Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-09-06, 12:49
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Ο κόσμος είναι μικρός

Αυτή η συνηθισμένη φράση ήρθε στο μυαλό μου προχθές βραδάκι.
Σταματημένη σε ένα βενζινάδικο. Συμβαίνει η εξής συνάντηση:
- σταματάει ένα αυτοκίνητο για να ρωτήσει κάποια εξήγηση για ένα δρόμο κλπ,
μία κοπέλα. Συνάδελφος μου πριν από 5 χρόνια.
- στο βενζικάδικο αυτό ξέρω ότι εργάζεται part-time ο γιος του εργοδότη μου.
- στο βενζινάδικο αυτό, βρισκόμουν εγώ που γνώριζα την κοπέλα που σταμάτησε, τον πρατηριούχο του βενζινάδικου, και τον υπαλληλο του-γιο του εργοδότη μου.Δηλαδή 4 διαφορετικοί άνθρωποι,κάποιοι από αυτούς άγνωστοι μεταξύ τους, που όμως είχαμε κοινές "γνωριμίες".
Αν "ψαχτούμε" πιστεύω ότι όλοι έχουμε ένα συνδετικό κρίκο μεταξύ μας-είτε γνωριμία,είτε συγγένεια.
Το καλοκαίρι στις διακοπές, σ`ένα ξενοδοχείο στην Κομοτηνή, ρώτουσα στην receptionist πως θα πάω στο τάδε χωριό. Εν τέλη στην κουβέντα επάνω αποδείχτηκε ότι η receptionist ήταν δεύτερη εξαδέλφη μου!
Και πόσα άλλα περιστατικά έχει να αφηγηθεί ο καθένας μας.
Μια "σταλιά" είναι ο κόσμος μας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-09-06, 13:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αυτό που λες μου θυμίζει ένα θείο μου. Όποιον συναντούσε το πρώτο πράγμα που τον ρώταγε ήταν, από πού είσαι;

Κάποια στιγμή τον παρατήρηση και του λέω μα τι τους ρωτάτε; Μου απαντάει με το γνωστό φιλοσοφημένο του ύφος. Όλοι είμαστε ξαδέλφια, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο κοντά είναι ο ένας με τον άλλον και πόσα κοινά σημεία επαφής υπάρχουν. Αν ψάξεις θα καταλάβεις όπως και εγώ, ότι μπορεί να είμαστε ανώνυμοι ο ένας με τον άλλον, αλλά στην ουσία είμαστε απίστευτα πολύ κοντά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-06, 00:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε μια εκδρομη στη Γαλλια που πηγα με την ξαδελφη μου, συναντησαμε:

Μια συναδελφο του πατερα μου να χαζευει στο Λουβρο
Μια φιλη της ξαδελφης μου να βλεπει την εθνικη παρελαση λιγα μετρα πιο περα απο μας

Και οι δυο για τουρισμο, οπως εμεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-10-06, 10:35
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα σας πω μια ακόμα ιστορία για το πόσο μικρός είναι ο κόσμος.
Βρισκόμουν σε ένα ενημερωτικό ταξίδι στο Ορλάντο της Φλώριδας. Μας πήγαν οι υπεύθυνοι της πρόσκλησης Αμερικανικός τουρισμός και Delta Airlines, σε όλα τα αξιοθέατα εκεί, Θαλάσσιο κόσμο, Ντυσνευλαντ, Cape Canaveral και στα Studios της MGM και της Universal κλπ.

Στα απέραντα studios της MGM αφού είδαμε πολλά αξιοθέατα και αποσπάσματα από τις πιο διάσημες ταινίες που έχουν γυριστεί, είχαν ένα πάρκο για ψυχαγωγία και σε μια γωνιά του είχαν ένα χαβανέζικο σκηνικό με χορεύτριες χουλαχουπ κλπ.

Πήγαμε στο μπαρ, μια παρέα 10 ατόμων, όλοι ταξιδιωτικοί πράκτορες από την Ελλάδα με συνοδεία έναν δικό μας Sales Manager της Delta στην Αθήνα, να πιούμε ένα ποτό. Ο ‘Χαβανέζος’ μπάρμαν άκουσε τα Ελληνικά και όταν πήγαμε να του παραγγείλουμε, μας λέει βρε παιδιά Έλληνες είστε, φυσικά σε άπταιστα Ελληνικά :-)

Αφού μας κέρασε κάτι φανταστικά κοκταίηλς 6όροφα, πιάσαμε την κουβέντα. Από πού είσαι πατριώτη, από την Αθήνα, αθήνα που; Στην Κυψέλη! Όπα λέω δικός μου, Κυψέλης που μένεις τον ρωτάω; Μου λέει Καλογερά. (Ένα δρομάκι ακριβώς πίσω από το σπίτι μου). Του λέω Καλογερά; Εγώ μένω Φωκ.Νέγρη και Σκύρου. Ωχ μου λέει ο Στέλιος είσαι;

Κόκαλο εγώ, ναι του λέω. Είμαι ο αδελφός του Διονύση του φίλου σου. Νιόνιος (Διονύσης) εστί παιδικός φίλος. Άντε τώρα να φανταστώ ότι ο ηλιοκαμένος χαβανέζος στο Ορλάντο, με το φρουφρού πουκάμισο είναι από την Κυψέλη και αδελφός παιδικού φίλου :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-06, 17:40
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω μια θεωρία για αυτό.
Οι άνθρωποι που έρχονται σε επαφή μεταξύ τους έχουν κάποια σχέση όπου οι ζω΄ς τους στο παρελθόν ή στο μ΄λλον θα διασταυρωθούν.
Δηλαδή φναταστείτε τη ζωή του καθενός σαν μια καμπύλη η οποία σε μερικά σημεία διασταυρώνεται με τις καμπύλες των άλλων περισσότερες φορές από μια φορές. Η διαστάυρωση αποτελεί την συνάντηση ή τον κοινό τους τόπο.
Πχ εγώ είμαι σίγουρος ότι εχω με τον Στέλιο κάποιον κοινό τόπο από το παρελθόν που δεν έχουμε βρει ακόμα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-06, 02:07
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω μια θεωρία για αυτό.
Οι άνθρωποι που έρχονται σε επαφή μεταξύ τους έχουν κάποια σχέση όπου οι ζω΄ς τους στο παρελθόν ή στο μ΄λλον θα διασταυρωθούν.
Δηλαδή φναταστείτε τη ζωή του καθενός σαν μια καμπύλη η οποία σε μερικά σημεία διασταυρώνεται με τις καμπύλες των άλλων περισσότερες φορές από μια φορές. Η διαστάυρωση αποτελεί την συνάντηση ή τον κοινό τους τόπο.
Πχ εγώ είμαι σίγουρος ότι εχω με τον Στέλιο κάποιον κοινό τόπο από το παρελθόν που δεν έχουμε βρει ακόμα
Εγώ να δεις...
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-07, 20:04
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
Πάσχα στο Τορόντο...
Τρία μέλη του πληρώματος των Ολυμπιακών Αερογραμμών μας, δεν αποδέχεται την πρόταση για φαγοπότι σε σπίτι ομογενή μας, παρά προτιμάει να κάνει βόλτα στην Ελληνική συνοικία. Αναζητώντας εστιατόριο για να "τσιμπήσουν" κάτι βρίσκονται μπροστά στην Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία. Χτυπήσανε αλλά ήταν κλειστά. Μια κυρία, που αναγνώρισε τις στολές τους, και κατάλαβε ότι είναι πατριώτες, `Ελληνες, προθυμοποιήθηκε να φωνάξει τον Παπά. Ο Παπάς ήρθε, περιχαρής, φιλόξενος με το παραπάνω, σύμφωνα με τις μαρτυρίες τους. Σαν να τους ήξερε από ... πάντα. Τους φιλοξένησε, τους πήγε στο σπίτι της αδελφής του. ... Στον δρόμο ξεμείνανε από βενζίνη... περιπέτεια, όμορφη.
Και μετά το πλήρωμα επιστρέφει στην Πατρίδα. Στο σπίτι των γονιών του Μάνου συζητάμε πως περάσαμε το Πάσχα.
Λέει η αδελφή του Μάνου ( asterion ) : ήμουνα στον Τορόντο.
Λέμε εμείς: α από το Τορόντο ξέρουμε τον Παπά filiatrinino, τον Πατέρα Στάθη.
Η αδελφή του Μάνου κοκκαλώνει...
Κι εμείς επίσης...
Ο Παπάς που τους φιλοξένησε ( η αδελφή του Μάνου- asterion είναι μία εκ των τριων αεροσυνοδών που σας προανέφερα) ήταν ο δικός μας : Πατέρας Filiatrinos!!!
Ο κόσμος είναι μία σταλιά . `Ολα είναι δίπλα μας, όλοι είναι δίπλα μας... `Α-πί-στευ-το.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oasis : 22-04-07 στις 13:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-07, 09:36
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάσχα στο Τορόντο...
Ο κόσμος είναι μία σταλιά . `Ολα είναι δίπλα μας, όλοι είναι δίπλα μας... `Α-πί-στευ-το.

Οταν οι άνθρωποι όμως είναι μεγάλοι, όπως στην πιο πάνω 'όμορφη συγκυρία, τότε ο κόσμος γίνεται Κόσμος, κόσμημα και μια μεγάλη αγκαλιά. Ανάθεμα στις δικές μας μικρότητες....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-07, 09:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Παπάς που τους φιλοξένησε ( η αδελφή του Μάνου- asterion είναι μία εκ των τριων αεροσυνοδών που σας προανέφερα) ήταν ο δικός μας : Πατέρας Filiatrinos!!!
Όταν μου είπε ο Μάνος ότι θα πάει στο Τορόντο η αδελφή του, του λέω μεταξύ αστείου και σοβαρού, δεν πάει να δει και τον Παπα Στάθη να κάνει Ανάσταση εκεί; :-)

Όταν τα έλεγα αυτά προχθές στον αγαπημένο μας Παπα Στάθη και του περιέγραφα τα τόσο ζεστά λόγια για την φιλοξενία του, εκείνος μου είπε "Μα δεν κάναμε τίποτα".

Πάτερ να είσαι καλά πάντα και να μας χαρίζεις την πνευματικότητα σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-05-07, 13:56
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Six degrees of separation.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-05-07, 15:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα το να συναντάμε άλλους γνωστούς. Φανταστείτε όμως να δείτε κάποιον στον καθρέφτη σας και να μην τον ...αναγνωρίζετε πια. αφού έπαψε να είναι άνθρωπος.

Μη γένοιτο.

Εύχομαι να αναγνωρίζουμε όλοι μας τον εν δυναμει θεϊκό εαυτό μας.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-05-07, 15:28
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλα δεν αφησε αυστηρη οδηγια ο συσοψ να μην προγκαρετε τους χρηστες;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-07, 15:42
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Endelva, φοβερό το άρθρο!
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-07, 00:22
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Six degrees of separation.
Tο φαινόμενο είναι γνωστό από καιρό, όπως λέει και η σελίδα της Wikipedia. Κατα σύμπτωση το συζητούσα πρόσφατα με κάτι φίλους μου. Το μαθηματικό υπόβαθρο έχει διαλευκανθεί πλήρως με μια δημοσίευση στο Nature το 1998 (νομίζω πως δεν αναφέρεται στο άρθρο που δίνεις):

Watts DJ, Strogatz SH. Collective dynamics of 'small-world' networks. Nature. 1998 Jun 4;393(6684):440-2

Χοντρικά μιλώντας, αυτό συμβαίνει επειδή τα κοινωνικά δίκτυα είναι ατελείς κλίκες: οι περισσότεροι άνθρωποι που γνωρίζουμε γνωρίζονται μεταξύ τους (δηλ. εγώ ξέρω τον Στέλιο και τον Αλέξιο και ο Αλέξιος ξέρει τον Στέλιο, οπότε όλοι ξέρουν όλους) αλλά περιέχουν και μερικούς "τυχαίους" αγνώστους (πχ εγώ ξέρω τον φίλο μου τον Yuya στην Ιαπωνία, που κανένας από εσάς δεν έχει συναντήσει). Όσο και αν ακούγεται περίεργο, η μαθηματική εξήγηση είναι εξαιρετικά απλή και πειστική.

Αξίζει να σημειωθεί πως το προηγούμενο άρθρο έχει αναφερθεί στη βιβλιογραφία περίπου 4000 φορές (αριθμός σχεδόν μυθικός για τα ακαδημαϊκά δεδομένα---όλες μαζί οι ερευνητικές εργασίες ενός τακτικού καθηγητή ελληνικού πανεπιστημίου συχνότατα έχουν λιγότερες από 1000 αναφορές).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-07, 21:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σήμερα ένας από τους νέους μας φίλους, που ουσιαστικά σήμερα μιλήσαμε για πρώτη φορά, μου αποκάλυψε ότι σαν πιτσιρίκος, έμενε στην γειτονιά μου και μάλιστα μια φορά για κάποιο λόγο ήρθε σπίτι και είχε πάθει με τον Amstrad CPC 6128, που είχα τότε.

Έμπαινε όπως μου είπε αργότερα στην AcroBase, μέσω γνωστών του, γιατί δεν είχε ο ίδιος modem.

Σήμερα είναι στο εξωτερικό μετά τις σπουδές του και δουλεύει.

Είναι συγκινητικό να βλέπεις τον κόσμο να έρχεται τόσο κοντά, μέσα από το ιντερνετ και ακόμα μέσα από την μικρή γωνιά που φτιάξαμε.

Θέλω να με πιστέψτε, νοιώθω ιδιαίτερη συγκίνηση σε κάθε τέτοια περίπτωση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.