Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-08-06, 17:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Post Καταρράκτης των ματιών

Σε φυσιολογικές συνθήκες ο φακός του ματιού είναι διάφανος. Ο καταρράκτης είναι μία πάθηση των ματιών στην οποία ο φακός του ματιού γίνεται θολός, δυσχεραίνοντας την όραση. Πέρα από σπάνιες περιπτώσεις όπου εμφανίζεται λίγο μετά τη γέννηση ενός παιδιού, ο καταρράκτης είναι μία πάθηση που σχετίζεται με την αύξηση της ηλικίας. Οι περισσότεροι άνθρωποι παρουσιάζουν καταρράκτη μετά την ηλικία των 60 ετών.

Τα συμπτώματα είναι πολύ χαρακτηριστικά. Με την αύξηση της ηλικίας, ο ασθενής δυσκολεύεται να δει καθαρά, ειδικά τη νύχτα. Πολύ συχνά αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο βλέπει τα χρώματα, ενώ είναι ορατή και διάφανη μια άλως γύρω από φωτεινές πηγές. Με την εμφάνιση αυτών των συμπτωμάτων, πρέπει να αναζητηθεί βοήθεια από έναν οφθαλμίατρο. Η διάγνωση γίνεται εύκολα με μια συνηθισμένη οφθαλμιατρική εξέταση.

Η αντιμετώπιση του καταρράκτη στοχεύει στη βελτίωση της όρασης. Σήμερα ο καταρράκτης αντιμετωπίζεται κυρίως χειρουργικά, με την αφαίρεση του θολού φακού και την αντικατάστασή του από έναν νέο τεχνητό. Η πιο σύγχρονη επέμβαση συνίσταται στην καταστροφή του παθολογικού φακού με υπέρηχους, και εν συνεχεία στην αφαίρεσή του. Μετά τοποθετείται ο νέος τεχνητός φακός. Ο ασθενής συνήθως δεν υπάρχει λόγος να διανυκτερεύσει στο νοσοκομείο, απλώς χρειάζεται λίγη βοήθεια για τις πρώτες μέρες μετά την επέμβαση, ώστε να ακολουθήσει τις οδηγίες του γιατρού, μέχρι να αποκατασταθεί η όρασή του.


Πηγή : health.in.gr
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-06, 21:25
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Εκανα στα 43 μου (πριν 5 χρονια) εγχειρηση καρταρακτη και στα δυο ματια σε 3 μηνες μεσα σε γνωστό κέντρο και οτι καταλαβατε εσεις που δεν εισασταν εκει καταλαβα κι εγω...Τοπικη αναισθησια με σταγονες . Πηγα στις 8 το πρωι και στις 11 ημουν σπιτι μου αρκετα μακρυα απο το κεντρο αυτο. . Ουτε πονος , ουτε ενοχλησεις μετα ουτε τιποτα. Η μοναδικη ενοχληση ηταν τα 2.500 ευρω για καθε ματι !!!
Α...Πεφετει και τυχον υπαρχουσα μυωπια αρκετα.Απο 7 βαθμους μου μεινανε 2 μονο. Μονο που μετα ηθελα αλλα γυαλια για κοντα και αλλα για μακρυα. Εβαλα πολυεστιακους φακους και ειμαι μια χαρα !!!!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 21-08-06 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-06, 02:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Συνήθως η επέμβαση δεν έχει επιπλοκές. Αλλά επειδή υπάρχει ένα ποσοστό που παρουσιάζει επιπλοκές, συνηστώ η επέμβαση να γίνεται σε δημόσιο κρατικό νοσοκομείο ωστε να υπάρχει δυνατότητα πλήρους αντιμετώπισης της οποιασδήποτε κατάστασης. Τα ιδιωτικά κέντρα σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να επέμβουν αν κάτι δεν πάει καλά, ξέρουν μόνο την διαδικασία βγάλε βάλε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-09, 12:47
Lestat Ο χρήστης Lestat δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-08-09 13:11
Καλησπέρα σας. Άκουσα γιατρούς να αναφέρουν τον καταρράκτη σαν «λευκό καταρράκτη» είναι καθαρά θέμα ορολογίας ή αναφερόντα σε άλλη πάθηση?
Αν είναι άλλη πάθηση ( π.χ. ποιο σοβαρή μορφή του κανονικού καταρράκτη) ποιες οι πιθανότητες να θεραπευτεί, με λέιζερ, ένα άτομο ηλικίας 65-70?
Υπάρχει περίπτωση το λέιζερ να κάνει χειρότερη την, ήδη υπάρχουσα, κατάσταση?
Κατά την διάρκεια της εγχείρησης με λέιζερ μπορούν να γίνουν τυχών επιπλοκές? Αν ναι ποιες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-09, 13:00
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Δεν εχω ακουσει την ορολογια λευκος καταρακτης αλλα νομιζω οι πιθανοτητες επιτυχιας σημερα αγγιζουν το 97% που ειναι μαλλον το πιο μεγαλο ποσοστο επιτυχιας γενικα σε επεμβασεις. Η ηλικια δεν εχει ιδιαιτερη σημασια...Εκανε ο πεθερος μου στα 85 με πληρη επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-10, 21:07
αγνωστος
Guest
 

ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗΣ

καλησπερα σας,θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο σε ατομο 60 ετων την τεταρτη μερα μετα την εγχειρηση καταρρακτη να υπαρχει δακρυσμα στο εγχειρισμενο ματι μονο κατα την διαρκεια του υπνου,ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-04-10, 13:35
ioander Ο χρήστης ioander δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-04-10 11:21
Καλησπέρα σας.
Την περασμένη Δευτέρα η μητέρα μου (ηλικίας 70 χρόνων χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα εκτός από υψηλή πίεση και οστεοπόρωση) έκανε επέμβαση με λέιζερ στο δεξί μάτι για καταρράκτη. Όμως - όπως μας είπε ο θεράπων οφθλμίατρός της - ήταν αρκετά σκληρός ο καταρράκτης και υπήρξε μεγαλύτερη πίεση για να αφαιρεθεί με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί -δεν ξέρω αν είναι η σωστή ορολογία - αιμάτωμα (δηλαδή κοκκίνισε το μάτι) και για να το αντιμετωπίσουν έπρεπε να βάλουν περισσότερο τζελ μέσα στο μάτι. Χθες -κατόπιν εξετάσεως του οφθαλμού καθημερινά - μου είπε ο γιατρός πως μπορεί να χρειαστεί να ξαναμπεί στο χειρουργείο η μητέρα μου επειδή ο φακός δεν έχει εφαρμόσει καλά. Το ερώτημα μου είναι κατά πόσο είναι συχνές τέτοιου είδους επιπλοκές και δεύτερον αν κάτι τέτοιο μπορεί να προκληθεί επειδή ο ασθενης έχει άγχος και εξαιτίας αυτού μπορεί να πιέζεται δίνοντας ίσως αντίσταση στο λέιζερ. Η μητέρα μάλλον θα 'σφιγγόταν' - να το πω απλά - με αποτέλεσμα -ίσως από όσα καταλαβαίνω - να προβάλει αντίσταση και να βάζει πίεση στο μάτι. Πρέπει ο ο ασθενής να παίρνει βαθιές ανάσες για να διατηρεί την ψυχραιμία του. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-10, 22:06
Καλλιοπη Ο χρήστης Καλλιοπη δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-05-10 22:11
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΗ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ Ο ΓΙΑΤΡΟς ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΔΙΟΤΙ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΜΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΑΘΡΟ ,ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΚΦΡΑΣΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ,ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΦΥΓΕ Ο ΦΑΚΟΣ ΣΤΟ ΒΥΘΟ.ΜΑΣ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΟΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.