Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-06, 10:04
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile Κόκκινα ελάφια, ασβοί και αλεπούδες δίπλα μας

Θα μπορούσε να ήταν χαρακτήρας παιδικού παραμυθιού, το κόκκινο ελάφι όμως ζει και βασιλεύει και μάλιστα δίπλα μας! Το σπάνιο αυτό είδος (Cervous Elaphus) αποτελεί τον κυριότερο εκπρόσωπο της πανίδας της Πάρνηθας και δικαίως χθες βρέθηκε στο επίκεντρο της εκδήλωσης που διοργάνωσε στο αττικό βουνό ο Φορέας Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Πάρνηθας με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων.

Τα 400 ελάφια φθάνει ο πληθυσμός του είδους στη χώρα μας και σύσσωμος διαβιεί στην Πάρνηθα, που -παρότι σε απόσταση αναπνοής από την πολύβουη πρωτεύουσα- αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους βιοτόπους μας. Μπορεί η καφέ αρκούδα, η αγριόγατα και ο λύγκας να μην... μένουν πια εκεί, στα «ενδότερά» της, ωστόσο, η Πάρνηθα εξακολουθεί να φιλοξενεί τα 42 από τα 116 είδη θηλαστικών της Ελλάδας. (Τα 35 από αυτά μάλιστα έχουν ενταχθεί στη λίστα των απειλούμενων με εξαφάνιση ζώων.) Κι αυτό γιατί η έκτασή της (τα 38.000 στρέμματα φθάνει ο πυρήνας της), η πλούσια χλωρίδα, αλλά και το καθεστώς προστασίας που ισχύει ήδη από το 1961, οπότε ανακηρύχθηκε σε Εθνικό Δρυμό, αποτελούν πολύ καλές συνθήκες για την ανάπτυξη της άγριας πανίδας. Ετσι, περπατώντας στα μονοπάτια του βουνού ο επισκέπτης μπορεί να συναντήσει από λαγούς, κουνάβια, ασβούς, μέχρι και αλεπούδες (αν είναι τυχερός και το κόκκινο ελάφι), αλλά και να ακούσει τις φωνές σπίνων, κοκκινολαίμηδων, τσαλαπετεινών και ίσως το φτερούγισμα ενός χρυσαετού.

Δεν είναι τυχαίο πάντως ότι η Πάρνηθα προστατεύεται από το ευρωπαϊκό δίκτυο NATURA 2000, έχει ανακηρυχθεί Ειδική Περιοχή Προστασίας για τα Πουλιά και Καταφύγιο Θηραμάτων. Ως γνωστόν, απαγορεύεται το κυνήγι στον πυρήνα του Δρυμού, στα Δάση Τατοΐου, Λοιμικού, Σαλονίκης, Μήλεσι Τσαπόχθι, Γκούρας, Βούντημα και στο μεγαλύτερο μέρος του δάσους Φυλής.

Τον περασμένο Μάρτιο, επίσης, καθορίστηκαν με Προεδρικό Διάταγμα ζώνες απόλυτης προστασίας, προκειμένου να αντιμετωπιστεί η αυξανόμενη ανθρώπινη παρουσία στο βουνό. Οπως διευκρίνισε στο πλαίσιο της χθεσινής εκδήλωσης και ο υπουργός ΠΕΧΩΔΕ κ. Γιώργος Σουφλιάς -ο οποίος τόνισε τον σημαντικό περιβαλλοντικό ρόλο της Πάρνηθας για την Αττική- «μπαίνουν οι όροι για την αξιοποίηση της κτιριακής υποδομής, δημιουργούνται ειδικές ζώνες αναψυχής, ιστορικής ενημέρωσης κ. λπ. σε συγκεκριμένα σημεία για την αποτροπή της ανεξέλεγκτης διασποράς των χρήσεων αυτών».

Παράλληλα, προτείνεται η λειτουργία κέντρου περιβαλλοντικής εκπαίδευσης πολλαπλών χρήσεων.

Πηγή: Καθημερινή, 5-10-2006
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-06, 21:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πριν 5-6 χρόνια είχα ανέβει Πάρνηθα με παρέα, είχαμε πάρει ένα μονοπάτι κα βρέθηκα πρόσωπο με πρόσωπο με ενα υπερμεγέθες ελάφι, μου έκλεινε τον δρόμο και καθόταν και με κοίταζε για τουλάχιστον 10 λεπτά.

Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μαζί μου, αν και έχω πολλές άλλες φωτο από ελαφάκια της Πάρνηθας, αλλά τόσο μεγάλο δεν είχα ξαναδεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-10-06 στις 21:49
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-06, 14:56
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile Αλεπούδες στον Υμητό

εγώ κάθε καλοκαίρι απολαμβάνω τις μικρόσωμες αλαπούδες του υμητού
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.