Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-09-06, 13:27
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
GSM mobile connect

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω ένα nokia 6125 κι ένα καλώδιο usb (όχι το recommended by nokia). Προσπαθώ να το κάνω να το δει το linux με kmobiletools, gnokii και gammu αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι το hotplug/udev iface δεν ενημερώνεται ώστε να φτιάξει τα device nodes που απαιτούνται, για την ακρίβεια 'μάλλον' το hotplug δεν τρέχει κάποιο script ώστε να αναλάβει το udev να φτιάξει τα nodes. Έχει κανείς καμμιά ιδέα;

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-10-06, 12:02
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Νομιζω οτι πρεπει να θελει τον cdc-acm driver. Τα dmesg και lsusb τι σου λενε οταν συνδεεις το τηλεφωνο;

Αν εχεις ορεξη να hackιασεις δες το http://www.reactivated.net/writing_udev_rules.html.

Αν δεν καταφερεις να βγαλεις ακρη με USB, δοκιμασε με irda ή bluetooth.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-10-06, 13:48
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι πρεπει να θελει τον cdc-acm driver.
Έχω κάνει όλα τα ύποπτα usb compile στον kernel. Κανονικά πρέπει να δουλεύει και χωρίς cdc-acm. Το lsusb βρίσκει ουσιαστικά το καλώδιο κι όχι την συσκευή, το dmesg λέει απλώς ότι connected/disconnected τίποτα άλλο. Η συμπεριφορά του δείχνει ότι όλα πάνε καλά απλώς το udev δεν φτιάχνει την συσκευή, ενώ του έχω φτιάξει rule για να το κάνει. Ίσως να μην έχω 'πιάσει' την διαδικασία αλλά νομίζω ότι το hotplug μιλάει πρώτο με τον αντίστοιχο agent και μετά αφήνει τον έλεγχο στο udev.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-06, 21:26
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Τελικά πήρα ένα usb bluetooth dongle, τουλάχιστον να χρησιμοποιώ standar τρόπο επικοινωνίας σε σχέση με τα καλώδια. Το πρόβλημα όμως παραμένει, ίσως να φταίει ότι είναι σχετικά καινούργιο κινητό στην αγορά. Με rfcomm μπορώ να συνδεθώ με το κινητό, αλλά τα gnokii+gammu αρνούνται να βοηθήσουν. Το Nokia 6125 δεν υποστηρίζεται από τα παραπάνω αλλά ήλπιζα να βρω κάποιο παρόμοιο μοντέλο που να υποστηρίζεται. Έχει καταφέρει κανείς εδώ να συνδέσει το εν λόγω ή κάποιο άλλο Series40 v3 με Linux; Απλώς addressbook sync θέλω να κάνω

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-06, 09:12
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πήρα ένα usb bluetooth dongle [...] Απλώς addressbook sync θέλω να κάνω

Δ.
Το
Κώδικας:
sdptool browse
τι services λεει οτι τρεχει το τηλεφωνο; Αν μιλαει syncml ισως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με multisync ή opensync.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-06, 13:14
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Το sdptool browse τι services λεει οτι τρεχει το τηλεφωνο; Αν μιλαει syncml ισως μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με multisync ή opensync.
Τρέχει SyncML, έκανα install το multisync αλλά μου δίνεται η εντύπωση ότι πρέπει να στήσω δίκτυο με pand+bluetooth και δυστυχώς το plugin που δουλεύει για siemens+sony (irmc) δεν δουλεύει για nokia. Έχω όμως μια απορία πάνω σε κάτι, με sdptool browse παίρνω μεταξύ άλλων :
Κώδικας:
Service Name: Nokia PC Suite
...
Protocol descriptor list
...
RFCOMM
channel 15
Το nokia pc suite είναι το πρόγραμμα που δίνει η Nokia για phone browsing+sync. Το channel 15 σημαίνει ότι είναι αυτό που πρέπει να δηλώσω στο gnokii και στο /etc/bluetooth/rfcomm.conf;
Και κάτι άλλο, τα contacts μου τα έχω βάλει σε ένα προγραμματάκι που λέγεται kaddressbook, το The Right Thing(ΤΜ) θα ήταν LDAP; Αν ναι, ξέρει κανείς κάποιο καλό docι+frontend για να τα διαχειριστώ γιατί όσες φορές δοκίμασα να τρέξω LDAP απέτυχα παταγωδώς

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-06, 16:33
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Τελικά το κατάφερα Πείραξα τα sources από CVS και του είπα να υποστηρίζει το μοντέλο μου με βάση τον τρόπο που υποστηρίζει κάποια άλλα προηγούμενης γενιάς και τώρα ετοιμάζω το bug report τους
Το επόμενο βήμα τώρα είναι να ξεφορτωθώ το kaddressbook γιατί βάζοντας όλα τα contacts σε LDAP θα μπορώ να κάνω standard sync και να παίζω και με το addressbook του mutt

Ευχαριστώ για την βοήθεια Λουκά
Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-06, 01:58
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Θελεις να γραψεις ενα μικρο αρθρακι με το τι εκανες ακριβως (με αποσμασματα απο config αρχεια κλπ); Φανταζομαι θα φανει χρησιμο σε αρκετο κοσμο.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:05.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.