Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-06, 11:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ο Πλούτωνας εξοστρακίζεται από το Ηλιακό Σύστημα

Ο Πλούτωνας εξοστρακίζεται από το Ηλιακό Σύστημα

AFP

Ο μικρός και μακρινός Πλούτωνας χάνει τον τίτλο του πλανήτη, καθώς η Διεθνής Αστρονομική Ένωση υπερψήφισε την Πέμπτη την πρόταση στην οποία οδήγησαν πολυήμερες διαμάχες και διαπραγματεύσεις.

Ήταν τόσο έντονη η ασυμφωνία μεταξύ των ειδικών, στην προσπάθεια να δημουργηθεί ο πρώτος ορισμός για τους πλανήτες, ώστε οι οι αστρονόμοι αποφάσισαν τελικά να περιοριστούν στα σώματα του Ηλιακού Συστήματος και να μην συμπεριλάβουν στον ορισμό τους δεκάδες πλανήτες που έχουν ανακαλυφθεί σε άλλα συστήματα του Γαλαξία.

Οι 2.500 σύνεδροι στη συνάντηση της Ένωσης στην Πράγα κλήθηκαν ψηφίσουν το σχέδιο που παρουσιάστηκε την Τετάρτη, έπειτα από την απόσυρση δύο προηγούμενων προτάσεων που προκάλεσαν αντιδράσεις.

Η τελευταία πρόταση ορίζει πλανήτες τα σώματα που βρίσκονται σε τροχιά γύρω από τον Ήλιο, διαθέτουν αρκετή μάζα και βαρύτητα ώστε να έχουν αποκτήσει σφαιρικό σχήμα και κυριαρχούν στην τροχιακή ζώνη στην οποία κινούνται.

Ο Πλούτωνας βγαίνει εκτός λίστας, αφού η τροχιά του τέμνει την τροχιά του πολύ μεγαλύτερου Ποσειδώνα.

Με τον ορισμό αυτό οι επιστήμονες ξεχωρίζουν τους οκτώ «κλασσικούς πλανήτες» -κατά σειρά από τον Ήλιο: Ερμής, Αφροδίτη, Γη, Αρης, Δίας, Κρόνος, Ουρανός, Ποσειδώνας- από τα πολυάριθμα παγωμένα σφαιρικά σώματα που κινούνται στις παρυφές του Ηλιακού Συστήματος, τη λεγόμενη Ζώνη του Κούιπερ.

Ο Πλούτωνας -μικρότερος από τη Σελήνη- θα λογίζεται πλέον «πλανήτης νάνος», όπως εξάλλου και ο μεγαλύτερος δορυφόρος του, ο Χάροντας. Στην ίδια ομάδα κατατάσσεται επίσης η Δήμητρα, που είχε ονομαστεί πλανήτης τον 19ο αιώνα αλλά αργότερα πέρασε στο «κλαμπ» των αστεροειδών, καθώς και το 2003 UB313, ένα σώμα μεγαλύτερο από τον Πλούτωνα που ανακαλύφθηκε πριν από τρία χρόνια.

Τα τρία αυτά σώματα θα είχαν ταξινομηθεί στους πλανήτες αν είχε γίνει δεκτή η πρώτη πρόταση της Ένωσης, που παρουσιάστηκε την περασμένη Τετάρτη. Όριζε πλανήτη κάθε σφαιρικό σώμα που περιφέρεται γύρω από τον Ήλιο. Οι πλανήτες σε αυτή την περίπτωση θα ήταν τουλάχιστον 12 και πιθανώς δεκάδες ακόμα.

Όμως αστρονόμοι που συμμετέχουν στο συνέδριο και δεκάδες συνάδελφοί τους έστειλαν επιστολές και email διαμαρτυρόμενοι, επιμένοντας ότι ένας πλανήτης πρέπει να είναι το κυρίαρχο σώμα στη «γειτονιά» του.

Μετά την αποδοχή της απαίτησης αυτής, οι πλανήτες μένουν οκτώ, ενώ τα μικρότερα σώματα είναι είτε «νάνοι πλανήτες», όπως ο Πλούτωνας, είτε «μικρά σώματα του Ηλιακού Συστήματος», όπως οι αστεροειδείς και οι κομήτες.

Πηγή : in.gr /Associated Press

Σχόλιο :

Τώρα εμένα γιατί δεν μου αρέσει αυτό;

Θέλω πίσω τον Πλούτωνα μου εδώ και τώρα, τι πάει να πει αυτοί αποφάσισαν; Ας κάνουν ένα παγκόσμιο δημοψήφισμα να αποφασίσουν όλοι!

Και τι πάει να πει μικρός πλανήτης; Ποιος έβαλε όρια και μεζούρες στους πλανήτες.
Στην κοσμογραφία δεν μας είπαν ποτέ ότι οι πλανήτες πρέπει να έχουν ένα μέγεθος συγκεκριμένα. Και για τους υποθετικά κατοίκους του Δία, η Γη ο Άρης και η Αφροδίτη δεν πρέπει να είναι και να ονομάζονται πλανήτες.

‘Ο μικρός και μακρινός Πλούτωνας χάνει τον τίτλο του πλανήτη’ τι έγινε βρε παιδιά; είχε ανακηρυχτεί μις Πλανήτης και έχασε τον τίτλο γιατί είχε λαδώσει την επιτροπή;

Προσωπικά να εξετάσουν αν θα πρέπει να ονομάζουν την Ξένια πλανήτη αλλά ας αφήσουν ήσυχο τον Πλούτωνα που τον βρίσκουν μικρό και τον βγάζουν έξω από το παιγνίδι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-08-06, 14:44
Το avatar του χρήστη drdoom
drdoom Ο χρήστης drdoom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-01-17 11:11
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios
Προσωπικά να εξετάσουν αν θα πρέπει να ονομάζουν την Ξένια πλανήτη αλλά ας αφήσουν ήσυχο τον Πλούτωνα που τον βρίσκουν μικρό και τον βγάζουν έξω από το παιγνίδι.
Προσωπικά και εγώ θα ήθελα πολύ την Xena, για να έχω ακόμα κάτι να σε πειράζω...


George J.
__________________
George J.
Athens, Hellas
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-06, 14:46
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πανικός στον κύκλο των αστρολόγων!!! Άντε τώρα πείσουν την κυρά-Μερώπη ότι τελικά η πρόβλεψη ότι θα βρει τον έρωτα της ζωής της χάρη στον Πλούτωνα θα διαψευτεί.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-06, 15:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από drdoom
Προσωπικά και εγώ θα ήθελα πολύ την Xena, για να έχω ακόμα κάτι να σε πειράζω...
Επππ δεν πάμε καλά .....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-08-06, 15:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Πανικός στον κύκλο των αστρολόγων!!! Άντε τώρα πείσουν την κυρά-Μερώπη ότι τελικά η πρόβλεψη ότι θα βρει τον έρωτα της ζωής της χάρη στον Πλούτωνα θα διαψευτεί.
Χα χα χα !

Μην ανησυχείς τους ακούνε σαν πειθαρχημένα ρομποτάκια.
Αμοιρε Πλούτωνα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-06, 12:23
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
το ζωόδιο της acro

το ζωόδιο της acro επιρεάστηκε από αυτό?
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.