Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-06, 10:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δαρβνική θεωρία : Αμφιβολίες και αυτονόητα

«Να αμφιβάλλεις για τα πάντα, και να πιστεύεις σε όλα, είναι και οι δύο πολύ άνετες στάσεις, γιατί και οι δύο απελευθερώνουν από την ανάγκη να σκέφτεσαι». Τάδε έφη, Henri Poincare, Γάλλος μαθηματικός, θεωρητικός αστρονόμος και φιλόσοφος.

«Η θεωρία της εξέλιξης (των ειδών) είναι σήμερα ένα δεδομένο, αλλά δεν πρέπει να είμαστε παράλληλα και δογματικοί. Με την προσαρμοστικότητα και την εξέλιξη έχουν αναπτυχθεί ορισμένα είδη, αλλά ακόμη υπάρχουν και στοιχεία αναπάντητα». Αυτό σύμφωνα με το «Βήμα της Κυριακής» απάντησε ο Γενικός Γραμματέας του υπουργείου Παιδείας Αν. Καραμάνος σχολιάζοντας την επιστολή που έστειλαν Πανεπιστημιακοί και άνθρωποι του πνεύματος στο υπουργείο, ζητώντας την ουσιαστική διδασκαλία της Θεωρίας της Εξέλιξης στο μάθημα της Βιολογίας.

Δηλαδή, κατά τον ΓΓ, αν μια θεωρία εμπεριέχει και αναπάντητα θέματα, δεν χρειάζεται να διδάσκεται; Αρα, κάθε θεωρία της φυσικής, συμπεριλαμβανομένης της σχετικότητας και της κβαντικής μηχανικής; Οσο δε για την νευτώνεια φυσική μήπως πρέπει να παραληφθεί ολόκληρη, αφού αποτελεί μόνον μια προσέγγιση και έχει πλήρως αντικατασταθεί από νεότερες θεωρίες;

«Αποδείξεις που στηρίζονται σε πραγματικά γεγονότα σχετικά με την αρχή της δημιουργίας, τις γεωλογικές αλλαγές και την εξέλιξη της ζωής σε αυτόν τον πλανήτη έχουν τεκμηριωθεί βάσει πολυάριθμων παρατηρήσεων και ανεξάρτητων πειραματικών αποτελεσμάτων των θετικών επιστημών, και ακόμη και αν υπάρχουν πολλά θέματα ανοιχτά σχετικά με τις ακριβείς λεπτομέρειες των εξελικτικών μεταβολών, οι επιστημονικές αποδείξεις ποτέ δεν διέψευσαν αυτά τα αποτελέσματα», τονίζεται σε δήλωση που συνυπέγραψαν η Ακαδημία Αθηνών και άλλες 66 Εθνικές Ακαδημίες Επιστημών στις 21 Ιουνίου 2006.

Μήπως η υποβάθμιση στο ελληνικό σχολείο αυτής της επιστημονικής θεωρίας γίνεται επειδή πιθανόν θίγονται και θρησκευτικά θέματα; Μα θρησκεία και επιστήμη δεν είναι συγκρίσιμα ζητήματα.

Οι επιστημονικές θεωρίες δεν συνιστούν απόλυτες αλήθειες, αλλά απλές περιγραφές του κόσμου, που ανταποκρίνονται στα στοιχεία που υπάρχουν σε κάθε εποχή.

Σύμφωνοι, οι νόμοι του Νεύτωνα περιγράφουν πώς συμπεριφέρεται η βαρύτητα, όχι όμως και πώς λειτουργεί και η θεωρία του Δαρβίνου εξηγεί την εξέλιξη των ειδών, όχι όμως και πώς ξεκίνησε η ζωή. Στο σχολείο, οι μαθητές δεν πρέπει να διδάσκονται την ουσία της επιστήμης, που είναι η ικανότητά της να διορθώνει συνεχώς τον εαυτό της, κάνοντας λάθη, διατυπώνοντας και δοκιμάζοντας υποθέσεις; Δεν πρέπει να εκπαιδεύονται να σηκώνουν το παραπέτασμα του αυτονόητου, να αναζητούν αιτίες, να θέτουν ερωτήματα; Εκτός κι αν μας βολεύει ο εφησυχασμός της βεβαιότητας, που πάντως είναι έννοια εντελώς ξένη στον τομέα της γνώσης.

Πηγή : Ναυτεμπορική
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-06, 10:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ώστε κύριε Γενικέ ‘υπάρχουν και στοιχεία αναπάντητα’;

Δηλαδή όταν τα παιδιά διδάσκονται την Εβραϊκή μυθολογία και ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης, αυτό είναι στοιχείο απαντημένο;
Όταν κατά την παλαιά διαθήκη ο άνθρωπος εμφανίστηκε στην Γη το 3000 πΧ με τον Αδάμ και την Εύα, αυτό το θεωρείται σωστό και το φυτεύετε στα μυαλουδάκια των παιδιών του δημοτικού;

Να ισχυριστώ κύριε Γενικέ μου, ότι και η Δαρβινική θεωρία της εξέλιξης έχει κενά, να απαγορεύσετε σήμερα την διδασκαλία της Παλαιάς Διαθήκης, που βρίθει ανακριβειών υπερβολών.

Μια επίσκεψη σας στην Αλεπότρυπα των Σπηλαίων Δυρού, μια επίσκεψη σας στον Λιμναίο οικισμό της Καστοριάς, είναι αρκετά να σας πείσουν. Νεολιθικές πόλεις απόλυτα οργανωμένες 6000 χρόνια πριν την εμφάνιση του Χριστού στην Γη.
Και πριν από αυτά έργα και άλλοι οικισμοί που μας πάνε ακόμα πιο πίσω 10000 και 15000 χρόνια πΧ.

Αυτά υπήρξαν κύριε Γενικέ και αντί αυτά να μαθαίνουν τα παιδιά μας, τα παραμυθιάζετε με ένα σωρό δολοπλοκίες βιασμούς βασανισμούς και πατροκτονίες της μυθολογίας και ιστορίας των Εβραίων.

Σας ενοχλεί που επιστήμονες έχουν κάποια κενά στην ιστορία της εξέλιξης, λογικό δεν είναι; Μπας και όμως αγαπητέ κύριε Γενικά, δεν είναι οι επιστημονικές αμφιβολίες σας, αλλά ο φόβος και ο τρόμος που θα αντιμετωπίσετε από το εκκλησιαστικό κατεστημένο;

Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος με βαθιά πίστη ριζωμένη στην καρδιά μου που δεν μπορεί να μου την αμφισβητήσει κανείς Χριστέμπορος.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-06, 11:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρισκω αφορμη να διατυπωση μια απορια/προβληματισμο μου (κανω και τιποτα αλλο αλλωστε) που βλεπω σε διαφορες λεξεις και προτασεις επιστημονων.

Πολυ προσφατα διαβασα στο Φοκους 'γιατι οι αντρες εχουν γενια' και η επιστημονικη απαντηση ηταν '...πιθανοτατα για κοινωνικο διαχωρισμο'

Kαι θελω να ρωτησω, που κολαει η 'αθεη εξελιξη' σε ολο αυτο αν η πιο επιστημονικη απαντηση που μπορουμε να δωσουμε ειναι οτι η νοημων φύση προνοησε ΚΑΙ για την κοινωνικη μας ζωη διαλεγοντας σε ποιος να βαλει μουσι και ποιους οχι.

Η αυτος που εγραψε την απαντηση δεν ηξερε τι ελεγε η τελικα η εξελιξη δεν ειναι τοσο αθεη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-08-06 στις 11:36
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-06, 11:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και οι πίθηκοι έχουν γένια και οι κατσίκες ακόμα, δεν κατάλαβα τι θες να πεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-08-06, 11:43
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Eγω ξερω οτι εξελισσομαστε συμφωνα με τις βιολογικες και περιβαλλοντικες αναγκες. Το να λες οτι η φυση μας εδωσε κατι για... κοινωνικους λογους και ΤΟΣΟ συγκεκριμενους σκοπους περναει στα ορια του μεταφυσικου

Επομενως
1. Η εξελιξη (συμφωνα με τις απαντησεις τυπου 'για κοινωνικους λογους') προβλεπει ενιοτε ΚΑΙ ενα ενδεχομενο ευφυες σχεδιο αρα δεν ειναι ασυμβιβαστη με τη θρησκεια αρα δεν εχουν λογο να φωναζουν οι συντηρητικοι
ή
2. Αυτος που εγραψε την εν λογω απαντηση στο Φοκους ηταν θρησκος και δεν ειχε καμια σχεση με την εξελιξη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 27-08-06 στις 11:54
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-08-06, 12:17
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Πολυ προσφατα διαβασα στο Φοκους 'γιατι οι αντρες εχουν γενια' και η επιστημονικη απαντηση ηταν '...πιθανοτατα για κοινωνικο διαχωρισμο'
Όπως είπες και εσύ, η επιστημονική απάντηση ήταν "πιθανότατα...". Σε επιστήμες που ακόμα δεν έχουν εφαρμοστεί τα μαθηματικά (επειδή προφανώς δεν έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο τα τελευταία), τα συμπεράσματα βασίζονται στην στατιστική και την παρατήρηση. Είναι λοιπόν πολύ συνηθισμένο σε επιστήμες όπως η Κοινωνιολογία, η Εξελικτική Ψυχολογία, η Παλαιοντολογία κλπ να εμπεριέχουν πολύ συχνά τη λέξη "πιθανότατα".

Έχω ακούσει και άλλη θεωρία για τα γένια η οποία στέκει επίσης και είναι πιο λογική η οποία απλά ίσως να ήταν άγνωστη στο Focus ή οποιοδήποτε περιοδικό του είδους.

Όπως είπε και ο Στέλιος, η Θεωρεία της Εξέλιξης των Ειδών είναι η ευρέως αποδεκτή θεωρεία στον κύκλο πολλών επιστημών και συνεχώς αποδεικνύεται ορθή.

Το ανησυχητικό στην όλη ιστορία είναι η επίσημη απάντηση του Υπουργείου Παιδείας η οποία συνοψίζεται σε κάτι σαν: "πιο χρήσιμο είναι για τα ελληνόπουλα να μαθαίνουν για τα 3 κριάρια που θυσίασε ο Αβραάμ για να φτιάξει παλτό στον Αβεσαλώμ, παρά για στοιχεία της Θεωρείας της Εξέλιξης που μπορούν να τα προβληματίσουν και να τα κάνουν πιο συνειδητοποιημένα απέναντι στα οικοσυστήματα του πλανήτη μας".

Τέτοια παραδείγματα είναι χρήσιμα για να βλέπουμε γιατί τελικά όντως είναι χρήσιμος ο διαχωρισμός Εκκλησίας και Κράτους (χωρίς να θέλω να ανοίγω άλλο θέμα). Γιατί στο όνομα ενός θρησκευτικού δόγματος που είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του κάθε πολίτη, το Κράτος παρέχει ελλειπή εκπαίδευση σε πιο ορθολογιστικά, επιστημονικά και χρήσιμα θέματα για το κοινωνικό σύνολο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.