Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-07, 12:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Exclamation Στείλε μήνυμα μόνο με την ψήφο σου!

Από ανακυκλώμενο μήνυμα

Πολλοί αγανακτισµένοι ψηφοφόροι, αποφασίζουν να ψηφίσουν άκυρο ή λευκό ή ακόµα και να µην πάνε στις κάλπες, µε σκοπό να τιµωρήσουν έτσι, τα µεγάλα κυρίως κόµµατα, ως υπεύθυνα για την κατάντια της χώρας.
Στην πραγµατικότητα αυτό είναι το µεγαλύτερο ΔΩΡΟ που µπορούν να κάνουν στα δύο µεγάλα κόµµατα. Στις παρακάτω γραµµές θα εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται, ώστε να µην έχει κανείς αµφιßολία, γιατί τα δύο µεγάλα κόµµατα ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ να υπάρχει µεγάλο ποσοστό Λευκών/Άκυρων/Αποχής, ώστε να αυξήσουν τα δικά τους ποσοστά.
Αν υποθέσουµε ότι το σύνολο των ψηφοφόρων είναι 100 (ποσοστό 100%), τότε µε τον ισχύοντα εκλογικό νόµο, για να σχηµατίσει ένα κόµµα αυτοδύναµη κυßέρνηση, χρειάζεται να συγκεντρώσει ποσοστό µεγαλύτερο του 42% από τα ΕΓΚΥΡΑ ψηφοδέλτια. Να το ψηφίσουν δηλαδή στο παράδειγµά µας 43 άτοµα.
Τόσο η ΝΔ όσο και το ΠΑΣΟΚ έχουν µια σταθερή ßάση ψηφοφόρων (ψηφοφόρους που θα τα ψήφιζαν ακόµα και αν γύριζε η γη ανάποδα, «ßαµµένους» µε άλλα λόγια), της τάξης του 20% περίπου το κάθε ένα. Με αυτά τα δεδοµένα, όποιο κόµµα κατορθώσει να πείσει άλλους 23 ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, συγκεντρώνει το ποσοστό που απαιτείται και σχηµατίζει κυßέρνηση.
Αν υποθέσουµε τώρα ότι από τους 100 ψηφοφόρους του συνόλου, οι 25 δεν πάνε να ψηφίσουν, έχουµε δηλαδή αποχή 25%.
Από τους 75 που πάνε στις κάλπες, οι 8 ψηφίζουν λευκό και οι 7 ζωγραφίζουν µία µούντζα στο ψηφοδέλτιο πριν το ρίξουν (άκυρο).
Έχουµε λοιπόν ποσοστό 15% λευκά/άκυρα.
Αυτό σηµαίνει ότι τα έγκυρα ψηφοδέλτια είναι 60 από τα 100 άτοµα του συνόλου.
Το 42% του 60 είναι 26. Οι 20 «ßαµµένοι» οπαδοί του κάθε κόµµατος θα τα ψηφίσουν ότι και αν γίνει. Εποµένως, όποιο κόµµα µαζέψει άλλες 6 (ολογράφως ΕΞΙ) ΜΟΝΟ ψήφους σχηµατίζει κυßέρνηση!.
Στην περίπτωση δηλαδή, που δεν έχουµε αποχή /λευκά/άκυρα, το πρώτο κόµµα χρειάζεται να πείσει 23 ακόµα ψηφοφόρους να το ψηφίσουν, ενώ στη δεύτερη περίπτωση, µε ποσοστό 25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα, χρειάζεται µόνο 6.
Με απλά λόγια:
ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΠΟΧΗΣ/ΛΕΥΚΩΝ/ΑΚΥΡΩΝ, ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΨΗΦΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΜΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.
Πόσο λιγότερες; Σύµφωνα µε στοιχεία του Υπουργείου Εσωτερικών, οι εγγεγραµµένοι ψηφοφόροι για το 2007 είναι 9.824.223
(πηγή http://www.ypes .gr/ekloges/content/gr /ekl_ kat_fr.htm )
Το 42% αυτών είναι 4.126.174.
Με τα ποσοστά του προηγούµενου παραδείγµατος (25% αποχή και 15% λευκά/άκυρα) το 42% γίνεται 2.475.705. Δηλαδή το πρώτο κόµµα χρειάζεται να µαζέψει 1.650.469 λιγότερες ψήφους. (Στην πράξη λόγω του εκλογικού συστήµατος - κατανοµή εδρών, εκλογικές περιφέρειες κλπ.- είναι ακόµα λιγότερες).
Σκεφτείτε το λοιπόν ξανά όσοι σκέφτεστε να ρίξετε λευκό, άκυρο ή να µην ψηφίσετε καθόλου. Εκτός αν δεν σας πειράζει να αποφασίσουν 2 εκατοµµύρια «ßαµµένοι» οπαδοί του ενός ή του άλλου κόµµατος, ΠΟΙΟΣ και κυρίως ΠΩΣ, θα κυßερνήσει τα 10 εκατοµµύρια των Ελλήνων. Δεν πιστεύω όµως πως συµßαίνει κάτι τέτοιο, αλλιώς δεν θα διαßάζατε αυτό το blog .
Πώς να εκφράσετε τη διαµαρτυρία σας; Ψηφίστε οποιοδήποτε µικρό κόµµα νοµίζετε πως σας εκφράζει καλύτερα.
Δώστε τη δυνατότητα σε πολλές διαφορετικές φωνές αντιπολίτευσης, να ελέγχουν και να υποχρεώνουν την κυßέρνηση που θα προκύψει, να ακούσει τη θέληση του λαού. Μη δώσετε κι άλλη ευκαιρία στους ανεπάγγελτους, µε µόνο προσόν το όνοµα του πατέρα ή του θείου τους, να σας εκµεταλλευτούν για άλλη µια φορά, για να ικανοποιήσουν τους χρηµατοδότες και τους φίλους τους.
Δώστε στη ßουλή τη δύναµη που πρέπει να έχει. Τη δύναµη να εκπροσωπεί όλες τις κοινωνικές τάξεις και τα συµφέροντά τους.
Εκτός αν είσαστε πολυεκατοµµυριούχος εργολάßος δηµοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σηµασία ποιο, το ίδιο είναι…
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-09-07, 12:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτός ο νόμος του να μετράει τα Λευκά υπερ του πρώτου κόμματος είναι εντελώς άδικος και αποσκοπεί καθαρά στην ενίσχυσή του.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-09-07, 12:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός αν είσαστε πολυεκατοµµυριούχος εργολάßος δηµοσίων έργων, οπότε ψηφίστε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ. Δεν έχει σηµασία ποιο, το ίδιο είναι…
Όχι δεν είναι το ίδιο και είναι ντροπή να το λες.

Δεν έχουν καμιά σχέση τα δημόσια έργα επί Σουφλιά με την περίοδο επί Λαλιώτη και αυτό θα έπρεπε να το είχες καταλάβει.

Όταν η Άκτωρ έπαιρνε έργο για να κάνει πχ την Αττική οδό, την κέρδιζε με μειοδοτικό διαγωνισμό πχ 1000 ευρώ. Όταν το έργο τελείωνε το κόστος για το δημόσιο με τις υπερεκτιμήσεις, έφτανε τις 5.000 ευρώ. (Ποιος μοιραζόταν την διαφορά ας βάλουμε την φαντασία μας να δουλέψει).

Αλλάζοντας τον μαθηματικό τύπο ο Σουφλιάς, ο εργολάβος ξεχνάει μια για πάντα την υπερεκτίμηση. Την αλλοίωση της αρχική προσφοράς. 1000 ζήταγε στον μειοδοτικό; 1000 πληρώνεται, ούτε δεκάρα παραπάνω.

Γιατί λες η Μπομπολιάδα εφημερίδα κάνει την πιο άγρια επίθεση στην Νέα Δημοκρατία από την αρχή;
Παίρνει και σήμερα έργα, αλλά αυτά είναι οριακά, δεκάρα παραπάνω.

Αν αυτό σου αποδεικνύει ότι εμείς οι νεοδημοκράτες είμαστε μεγαλοεργολάβοι (ούτε κάν του ΠΑΣΟΚ είναι), αυτό σημαίνει ότι πάσχεις από οξεία σύγχυση.

Αν τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν κοσούρια, τι να πω για τον Αλαβανισμό, που πήρε μια σοβαρή παράταξη, που ψήφισα δύο φορές γιατί με έπεισαν σοβαροί άνθρωποι όπως ο Κωνσταντόπουλος όπως Κουβέλής όπως Παπαδημούλης και την κατάντησε σούργελο.

Τι να πω για το ΚΚΕ, που ενώ θα μπορούσα να συμφωνήσω σε πολλά, η σκλήρυνση κατά πλάκας από την οποία πάσχει η ηγεσία της, η οποία ακόμα είναι στο 1930.

Για τιν συνοθύλευμα των νεοναζι νεοφασιστών και ρατσιστών του ΛΑΟΣ, δεν θα ασχοληθώ καθόλου.

Διαλέξτε και ψηφίστε ...

Η τέλεια παράταξη δεν υπάρχει, συμβιβασμό κάνεις και ψηφίσεις αυτό που θεωρείς το λιγότερα κακό ή απλά απέχεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 12:53
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτός ο νόμος του να μετράει τα Λευκά υπερ του πρώτου κόμματος είναι εντελώς άδικος και αποσκοπεί καθαρά στην ενίσχυσή του.
Οταν ψηφιζεις λευκο, εννοείς πως δεν εχω αποψη και ας κυβερνησει οποιος βγει πρωτος. Ειναι λογικο να παει στο 1ο κομμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα πάντος ρε παιδιά μου αρέσουν τα σποτάκια του ΚΚΕ και ας λένε ότι λένε εκ του ασφαλούς... Γιατί σιγά μην σχηματίσουν κυβέρνηση έτσι που έχουν σπάσει σε ΚΚΕ - ΣΥΡΙΖΑ (αυτό δεν σημαίνει πέρασα αλλά δεν ακούμπησα; ) - ΚΚΕ ΜΛ - ΚΚΕ ΛΜ κ.λ.π.
Κάποτε έπαιρναν και ένα 10%+. Τώρα παλεύουν για να μπούν στη βουλή!
Κάτι ήξερα εγώ και στα ΤΕΙ ψήφιζα τους Ανένταχτους Γαλάτες!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-07, 14:49
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν είναι το ίδιο και είναι ντροπή να το λες.
Οι δύο παρατάξεις είναι ίδιες στο βαθμό που αυτά που μπορούν να κάνουν υπαγορεύονται από παράγοντες πέραν της σφαίρας επιρροής τους.

Για να μην παρεξηγούμαστε, δεν υποπτεύομαι κανέναν αόρατο εμπρηστή. Απλά είμαστε σε κάποιο κοινωνικό-πολιτικό-οικονομικό πλαίσιο (βλ. Δύση, ΕΕ, ΝΑΤΟ) και τα πράγματα δουλεύουν έτσι. Οι τρόποι να παίξεις μπάλα είναι γνωστοί και θαύματα δεν υπάρχουν.

Μόνο όσοι μιλούν εκ του ασφαλούς (πχ όσοι ποτέ δε θα κληθούν να εφαρμόσουν ότι λένε) ή δεν έχουν ιδέα για τι πράγμα μιλάνε (πχ οι διάφορες αναρχικές/αντιστασιακές ομάδες) πιστεύουν ότι μπορούμε να πάμε κόντρα στην ΕΚΤ κλπ
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-07, 15:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι δύο παρατάξεις είναι ίδιες στο βαθμό που αυτά που μπορούν να κάνουν ομάδες)
Να σου πω την μαύρη αλήθεια δεν περιμένω πολλά από τις ομάδες. Περιμένω περισσότερα από την κεφαλή και μεταξύ των δύο όπως και να το κάνουμε, ρεαλιστικά, ο ένας ξεχωρίζει από τον άλλο σαν την μύγα μες το γάλα. Αυτή η διαφορά κρατάει την ΝΔ σταθερά πρώτη στα 3 1/2 χρόνια, με λάθη καθυστερήσεις κύκλους με λαμόγια κοκ, αλλά και με σωστές ενέργειες σε πολλούς τομείς και με δέσμευση προγραμματικών προτάσεων.

Δεν είδαμε έναν άνθρωπο να ξεκινάει την θητεία του σαν αρχηγός του Πασόκ, με σημαία την αλλαγή του άρθρου 16 του συντάγματος, για την ιδιωτικοποίηση της Ανώτατης εκπαίδευσης και την μέρα που ψηφιζόταν το σχετικό άρθρο στην βουλή. υπαναχώρησε σε πιέσεις του εσωκομματικού του αντιπάλου Ευάγγελου Βενιζέλου και αποχώρησε από την βουλή;

Δεν έχουμε σύγκρουση καλού και κακού. Δεν έχουμε σύγκριση αρίστου και χείριστου, λάθη έγιναν και θα εξακολουθούν να γίνονται.

Προσωπικά πιστεύω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκφραστώ ελεύθερα, ότι ο ένας δείχνει πιο ικανός, πιο καθαρός, γι αυτό παρ ΄όλα τα στραβοπατήματα, παρ όλες τις πεπονόφλουδες, παρ όλες τις προσπάθειες των επί 20 χρόνων κύκλων που απομυζούσαν τις πλουτοπαραγωγικές πηγές και τις οικονομίες των πολιτών με τις φούσκες του Χρηματιστηρίου, παραμένει η μόνη ελπίδα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι στην AcroBase εκφράζομαι σαν μέλος και όχι σαν administrator.

Προτιμώ να μείνω μέλος παρά να είμαι admin.
Μου αρέσεο ο αντίλογος ο διάλογος η αντιπαράθεση στα πλαίσια της ευπρέπειας.

Οι απόψεις μου δεν δεσμεύουν την AcroBase, που οταν την ρώτησα μάλον στο λευκό την βλέπω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-09-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την μαύρη αλήθεια δεν περιμένω πολλά από τις ομάδες.
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνεις quote από το μήνυμά μου (plz check), ουδόλως με ενδιαφέρει ο ενδοκομματικός προβληματισμός του καθενός, η 20ετής ιστορία, ακόμα κι αυτή η όποια ικανότητα ή ανικανότητα του καθενός.

Απλά έγραψα ότι όταν τα σημαντικά αποφασίζονται αλλού, ο Κωστάκης κι ο Γιωργάκης απλά ακολουθούν - και για το λόγο αυτό δεν (μπορούν να) διαφέρουν ουσιαστικά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-09-07, 17:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά έγραψα ότι όταν τα σημαντικά αποφασίζονται αλλού, ο Κωστάκης κι ο Γιωργάκης απλά ακολουθούν - και για το λόγο αυτό δεν (μπορούν να) διαφέρουν ουσιαστικά.
Να μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω. Αν και κανείς από τους δύο, δεν είναι ηγέτης κλάσης Κωνσταντίνου Καραμανλή που δεν ανεχόταν τρίχα στο σπαθί του, δεν επιδέχεται σύγκριση ο Κωστάκης με τον Γιωργάκη.

Δεν δέχομαι ότι δεν αποφασίζει ο Καραμανλής, άσχετα με τις αποφάσεις της ΕΕ που φυσικά όλοι πρέπει να ακολουθούν, δεν είναι ετερόφωτος όπως ο άλλος. Αυτό είναι ηλίου φαεινότερο και αυτό εξακολοθεί να του δίνει το πλεονέκτημα έναντι οποιουδήποτε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-09-07, 18:21
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν επιδέχεται σύγκριση ο Κωστάκης με τον Γιωργάκη.
Όπως είναι γνωστοί άλλωστε (Κωστάκης και Γιωργάκης) δεν μπορούν να συγκριθούν με τον Κώστα (R) και τον Γιώργο (R). Αυτοί ήταν πολιτικοί με... αχέμ! Όχι Κωστάκηδες και Γιωργάκηδες!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι Κωστάκηδες και Γιωργάκηδες!
Πλήρης ισοπέδωση Μιχάλη, μόνο που δεν είναι έτσι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-07, 21:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τον Κωστάκη τον φάγαν τα μεγάλα λόγια, η ειρωνεία του Ρουσόπουλου και οι επικοινωνιολόγοι του Μπους.
Ακόμα να φάει τους Νταβατζήδες...
Τον Γιωργάκη τον έφαγε το βαθύ ΠΑΣΟΚ.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-09-07, 22:05
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
... και εμάς θα μας φάει ένας από τους δύο
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-09-07, 22:13
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εμ παληκαρια μου για σκεφτητε το.....

ειμαστε η χωρα που το μελλον της εξαρταται απο ενα κωστικα η απο ενα γιωρικα...

καταραμενο aroxol
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.