Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-06, 09:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Παγκόσμια ημέρα των ζώων

«Ένας πολιτισμός κρίνεται από το πώς οι άνθρωποι συμπεριφέρονται στα ζώα» Μαχάτμα Γκάντι

Ενώ ο μέσος όρος της ζωής ενός σκύλου που ζει μέσα σε σπίτι είναι 12 χρόνια, ένα αδέσποτο συνήθως καταφέρνει με το ζόρι να συμπληρώσει το δεύτερο έτος της ηλικίας του. Δυστυχώς, η σημερινή Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων (4 Οκτωβρίου) αποτελεί μια από τις ελάχιστες περιπτώσεις κατά τις οποίες αναφέρεται το θέμα των αδέσποτων.

Εκείνο όμως που αναφέρεται ακόμα σπανιότερα, είναι το γεγονός ότι πολλά από τα αδέσποτα που κυκλοφορούν στους δρόμους κάποτε είχαν σπίτι και ένα αφεντικό που τα εγκατέλειψε σε κάποιο απομακρυσμένο σημείο. Ο λόγος που κάποιος αγοράζει ένα ζωάκι και στη συνέχεια το παρατάει συνήθως έχει να κάνει με έναν ελλιπή προγραμματισμό και όχι με το γεγονός ότι έπαψε το θέλει, αυτό βέβαια δεν δικαιολογεί κανέναν. Προτού λοιπόν προχωρήσετε στην αγορά κάποιου κατοικίδιου, θα πρέπει να κάνετε μερικές υπεύθυνες σκέψεις.

Το να πάρει κάποιος ένα κατοικίδιο αποτελεί μια σοβαρή απόφαση που απαιτεί σοβαρή σκέψη. Οι παράγοντες που θα πρέπει να ληφθούν υπόψη προτού αγοραστεί ένα ζωάκι είναι οι εξής:

Θα πρέπει να παρθεί μια πολύ σοβαρή απόφαση, η οποία και θα είναι αμετάκλητη, αφού για όσο καιρό ζήσει το κατοικίδιο, θα είναι υπ' ευθύνη του κατόχου του.

Όλη η οικογένεια θα πρέπει να συμφωνεί να προστεθεί ένα ακόμα «μέλος» και να μην υπάρχουν αντικειμενικά προβλήματα στο να γίνει κάτι τέτοιο (αλλεργίες κλπ.)

Να υπάρχει ο απαραίτητος χρόνος για τη φροντίδα του κατοικίδιου, ιδιαίτερα όταν πρόκειται για σκυλάκι που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή τους πρώτους μήνες αλλά και βόλτα μερικές φορές την ημέρα για όλη τη ζωή του.

Ο χώρος του σπιτιού να επαρκεί για το συγκεκριμένο κατοικίδιο (π.χ. ένα λυκόσκυλο θα δυσκολευτεί πολύ σε ένα διαμέρισμα 60 τ.μ, αντίστοιχα θα δυσκολευτεί και ο κάτοχός του).

Η περιοχή στην οποία ζει να διαθέτει χώρους για το κατοικίδιο (ιδίως όταν πρόκειται για σκύλο, ο οποίο χρειάζεται μέρος για τις βόλτες του).

Κατά πόσο τα οικονομικά του σπιτιού επαρκούν για τροφή, εμβόλια, περιλαίμια, αντιπαρασιτικά κ.α.

Να γίνει η σκέψη πως το «χαριτωμένο γατάκι ή σκυλάκι» ύστερα από κάποια χρόνια θα γεράσει, θα εμφανίσει προβλήματα υγείας, θα χρειάζεται φροντίδα και αν τότε θα παραμείνει αρκετά «χαριτωμένο», ώστε να υπάρξει κάποιος να ασχολείται μαζί του.

Να γίνει ο προγραμματισμός των εορτών και των διακοπών ώστε το ζωάκι να μην μένει μόνο.

Ένα κατοικίδιο απαιτεί έναν απολύτως συνεπή ιδιοκτήτη. Αυτός θα πρέπει να έχει απόλυτη αίσθηση του χρόνου και των υποχρεώσεών του απέναντι στο τετράποδο φίλο αφού οι ώρες του φαγητού, της βόλτας, των εμβολίων κ.α. είναι πολύ συγκεκριμένες και δεν μπορούν να μεταφερθούν για κανένα λόγο.

Οι ανάγκες των ζώων δεν είναι μόνο ο ύπνος και το φαγητό, απαιτούν προσοχή και ενασχόληση για να είναι υγιείς ψυχολογικά και σωματικά. Το να ταΐζουμε ένα σκύλο και στη συνέχεια να τον κλειδώνουμε στο μπαλκόνι είναι βασανιστήριο και για το ίδιο, αλλά και για τους γείτονές μας.

Από τη στιγμή που το ζώο μπαίνει στο σπίτι γίνεται μέλος της οικογένειας και απαιτεί τον ανάλογο σεβασμό.

Πηγή : Kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-06, 09:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Παγκόσμια ημέρα των ζώων

Σήμερα είναι η παγκόσμια ημέρα των ζώων και δεν είμαι καθόλου χαρούμενος για την συμπεριφορά των συμπολιτών και συμπατριωτών μου στα ζώα

Έτυχε να βρεθώ κοντά σε 4 σκυλάκια στην διάρκεια της ζωής μου. Κατά καιρούς είχα και μια αποικία από 40 περίπου πουλάκια που μου γέννησε ένα εκπληκτικό ζευγάρι καναρινιών.

Δέθηκα με αυτά τα ζώα, έγιναν μέρος της ζωής μου και μέλη της οικογενείας μου, από πολύ μικρός είχα την φροντίδα ενός λυκόσκυλου και κατάλαβα ότι αυτό το ζωντανό σωστά ή λανθασμένα, εξαρτάται από την δικιά μου διάθεση. Πότε θα το ταΐσω, πότε θα το πάω βόλτα, πότε θα παίξω μαζί του, πότε και πως θα του δείξω τον σεβασμό μου και την αγάπη μου, όπως απλόχερα μου έδειχνε εκείνο.

Παρατηρώ δυστυχώς συμπεριφορές κάποιων ιδιοκτητών σκύλων που με βγάζουν έξω από τα ρούχα μου, Κυριολεκτικό πνίξιμο των ζωντανών από ένα συνεχόμενο τράβηγμα που δεν τα αφήνουν ούτε την ανάγκη τους να κάνουν, παίδεμα των ζώων από ανθρώπους που σίγουρα αδυνατούν να αγαπήσουν, βιαιοπραγίες σε κάθε είδους ζωντανό, με κάθε μέσο με κακά ένστικτα και νοοτροπία δεσμοφύλακα σε φυλακισμένο.

Έλεος! Όπως έλεγε και ο Γκάντι και αναφέρεται και στο προηγούμενο άρθρο της Καθημερινής, «Ένας πολιτισμός κρίνεται από το πώς οι άνθρωποι συμπεριφέρονται στα ζώα», δεν θα ήθελα να πιστεύω ότι ο δικός μας πολιτισμός είναι τόσο χάλια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-06, 11:22
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χρονια μου πολλα, λοιπον!!

Δε νομιζω οτι ο πολιτισμος μας ειναι τοσο χαλια (ειναι χαλια, αλλα οχι παρα πολυ). Οι βιαιτοτητες, τουλαχιστον στο δυτικο κοσμο, για μενα αποτελουν μεμονωμενα περιστατικα και γινονται απο τα διποδα κτηνη που ουτως η αλλως συνανταμε στο δρομο και γνωριζουμε εξ αρχης και βριζουμε καθε τοσο μιας και ειναι ετσι σε ολους τους τομεις της ζωης. Κατα τη γνωμη μου αυτο πρεπει και τεινει να εξισορροπειται χαρη στους ακτιβιστες και ακραιοθς φιλοζωους

Ας λενε μερικοι οτι οι φιλοζωοι ειναι ακραιοι, και οτι πρεπει να σκεφτουμε πρωτα τους ανθρωπους και μετα τα ζωα, η να μην ειμαστε τοσο πορωμενοι με την αγαπη μας. Οσο υπαρχουν οι βαρβαροτητες που υπαρχουν, η υπερβολη που επιδεικνυουν ορισμενοι φιλοζωοι, ειναι δικαιολογημενη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-10-06 στις 11:30
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.