Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-07, 08:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έλλειψη γιατρών στα πλοία

Τραγικό θάνατο βρήκε χθες βράδυ 29χρονη, που επέστρεφε από την Κύθνο με το πλοίο «Αγιος Γεώργιος».

Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού η γυναίκα έπαθε κρίση επιληψίας. Στο πλοίο δεν υπήρχε γιατρός και η ίδια δεν είχε μαζί τα χάπια της με αποτέλεσμα να φθάσει στο λιμάνι του Πειραιά νεκρή.


Σχόλιο :
Να δούμε πότε οι πλοιοκτήτες θα αποφασίσουν (ή θα ύποχρεωθούν) να βάλουν γιατρό στα πλοία τους. 1500 € τον μήνα ανά πλοίο φαίνεται είναι πολλά χρήματα για τους φτωχούς εφοπλιστές.
Τους γίναν όλα τα χατήρια, έμειναν ελεύθερα τα ναύλα , τους χαρίζονται ασφαλιστικές εισφορές, μην τους υποχρεώσουμε κιολας να βάλουν και γιατρούς και δυσαρεστηθούν.
Κάθε φορά που ακούω στα μεγάφωνα του πλοίου την γνωστή φράση 'εάν υπάρχει γιατρός στο πλοίο παρακαλείται να έρθει στη ρεσεψιόν' , τρελλαίνομαι!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-07, 09:12
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
28-07-06
Μετά από συνεργασία του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας Μανώλη Κ. Κεφαλογιάννη και του Υφυπουργού Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης Αθανάσιου Γιαννόπουλου, εκδόθηκε η προκήρυξη για την τοποθέτηση γιατρών στα ακτοπλοϊκά πλοία.

Μετά από συνεργασία του Υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας Μανώλη Κ. Κεφαλογιάννη και του Υφυπουργού Υγείας & Κοινωνικής Αλληλεγγύης κ. Αθανάσιου Γιαννόπουλου για την τοποθέτηση γιατρών στα ακτοπλοϊκά πλοία, εκδόθηκε η προκήρυξη για την εκδήλωση ενδιαφέροντος γιατρών, που επιθυμούν να τοποθετηθούν σε Κέντρα Υγείας (Κ.Υ.) και Περιφερειακά Ιατρεία (Π.Ι.), προκειμένου να παρέχουν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας στους επιβάτες και τα πληρώματα των πλοίων.

Η δαπάνη για τη μισθοδοσία των γιατρών που θα διορισθούν στις ανωτέρω θέσεις θα βαρύνει τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.

Η παρουσία των γιατρών αυτών στα πλοία θα εξασφαλίσει στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό την προστασία της υγείας του επιβατικού κοινού στην ακτοπλοΐα και ιδιαίτερα στις περιπτώσεις που ο χρόνος του πλου από λιμάνι σε λιμάνι είναι μεγάλος.

Οι γιατροί θα τοποθετηθούν σε συμβατικά επιβατηγά οχηματαγωγά πλοία, που εκτελούν δρομολόγια θαλάσσιων ενδομεταφορών απόστασης μεγαλύτερης των εκατόν είκοσι (120) ναυτικών μιλίων και δραστηριοποιούνται στις παρακάτω γραμμές:

Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τα Δωδεκάνησα
Γραμμές που συνδέουν λοιπά ηπειρωτικά λιμάνια με τα Δωδεκάνησα ή την Κρήτη
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με το Ηράκλειο
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τα Χανιά
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με το Ρέθυμνο
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τον Άγιο Νικόλαο
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τα νησιά Χίο και Μυτιλήνη
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τα νησιά Σάμο και Ικαρία
Γραμμές που συνδέουν ηπειρωτικούς λιμένες με τα νησιά Λήμνο και Άγιο Ευστράτιο
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τις Κυκλάδες
Γραμμές που συνδέουν την Αττική με τα νησιά Κύθηρα και Αντικύθηρα

Σχόλιο :
Ημερομηνία δημοσίευσης 1 χρόνο πρίν στο site του ΥΕΝ.
Αναφέρεται σε πλοία που εκτελούν δρομολόγια άνω των 120 μιλίων.
Το κριτήριο θα έπρεπε να είναι και ο αριθμός των ατόμων που εξυπηρετούν τα πλοία.
Τον Μαίο πάντως στο πλοίο από Ηράκλειο για Πειραιά , γιατρός δεν υπήρχε.
Παρατηρήστε ότι ο προυπολογισμός βαρύνει το υπουργείο και όχι τους πλοιοκτήτες.
Από ανακοινώσεις και δημιουργία εντυπώσεων είμαστε φοβεροί. Μήπως πρέπει να αρχίσουμε να εξάγουμε πολιτικούς ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 23-07-07 στις 09:14
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-07-07, 10:47
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
.........................................προκ ρυξη για την εκδήλωση ενδιαφέροντος γιατρών, που επιθυμούν να τοποθετηθούν σε Κέντρα Υγείας (Κ.Υ.) και Περιφερειακά Ιατρεία (Π.Ι.), προκειμένου να παρέχουν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας στους επιβάτες και τα πληρώματα των πλοίων.

Η δαπάνη για τη μισθοδοσία των γιατρών που θα διορισθούν στις ανωτέρω θέσεις θα βαρύνει τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας.
Πάντως στο πλοίο της αγάπης, ο γιατρός (Μακόϋ τον έλεγαν; ) δεν μου φαίνεται πως έκανε το ...αγροτικό του! Αν μιλάμε για Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία, τί γιατρούς εννοούμε; Προσέξτε. Η προκήρυξη μιλάει για υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας.

Αν θυμάμαι επίσης καλά, ήταν και Αξιωματικός (εμπορικής ναυτιλίας) με μεγάλο βαθμό. Βέβαια, τα ταξίδια του πλοίου ήταν υπερπόντια.

Εδώ, εμείς καταργήσαμε, ακόμα και την ειδικότητα του ασυρματιστή στα πλοία μας (τους επονομαζόμενους μαρκόνηδες... ). Τώρα τις επικοινωνίες τις χειρίζεται ο ...οποιοσδήποτε από το πλήρωμα.

Όσο για τη μισθοδοσία τους, η οποία θα βαρύνει τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Υγείας, έχω να πω: μα ποιός επιτέλους κυβερνάει αυτόν τον τόπο;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-07-07, 11:00
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στο πλοίο της αγάπης, ο γιατρός (Μακόϋ τον έλεγαν; ) δεν μου φαίνεται πως έκανε το ...αγροτικό του! Αν μιλάμε για Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία, τί γιατρούς εννοούμε; Προσέξτε. Η προκήρυξη μιλάει για υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας.

Αν θυμάμαι επίσης καλά, ήταν και Αξιωματικός (εμπορικής ναυτιλίας) με μεγάλο βαθμό. Βέβαια, τα ταξίδια του πλοίου ήταν υπερπόντια.
Κάτσε, γιατί τα έμπλεξα! Πώς τα καταφέρνετε και με μπερδεύετε συνέχεια τώρα τελευταία την Πόντια!
Ο γιατρός του πλοίου - που λογικά θα έπρεπε να είναι και αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού - δεν προσλαμβάνεται από την πλοιοκτήτρια εταιρεία;

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ, εμείς καταργήσαμε, ακόμα και την ειδικότητα του ασυρματιστή στα πλοία μας (τους επονομαζόμενους μαρκόνηδες... ). Τώρα τις επικοινωνίες τις χειρίζεται ο ...οποιοσδήποτε από το πλήρωμα.
Θέλω να δω άμα μπλοκάρει ο δορυφόρος, πώς θα τα βγάλει πέρα ο ...οποιοσδήποτε

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τη μισθοδοσία τους, η οποία θα βαρύνει τον προϋπολογισμό του Υπουργείου Υγείας, έχω να πω: μα ποιός επιτέλους κυβερνάει αυτόν τον τόπο;
Ξανά δεν το 'πιασα... Δηλαδή εκτός από τις άλλες όποιες παροχές, διευκολύνσεις, απαλλαγές... θα τους πληρώνουν και το υποχρεωτικό πλήρωμα; Άμα είναι έτσι, να τους πληρώνουν και τον καπετάνιο γιατί κοστίζει κατιτίς παραπάνω...

Όσο για τα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά Ιατρεία, δεν βλέπω πώς δένουν με όλα αυτά...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως στο πλοίο της αγάπης, ο γιατρός (Μακόϋ τον έλεγαν; )
Για την ιστορια, ο Μακόυ ηταν ο γιατρος του Εντερπράιζ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-07, 11:18
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε, γιατί τα έμπλεξα! Πώς τα καταφέρνετε και με μπερδεύετε συνέχεια τώρα τελευταία την Πόντια!
Ο γιατρός του πλοίου - που λογικά θα έπρεπε να είναι και αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού - δεν προσλαμβάνεται από την πλοιοκτήτρια εταιρεία;
Δεν νομίζω ότι το δικό μας εμπορικό ναυτικό, βγάζει γιατρούς...

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά Ιατρεία, δεν βλέπω πώς δένουν με όλα αυτά...
Στα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά Ιατρεία, δεν τοποθετούνται ιατροί που κάνουν το αγροτικό τους;

Η προκήρυξη λοιπόν, τέτοιους γιατρούς δεν υπονοεί; ανειδίκευτους για να παρέχουν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας; δηλαδή, πρώτες βοήθειες...

(δεν ξέρω ο άμοιρος... εγώ ρωτνάω και όποιος ξέρει απαντνάει...)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-07, 11:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 09:23
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορια, ο Μακόυ ηταν ο γιατρος του Εντερπράιζ
Χε Χε ... κονταααά έπεσα...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-07, 11:29
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα ιντα λετε...εν εχουμε γιατροι καλα καλα στα νησια ..θα χουμε στα βαπορια;; ( σε κυκλαδιτικη διαλεκτο )
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-07, 11:34
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ιστορια, ο Μακόυ ηταν ο γιατρος του Εντερπράιζ
The loooove booooat.... la la la la

Εσύ Φανούλα... δε φτάνει που είσαι διακοπές, θες και γιατρούς; τσκ τσκ τσκ!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-07, 11:38
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομίζω ότι το δικό μας εμπορικό ναυτικό, βγάζει γιατρούς...
Στα Κέντρα Υγείας και τα Περιφερειακά Ιατρεία, δεν τοποθετούνται ιατροί που κάνουν το αγροτικό τους;
Η προκήρυξη λοιπόν, τέτοιους γιατρούς δεν υπονοεί; ανειδίκευτους για να παρέχουν υπηρεσίες πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας; δηλαδή, πρώτες βοήθειες...
(δεν ξέρω ο άμοιρος... εγώ ρωτνάω και όποιος ξέρει απαντνάει...)
Δε λέω τι ισχύει, λέω τι πρέπει...
Ναι για τα Κ.Υ. και τα Π.Ι. Με τι ναυτιλία δεν ξέρω πώς δένουνε...
Μα κι εγώ ρωτώντας πάω στην πόλη... απορίες εκφράζω

Κι έτσι... για το στόρι, το Κ.Υ. στο διπλανό δήμο έχει μείνει χωρίς παιδίατρο εδώ και κάτι μήνες λόγω λήξης της σύμβασης κι ακόμα το Υπουργείο δεν έχει πάρει χαμπάρι.... σε λίγο λήγουν και οι συμβάσεις των υπολοίπων.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-07-07, 12:30
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι έτσι... για το στόρι, το Κ.Υ. στο διπλανό δήμο έχει μείνει χωρίς παιδίατρο εδώ και κάτι μήνες λόγω λήξης της σύμβασης κι ακόμα το Υπουργείο δεν έχει πάρει χαμπάρι.... σε λίγο λήγουν και οι συμβάσεις των υπολοίπων.

Θα πάρει χαμπάρι όταν συμβεί το κακό.
Θα βγει στην τηλεόραση μια χαροκαμένη μάνα , θα κλάψει για το παιδί που έχασε, θα βγουν οι αγανακτισμένοι κάτοικοι της περιοχής, θα βγει ο αρμόδιος υπουργός να πει ότι έχουν ήδη προκυρηχθεί οι μόνιμες θέσεις και ότι πρόκειται να λειτουργήσει ειδική μονάδα παίδων στην κοντινότερη πόλη και μετά θα ξαναγυρίσουμε όλοι στις δουλειές μας χωρίς να αλλάξει τίποτα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-07-07, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ας βάλουν γιατρούς στα νοσοκομεία και ας μην είχαν στα πλοία.

Θα πρέπει σε 6 ημέρες να κάνω νέα αξονική και να κανω εξετάσεις αιματολογικές, αλλα η πρώτη ελεύθερη ημερομηνία για ραντευού είναι η 29/9 .....

Φωνάζεις σπας το κεφάλι σου και σου απαντάνε, ε αν είναι τόσο ανάγκη κάντε τις εξετάσεις σε άλλα ιατρείο, δηλαδή, σε ιδιωτικά ιατρεία..... Κόψε το κεφάλι σου σιγά να μην τους νοιάζει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-07-07, 12:56
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει σε 6 ημέρες να κάνω νέα αξονική και να κανω εξετάσεις αιματολογικές, αλλα η πρώτη ελεύθερη ημερομηνία για ραντευού είναι η 29/9 .....
Φωνάζεις σπας το κεφάλι σου και σου απαντάνε, ε αν είναι τόσο ανάγκη κάντε τις εξετάσεις σε άλλα ιατρείο, δηλαδή, σε ιδιωτικά ιατρεία..... Κόψε το κεφάλι σου σιγά να μην τους νοιάζει.
Όλοι δίκιο έχουμε...
Πάντως, δεν ξέρω αλλά, πέρσυ που με είχαν κάνει φύλο φτερό στις αξονικές, ίσως επειδή το ΙΚΑ είναι συμβεβλημένο με πολλά ιδιωτικά διαγνωστικά κέντρα εδώ γύρω, έκανα τη δουλειά μου άμεσα και χωρίς πρόβλημα..
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.