Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Επιστήμη
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-07, 19:19
zouloumis Ο χρήστης zouloumis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Exclamation Κίνδυνοι από την βιοτεχνολογία

Η ραγδαία ανάπτυξη της τεχνολογίας έδωσε τη δυνατότητα να περάσουμε στο κομμάτι της βιοιατρικής. Στην ενότητα δηλαδή της τεχνολογίας του ανθρωπίνου οργανισμού. Έχοντας το δεδομένο ότι έχουμε εξελίξει αυτό τον τομέα και ο καθένας μπορεί να εισβάλει βιοχημικά στον ανθρώπινο οργανισμό. Ένα επικίνδυνο σενάριο όμως καθόλα εφικτό είναι να τοποθετήσουμε ένα βιοπομπό στο ακουστικό σύστημα ώστε να επικοινωνούμε εξ αποστάσεως.
Τι γίνεται όμως όταν αυτό γίνεται χωρίς τη ιδία συναίνεση και το άτομο δε μπορεί να αποβάλει το βιοπομπό; Εδώ πρέπει να έρθει και πάλι το αντίδοτο δηλαδή ο άνθρωπο που θα μπορέσει να το αποβάλει. Είναι όμως αυτό τόσο εύκολο όταν μπαίνουμε στα χωράφια του ανθρώπινου οργανισμού ή θα γίνουμε ζόμπι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zouloumis : 06-02-14 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-07, 20:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από zouloumis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι όμως αυτό τόσο εύκολο όταν μπαίνουμε στα χωράφια του ανθρώπινου οργανισμού ή θα γίνουμε ζόμπι;
Α, δε μ' αρέσουν αυτά! Στο τέλος θα διαβάζουμε και τη σκέψη ο ένας του άλλου! Δεν θ' απομείνει τίποτα δικό μας, τίποτα προσωπικό, τίποτα ιδιαίτερο.
Αυτές τις παρεμβάσεις λίγο ρομποτικές τις βλέπω και... φοβάμαι!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-07, 22:26
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αυτό εδώ πώς σας φαίνεται;

http://www.genpets.com/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-07, 23:01
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό εδώ πώς σας φαίνεται;
http://www.genpets.com/index.php
Φρίκη!
Δεν είναι το μέλλον που θέλω να ονειρεύομαι.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-07, 23:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα Genpets ειναι αλλο ενα hoax

http://en.wikipedia.org/wiki/Genpets
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-07, 09:40
Το avatar του χρήστη Jesse James
Jesse James Ο χρήστης Jesse James δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-04-08 19:27
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχει και συνέχεια...
http://news.nationalgeographic.com/n..._chimeras.html
Υ.Γ. το άρθρο είναι 2,5 χρόνια πριν...

Που να πήγε η βιοηθική άραγε...?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-07, 11:19
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Genpets ειναι αλλο ενα hoax
Πάλι μπαγιάτικα βρήκα!

Ευτυχώς που δεν υπάρχουν, μπουφ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-07, 11:28
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχώς που δεν υπάρχουν, μπουφ!
Έχεις επίσημη διαβεβαίωση γι' αυτό;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-07, 11:40
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις επίσημη διαβεβαίωση γι' αυτό;
Διάβασα τα links που παραθέτουν ο Gildor και ο Jesse James. Λες να πρόκειται για παραπλάνηση της υποτιθέμενης παραπλάνησης;;;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-07, 11:43
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kanaria Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα τα links που παραθέτουν ο Gildor και ο Jesse James. Λες να πρόκειται για παραπλάνηση της υποτιθέμενης παραπλάνησης;;;
Γενικά, αυτά τα διάφορα "παραπλανητικά αστειάκια" που κυκλοφορούν δεν τα πολυεμπιστεύομαι. Κάπου έχουν δει φωτιά και σηκώνουν τον καπνό της. Κι επειδή κάποια μεγάλα κεφάλια, σε κάποιες μεγάααααλες υπηρεσίες, μεγάααααλης ασφάλειας, δεν κολλάνε να πειραματιστούν με την ανθρωπότητα... επιφυλάσσομαι!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-07, 16:04
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά, καλά ηρεμήστε! Το θέμα ξεκίνησε από τη βιομετρική που σαν όρος και εφαρμογή φυσικά δεν περίμενε τη βιοτεχνολογία για να αναπτυχθεί. Η ιριδοσκόπηση και τα δακτυλικά αποτυπώματα που είναι βιομετρικές μέθοδοι δεν έχουν σχέση με τη βιοτεχνολογία. Βέβαια η βιομετρική αξιοποιεί τις τεχνικές της βιοτεχνολογίας πχ ανάλυση DNA για να γίνει πιο ακριβής. Το να τιτλοφορούμε "Κίνδυνοι από την βιοτεχνολογία" ένα θέμα που το περιεχόμενό του από σπόντα σχετίζεται με τον τίτλο δείχνει απλώς πόσο πίσω είμαστε σε θέματα ενημέρωσης και ότι κανένας δεν διαβάζει σχετικά posts στα θέματα αυτά. Θα προσπαθήσω μόλις βρω λίγο χρόνο να επανορθώσω.
Για το θέμα με τις χίμαιρες (ναι αυτός είναι ο επιστημονικός όρος) πολύ κακό για το τιποτα. Θεωρητικά μπορεί να εφαρμοστεί και έτσι η τεχνολογία αυτή (όπως θεωρητικά έχουμε και πυρηνική σύντηξη) αλλά και εδώ προκειται για αρκετά παλιές ιδέες και πάλι τις έχουμε παρει από τη φύση όπου συναντάμε ενίοτε και χιμαιρικά άτομα. Αυτά τα λίγα προς το παρόν θα πεανέλθω αργότερα για τη βιοτεχνολογία.
Υ/Γ η βιοηθική όπως έχω ξανασχολιάσει πήγε να βρεί την ηθική των υπόλοιπων επιστημών και τεχνών άρα ας αφήσουμε τα κροκοδείλια δάκρυα
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-09-07, 16:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
@Ανεμώνη και @Κανάρια, συζήτηση και ανάλύση πάνω σε αυτό το φαινόμενο (που με ενδιαφέρει πάρα πολύ) απεπειράθην να ξεκινήσω εδώ πριν απο καιρό αλλά δεν ευδοκίμησε.. ειναι καλη ιδεα να πειτε τους προβληματισμους σας εκει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 20-09-07 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-09-07, 17:33
zouloumis Ο χρήστης zouloumis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Διόρθωση της λέξης βιομετρικής.

Ο δαίμον της αυτόματης διόρθωσης στο κειμενογράφο έχει χτυπήσει στη λέξη βιομετρικής. Η σωστή λέξη είναι βιοιατρικής δηλαδή η τεχνολογία της βιοτεχνολογίας που ασχολείται με την ιατρική.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zouloumis : 20-09-07 στις 17:37
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-07, 19:37
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αποκατάσταση της αλήθειας

Για την αποκατάσταση της αλήθειας σε ότι αφορά στα genpets:



Και η πραγματικότητα..

Τα Genpets είναι στη πραγματικότητα γλυπτά πλαστικού και λατέξ (συμπεριλαμβανομένων των στοιχείων κυκλώματος και της ρομποτικής) του Καναδού εμπορικού καλλιτέχνη Adam Brandejs…

Όπως έχει εξηγήσει ο ίδιος όταν πρωτοπαρουσίασε τη δουλειά του σε μια από κοινού έκθεση της εργασίας του, το 2005, τα Genpets είναι μια προσπάθεια προβληματισμού της κοινής γνώμης για την έννοια της Γενετικής μηχανικής και για το πώς αισθάνονται σχετικά με το που μπορεί να μας οδηγήσει αυτή η επιστήμη. Ο ίδιος δηλώνει:

“Δεν είμαι ενάντια στη Γενετική μηχανική, είμαι απλά διστακτικός για το που, πώς και από ποιους θα χρησιμοποιηθεί αυτή η τεχνολογία. Αυτό συνοψίζει η τέχνη μου. Δεν θέλω να με περνάνε για κάποιο τρελλό ακτιβιστή ούτε από την άλλη ότι επιδοκιμάζω αυτή τη τεχνολογία. Η Γενετική Μηχανική θα μπορούσε να οδηγήσει σε ιατρικές σημαντικές ανακαλύψεις που θα σώσει ζωές. Είναι όμως έτσι τα πράγματα; ..Αυτό που κάνω είναι περισσότερο μια κριτική της εταιρικής ηθικής παρά της τεχνολογικής ηθικής. Εάν αναρωτιέστε ακόμα εάν τα Genpets είναι πραγματικά ή όχι, εντάξει, πολλοί ακόμα αναρωτιόνται αν είναι, αλλά δεν είναι αυτό που θέλω να τονίσω…

…Απλά, σταματήστε, και σκεφτείτε. Σκεφτείτε τι είναι αυτό που πιθανώς-όπως και οι περισσότεροι που βλέπουνε την δουλειά μου-βρίσκετε ιδιαίτερα ενοχλητικό και όμως ίσως και να θελήστε ακόμα και να αγοράσετε ένα Genpet. Γιατί υπάρχει αυτή η τάση να αγοράζουμε προϊόντα ανεξάρτητα από το τι πραγματικά είναι αυτά; Και τι κάνει αυτό το θέμα τόσο ενοχλητικό ή ίσως και μη ενοχλητικό. Εξετάστε και τις δύο πλευρές του ζητήματος, και εξετάστε πώς εκτρέφουμε τα ζώα στα αγροκτήματα, και στα καταστήματα κατοικίδιων ζώων σήμερα. Πώς συνδέονται όλα αυτά;

Τα Genpets είναι η φυσική αντιπροσώπευση μιας ερώτησης. H Γενετική Μηχανική, όπως οποιαδήποτε νέα τεχνολογία, υπόσχεται πολλά θετικά. Ως είδος εντούτοις τείνουμε να δίνουμε πολύ περισσότερη αξία στην τεχνολογία ως λυτρωτής μας από το ότι ίσως είναι. Μέσω των Genpets κάνω κριτική για την επίπτωση που η Γενετική Μηχανική μπορεί να έχει, γιατί όλοι ξέρουμε ότι στο κάτω-κάτω της γραφής είναι το κέρδος που κινεί τα νήματα. Το ερώτημα σχετικά με την Γενετική Μηχανική δεν είναι ίσως οι θετικές ή αρνητικές επιπτώσεις της, ή το που μπορεί να μας οδηγήσει. Είναι περισσότερο εάν είμαστε ή όχι αρκετά υπεύθυνοι γι’ αυτήν..”

Το Genpets έχουν ήδη δημιουργήσει αντιδράσεις όπου εκτέθηκαν ή μέσω της ιστοσελίδας τους (www.genpets.com) ή σε ενώ πολλοί τα θεώρησαν αληθινά κάνοντας κουβέντα και για προσπάθεια μποϊκοταρίσματος.

Πηγή: www.indy.gr
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-07, 21:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαλιστα ειχα δει και καταδικαστικο αρθρο μιας τοπικης εφημεριδας.. να χαρω δημοσιογραφους που αναμασουν ο,τι παρουν απο τα διεθνη πρακτορια χωρις να διασταυρωσουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.