Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-07, 00:46
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Εκτός η Φώφη

Από τη Ναυτεμπορική:

"Το Α' τμήμα του Αρείου Πάγου έκρινε ότι η παραιτηθείσα υπερνομάρχης Φώφη Γεννηματά που είναι επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ έχει κώλυμα συμμετοχής στο ψηφοδέλτιο σύμφωνα με το άρθρο 56 του Συντάγματος και δεν μπορεί να περιλαμβάνεται σε αυτό."

Θα αποφύγω τα σχόλια



υγ: το παρόν κανονικά πάει στο "Πολιτική" αλλά δεν είμαι σίγουρος αν γράφουμε εκεί ή όχι!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-07, 01:15
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αντε καλε και τρομαξα..λεω για μενα λεει;
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-07, 09:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα αποφύγω τα σχόλια
Εγώ δεν θα το αποφύγω, είχε συμφέρον η ΝΔ να είναι η Φώφη ή να μην είναι στο ψηφοδέλτιο επικρατείας;

Εγώ θα μπορούσα να κρίνω το ότι η Φώφη σε λιγότερα από ένα χρόνο αφού εξελέγη υπερνομάρχης, κοροιδεύει όσους την ψήφισαν και πάει στο ψηφοδέλτιο επικρατείας.

Την ίδια ώρα ο ασυνεπής κος Παπανδρέου, είχε πει στην Ολυμπιονίκη Βούλα Πατουλίδου, να παραιτηθεί από την θέση της στον Ελληνικό Στρατό και από τα χρήματα που έπαιρνε, για να κατέβει υποψήφια νομάρχης Θεσσαλονίκης, με προοπτική να μπει σε εκλόγιμη θέση στην λίστα επικρατείας στις επόμενες εκλογές.

Ο κος Παπανδρέου δεν υλοποίηση την δέσμευση του με αποτέλεσμα η κα Πατουλίδου να .εχει μείνει επί ξύλου κρεμάμενη, χωρίς εισόδημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-07, 11:17
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα μπορούσα να κρίνω το ότι η Φώφη σε λιγότερα από ένα χρόνο αφού εξελέγη υπερνομάρχης, κοροιδεύει όσους την ψήφισαν και πάει στο ψηφοδέλτιο επικρατείας
ο κύριος Ντινόπουλος και η κυρία Πιπιλή κατεβαίνουν και αυτοί στις εκλογές ?
Σε κάποιο νομαρχιακό συμβούλιο δεν εξελέγησαν ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο κύριος Ντινόπουλος και η κυρία Πιπιλή κατεβαίνουν και αυτοί στις εκλογές ?
Σε κάποιο νομαρχιακό συμβούλιο δεν εξελέγησαν ?
Ο νόμος αναφέρει Νομάρχες και δημάρχους και όχι μέλη νομαρχιακού και δημοτικού΄συμβουλίου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Παραμονές των Δημοτικών και Νομαρχιακών εκλογών, η Κα Γεννηματά ρωτήθηκε αν θα μετάσχει στις επόμενες εθνικές εκλογές. Εκείνη απάντησε ότι και να θέλω να το κάνω υπάρχει ασυμβίβαστο, με το άρθρο 56 του Συντάγματος, για τους εκλεγμένους νομάρχες.

Μια ακόμα σαπουνόφουσκα έσκασε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-07, 14:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η όλη κατάσταση αποδεικνύει πόσο ανώφελο είναι να ψηφίζουμε ανθρώπους οι οποίοι βάζουν υποψηφιότητα όχι για να προσφέρουν από το πόστο για το οποίο έβαλαν αλλά γιατί είναι κομματικά όργανα και πάνε όπου φυσάει ο άνεμος.
Αυτό βέβαια δεν ισχύει μόνο για την κα Γεννηματά αλλά για όλα τα κοματόσκυλα που περιφέρονται από τα ψηφοδέλτια του δήμου, της νομαρχίας των ευρωεκλογών και των βουλευτικώ εκλογών.
Καλά κύριοι πολιτικοί, τόσα λίγα άξια στελέχη έχετε που δεν βρίσκεται να γεμίσετε τις Λίστες σας ?
Ούστ!!! Το μόνο που σας νοιάζει είναι οι καρέκλα !!

ΥΓ. Εμένα ο ΑΣΕΠ μου απαγορεύει αν περάσω στο Δημόσιο να ξαναδώσω εξετασεις για άλλα 5 χρόνια.
Δεν θα έπρεπε να ισχύει το ίδιο για νομάρχες, δημάρχους, συμβούλους κλπ ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 02-09-07 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-07, 14:41
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Διάφορα χαριτωμένα:

1. Από το in.gr:
Σκληρή κριτική της απόφασης έκανε ο γραμματέας του Εθνικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ Νίκος Αθανασάκης με την ακόλουθη δήλωσή του:

«Η σημερινή απόφαση του Αρείου Πάγου είναι απαράδεκτη αδιανόητη και προκλητική. Είναι δικαστικό πραξικόπημα. Ο Αρειος Πάγος δεν προστάτευσε σήμερα το θεσμικό κύρος και την ανεξαρτησία του.

» Ενεπλάκη ενεργά στην προεκλογική αντιπαράθεση αποκλείοντας από το ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ την επικεφαλής του, Φώφη Γεννηματά, για δήθεν τυπικούς λόγους. Για μια ακόμα φορά γίνεται αντιληπτό ότι το πρόβλημα της δικαιοσύνης στην Ελλάδα είναι βαθύ και εξαιρετικά κρίσιμο.[..]
2. Από το Βήμα:

Ερ: Διαθέτετε ισχυρό επίθετο και υψηλή δημοφιλία. Κρίνετε ότι ο αυτοδιοικητικός στίβος θα «χωρέσει» τη μελλοντική σας πολιτική εξέλιξη; Ερχονται και εθνικές εκλογές.

Απ: «Εχουμε ξεκινήσει μια δουλειά που δεν μπορεί να ολοκληρωθεί μέσα σε μία τετραετία. Επιθυμία μου είναι η ανανέωση της εμπιστοσύνης των πολιτών. H υπόθεση της καθημερινότητας και της ποιότητας ζωής που δίνουμε με αμεσότητα και αποτελεσματικότητα βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της πολιτικής».
3. Η ίδια η κ. Γεννηματά, από το δικό της site:

Ερ: Σε περίπτωση εκλογής σας θα μείνετε στην Υπερνομαρχία έως το τέλος της τετραετίας ή θα προτιμήσετε την επιστροφή στην κεντρική πολιτική σκηνή;

Απ:Η πρώτη μου επιθυμία είναι η ανανέωση της εμπιστοσύνης των πολιτών. Στην περίπτωση αυτή θα υπηρετήσω τη θητεία μου.
4. Πάλι από το site της:

Ερ: Ακούγεται ότι στις φιλοδοξίες σας είναι να επανέλθετε στη Βουλή. Αν κερδίσετε και πάλι την υπερνομαρχία, θα εξαντλήσετε την θητεία σας, ή θα είστε υποψήφια βουλευτής στις εκλογές;

Απ: Αν εκλεγώ θα υπηρετήσω τη θητεία μου στην Υπερνομαρχία. ¶λλωστε με μία απλή ανάγνωση στο Σύνταγμα, μπορείτε να διαπιστώσετε ότι οι αιρετοί Νομάρχες, σε αντίθεση με τους δημάρχους, δεν έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα για το Κοινοβούλιο, κατά τη διάρκεια της θητείας τους.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-07, 14:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε με μία απλή ανάγνωση στο Σύνταγμα, μπορείτε να διαπιστώσετε ότι οι αιρετοί Νομάρχες, σε αντίθεση με τους δημάρχους, δεν έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα για το Κοινοβούλιο, κατά τη διάρκεια της θητείας τους
Έχουν πλάκα οι άνθρωποι, στημένη είναι η δουλειά από τον Λαλιώτη, που πρόλαβε να βγει και να πει περί δικαστικού πραξικοπήματος.

Το σκληρό ροκ σε πλήρη εφαρμογή του/
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-07, 15:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μέγα πολιτικό λάθος. Αυτό ίσως δείχνει και την προχειρότητα με την οποία πάινρονται οι αποφάσεις.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-07, 16:50
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νόμιζα πως αν υπάρχει κάτι που λειτουργεί οργανωμένα στην Ελλάδα ήταν οι προετοιμασίες για τις εκλογές μέσα στο κάθε κόμμα. Άμα τελικά και εκεί τα κάνουν σαλάτα, δεν υπάρχει ελπίδα..
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-07, 17:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Νόμιζα πως αν υπάρχει κάτι που λειτουργεί οργανωμένα στην Ελλάδα ήταν οι προετοιμασίες για τις εκλογές μέσα στο κάθε κόμμα. Άμα τελικά και εκεί τα κάνουν σαλάτα, δεν υπάρχει ελπίδα..
Διαφωνώ Κωστή, αυτό έγινε προσχεδιασμένα, επίτηδες για να δημιουργηθούν εντυπώσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-07, 18:48
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ Κωστή, αυτό έγινε προσχεδιασμένα, επίτηδες για να δημιουργηθούν εντυπώσεις.

για πες για πες, εχει ενδιαφερον η θεωρία σου!!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-07, 18:51
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 19:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ Κωστή, αυτό έγινε προσχεδιασμένα, επίτηδες για να δημιουργηθούν εντυπώσεις.
Προσωπικά, αδυνατώ να αντιληφθώ (ο ηλίθιος ) τι σοϊ εντυπώσεις προσπάθησαν να δημιουργήσουν!

Δηλαδή, περίμεναν πως δεν θα "έβγαιναν" οι δηλώσεις της ίδιας της κας Γεννηματά στον αέρα;

Παρακολουθήστε τις αντιδράσεις του ΠΑΣΟΚ, μετά απ' αυτά που είπε ο κ. Ρουσσόπουλος το πρωί (όπου ανέφερε και τα αποσπάσματα των 3 συνεντεύξεων της κας Φώφης, στα οποία αναγνωρίζει το ασυμβίβαστο). Το γνώριζαν (λέει), αλλά ισχύει μόνο στη περίπτωση εκλογής με σταυρό προτίμησης και όχι για το ψηφοδέλτιο επικρατείας....!

(Στέλιο, "ο τοίχος" της βάσης είναι αρκετά γερός να αντέξει, άμα αρχίζουμε να χτυπάμε εκεί το κεφάλι μας, με τη σειρά, ένας - ένας; )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-07, 23:36
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, αδυνατώ να αντιληφθώ (ο ηλίθιος ) τι σοϊ εντυπώσεις προσπάθησαν να δημιουργήσουν!
Υποθέτω η θεωρία έχει ως εξής: Φυσικά και γνώριζαν εξαρχής, εκτός αν η κ. Φώφη έχει αδύναμη μνήμη. Όμως είναι γνωστό το σύνδρομο του θύματος, "εμείς οι καλοί προσπαθούμε αλλά οι άλλοι οι κακοί δε μας αφήνουν". Συνεπώς, ποντάρουν στη συμπάθεια που θα δημιουργηθεί παίζοντας το αδικημένοι, άσχετα αν ήταν εξαρχής δεδομένο ότι η εν λόγω υποψηφιότητα δεν έστεκε.

Μάλλον έπρεπε να κοιτάξουν το "απέναντι" ψηφοδέλτιο επικρατείας και να πάρουν λαμπρά παραδείγματα

Ερώτηση: Αφού παραιτήθηκε η κ. Φώφη, περιμένοντας να μπει στη Βουλή, υποθέτω ότι δε θα ξαναγυρίσει στην υπερνομαρχία, σωστά; Ή μήπως μπορεί να ξε-παραιτηθεί; Όχι τίποτα άλλο, αναρωτιέμαι ποιός θα συνεχίσει το έργο..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.