Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-07, 13:51
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αναβαθμολόγηση γραπτών Αγγλικών στις Πανελλήνιες

Νέα βαθμολόγηση από μηδενική βάση θα διενεργηθεί για τα γραπτά των αγγλικών των υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων, που αποκαλύφθηκε ότι έχουν παραποιηθεί στο βαθμολογικό κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες από το υπουργείο Παιδείας, τα γραπτά που έχουν δεχτεί παρέμβαση εντοπίστηκαν και υπολογίζονται σε 100 με 150. Σε αυτά η βαθμολογία θα ακυρωθεί και θα βαθμολογηθούν πάλι από το μηδέν με την κανονική διαδικασία της βαθμολόγησης.

Τα παραποιημένα γραπτά προέρχονται από Λύκεια της βόρειας Ελλάδας, αφού στο βαθμολογικό κέντρο ειδικών μαθημάτων της Θεσσαλονίκης πηγαίνουν γραπτά από την περιοχή της Θεσσαλίας και πάνω.

Η ΕΔΕ που διενεργεί το υπουργείο Παιδείας από την προηγούμενη εβδομάδα οπότε καταγγέλθηκε το συμβάν εκτιμάται ότι θα ολοκληρωθεί μέχρι την προσεχή Τετάρτη. Το πόρισμα της ΕΔΕ αναμένεται να διαβιβαστεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης προκειμένου να διερευνηθεί δικαστικά η υπόθεση και να αποδοθούν ευθύνες σε όσους έχουν εμπλοκή στην υπόθεση αυτή.

Το θέμα της παραποίησης της βαθμολογίας των γραπτών, που έσπασε το αδιάβλητο των πανελλαδικών εξετάσεων, ήρθε στο φως την περασμένη Πέμπτη έπειτα από επώνυμες καταγγελίες δύο καθηγητριών, οι οποίες ήταν βαθμολογήτριες στο βαθμολογικό κέντρο της Θεσσαλονίκης. Σύμφωνα με τις καταγγελίες αυτές, η πρόεδρος του βαθμολογικού κέντρου της Θεσσαλονίκης τούς ζήτησε να αλλάξουν την αρχική τους βαθμολόγηση, επικαλούμενη προφορική οδηγία του υπουργείου Παιδείας.

Με καθυστέρηση

Μετά την εξέλιξη αυτή, οι βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων θα ανακοινωθούν με καθυστέρηση, μετά την προσεχή Πέμπτη και το πιθανότερο την ερχόμενη εβδομάδα. Για το λόγο αυτό οι υποψήφιοι που έχουν διαγωνιστεί σε ειδικό μάθημα δεν μπορούν να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους δελτίο αφού δεν γνωρίζουν τις βαθμολογίες τους.

Αυτό ισχύει και για όσους υποψηφίους προέρχονται από Λύκεια της Αθήνας των οποίων τα γραπτά βαθμολογήθηκαν στο αντίστοιχο κέντρο της Αθήνας, αφού δεν γνωρίζουν τις βαθμολογίες τους στα ειδικά μαθήματα. Για τους υποψηφίους αυτούς, που είναι γύρω στους 30.000, θα ανακοινωθούν από το υπουργείο Παιδείας άλλες ημερομηνίες κατάθεσης του μηχανογραφικού τους δελτίου -αφού ανακοινωθούν οι βαθμοί- που υπολογίζεται ότι θα είναι μέχρι το τέλος Ιουλίου.

Η καθυστέρηση στην ανακοίνωση αυτών των βαθμολογιών θα οδηγήσει με βεβαιότητα και σε καθυστέρηση στην ανακοίνωση των βάσεων, που συνήθως γινόταν στις 25 Αυγούστου.

Πηγή : Ελευθεροτυπία 10/07/07
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-07, 13:56
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τόσα χρόνια ο κόσμος το είχε τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι.
Μα δεν είναι κάτι καινούργιο. Ήταν δηλαδή τυχαίο ότι οι βαθμοί συνήθως απείχαν μεταξύ τους τόσο ώστε να μην χρειάζεται αναβαθμολόγηση ?
Προφανώς και οι δύο βαθμολογητές ήξερε ο ένας τον βαθμό του άλλου.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βρε, κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-07, 15:09
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άλλο καλύτερο παιχνίδι από τα νεύρα των παιδιών δεν έχουν;
Μήπως... να πάμε jumbo τώρα;;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-07, 18:11
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν δηλαδή τυχαίο ότι οι βαθμοί συνήθως απείχαν μεταξύ τους τόσο ώστε να μην χρειάζεται αναβαθμολόγηση ?
Προφανώς και οι δύο βαθμολογητές ήξερε ο ένας τον βαθμό του άλλου.
Δεν είναι πιο λογικό ότι οι δύο βαθμολογητές ήταν κοντά επειδή βαθμολογούσαν το ίδιο γραπτό; Θα θεωρούσα λίγο περίεργο αν "συνήθως" δεν ήταν κοντά!

Επίσης, κάτι που δεν έχω καταλάβει, είναι γιατί έγινε αυτό. Εφόσον είχε ήδη μπει τρίτος βαθμολογητής, γιατί προσπάθησαν να αλλάξουν τον ή τους δύο πρώτους βαθμούς; Μετρούν και οι τρεις στον τελικό βαθμό; Διότι όταν έδινα εγώ νομίζω ότι μόνο ο τρίτος μετρούσε.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-07-07, 08:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
«Σβήναμε τις αρχικές βαθμολογίες με σβήστρα, ενώ σε κάποιες περιπτώσεις χρησιμοποιούσαμε και «κόφτη» (κοπίδι) για να «ξύνουμε» την επιφάνεια του γραπτού και να βάλουμε τη νέα βαθμολογία. Οταν είδα ότι ένα γραπτό ανήκει σε μαθητή γνωστού ιδιωτικού σχολείου αντέδρασα πιστεύοντας ότι κάτι περίεργο συμβαίνει», κατέθεσε στην ΕΔΕ μία από τις δύο καθηγήτριες-βαθμολογητές που έκαναν και την καταγγελία, δίνοντας παραστατικά την πραγματική εικόνα στο Βαθμολογικό Κέντρο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-07-07, 10:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα...
Δεν πίστεψε ότι κάτι περίεργο συμβαίνει όταν της είπαν να σβήνει τις βαθμολογίες με σβήστρα ή κοπίδι αλλά μόνο όταν είδε ότι ο μαθητής είναι κάποιου γνωστού ιδιωτικού σχολείου;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-07, 11:18
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
μαλλον ο αναβαθμολογητής έβαλε υψηλό βαθμό και για να μην υπάρχει μεγάλη απόκλιση και γίνουν ρόμπα τους ξαναβαλανε να βαθμολογησουν πιο ψηλά
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι βαθμολογήτες παίρνανε κάποια χρήματα για τον κόπο της βαθμολόγησης.Τώρα με το ευρώ δεν θα είναι αρκετα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.