Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-09-07, 07:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
΄Οταν το αγαπημένο παιχνίδι του παιδιού σας κρίνεται επικίνδυνο

Ίσως θα πήγαινε καλύτερα σε κανένα άρθρο με τίτλο "παιδί", αλλά νομίζω πως κάνει και στην εκπαίδευση:

Οι πρόσφατες αποσύρσεις παιχνιδιών-σταρ του παιδικού πλανήτη επειδή περιείχαν υψηλές ποσότητες μολύβδου, αλλά και οι πολύ συχνές σχετικές προειδοποιήσεις του συστήματος RAPEX προβληματίζουν τους γονείς. Πρώτη σκέψη τους, όπως αναφέρει ο Ελεύθερος Τύπος (18.09.2007), είναι να απομακρύνουν αμέσως τα επικίνδυνα παιχνίδια για να προστατεύσουν την υγεία των παιδιών τους.

Πώς πρέπει όμως να χειριστεί ένας γονιός το θυμό, τα κλάματα και σε κάποιες περιπτώσεις την επιθετικότητα του παιδιού του την ώρα που θα αποχωρίζεται το παιχνίδι του; Το φαινόμενο της εξάρτησης του παιδιού από το αντικείμενο της επιλογής του είναι απολύτως φυσιολογικό και οι γονείς πρέπει να το αποδεχτούν και να το χειριστούν με προσοχή. Το καλύτερο θα ήταν οι γονείς να επιλέξουν την ευθεία οδό, δηλαδή αυτήν της αλήθειας. Οι ειδικοί υποστηρίζουν, άλλωστε, ότι αυτός είναι και ο πιο σωστός τρόπος, αρκεί να αιτιολογήσουν την πράξη τους. Τα περισσότερα παιδιά, ακόμη και αυτά των μικρότερων ηλικιών, μπορούν να καταλάβουν ότι κάποια πράγματα είναι επικίνδυνα.

H ανάκληση από την αγορά σχεδόν 1,5 εκατομμυρίου παιχνιδιών προκάλεσε εύλογες ανησυχίες και για τη σωματική υγεία των παιδιών. Σύμφωνα με την παιδίατρο-νεογνολόγο Χρυσή Παπαζαφειράτου, κίνδυνος υπάρχει μόνο στην περίπτωση που το παιδί έχει καταπιεί κάποιο παιχνίδι ή ένα εξάρτημά του ή αν το έβαζε στο στόμα επίμονα και για αρκετό διάστημα, δηλαδή για περισσότερο από 12 μήνες.

Eφόσον υπάρχουν σοβαρά συμπτώματα, όπως επίμονος βήχας, πόνος στο λαιμό ή επαναλαμβανόμενοι εμετοί που δείχνουν ότι το παιδί μπορεί να έχει καταπιεί κάποιο αντικείμενο, οι γονείς πρέπει να επισκεφθούν κάποιο νοσοκομείο για να γίνει ακτινογραφία. Αν και πάλι υπάρχει ανησυχία ότι έχει εκτεθεί σε κάποια επικίνδυνη χρωστική ουσία του παιχνιδιού, πρέπει να ζητήσουν από τον παιδίατρο να του κάνει εξετάσεις αίματος για ανίχνευση βαρέων μετάλλων, όπως ο μόλυβδος.

Και μερικές χρήσιμες οδηγίες:

Προσπαθήστε να επιστρατεύσετε τη φαντασία σας και σκεφτείτε κάποιο «τελετουργικό». Μπορείτε, για παράδειγμα, να πάρετε το παιδί μαζί μέχρι τον κάδο σκουπιδιών της γειτονιάς για να πετάξετε μακριά το «κακό» παιχνίδι. Ετσι, θα εξουδετερώσετε πιο ανώδυνα τον κίνδυνο.
&9642; Επισκεφθείτε μαζί κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα και αφού προηγουμένως έχετε πακετάρει το παιχνίδι, ταχυδρομήστε το στην εταιρία που το κατασκεύασε. Αν μάλιστα το παιδί ξέρει να γράφει, καθοδηγήστε το ώστε να συντάξει τη συνοδευτική επιστολή διαμαρτυρίας του. Ενημερώστε το αν η εταιρία κατασκευής του επικίνδυνου παιχνιδιού έχει ανακοινώσει την αντικατάστασή του, ώστε να έχει κάτι να περιμένει.
&9642; Αν το παιδί είναι πάνω από 9 ετών, μπορεί να καταλάβει πολύ καλύτερα τους κινδύνους που διατρέχει χρησιμοποιώντας το παιχνίδι. Δώστε του να διαβάσει την ανακοίνωση που αναφέρει τους λόγους της απόσυρσής του.
Ενημερωθείτε για τα επικίνδυνα προϊόντα στην ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής www.ec.europa.eu/rapex και στην ιστοσελίδα της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή διεύθυνση www.efpolis.gr.

(e-Paideia)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-07, 08:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
κίνδυνος υπάρχει μόνο στην περίπτωση που το παιδί έχει καταπιεί κάποιο παιχνίδι ή ένα εξάρτημά του ή αν το έβαζε στο στόμα επίμονα και για αρκετό διάστημα, δηλαδή για περισσότερο από 12 μήνες.
Αυτο μπορεί να μην συμβεί από ένα παιχνίδι όμως , αλλά αθροιστικά από πολλά που μπορεί να έχουν το ίδιο πρόβλημα. Προσωπικά δεν νομίζω ότι πρόβλημα έχουν μόνο τα παιχνίδια που ανακοινώθηκαν αλλά και πολλά άλλα τα οποία δεν θα τους συνέφερε να το ανακοινώσουν.
Υπάρχουν κάποια καταστήματα στην Αθήνα , που διαθέτουν παιχνίδια από ευρωπαικές χώρες με ευρωπαική πιστοποίηση *λίγο πιο ακριβά βέβαια *
Μήπως θα πρέπει να οργανωθούμε λίγο οι γονείς και να καταθέτουμε αγωγές ?

Αν μάλιστα το παιδί ξέρει να γράφει, καθοδηγήστε το ώστε να συντάξει τη συνοδευτική επιστολή διαμαρτυρίας του. Ενημερώστε το αν η εταιρία κατασκευής του επικίνδυνου παιχνιδιού έχει ανακοινώσει την αντικατάστασή του, ώστε να έχει κάτι να περιμένει.
Πολύ ώριμο μου φαίνεται αυτό. Δεν χάνει το παιδί την παιδικότητά του με μια τέτοια κίνηση?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-07, 09:17
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ώριμο μου φαίνεται αυτό. Δεν χάνει το παιδί την παιδικότητά του με μια τέτοια κίνηση?
Και όμως, όχι!
Και μη μου πείτε πάλι πως ξέρεις... εσύ... τα δικά σου παιδιά... κλπ. Καμία σχέση. Βλέπω όλα τα παιδάκια. Ό,τι και να τους κάνεις, έχουν ένα απίστευτο μηχανισμό ανά πάσα ώρα και στιγμή να γυρίζουν διακόπτη και να συνεχίζουν να είναι παιδιά (και καλό είναι να μην το ξεχνάμε αυτό).
Τη μία στιγμή σου κάνουν ανάλυση της πολιτικής κατάστασης στο Τιμπουκτού και μένεις άφωνος και πριν κλείσεις το στόμα από την έκπληξη, έχουν τελειώσει τη συζήτηση και κάνουν κολοτούμπες σαν καραγκιοζάκια!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-07, 09:52
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ λέω να μαζέψουμε όλα αυτά τα παιχνίδια και να τα στείλουμε στον αναπτυσσόμενο κόσμο...Ίσως έτσι τον βοηθήσουμε να αναπτυχθεί ....οριστικά
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.