Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Τι αμαρτίες πληρώνει αυτή η Παλαιστίνη

Μ. Ραμπανί: Δεν θα υπάρξει συμφιλιωτική κυβέρνηση στην Παλαιστίνη

ΕΝΑΣ ΑΠΟ τους αναλυτές παλαιστινιακών ζητημάτων με τη μεγαλύτερη πείρα είναι ο Μουίν Ραμπανί, επικεφαλής του προγράμματος Μέσης Ανατολής της Ομάδας Διεθνών Κρίσεων. Ο κ. Ραμπανί μίλησε στο kathimerini.gr για τις τελευταίες εξελίξεις στη λωρίδα της Γάζας και σημείωσε ότι η εμφύλια σύγκρουση μεταξύ των παρατάξεων Χαμάς και Φατάχ ήταν αναμενόμενη. Τόνισε επίσης ότι η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί θέτει οριστικό τέρμα στις όποιες ελπίδες για μια ενωμένη Παλαιστίνη.

Ακολουθεί η συνέντευξη:

Είμαστε μάρτυρες αιματηρών συγκρούσεων μεταξύ της Χαμάς και της Φατάχ στη Γάζα. Ήταν αναμενόμενη αυτή η εμφύλια σύρραξη;

Νομίζω ότι αυτές οι ενδοπαλαιστινιακές συγκρούσεις ήταν λίγο πολύ αναμενόμενες, όχι όμως και η κλίμακα ή η βιαιότητά τους. Επίσης δεν περίμενα αυτή την κατάληξη του τελευταίου γύρου των συγκρούσεων. Δηλαδή δεν περίμενα η Χαμάς να αποκτήσει ουσιαστικά τον πλήρη έλεγχο στη λωρίδα της Γάζας.

Τι σημαίνουν όλα αυτά για το μέλλον μιας παλαιστινιακής κυβέρνησης ενότητας;

Πολύ απλά είδαμε το τέλος κάθε πιθανότητας μιας κυβέρνησης ενότητας. Δεν θα υπάρξει συμφιλιωτική κυβέρνηση. Οι συγκρούσεις αυτές αποτελούν την ταφόπλακα στις ελπίδες για ενότητα της Παλαιστίνης.

Πώς αλλάζουν τα νέα δεδομένα τη στάση του Ισραήλ;

Δε νομίζω ότι επηρεάζουν την ισραηλινή στάση. Το Ισραήλ απλά θα συνεχίσει να αρνείται να αναγνωρίσει μια παλαιστινιακή κρατική οντότητα.

Υπάρχει πιθανότητα ωστόσο να δοθεί μεγαλύτερη βαρύτητα στις όποιες διαπραγματεύσεις με τους Παλαιστινίους στη Δυτική Όχθη, αγνοώντας τη Χαμάς στη Λωρίδα της Γάζας;

Ίσως αυτή να είναι η μοναδική πιθανή αλλαγή στην τακτική του Ισραήλ. Αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Ισραήλ δεν έχει πρόθεση να εμπλακεί σε σοβαρές και ουσιαστικές διαπραγματεύσεις με οποιονδήποτε Παλαιστίνιο, ανεξάρτητα από παράταξη ή περιοχή. Αυτό ίσχυε πριν, αυτό θα συνεχίσει να ισχύει και μετά τις πρόσφατες εξελίξεις.

Σε τι θέση περιέρχεται πλέον η Δύση μετά τις αλλαγές στο παλαιστινιακό σκηνικό; Σε ποιες ενέργειες μπορεί να προβεί το κουαρτέτο για τη Μέση Ανατολή;

Βασικά πιστεύω ότι το κουαρτέτο φέρει ένα πολύ μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τα όσα έχουμε δει να συμβαίνουν τώρα στα Παλαιστινιακά Εδάφη. Υπενθυμίζω ότι πριν από λίγες ημέρες είδε το φως της δημοσιότητας η απόρρητη έκθεση του απερχόμενου απεσταλμένου των Ηνωμένων Εθνών στη Μέση Ανατολή, του Άλβαρο ντε Σότο, η οποία ήταν εξαιρετικά επικριτική για την πολιτική του κουαρτέτου απέναντι στους Παλαιστινίους. Η επιμονή τους στην επιβολή κυρώσεων και μποϊκοτάζ σε βάρος της δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης των Παλαιστινίων, επειδή νικήτρια ήταν η Χαμάς, αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας που εξελίσσεται στη λωρίδα της Γάζας. Δε νομίζω ότι το κουαρτέτο θα πάρει κάποιο μάθημα από ό,τι έγινε.

Αν ήσασταν ο Μαχμούντ Αμπάς, ποια θα ήταν η επόμενη κίνησή σας;

Δεν είμαι ο Μαχμούντ Αμπάς και είμαι ευτυχής για αυτό.

www.kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αυτός ο λαός λες και τον καταράστηκε ο θεός. Δεν του έφτανε η βάρβαρη συμπεριφορά του Ισραήλ. δεν του έφταναν που δεν έχουν ακόμα κράτος, ήρθε και ο εμφύλιος για να λέμε σήμερα ότι η Παλαιστίνη χάνεται.

Αυτός ο δύστυχος λαός, βρίσκεται στο χειρότερο σημείο του, από τότε που ιδρύθηκε το κράτος του Ισραήλ πριν 60 χρόνια.

Πόλεμοι έριδες διχόνοια απατεωνιές και ένας κατακτητής που δεν δείχνει έλεος. Τι μπορεί να περιμένει; Διχασμός σε ένα ανύπαρκτο κράτος; Γιατί; Επειδή οι δυτικοί δεν αναγνωρίζουν την βούληση του λαού της Παλαιστίνης και την εκλεγμένη βουλή τους;

Τι ωμή επέμβαση είναι αυτή στα εσωτερικά ενός έθνους; Αν ήμουν Παλαιστίνιος και μου έλεγαν οι απ έξω, ψήφισε τον ένα για να σε ταίσω γιατί αν ψηφίσεις τον άλλο θα πεθάνεις στην πείνα, πόσο θα αντιδρούσα αν είχα μια στάλα φιλότιμο;

Και καλά η Ουάσινγκτον παίζει το παιγνίδι του Ισραήλ, η ΕΕ γιατί ακολουθεί αυτή την τακτική;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αφου δεν κέρδισε τον πόλεμο το Ισραηλ τους έκανε να πολεμούν μεταξύ τους κατά το "διαιρει και βασιλευε".Όσο για το τι αμαρτίες πληρώνουν οι παλαιστίνιοι μην ξεχνάτε ότι κατάγονται από τους Φιλισταίους και στη Γραφή τους έχουν καταραστεί πολλές φορές...
(Η ΕΕ δεν έχει δική της πολιτική τουλάχιστον όχι όσο υπάρχει η Μ.Βρετανία μέσα....)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-07, 12:01
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ωμή επέμβαση είναι αυτή στα εσωτερικά ενός έθνους; Αν ήμουν Παλαιστίνιος και μου έλεγαν οι απ έξω, ψήφισε τον ένα για να σε ταίσω γιατί αν ψηφίσεις τον άλλο θα πεθάνεις στην πείνα, πόσο θα αντιδρούσα αν είχα μια στάλα φιλότιμο;
Θα γινόσουν βομβιστής όπως και αυτοί.Η ζωή τους δεν έχει αξία ούτε για τους ίδιους..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-06-07, 12:08
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί μερικές φορές σκέφτομαι το πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν ο Χίτλερ κυνηγούσε πραγματικά τους Εβραίους και κατάφερνε να τους αφανήσει;
Ύπαγε πίσω μου σατανά...
Η ζέστη θα φταίει...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-06-07, 12:13
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το τι αμαρτίες πληρώνουν οι παλαιστίνιοι μην ξεχνάτε ότι κατάγονται από τους Φιλισταίους και στη Γραφή τους έχουν καταραστεί πολλές φορές...
Και πιθανον το ιδιο ισχυει για τους Εβραιους

Πολλες φορες πραγματικα πιστευω οτι αυτη η περιοχη ειναι καταραμενη για παντα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-06-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί μερικές φορές σκέφτομαι το πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν ο Χίτλερ κυνηγούσε πραγματικά τους Εβραίους και κατάφερνε να τους αφανήσει;
Ύπαγε πίσω μου σατανά.
Είναι ντροπή για τον ανθρωπισμό και τον πολιτισμό μας και να το σκεφτόμαστε αυτό.

Απλά οι Εβραίοι δεν διδάχτηκαν τίποτα από τις κτηνωδίες των Ναζί και είναι λυπηρό αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-06-07, 12:36
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά οι Εβραίοι δεν διδάχτηκαν τίποτα από τις κτηνωδίες των Ναζί και είναι λυπηρό αυτό.
Μάλλον ασυγχώρητο θα το έλεγα.
Έχουμε φάει τόσο πολύ πλύση εγκεφαλου που όταν πλέον βλέπω υπόθεση έργου να ασχολείται με τους Εβραίους πάει στα αζήτητα.
Λες και ήταν οι μοναδικοί που βασανίστηκαν!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-07, 12:49
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να ακολουθήσω τη συζήτηση γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακριβώς μιλάτε...Μάλλον εκείνη την εποχή διάβαζα.Πολύ διάβασμα!
(δεν είμαι εμπαθής φιλε Xenios χουμορ κανω χουμορ!)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-07, 13:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι κάτι καινούργιο. Η ευρύτερη περιοχή κολυμπάει στο αίμα χιλιάδες χρόνια τώρα. Είναι μάλιστα η πιο αιματοβαμένη περιοχή του πλανήτη καθώς είχε τις μικρότερες περιόδους ειρήνης ποτέ.

Η "Παλαιστίνη" είναι σχετικά νέα εθνική ταυτότητα σε σχέση με την εμπόλεμη σύυραξη όλων των λαών στην ευρύτερη περιοχή.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-07, 13:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
(δεν είμαι εμπαθής φιλε Xenios χουμορ κανω χουμορ!)
Τσκ τσκ τσκ χαριτωμένε :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-06-07, 14:22
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή οι δυτικοί δεν αναγνωρίζουν την βούληση του λαού της Παλαιστίνης και την εκλεγμένη βουλή τους;

Τι ωμή επέμβαση είναι αυτή στα εσωτερικά ενός έθνους; Αν ήμουν Παλαιστίνιος και μου έλεγαν οι απ έξω, ψήφισε τον ένα για να σε ταίσω γιατί αν ψηφίσεις τον άλλο θα πεθάνεις στην πείνα, πόσο θα αντιδρούσα αν είχα μια στάλα φιλότιμο;
Τα χρήματα για τους Παλαιστινίους τα πληρώνουμε όλοι. Αντί να πηγαίνουν σε ανθρωπιστική βοήθεια, μάλλον αγοράζουν όπλα. Είναι επέμβαση στα εσωτερικά ενός έθνους να αρνηθώ να δώσω τα δικά μου χρήματα;

Θα πεις "δε φταίει ο λαός". Ποιος όμως ψήφισε Χαμάς; Η Χαμάς δήλωνε ότι δήλωνε πριν τις εκλογές και μετά συνέχισε το ίδιο τροπάριο, λες και είναι δυνατόν να εξαφανιστεί το Ισραήλ. Οι ψηφοφόροι ας πρόσεχαν και ας μην την ξαναψηφίσουν στις επόμενες εκλογές (αν γίνουν ποτέ).

Το σωστό θα ήταν αντί να αυτο-απομονωθεί η Χαμάς με την ανέφικτη θέση της να βάλει νερό στο κρασί της, προσβλέποντας σε κάποιο μέλλον από το τίποτα που θα έχουν τώρα. Θα μπορούσε να συνεργαστεί με τη Φατάχ, που είχε κάποια διεθνή αναγνώριση και θα εξομάλυνε τον εξτρεμισμό. Προτίμησε το φανατικό ιερό πόλεμο, τα αποτελέσματα είναι γνωστά και η ιστορία θα την κρίνει ανάλογα.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-06-07, 14:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα έλεγα μιας και το θέμα του ποιος ψηφίζει και τι σημαίνει αυτό θα αφορά και εμάς σε λίγο, να μην είμαστε σκληροι στις δηλώσεις μας...Και αφού δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη στα δικά μας σιγά μη βγάλουμε άκρη στα δικά τους!Οι εμφύλιοι πάντως δεν έχουν και δεν είχαν ποτέ λογική..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.