Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Παιγνίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-06, 13:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
PBM Κύκλος 2ος Μυστηριώδης Νήσος

Ενώ καλά καλά δεν ξεκινήσαμε με το πρώτο PBM, η ομάδα συντονισμού και προγραμματισμού του Play by Mail Game σας παρουσιάζει τον δεύτερο κύκλο, που θα ξεκινήσει μια βδομάδα μετά την ολοκλήρωση του πρώτου κύκλου.

Αυτό το παιγνίδι είναι συνδυασμός τεχνικής, τύχης αλλά και μπόλικου ψαξίματος.

Θα είναι ένας συνδυασμός παιγνιδιού ρόλων (RPG) και έρευνας.

Στην νήσο αυτή ο ήλιος δεν λάμπει ποτέ.

Θα το ονομάσουμε Η Μυστηριώδης νήσος, θα είναι ελαφρά βασισμένο πάνω στο ομώνυμο βιβλίο του Ιουλίου Βέρν, αλλά θα έχει τα δικά του χαρακτηριστικά που θα μάθετε με τον καιρό.

Μπορείτε από τώρα να ξεκινάτε να δίνετε συμμετοχές. Παρ' ότι υπάρχουν 8 διαδρομές, μπορούμε να φιλοξενήσουμε όσους παίκτες θέλουμε.

Μια πρώτη ιδέα θα πάρετε με την εικόνα που θα δείτε παρακάτω.

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 02-10-06 στις 13:31
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-06, 02:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τελικές οδηγίες

PBM Κύκλος 2ος Μυστηριώδης Νήσος

Οδηγίες παιγνιδιού

Το σκάφος σας έπεσε θύμα ναυαγίου έξω από ένα άγνωστο νησί, κολυμπάτε με όλη την δύναμη της ψυχής σας και φτάνετε σε μια παραλία.

Όμως δεν είστε μόνοι, σε άλλες παραλίες του νησιού έχουν φτάσει και άλλοι ναυαγοί.

Πεινάτε διψάτε και πρέπει να βρείτε τρόπο επιβίωσης.
Με έκπληξη σας βλέπετε στην κορυφή της νήσου, ένα κτίσμα. Γίνεται ο στόχος σας, να φτάσετε εκεί, ώστε να μπορέσετε να βρείτε ένα καταφύγιο, ίσως ένα τρόπο επικοινωνίας.

Δεν ξέρετε ότι στο νησί συμβαίνουν περίεργα πράγματα, ανεξήγητα, ίσως κάποιος να θέλει να σας δοκιμάσει και ανάλογα να σας βοηθήσει ή να σας εμποδίσει να φτάσετε.

Τα μυστήρια πράγματα που συμβαίνουν στο περίεργο αυτό νησί, ίσως να σας αναγκάσει να κάνετε συμμαχίες ή να πολεμήσετε έναν κοινό εχθρό.

Όλοι θα έχετε ένα όνομα, έναν τίτλο που θα σας δώσει ο ηγεμόνας του νησιού, θα τον ξέρετε μόνο εσείς, αν διαρρεύσει αυτό θα είναι η καταστροφή σας.

Μην ξεχνάτε όμως ότι ο νικητής θα είναι ένας.

Όλα υπολογίζονται από την αντοχή που θα έχετε να περάστε όλες σας τις δυσκολίες.

Πάνω στο πλοίο είχατε όπως όλοι οι άνθρωποι το 100% της δύναμης σας, όμως το ναυάγιο και το κολύμπι μέχρι να φτάσετε στην ακτή σας στέρησαν το 60%.

Τώρα δηλαδή έχετε μόνο το 40% της δύναμης σας.

Σε κάθε σας βήμα, θα πρέπει να κάνετε μία ενέργεια, με αυτή την κίνηση, ανάλογα θα κερδίζετε ή θα χάνετε την δύναμη σας.

Ας δούμε λίγο ποια θα είναι τα ψευδώνυμα των μελών που θα πάρουν μέρος στο παιγνίδι.

1.OrpheasP
2.IassosP
3.SyriosP
4.DedalosP
5.DiomidisP
6.HermesP
7.ApollonP
8.ThouriosP
9.IakchosP
10.MinoasP
11.EpikourosP
12.AtreysP

Αναθεωρημένος πίνακας όσων μπορείτε να εξαγοράσετε στην διάρκεια του αγώνα σας για να καταφέρετε να ανέβετε στην κορυφή.

Τροφή. Κόστος απόκτησης 20% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση σε όποιον κατέχει τροφή : 6%
Υπάρχουσες τροφές στο παιγνίδι 6

Νερό. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση 4%..
Υπάρχουσες ποσότητες νερού 6

Φωτιά. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση 4%.
Υπάρχουσες ποσότητες απεριόριστες.

Φάρμακα. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος μετά από 3 κινήσεις πάγιο (για μία φορά) 20%
Υπάρχουσες ποσότητες φαρμάκων 2.

Όπλο. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Ποσοστό που προστίθεται σε κάθε μάχη 10%.
Υπάρχουσες ποσότητες όπλων 4.

Ασπίδα. Κόστος απόκτησης 20% της δύναμης σας.
Ποσοστό που προστίθεται σε κάθε μάχη που είστε αμυνόμενος 20%
Υπάρχουσες ποσότητες ασπίδων 3.

Θα υπάρχει άμεση αναφορά σε κάθε στιγμή, της ποσότητας των αποθεμάτων που θα υπάρχει και θα διατίθεται σε απόλυτη σειρά προτεραιότητας.

Συμμαχίες

Μπορείτε να καλέστε έναν παίκτη στην σύναψη συμμαχίας για ανταλλαγή των στοιχείων που κατέχετε. Αν ο παίκτης αρνηθεί η συμμαχία απλά δεν γίνεται.

Σε κάθε κίνηση έχετε δικαίωμα να συνάψετε μόνο μια συμμαχία.

Για να ξεκινήσετε ανταλλαγή αφήνετε ένα δημόσιο μήνυμα στο PBM2 και λέτε πρόταση ανταλλαγής.

Η επικοινωνία σας για σύναψη συμμαχίας, θα γίνεται με pages ή με προσωπικά μηνύματα και ποτέ με δημόσια. Αν συμφωνήσετε τελικά αφήνετε και οι δύο ένα προσωπικό μήνυμα σε μένα, μου αναφέρετε αν κάνατε την συμμαχία και ποια στοιχεία μοιράζεστε. Για να μην δίνετε πλήρη αναφορά στον άλλο για ποια στοιχεία έχει, θα το λέτε. Τι κόστος απόκτησης έχει το στοιχείο που θέλετε να μοιραστείτε.
Το κόστος απόκτησης είναι ή 20% ή 10% άλλο δεν υπάρχει. Θα σας λέει 20% ανταλλαγή, θα του λέτε όχι πχ προτείνω 10% και εκείνος θα απαντάει αν συμφωνεί.
Όταν επέλθει συμφωνία πχ για 10% θα του πείτε πχ έχω όπλο και ο άλλος πχ έχω φωτιά, μου αφήνετε και οι δύο ένα προσωπικό μήνυμα ότι μοιραστήκατε με τον άλλο το τάδε στοιχείο. Από εκείνη την στιγμή μοιράζεστε την μισή δύναμη ο καθένας από ένα στοιχείο.

Δεν μπορεί να γίνει ανταλλαγή μισών στοιχείων.

Πώληση στοιχείων.

Αν βρεθείτε σε δύσκολη θέση και έχετε απόλυτη ανάγκη μονάδων για να μην μείνετε με 0 και αποχωρίσετε, έχετε δύο τρόπους.

Να ζητήσετε από μένα να σας επιστρέψω την μισή δύναμη που αντιστοιχεί η αγορά ενός στοιχείου. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν έχετε κάτω από 10 μονάδες.

Η να τις πουλήσετε σε δημόσιο πλειστηριασμό με τιμή εκκίνησης το 50% της αξίας.

Διαδικασίες μάχης

Σε μία κίνηση δικής σας επιλογής, έχετε δικαίωμα, να προκαλέσετε έναν συμπαίκτη σας σε μάχη, δημόσια με ένα μήνυμα.

Κάθε κλήση σε μάχη κοστίζει στον προκαλούντα 2% από την δύναμη του.

Αν τον νικήσετε έχετε να διαλέξετε από αυτά που κατέχει ο αντίπαλος σας.
Αν αυτά που έχει τα έχετε ήδη, του αφαιρείτε ένα 5% της δύναμης του, χωρίς να το προσθέσετε στο δικό σας.

Ποιος νικάει; Μα αυτός που έχει περισσότερη δύναμη. Αν ο Α που προκάλεσε τον Β έχει δύναμη 30% και ο Β 20 ο Β είναι ο χαμένος. Αν και οι δύο έχουν τους ίδιους βαθμούς δύναμης, ο αμυνόμενος θα αφαιρέσει ένα 5% δύναμης από τον επιτιθέμενο, χωρίς να το προσθέτει στον ίδιο.

Εγώ μετά την ολοκλήρωση κάθε κίνησης, θα βγάζω μια λίστα με τα πραγματικά σας στοιχεία πχ Pazo τοσο Amigos τόσο Corsair τόσο. Εσείς όμως δεν θα ξέρετε σε ποιον χαρακτήρα αντιστοιχεί ο καθ ένας απ’ αυτούς.

Ο επιτιθέμενος όμως περίπου θα ξέρει ότι αυτόν που προκάλεσε πόση δύναμη πάνω κάτω έχει και κυρίως αν νικήσει ο επιτιθέμενος θα ξέρει ποια στοιχεία έχει ο άλλος.

Δεν μπορεί ο νικητής να πάρει ένα στοιχείο που το έχει ήδη. Πχ δεν μπορεί δύο στοιχεία φαγητού.

Δοκιμασίες

Όπως ίσως είδατε στον χάρτη, στην άνοδο σας προς το νησί, υπάρχουν δύο μεγάλα εμπόδια. Το ένα είναι ένα ποτάμι, μεταξύ τετάρτης και πέμπτης κίνησης και το άλλο είναι ένα τεράστιος φράκτης μεταξύ έκτης και εβδόμης κίνησης.

Αυτά όμως θα σας τα πω όταν έρθει εκείνη η ώρα, θέλω ακόμα να νομίζετε …. ότι μπορείτε να φτάσετε στην κορυφή ….. χα χα χα

Η κορυφή δείχνει επίπεδη, όμως αυτοί που θα έχουν καταφέρει (ναι σιγά) να φτάσουν εκεί, θα καταλάβουν ότι εκεί θα περάσουν στην τελική δοκιμασία γιατί μόνο ένας (αν υπάρχει και ο ένας) θα μπει στο σπίτι να λύσει το μυστήριο και να μπορέσει να είναι ο μοναδικός επιζών.

Σε δύο από τα μονοπάτια, κρύβεται ένα ατού, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρήσιμο μπορεί να σας φανεί. Δεν θα σας πω τώρα τι κάνει αυτό το ατού, θα το πω σε όποιους το κερδίσουν και μόνο σ’ αυτούς.

Πριν το ποτάμι θα εμφανιστεί ένας μυστήριος τύπος, θα σας ζητήσει να κάνετε μια ανταλλαγή. Έχει στα χέρια ίσα προϊόντα όσοι και οι χρήστες, μόνο δύο απ’ αυτά κρύβουν όμως το πραγματικό προϊόν ατού. Θα το διεκδικήσουν μόνο όσοι έχουν προκαλέσει μια μάχη.
Όπως καταλαβαίνετε σας οδηγώ σε ένα διαρκή αγώνα, χωρίς μάχες κορυφή δεν βλέπετε αυτό μπορώ να σας το βεβαιώσω. Οι δύο που θα έχουν προκαλέσει τις πιο πολλές μάχες κερδίζουν το ατού. Αν ισοβαθμούν πάνω από δύο, θα πάρουν το ατού, αυτοί που έχουν τις περισσότερες νίκες. Αν και εδώ ισοβαθμούν, θα υπάρχει δίκαιη κλήρωση με βάση τον αριθμό του Joker της επόμενης κλήρωσης. Θα παίξτε μονά ζυγά και ανάλογα κερδίζετε ή χάνετε. Αν και πάλι έχουμε ισοβαθμία με πιο πολλούς ε κάτι θα ανακαλύψουμε για να είναι αδιάβλητο το αποτέλεσμα και να μην έχω καμιά συμμετοχή στην έκβαση του αγώνα.

Αν όλα σας πάνε τόσο καλά και περάστε μπόλικοι στην κορυφή που δεν το βλέπω, σας περιμένουν εκεί πάνω πολλές εκπλήξεις που είπαμε δεν θα τις αποκαλύψουμε τώρα.

Αν υπάρχουν απορίες ευχαρίστως να τις συζητήσουμε.

Οι μέχρι τώρα συμμετοχές είναι :

Pazo
Mimo
Amigos
Corsair
Diamond
Gildor
Nontasg

Θέλουμε οπωσδήποτε και 8 για να ξεκινήσουμε, αλλά μπορούν να είναι και όσοι το θελήσουν.

Προθεσμία συμμετοχής μέχρι το βράδυ της Κυριακής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-10-06 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-06, 20:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Εστάλησαν ήδη προσωπικά μηνύματα, με τα οποία σας γνωρίζω τα login names και τα passwords για το παιγνίδι.

Με μηνύματα απ' εδώ θα σας ενημερώνω ποιο διάστημα θα μπαίνετε με τα νέα σας ψευδώνυμα για να συμμετάσχετε στο παιγνίδι και ΜΟΝΟ.

Σε όλη την άλλη διάρκεια θα κάνετε χρήση των δικών σας ψευδωνύμων.

Aν παίκτης κάνει οτιδήποτε άλλο με τα ψευδώνυμα του παιγνιδιού θα έχει ποινή -5% για κάθε φορά.

Pages, προσωπικά μηνύματα, γράψιμο σαν Clubs, στον τοίχο παντού μόνο με τα αληθινά σας ψευδώνυμα.

Έγινα σαφής;

Ξεκινάμε την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου στις 12:00 με την πρώτη σας κίνηση.

Θα σας δώσω περισσότερα στοιχεία την Τετάρτη το πρωί.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-06, 20:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Δοκιμάστε μέχρι την τετάρτη τα id που σας έχω δωσει αν είναι σωστά.

Μετά την τετάρτη αν ξεχάσαμε σύνθημα ή δεν λειτουργεί το password, τι; πρόστιμο 5% :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-06, 18:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ξεκινάμε

Από την Πέμπτη 10:00 πμ το PBM2 περιμένει τις απαντήσεις σας, προθεσμία υποβολής μέχρι και την Κυριακή το βράδυ στις 22:00μ.

Έχετε δικαίωμα σε κάθε κίνηση να κάνετε μια αγορά. Επίσης έχετε δικαίωμα ταυτόχρονα να προκαλέσετε έναν αντίπαλο σε μάχη.

Η πρόσκληση σε μάχη θα γίνεται με δημόσιο μήνυμα, με το όνομα που έχετε στο παιγνίδι, στο σχετικό Club και στο σχετικό θέμα.
Αν για παράδειγμα καλέσει ο Οrpheas τον Iasso, δεν θα μπορεί στην ίδια κίνηση ο Syrios να προκαλέσει ούτε τον Orphea ούτε τον Iasso.

Η φράση πρόκλησης για μάχη είναι τυποποιημένη.

Πρέπει να γραφτεί με έναν και μόνο τρόπο.

Ο ΟRPHEAS ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΤΟΝ IASSO.

Τίποτα άλλο, το τονίζω. Αν είναι γραμμένο διαφορετικά χάνετε την κίνηση.

Επειδή στο τέλος σας επιφυλάσσω εκπλήξεις, σε καμιά περίπτωση δεν θα πρέπει να ξέρει ο συμπαίκτης σας ποιος πραγματικός χρήστης εκ των κ.κ. Gildor, Nontasg, Basil, Diamond, Corsair, Pazo, Mimo, Amigos αντιστοιχούν στους ρόλους των Diomidis, Dedalos, Orpheas, Thourios, Apollon, Hermes, Iassos και Syrios αντιστοιχεί. Αν αυτή η πληροφορία έχει γίνει γνωστή, σας το υπογράφω ότι έχετε χάσει το παιγνίδι.

Οι αγορές σας γίνονται μόνο σε προσωπικό μήνυμα σε μένα.

Θέλω να αγοράσω Νερό, τροφή, ασπίδα φωτιά όπλο, χωρίς πολλά πολλά.

Από την δεύτερη κίνηση μπορείτε να κάνετε ανταλλαγή. Θα μου στείλετε πάλι προσωπικό μήνυμα, προσφέρω μισό νερό θέλω μισή ασπίδα.
Εγώ θα ενημερώσω όσους έχουν ασπίδα αν θέλουν να την μοιραστούν με το νερό.

Εναλλακτικά εκτός της ανταλλαγής μπορείτε να κάνετε και πλειστηριασμό.
Μπορείτε για παράδειγμα να δώσετε το νερό σας, εγώ θα ενημερώσω με δημόσιο μήνυμα ότι βγαίνει σε πλειστηριασμό πχ η φωτιά. Θα μου στείλετε όσοι ενδιαφέρεστε, προσωπικό μήνυμα, που θα λέτε εγώ δίνω 3% της δύναμης μου, 2% ο άλλος 5 ο άλλος, άρα θα πω στον 5% ότι κέρδισε, θα ενημερώσω τον ενδιαφερόμενο ότι τον πίστωσα με 5% δύναμης και συνεχίζουμε. Εφ’ όσον δώσετε κάτι σε πλειστηριασμό ότι ποσό πάρω θα το αναθέσω.
Αν δύο οι περισσότεροι έχουν δώσει το ίδιο ποσοστό, θα διαλέξω αυτό με τα λιγότερα περιουσιακά στοιχεία, αντικείμενα + δύναμη. Αν ισοβαθμούν θα επιλέξω τον πρώτο που θα μου το έχει ζητήσει και θα ενημερώσω το Club για την ανταλλαγή.

Άρα να καταλήξουμε, σε κάθε κίνηση, έχουμε δικαίωμα να κάνουμε :

Μία αγορά
Μία πρόκληση για μάχη
Και μία ανταλλαγή ή πλειστηριασμό
Όλες οι αιτήσεις γίνονται με χρήση του ονόματος σας στο παιγνίδι. Pages του τύπου :Amigos προς Xenios θέλω νερό, αφού θα του πω άντε πιες, θα τιμωρούνται κιόλας:-)

Κατόπιν κληρώσεως όλοι οι παίκτες έχουν πάρει ένα αριθμό.
Στο τέλος κάθε κίνησης θα αναφέρω ποιοι αριθμοί έχουν τι, οπλα τρόφιμα κλπ και επίσης πόση δύναμη έχουν ή τους έχει μείνει. Να είστε προσεκτικοί στις λίστες αυτές θα σας οδηγήσουν στην λύση του μυστηρίου, αν ποτέ φτάσουμε εκεί χαρ χαρ χαρ.

Θέλω να σας δώσω μερικές συμβουλές, ασφαλώς η ύπαρξη τροφής νερού και φωτιάς σας δίνει ενέργεια στον δρόμο σας, το θέμα είναι για πόσο διάστημα; Υπάρχουν μάχες με αντιπάλους, μάχες με αγνώστους, παγίδες αλλά και μερικά λαχεία που μπορούν να σας γεμίσουν δυνάμεις.

Επειδή έχουμε παίκτη superadmin (amigos) δεν θα είναι δίκαιο να κλειδώσω κάποιες απαντήσεις σε ένα club. Σε τρεις περιπτώσεις, εκεί που σημαδεύω στον χάρτη
Τρίτη κίνηση με το Χ στην 4η κίνηση στο ποτάμι και στην 5η κίνηση θα σας δοθούν οι εντολές, που μπορεί να είναι πολύ καλές, καλές, μέτριες, κακές και πολύ κακές,

Πραγματικά έχω σπάσει το κεφάλι μου, να βρω έναν τρόπο αδιαμφισβήτητο, με μερικούς από εσάς είμαι από καλός φίλος μέχρι γνωστός, σε καμιά περίπτωση δεν θα επιτρέψω αμφισβήτηση για νόθευση αποτελέσματος.

Σκέφτηκα να μην βάλω quiz αλλά θα έχω γκρίνιες, άλλωστε κάτι σαν RPG κάνουμε.

Να σας πω τις εντολές της 3ης κίνησης

α. Συν 10% δύναμη
β. Ασυλία από μία μάχη, όποια και αν είναι αυτή (προσοχή σ’ αυτό)
γ. Δωροεπιταγή για αγορές 20%
δ. Δώρο Φαγητό : Αν το έχετε +10% δύναμη
ε. Δώρο Νερό : Αν το έχετε +5% δύναμη
στ.Δώρο φωτιά : Αν το έχετε +5% δύναμη
ζ/ Δώρο όπλο αν το έχετε δεν θα πάρετε τίποτα πολεμοχαρείς :-)
η. Δώρο ασπίδα αν το έχετε +5% δύναμη
θ. Δώρο ασπίδα αν το έχετε +5% δύναμη
ι. Δώρο ασπίδα αν το έχετε +5% δύναμη
κ. Δώρο ασπίδα αν το έχετε +5% δύναμη
λ. Σιγά μην σας δώσουμε και δώρο

Είναι 12 δώρα, εγώ τα έχω αριθμήσει, μόλις σας πω στο Club ‘Περιμένω εντολές’
Θα μου δώσετε ένα νούμερο από το 1 έως 12.

Το θέμα είναι πως εγώ θα σας πείσω ότι το πχ 12 αντιστοιχει στο Θ.

Κάθε πρόταση θα είναι χρήσιμη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-06, 11:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
3-2-1 ξεκινάει το PBM 2

Περιμένω τις απαντήσεις σας σε προσωπικό μήνυμα σε μένα. Στην πρώτη κίνηση μιας και είστε ισοδύναμοι θα είναι χαζό να προκαλέσετε μάχη.

Άρα θα κάνετε μόνο αγορά αν την θέλετε.

Μέχρι το βράδυ της Κυριακής 22:00 θα ολοκληρωθεί η πρώτη σας κίνηση.

Καλή επιτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-06, 14:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Επειδή ένα μέλος της παρεάς των ναυαγών του νησιού μου έστειλε μηνυμα ότι ξεκίνησε να βρει το ένα και το άλλο, να επαναδιατυπώσω το εξής :

Δεν ψάχνετε αλλά αγοράζετε από τον ψωραλέιο παντοπώλη της παραλίας :-) ένα από τα είδη, ένα σε κάθε σας κίνηση.

Επίσης στα προσωπικά σας μηνύματα προς εμένα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πραγματικό σας id δεν ειναι ανάγκη να .... μεταμφιεστείτε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-06, 15:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Να ξαναπω τα είδη που μπορείτε να αγοράσετε μιας και βλέπω ότι επικρατεί σύγχιση :

Τροφή. Κόστος απόκτησης 20% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση σε όποιον κατέχει τροφή : 6%
Υπάρχουσες τροφές στο παιγνίδι 6

Νερό. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση 4%..
Υπάρχουσες ποσότητες νερού 6

Φωτιά. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος σε κάθε κίνηση 4%.
Υπάρχουσες ποσότητες απεριόριστες.

Φάρμακα. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Κέρδος μετά από 3 κινήσεις πάγιο (για μία φορά) 20%
Υπάρχουσες ποσότητες φαρμάκων 2.

Όπλο. Κόστος απόκτησης 10% της δύναμης σας.
Ποσοστό που προστίθεται σε κάθε μάχη 10%.
Υπάρχουσες ποσότητες όπλων 4.

Ασπίδα. Κόστος απόκτησης 20% της δύναμης σας.
Ποσοστό που προστίθεται σε κάθε μάχη που είστε αμυνόμενος 20%
Υπάρχουσες ποσότητες ασπίδων 3.

Θα υπάρχει άμεση αναφορά σε κάθε στιγμή, της ποσότητας των αποθεμάτων που θα υπάρχει και θα διατίθεται σε απόλυτη σειρά προτεραιότητας.

Βάζουμε το μυαλουδάκι μας και δουλεύει τι αποδίδει καλύτερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-06, 02:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
2η κίνηση

Η 1η κίνηση ολοκληρώθηκε.

Δύο μου ζήτησαν τροφή, δύο νερό, δύο όπλο και ένας ασπίδα.

Έτσι τα αποθέματα έχουν πλέον ωχ εξής :

Τροφές 4
Νερό 4
Φωτιά 4 (χωρίς αλλάγές)
Φάρμακα 2 (χωρίς αλλαγές)
Όπλα 2
Ασπίδες 2

Ένας χρήστης ή απέχει ή δεν αγόρασε τίποτα, αν και στην επόμενη κίνηση δεν μετάσχει θα βγει εκτός.

Μέχρι το βράδυ της Πέμπτη περιμένω την επόμενη σας κίνηση που είναι πλέον πιο πολύμορφη.

1ο επίπεδο Κλήση σε μάχη ή σε συμμαχία
2ο επίπεδο Αγορά ειδών

Να σημειώσω εδώ ότι η αγορά ειδών μετράει για την επόμενη κίνηση, δηλαδή αν έχετε 30% δύναμη και αγοράσετε ένα είδος με 10%, αν προκαλέσετε ή προκληθείτε σε μάχη θα κρατήσετε την δύναμη της προηγούμενης κίνησης σας.

Παράδειγμα αν κάποιος στην πρώτη κίνηση είχε αγοράσει νερό έχουμε

40% που είχε όταν έφτασε στην νήσο -10% που αγόρασε νερό +4% το κέρδος που είχε από το νερό. Άρα αυτός ο παίκτης έχει 34% δύναμη.
Αν στην δεύτερη κίνηση αγοράσει φωτιά και δεχτεί πρόκληση για μάχη θα αντιμετωπίσει την μάχη με 34% και όχι 34% - 10% που κάνει η φωτιά. Στην επόμενη κίνηση του θα αφαιρεθεί το 10%.

Πρόσκληση σε μάχη με κάποιον αντίπαλο ή ζήτηση συμμαχίας με έναν αντίπαλο σας, στην συγκεκριμένη περίπτωση, θα μοιραστείτε τα είδη που έχει, στην μισή τους δυνατότητα. Πχ το νερό θα σας αποφέρει 2% σε κάθε κίνηση αντί για 4, η τροφή 3% αντί για 6% κοκ. ή να κάνετε πλειστηριασμό (μάλλον είναι νωρίς να σκεφτείτε κάτι τέτοιο).

Έχουν γίνει κάποιες αλλαγές στις τακτικές για καλύτερο παίξιμο και για να αρχίσουμε σιγά να ξέρουμε περίπου ποιος είναι ποιος.

Αν θέλετε να προκαλέσετε πόλεμο θα αφήσετε με το ψευδώνυμο του παιγνιδιού, σ΄ αυτό το club και σ' αυτό το θέμα το εξής δημόσιο μήνυμα : Εγώ ο Thourios πχ προκαλώ σε μάχη τον Syrios πχ. Εγώ αφού το διαβάσω θα ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους κατ’ ιδίαν σε προσωπικό μήνυμα για την έκβαση της μάχης.
Προθεσμία αίτηση υποβολής σε πόλεμο έχετε μέχρι την Τετάρτη το βράδυ ώστε να έχω τον χρόνο να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους. Όσοι πιο σύντομα τόσο το καλύτερο.

Αν δεν προβείτε σε πόλεμο, μπορείτε να ζητήσετε προσωρινή συμμαχία.
Θα μου αφήσετε ένα μήνυμα, προσφέρω πχ νερό και θέλω ασπίδα, αυτό σημαίνει ότι αν δεχτεί κάποιος από τους συμπαίκτες σας, θα μοιραστείτε την αποτελεσματικότητα του αντικειμένου μισά μισά. Έτσι θα έχετε μισή δύναμη από το νερό και μισή αμυντική ικανότητα από την ασπίδα. Κάποιος που έχει μισό αντικείμενο δεν μπορεί να το ανταλλάξει (αυτό για τις επόμενες κινήσεις).

Τώρα χρειάζομαι να διαλέξεις ο καθένας ένα νούμερο από το ένα έως το 10.
Αυτό αντιστοιχεί στις εντολές που θα πάρετε στην Τρίτη σας κίνηση και θα σας τα εξηγήσω όταν έρθει η ώρα.

Σαν Xenios άφησα ένα μήνυμα ένα προσωπικό μήνυμα στον χρήστη Stelios.
Όταν τελειώσει το παιγνίδι, θα σας δώσω το password του Stelios για να σας αποδείξω ότι το μήνυμα είχε την δεδομένη ημερομηνία και δεν το άλλαξε κανείς.

Αν διαλέξετε δύο ίδια νούμερα θα πάρει ο πρώτος που μου το ζήτησε την εντολή αυτή και ο επόμενος το νούμερο που ακολουθεί, αν είναι κατειλημμένο το επόμενο το μεθεπόμενος κοκ. Φυσικά θα σας επιβεβαιώσω ποιο νούμερο σας αντιστοιχεί.

Αυτές οι εντολές τροποποιήθηκαν και είναι ως εξής (φυσικά είναι διαφορετική σειρά).

-Δώρο μια κάρτα αμύνης που για μία κίνηση σας κάνει ανίκητους από πόλεμο μεταξύ συμπαικτών ή το κυριότερο από χειρότερη μάχη :-)(Αυτό να μην το ξεχνάτε τα χειρότερα είναι μπροστά σας)

-Δώρο ένα φάρμακο (που όμως είπαμε μετά τρεις κινήσεις σας δίνει δύναμη 20% για μία χρήση)

-Δώρο φωτιά (αν το έχετε θα πάρετε ένα 5% δύναμης)

-Δώρο νερό (αν το έχετε θα πάρετε ένα 5% δύναμης)

-Δώρο φαγητό (αν το έχετε θα πάρετε ένα 8% δύναμης)

-Δώρο ασπίδα (αν το έχετε θα πάρετε ένα 8% δύναμης)

-Δώρο όπλο (αν το έχετε θα πάρετε ένα 5% δύναμης)

-Δώρο Ειδικής χρήσης (με αυτό μπορείτε να περάσετε ένα εμπόδιο χωρίς μάχη)

-Δώρο Δωροεπιταγή 10% για αγορά ενός είδους επιλογής σας. (πχ θέλετε να αγοράσετε ασπίδα σε μια κίνηση σας; θα δώσετε 10% της δύναμης σας και την δωροεπιταγή αυτή, αν είναι νερό δίνετε μόνο την δωροεπιταγή, δεν ισχύει σε μάχες αμυντικές ή επιθετικές)

- Δώρο οι ευχές μας για καλή συνέχεια μόνο :-)

Να ολοκληρώσουμε περιμένω από εσάς να μου πείτε, ποια αγορά θα κάνετε, ένα νούμερο από το 1 έως το 10, και αν αν ζητάτε σε ποιο αντικείμενο συμμαχία.

Αν θέλετε πόλεμο με κάποιον να αφήσετε σχετικό μήνυμα στο Club όπως τα είπα.

Μέχρι την Πέμπτη περιμένω όλες τις κινήσεις σας για να σας ενημερώσω μέχρι την Κυριακή για το αποτέλεσμα των μαχών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-06, 09:26
ApollonP Ο χρήστης ApollonP δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-11-06 17:23
Εγώ ο Apollon προκαλώ σε μάχη τον Hermes
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-06, 09:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Να σας θυμήσω λίγο τις λεπτομέρεις της μάχης μαζί με τις συμπληρώσεις που έχω κάνει :

Σε μία κίνηση δικής σας επιλογής, έχετε δικαίωμα, να προκαλέσετε έναν συμπαίκτη σας σε μάχη, δημόσια με ένα μήνυμα.

Κάθε κλήση σε μάχη κοστίζει στον προκαλούντα 2% από την δύναμη του, στην επόμενη κίνηση. Κάθε αγορά απώλεια κλπ θα ισχύει πάντα στην επόμενη κίνηση.

Αν τον νικήσετε έχετε να διαλέξετε από αυτά που κατέχει ο αντίπαλος σας.
Αν αυτά που έχει τα έχετε ήδη, του αφαιρείτε ένα 5% της δύναμης του, χωρίς να το προσθέσετε στο δικό σας.

Ποιος νικάει; Μα αυτός που έχει περισσότερη δύναμη. Αν ο Α που προκάλεσε τον Β έχει δύναμη 30% και ο Β 20 ο Β είναι ο χαμένος. Αν και οι δύο έχουν τους ίδιους βαθμούς δύναμης, ο αμυνόμενος θα αφαιρέσει ένα 5% δύναμης από τον επιτιθέμενο, χωρίς να το προσθέτει στον ίδιο.

Εγώ μετά την ολοκλήρωση κάθε κίνησης, θα βγάζω μια λίστα με τα πραγματικά σας στοιχεία πχ Pazo τοσο Amigos τόσο Corsair τόσο. Εσείς όμως δεν θα ξέρετε σε ποιον χαρακτήρα αντιστοιχεί ο καθ ένας απ’ αυτούς.

Ο επιτιθέμενος όμως περίπου θα ξέρει ότι αυτόν που προκάλεσε πόση δύναμη πάνω κάτω έχει και κυρίως αν νικήσει ο επιτιθέμενος θα ξέρει ποια στοιχεία έχει ο άλλος.

Δεν μπορεί ο νικητής να πάρει ένα στοιχείο που το έχει ήδη. Πχ δεν μπορεί δύο στοιχεία φαγητού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 23-10-06 στις 10:11
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-06, 10:06
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεί στην ίδια κίνηση να επιτεθούν 2 στον ίδιο παίκτη;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-10-06, 10:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί στην ίδια κίνηση να επιτεθούν 2 στον ίδιο παίκτη;
Όχι γι αυτό τα βγάλαμε δημόσια τα μηνύματα για να ξέρετε ποιοι έχουν μάχη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-06, 10:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μερικές χρήσιμες συμβουλές.

Σημειώστε ποιος κάνει μάχη με ποιον.
Παρατηρείτε το στοκ που θα σας βγάζω μετά από κάθε κίνηση.

Παίξτε μακροπρόθεσμα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-06, 17:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ApollonP Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ο Apollon προκαλώ σε μάχη τον Hermes
Η πρώτη μάχη ολοκληρώθηκε στο PBM2.

Οι αντίπαλοι ήταν πολύ αποφασισμένοι αλλά τελικά νικητής ήταν .... (σιγά μην σας πω :-) )

Σε κάθε μάχη κάποιος κερδίζει και κάποιος χάνει.
Μπορεί και να μην κερδίσει ένας αλλά ίσως να χάσει ο άλλος.
Τι έγινε; θα το δούμε αργότερα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.