απόσυρση το βιβλίο της Ιστορίας

Ενα βήμα πιο κοντά στην απόσυρση βρίσκεται από χθες το επίμαχο βιβλίο της Ιστορίας της ΣΤ΄ Δημοτικού. Συγκεκριμένα, ανοιχτό άφησε χθες το θέμα της απόσυρσής

του ο νέος υπουργός Παιδείας κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης, μετά τη συνάντηση που είχε η νέα ηγεσία του υπουργείου με τον πρωθυπουργό κ. Κώστα Καραμανλή.

Σε ερώτηση εάν το βιβλίο θα αποσυρθεί, ο κ. Στυλιανίδης δήλωσε απλώς ότι «σύντομα θα τακτοποιηθούν όλα» και αποστασιοποιήθηκε σαφώς από τη ρητορική της πρώην υπουργού Παιδείας κ. Μαριέττας Γιαννάκου, η οποία σε ανάλογες ερωτήσεις ήταν κάθετη υπέρ της διανομής στα σχολεία του διορθωμένου βιβλίου.

Ενδεικτικά, κατά την ανακοίνωση -στις 2 Αυγούστου 2007- της απόφασης για διανομή του διορθωμένου βιβλίου στα σχολεία, η κ. Γιαννάκου είχε δηλώσει: «Προφανώς, δεν ήταν δυνατόν να αποσυρθεί το νέο εγχειρίδιο, προκειμένου να επανέλθει ένα, κατά γενική ομολογία, πεπαλαιωμένο εγχειρίδιο, το οποίο είχε ήδη αποσυρθεί με τις αποφάσεις του 2003».

Νέα θητεία

Κάνοντας λόγο για πεπαλαιωμένο εγχειρίδιο, η κ. Γιαννάκου εννοούσε το βιβλίο που διδάχθηκε στα σχολεία από το 1989-1990 έως και το 2005-2006. Το βιβλίο αυτό -εάν αποσυρθεί το επίμαχο που έχει συνδεθεί με την επικεφαλής της συγγραφικής ομάδας κ. Μαρία Ρεπούση- έχει πολλές πιθανότητες να κάνει μία νέα θητεία στις σχολικές αίθουσες. Ηδη, εκπαιδευτικοί, όπως έγραψε χθες η «Κ», το χρησιμοποιούν στις τάξεις έως ότου δοθεί μία οριστική λύση στο ζήτημα.

Τέλος, ο κ. Στυλιανίδης, στις δηλώσεις του, μετά τη συνάντηση με τον κ. Καραμανλή (υπήρξε κατ’ αρχήν κατ’ ιδίαν συνάντηση των δύο πολιτικών και ακολούθησε η σύσκεψη και με τους υφυπουργούς), επανέλαβε ότι «η Παιδεία για μας είναι εθνικής σημασίας προτεραιότητα, που ξεπερνά τις κομματικές γραμμές. Ο στόχος μας είναι, με συνεννόηση, συναίνεση και σύνθεση, να προχωρήσουμε σε πιο εποικοδομητικά και τολμηρά βήματα προς τα εμπρός. Θεωρούμε ότι η Παιδεία θα πρέπει να είναι το συγκριτικό ποιοτικό πλεονέκτημα της σύγχρονης Ελλάδας».

Σχόλιο :

Χωρίς να θέλω να κάνω τον προφήτη, προχθές έγραψα για την αλλαγή του επίμαχου βιβλίου από τον Στυλιανίδη. Ήταν ο κύριος λόγος που η Γιαννάκου έχασε την έδρα της στην βουλή, γιατί κατά τα άλλα, αγνοώντας το προσωπικό κόστος, έκανε αλλαγές στο Παιδείας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-09-07, 11:15
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να κάνω τον προφήτη, προχθές έγραψα για την αλλαγή του επίμαχου βιβλίου από τον Στυλιανίδη. Ήταν ο κύριος λόγος που η Γιαννάκου έχασε την έδρα της στην βουλή, γιατί κατά τα άλλα, αγνοώντας το προσωπικό κόστος, έκανε αλλαγές στο Παιδείας.
Στο μεταξύ όμως, τα παιδιά δεν έχουν βιβλία και ο Σεπτέμβρης ήδη τελειώνει!
Αλλά δεν πειράζει, ε; Ας ανοίξουν καμιά εγκυκλοπαίδεια!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-09-07, 11:19
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
με βιβλια σαν το εν λογω η εκπαιδευτικη ζημια να μην το εχουνε ειναι μικροτερη απο το να το εχουνε
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-07, 08:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:57
Φύλο: Άντρας
Φαίνεται πως είναι πλέον γεγονός!



Το βιβλίο της ιστορίας της 6ης Δημοτικού, της συντακτικής ομάδας της κας Ρεμπούση, αποσύρεται οριστικά και αμετάκλητα (ελπίζω).
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-07, 08:31
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
συνωστιστικαν κατι βιβλια και εκτοπισαν ενα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-07, 08:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βιβλίο της ιστορίας της 6ης Δημοτικού, της συντακτικής ομάδας της κας Ρεμπούση, αποσύρεται οριστικά και αμετάκλητα (ελπίζω).
Να πάει από εκεί που ήρθε και μαζί και η κα Ρεμπούση, με το απίστευτο ύφος χιλίων καρδιναλίων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό με την ιστορία και το βιβλίο της ειναι ίσως το καλύτερο ανέκδοτο των τελευτάιων χρόνων. Θυμάμαι όταν ήμουν μαθητής το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν τι λέει το βιβλίο...
"Κυριε θα μας πείτε τα SOS?", "Έχω μέσο όρο 19,5...Μη μου βάλεις 18 και με κατεβάσεις.", "Κύριε ας μην γράψουμε σήμερα διαγώνισμα..." ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ
Δεν πα να έλεγε ότι τα Σκόπια ειναι Μακεδονία και ανήκουν στην Νιγηρία με ωροσκόπο ζυγο και ανάδρομο Ερμη.
ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΑΠΑΓΑΛΙΖΑ.
Πόσο λέτε να έχει αλλάξει η κατάσταση.Τα αδέρφια μου κάνουν ακριβώς το ίδιο. Βαρέθηκα να ακούω αυτό το τόσο σημαντικό θέμα!Η άγνωστη και ασήμαντη Ρεμπουση καθώς και όλοι οι κηδεμόνες της "πραγματικής" μας ιστορίας καλά θα κάνουν να αλλάξουν κάτι παραπάνω από ένα ή δύο βιβλία...
Δεν παίζω το παιχνίδι σας. Θέλω εκπαίδευση που να μου εξασφαλίζει εργασία.
Μέχρι τότε το τι περιέχει το βιβλίο της Ιστορίας και της κάθε παπαγαλίας απλά δε με νοιάζει κιας με αφορα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-07, 11:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν εισαι ο μονος! μιλας και για μενα και για πολλους... γιατι η κυνικη και ψυχρη πραγματικοτητα αυτη ειναι

απο τα 12 χρονια σχολειου και τα δεκαπλασια βιβλια, δε θυμαμαι παρα ελαχιστες φρασεις και δεν καταφεραν να μου δημιουργησουν την παραμικρη οπτικη εικονα της ιστοριας του κοσμου ή της ελλάδας... μακαρι ο καθηγητης να ιδρωνε και να μας εδινε σχηματακια και διαγραμματα...

τωρα αν καποιο ατομο με φυσιολογικο η πιο υψηλο IQ σε εκεινη την ηλικια πιθανο να ειχε οφεληθει δεν μπορω να το ξερω

Για μενα, η μονη χρησιμοτητα που βρηκαν τα σχολικα μου βιβλια (γιατι δεν τα εκαιγα :Ρ) ηταν αφου μεγαλωσα, που τα διαβαζα ως αναγνωσματα για να συμπληρωσω τις γνωσεις μου, που απο τοτε απεκτησα εμπειρικα... και φυσικα ηταν λες και τα διαβαζα πρωτη φορα

Αλλα ο ρεαλιστικος μηδενισμος δεν ειναι πολιτικα ορθος.. πρεπει να δειξουμε καπου οτι εχουμε αξιες και νιαζομαστε για την παιδεια και τι 'μαθαινουμε' τα παιδια :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-09-07 στις 11:31
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-07, 11:37
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω στο σχολειο δεν εμαθα απο τα βιβλια αλλα απο τους δασκαλους.

Ας ειναι ελαφρυ το χώμα τους, αν την "εκαναν" και ας σφίζουν απο υγεία, αν περιδιαβαίνουν ανάμεσά μας.

Τους αγαπώ όλους. Με έμαθαν πώς να μαθαίνω.

Και ο Ευρυπιδάκος καλα ξεκίνησε.


Οσο για την ανιστόρητη Κα Ρεπούση ,τωρα θα την λένε "Ρε πού΄σαι" ρε!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-07, 11:47
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την ανιστόρητη Κα Ρεπούση ,τωρα θα την λένε "Ρε πού΄σαι" ρε!
Ας βρεθει κάποιος που να "ξέρει" ιστορία να μου μαθει και εμενα...
Θέλω να μάθω πότε πραγματικά ξεκίνησε η επανάσταση και γιατι τη γιορτάζουμε σε λάθος μέρα,τι ειπε ο μεταξας στα ιταλικα στο μουσολίνι που μεταφράζεται σε "ΟΧΙ", το ρόλο της εκκλησιάς στην επανάσταση τον εμφύλιο τη μεταπολίτευση και τα παντα για αυτές τις περιόδους...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-07, 11:55
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 19:57
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας βρεθει κάποιος που να "ξέρει" ιστορία να μου μαθει και εμενα...
Θέλω να μάθω πότε πραγματικά ξεκίνησε η επανάσταση και γιατι τη γιορτάζουμε σε λάθος μέρα,τι ειπε ο μεταξας στα ιταλικα στο μουσολίνι που μεταφράζεται σε "ΟΧΙ", το ρόλο της εκκλησιάς στην επανάσταση τον εμφύλιο τη μεταπολίτευση και τα παντα για αυτές τις περιόδους...
Το θέμα αγαπητέ Δημήτριε, δεν είναι το τί θες να μάθεις εσύ τώρα, αλλά το τί πρέπει να μάθουν (ξεκινώντας) τα παιδιά σ' αυτή την ηλικία.

Για να αποκτήσουν αρχές, για να αποκτήσουν Εθνική Συνείδηση (αν χρειάζεται πιά ), για να αποκτήσουν γερές βάσεις.

Τα βιβλία αυτά πρέπει, εκτός από διδακτικό, να έχουν και παιδαγωγικό χαρακτήρα.

Στη συνέχεια, όταν καλλιεργήσουν τη κρίση τους, να πάρουν όλες τις πληροφορίες και να τις αξιολογήσουν σωστά.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-07, 12:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη συνέχεια, όταν καλλιεργήσουν τη κρίση τους, να πάρουν όλες τις πληροφορίες και να τις αξιολογήσουν σωστά.
Με το βιβλίο της Ιστορίας θα γίνει η καλλιέργεια της κρίσης?Αφού με ελάχιστες εξαιρέσεις τη μισούν την Ιστορία που καποιος τους υποχρεώνει να μάθουν και να τους εξετάζει. Άλλο κριτική σκέψη αλλο παπαγαλία.
Το σχολείο δε δουλευει σωστα..Δε θυμάμαι ούτε μία λέξη.Τίποτα απολύτως!Μονο κάτι στοιχάκια που παπαγάλισα στην 3η Λυκείου!Εθνική ταυτότητα αποκτάς πλέον από την τηλεόραση όχι από το σχολείο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Εθνική ταυτότητα αποκτάς πλέον από την τηλεόραση όχι από το σχολείο...
ναι απο τον Καρατζαφερη,τον Γεωργιαδη και τον Λιακοπουλο (μπρρρρρ)
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-07, 12:46
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και απο το Fame story τα Παρατράγουδα και το Destruction...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-09-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το βιβλίο ιστορίας μόλις αποσύρθηκε με δήλωση του Υπουργού Παιδείας. Ήδη ξεκινάει η εκτύπωση του παλαιού βιβλίου.

Αυτό είναι δικαίωση για όλους όσους δώσαμε τον αγώνα μας για να αποσυρθεί το βιβλίο που έσκιζε τις μνήμες μας και κατακρεουργούσε την Ελληνική Ιστορία.

Ένα μεγάλο μπράβο Στυλιανίδη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.