Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-08-07, 08:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Χιροσίμα: 62 χρόνια μετά

Χιλιάδες άνθρωποι από ολόκληρο τον κόσμο συγκεντρώθηκαν στη Χιροσίμα για να διαδηλώσουν υπέρ της ειρήνης, με αφορμή την 62η επέτειο από τη ρίψη της πρώτης ατομικής βόμβας στην Ιστορία.

Πολιτικοί, ακτιβιστές, απλοί πολίτες, συγγενείς των νεκρών, αλλά και εκείνοι που ζουν ακόμα, κουβαλώντας το ψυχικό τραύμα, ήταν όλοι εκεί για να τιμήσουν τα πάνω από 220 χιλιάδες θύματα.

Όπως κάθε χρόνο, η Καμπάνα της Ειρήνης κτύπησε στις 8.15 ακριβώς την ώρα που την 6η Αυγούστου 1945 οι Αμερικανοί έριξαν στην Χιροσίμα την πρώτη ατομική βόμβα στην Ιστορία.

Ο Ιάπωνας πρωθυπουργός, Σίνζο Άμπε, δήλωσε ότι θα εξακολουθήσει να εργάζεται για την κατάργηση των πυρηνικών όπλων σε ολόκληρο τον κόσμο.

Από την πλευρά του ο φιλειρηνιστής δήμαρχος της Χιροσίμα Ταντατόσι Ακίμπα κατήγγειλε τις μεγάλες πυρηνικές δυνάμεις, κατονομάζοντας σαφώς τις ΗΠΑ.

"Τα ανθρώπινα όντα βρίσκονται ακόμη υπό την απειλή της καταστροφής διότι ένας μικρός αριθμός από οπισθοδρομικούς ηγέτες στρέφουν την πλάτη τους στην πραγματικότητα της ατομικής βόμβας και στα μηνύματα των επιζώντων", τόνισε.

Με το πέρασμα του χρόνου, ο αριθμός των επιζώντων μειώνεται, γι'αυτό -όπως λένε οι επιζώντες-, είναι τόσο σημαντική αυτή η εκδήλωση μνήμης: για να
θυμίζει στον κόσμο τον τρόμο που έζησε η περιοχή.

Πηγή: BBC – SKAI.gr

Σχόλιο :

Το δραματικότερο γεγονός του 20ου αιώνα που άλλαξε τον ρουν της ιστορίας, αναπαρίσταται μέσα από μοναδικές μαρτυρίες σπάνια ντοκουμέντα και μοναδικά εφφε, στο ντοκιμαντεέρ του BBC, βραβευμένο με ΕΜΜΥ ¨Χιροσίμα τα 43 δευτερόλεπτα που άλλαξαν τον κόσμο" και που θα το προσφέρει η καθημερινή στην προσεχή Κυριακάτικη της έκδοση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και χωρίς καμια διάθεση διαφήμισης.

Σχόλιο 2 : Η πιο βρώμικη ανακάλυψη του ανθρώπου, η πραγματική απειλή για τον πλανήτη μας και τον κόσμο, θα πρέπει να γίνει προσπάθεια για περιορισμό της εξάπλωσης των πυρηνικών, με απαγόρευση δημιουργίας νέων πυρηνικών αντιδραστήρων, αν χρειαστεί ακόμα και δια ροπάλου.
Είναι επικίνδυνο να έχουν πυρνηνικά όπλα ασταθείς χώρες όπως το Πακιστάν, που στηρίζεται σε μια χούντα μιας φούχτας ανθρώπων, ενώ ο Ισλαμικός εξρεμισμός απειλεί τα θεμέλια αυτής την χώρας. Δεν θέλω να ξέρω τι μπορεί να γίνει σε μια ανατροπή του καθεστώτος και στην περίπτωση που τα πυρηνικά πέσουν στα χέρια των ισλαμιστών φονταμενταλιστών.

Μια ακόμα τραγική ηλιθιότητα των αμερικανών που έδωσαν πυρηνικά στην χώρα αυτή και που μακάρι να μην την πληρώσουμε ακριβά.
Υποθηκεύουμε το μέλλον των παιδιών μας και την τύχη αυτού του πλανήτη.
Το έχω δει σε ειδική προβολή και είχα συγκλονιστεί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-07, 08:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολιτικοί, ακτιβιστές, απλοί πολίτες, συγγενείς των νεκρών, αλλά και εκείνοι που ζουν ακόμα, κουβαλώντας το ψυχικό τραύμα, ήταν όλοι εκεί για να τιμήσουν τα πάνω από 220 χιλιάδες θύματα.

Είναι επικίνδυνο να έχουν πυρνηνικά όπλα ασταθείς χώρες όπως το Πακιστάν, που στηρίζεται σε μια χούντα μιας φούχτας ανθρώπων, ενώ ο Ισλαμικός εξρεμισμός απειλεί τα θεμέλια αυτής την χώρας. Δεν θέλω να ξέρω τι μπορεί να γίνει σε μια ανατροπή του καθεστώτος και στην περίπτωση που τα πυρηνικά πέσουν στα χέρια των ισλαμιστών φονταμενταλιστών.

Μια ακόμα τραγική ηλιθιότητα των αμερικανών που έδωσαν πυρηνικά στην χώρα αυτή και που μακάρι να μην την πληρώσουμε ακριβά.
Υποθηκεύουμε το μέλλον των παιδιών μας και την τύχη αυτού του πλανήτη.
Το έχω δει σε ειδική προβολή και είχα συγκλονιστεί.
Το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι τα πυρηνικά. Πόσοι θάνατοι έχουν συμβεί λόγω συμβατικών όπλων από το 1945 και μετά και πόσοι από πυρηνικά.
Όταν οι Αμερικάνοι , οι Ρώσσοι και τα άλλα 'σταθερά καθεστώτα' σκοτώνουν χιλιάδες αμάχους με τα συμβατικά τους όπλα διασποράς νομίζω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις και να σκεφτείς λογικά. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ο Μπους απείλησε να επιτεθεί με πυρηνικά στους τρομοκράτες.
Το πρόβλημα δεν είναι επίσης η χρησιμοποιηση αντιδραστήρων αλλά ο εμπλουτισμός αρκετής ποσότητας ουρανίου ώστε να δημιουργηθούν πυρηνικά όπλα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-07, 09:06
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα δεν νομίζω ότι είναι τα πυρηνικά. Πόσοι θάνατοι έχουν συμβεί λόγω συμβατικών όπλων από το 1945 και μετά και πόσοι από πυρηνικά.
Όταν οι Αμερικάνοι , οι Ρώσσοι και τα άλλα 'σταθερά καθεστώτα' σκοτώνουν χιλιάδες αμάχους με τα συμβατικά τους όπλα διασποράς νομίζω ότι δεν μπορείς να μιλήσεις και να σκεφτείς λογικά. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι ο Μπους απείλησε να επιτεθεί με πυρηνικά στους τρομοκράτες.
Το πρόβλημα δεν είναι επίσης η χρησιμοποιηση αντιδραστήρων αλλά ο εμπλουτισμός αρκετής ποσότητας ουρανίου ώστε να δημιουργηθούν πυρηνικά όπλα.
ακομα χειρότερες ειναι οι ανεμογεννητριες που σκοτωνουν χιλιαδες αμαχους καθως και τα φωτοβολταικα που απειλουν το ανθρωπινο ειδος με εξαφανιση....
φυσικα και εχω δικιο...
εγω...
μονο...
και κανεις αλλος...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-07, 09:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομα χειρότερες ειναι οι ανεμογεννητριες που σκοτωνουν χιλιαδες αμαχους καθως και τα φωτοβολταικα που απειλουν το ανθρωπινο ειδος με εξαφανιση....
Θα εισπράξεις συγχαρητήρια και θα τσαντιστώ πολύ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-07, 09:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομα χειρότερες ειναι οι ανεμογεννητριες που σκοτωνουν χιλιαδες αμαχους καθως και τα φωτοβολταικα που απειλουν το ανθρωπινο ειδος με εξαφανιση....
φυσικα και εχω δικιο...
εγω...
μονο...
και κανεις αλλος...
Μην ξεχνάτε πώς πίσω από την πυρηνική ενέργεια κρύβεται μια τεχνογνωσία δεκαετιών και η οποία βελτιώνεται συνέχεια.
Το κακό με τις ανανεώσιμες πηγές είναι ότι τις θυμηθήκαμε ξαφνικά και ότι θα γίνει ένα μπουμ , θα βγάλουν μερικοί τις μίζες τους και μετα θα τις ξαναξεχάσουμε , μέχρι να δούμε την τιμή του πετρελαίου να διπλασιάζεται.
Πρέπει να δούμε σε βάθος χρόνου τι ενεργειακές ανάγκες μπορούν να καλύψουν, με τι σταθερότητα παροχής και για πόσο διάστημα μπορούν να λειτουργούν, ποιό το κόστος συντήρησης κλπ.
Αν δεν γίνει μια σωστή προσπάθεια και σχεδιασμός αλλά σπασμωδικές κινήσεις τότε οι ανανεώσιμες πηγές είναι καταδικασμένες τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια σε αποτυχία. Θα μας μείνουν τα παλούκια στα βουνά σαν μνημείο , άχρηστα , μισο κατεστραμμένα και τα φωτοβολταικά να σκουριάζουν !!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μ΄αυτά και αυτά έκλεισα τα μάτια μου και εξέφρασα το όραμα μου.

Θα πρέπει όλοι να μαζεύουν τα ανεμοπαλούκια τους και στην θέση τους να φτιάξουν μικρούς αυτόνομους πυρηνικού σταθμούς.

Τι όμορφα θα είναι να ανοίγεις την πόρτα σου και να αγναντεύεις το φουγάρο ενός μικρού σταθμού, που θα κτίσουμε στην Περαχώρα, στην Ζάκυνθο, στην Κρήτη, στην Κοζάνη, στην Πάρνηθα.

Θα ξεκινήσει και ένα είδος νέου τουρισμού που θα τον ονομάζουμε πυρηνικό τουρισμό, με επισκέψεις και ξεναγήσεις στα πυρηνικά κέντρα.

Μετά ξύπνησα....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-07, 09:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από το ένα άκρο στο άλλο!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-07, 11:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλήθεια το να ρίχνει κάποιος πυρηνική βόμβα δεν είναι έγκλημα πολέμου?
Γιατί στη Σερβία το να σκοτώνεις 200,500,1000,5000 άτομα είναι.Στο Ιρακ το να είσαι δικτάτορας και να εκκαθαρίζεις τους πολιτικούς σου αντιπάλους είναι έγκλημα κατά της ανθρωπότητας.Το να ρίχνεις βλήματα απεμπλουτισμένου ουρανίου κτλ τι είναι?Το να χρησμοποιείς χημικά στο βιετνάμ τι είναι?Το να ξεριζώνεις πόντιους και κούρδους σφαγιαζοντας τους τι είναι?Το να ρίχνεις ναπαλμ στους ελληνικούς εμφυλίους τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.