Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-07, 05:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
τρυπα στον thunderbird ;)

Οπως ειχα πει μια φορα, θελω απλα να δω πως ειναι να γραφουμε για ολα τα προγραμματα με την ιδια εμπαθεια που γραφουμε για την Μ$ :P

εχουμε και λεμε

'Τρυπα βρεθηκε στον e-mail client, Mozilla Thunderbird. στις 16 Ιουνιου κυκλοφορησε διορθωση για να καλυψει τα κενα. Με τη συνδεση τους στο προγραμμα, οι χρηστες ενημερωνονται οτι πρεπει να κατεβασουν επειγοντως τη συγκεκριμενη διορθωση προκειμενου να ασφαλιστει το συστημα τους'

Κοινως

'Κυκλοφορησε το update 2.0.0.4 για Mozilla Thunderbird (αλλα ετσι δεν εχει κανενα ενδιαφερον )
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-06-07 στις 05:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-07, 09:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
'Κυκλοφορησε το update 2.0.0.4 για Mozilla Thunderbird (αλλα ετσι δεν εχει κανενα ενδιαφερον )
Χρησιμοποιώ τον Thunderbird από το ξεκίνημα του. Ζήτημα είναι αν κυκλοφόρησε ελάχιστα updates που έχουν να κάνουν με την ασφάλεια του.

Άλλα σχετικά προγράμματα που δεν ήθελα καν να έχω στον δίσκο μου, μικρομαλακής εταιρείας, από την ημέρα που κυκλοφόρησαν, έχουν βγάλει n updates.

Όσο αναφορά για τα προγράμματα της γνωστής εταιρείας, ήμουν είμαι και θα εξακολουθώ να είμαι εμπαθής :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-07, 12:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως ειχα πει μια φορα, θελω απλα να δω πως ειναι να γραφουμε για ολα τα προγραμματα με την ιδια εμπαθεια που γραφουμε για την Μ$ :P
Your mantra for the day: All Software Sucks. All Software Sucks. All Software Sucks...

Αλλά σοβαρά: η ειδοποιός διαφορά μεταξύ των προβλημάτων ασφαλείας του λογισμικού της Microsoft και του λογισμικού μη εμπορικών φορέων δεν είναι στην ποσότητα ζητημάτων ασφαλείας (όπως πολλοί προσπαθούν να ισχυριστούν). Είναι στο πώς αντιμετωπίζονται αυτά τα ζητήματα.

Όταν δημιουργούνται προβλήματα στον Thunderbird, Firefox κλπ, μέσα σε 2-3 ώρες από την ανακοίνωση, θα ξεκινήσεις το πρόγραμμα και θα σου πει ότι εγκατέστησε αυτόματα νέα έκδοση για λόγους ασφαλείας.

Τα ζητήματα ασφαλείας της MS περνάνε από χίλια κύματα, κυρίως λόγω εταιρικής πολιτικής. Πρώτα βγαίνει ο κοστουμιάς και λέει ότι «το ζήτημα είναι ασήμαντο» (όπως είχε πει όταν ανακαλύφθηκε εκείνη η τεράστια τρύπα στον IIS). Μετά, ξεκινάει η διαδικασία καταγραφής του λάθους, αναπαραγωγής, όλα με τις συμβατικές διαδικασίες software engineering. Σε μερικές μέρες μπορεί να υπάρχει η διόρθωση του προβλήματος, αν όλα πάνε καλά και η ομάδα που έχει ανατεθεί στη διόρθωσή του ξέρει τι κάνει (και όταν είναι δουλειά σου και όχι μεράκι σου, πολλές φορές δεν ξέρεις και/ή δε σε νοιάζει).

Αλλά η ταχύτητα αντίδρασης δεν παίζει ρόλο εδώ, γιατί (κι αυτό είναι το θεοπάλαβο) η ΜS δημοσιεύει διορθώσεις (ακόμα και σε κρίσιμα ζητήματα) μόνο μία φορά το μήνα, σε συγκεκριμένη μέρα! Πράγμα που, αν είσαι τυχερό script kiddy, σου δίνει μέχρι κι ένα μήνα ώσπου να γίνει διαθέσιμο το update, συν το απαραίτητο χρονικό διάστημα μέχρι να λάβουν όλοι οι χρήστες τη διόρθωση και να την εφαρμόσουν. Κι επειδή πολλά software updates της MS (ειδικά σε servers και server λειτουργικά) είναι τελείως εθελοντικά, πολλές εγκαταστάσεις δε θα διορθωθούν ποτέ.

Αυτή η διαφορά ευελιξίας και ταχύτητας δεν είναι εικασίες δυστυχώς, είναι η σκληρή πραγματικότητα. Είναι τεκμηριωμένη από την ίδια την MS (η οποία πολλές φορές προσπάθησε να κάνει κτήμα της αυτό το μοντέλο αντίδρασης σε ζητήματα, αλλά δεν τα κατάφερε - πιθανώς λόγω του όγκου της). Για πολλούς από μας είναι, δε, επαγγελματικός εφιάλτης. Ειδικά όταν εμφανιστεί το φιρμάνι που λέει «συγγνώμη, ανοίξαμε τεράστια τρύπα, αλλά δε θα έχετε διορθώσεις μέχρι την πρώτη βδομάδα του επόμενου μήνα γιατί αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας. Καλή τύχη».

Αν σ'ενδιαφέρει μπορώ να σου βρω σχετικές παραπομπές.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-07, 15:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγω χρησιμοποιω Thunderbird, αλλιως δε θα υπηρχε τροπος να ξέρω για το update.

οπως ειχα πει παλιοτερα, ήθελα να χτυπήσω στο γεγονός ότι πολλά αλλάζουν με το ύφος και τρον τρόπο που λες κάτι.

Morgoulie καλωσήρθες. Η χαρά μου που σε ξαναβλέπω συνοψίζεται στη φράση 'ω χαρά, ω νιρβάνα'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-06-07 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.