Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-07, 15:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαφθορά στην Ελλάδα του 2007

Χώρα των αυθαιρέτων και της αυθαιρεσίας η Ελλάδα με 300.000 αυθαίρετα κτίσματα μόνο στο νομό Αττικής, κράτος χελώνα, αργό και δυσκίνητο με διαδικασίες που αναιρούν στην πράξη την απονομή δικαιοσύνης, με τους κάθε λογής αρμοδίους να ενθαρρύνουν αντί να τιμωρούν την κακοδιοίκηση και πολίτες να μη φοβούνται κανέναν και να καταγγέλλουν τη διαφθορά μόνον όταν διακυβεύεται κάποιο δικό τους συμφέρον.

Κάπως έτσι «χαρτογράφησε» τη διαφθορά ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης, Λέανδρος Ρακιντζής, παρουσιάζοντας χθες την ετήσια έκθεσή του. «Ο αγώνας κατά της διαφθοράς, είπε, είναι μακρύς, δύσκολος και αντιμετωπίζει πλείστα εμπόδια, όπως απροθυμία αρμόδιων οργάνων για αποτελεσματική δράση, ανυπαρξία επαρκούς τεχνογνωσίας και κάλυψη, αν όχι ενθάρρυνση, των φαινομένων κακοδιοίκησης και διαφθοράς από τους πολιτικούς προϊσταμένους κυρίως των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης».

Η έκθεση κατακυρώνει πρωταθλητές διαφθοράς για άλλη μία φορά τις Εφορίες και την Πολεοδομία, τα νοσοκομεία, τους δήμους και τις νομαρχίες. Ιδιαίτερα προβληματικοί οι τομείς της υγείας με σπατάλες και υπερτιμολογήσεις και το περιβάλλον με πλήθος αυθαιρέτων στην Αττική και άναρχη δόμηση στα νησιά και την περιφέρεια.

Οι υπηρεσίες της περιφέρειας δεν μπορούν να κατεδαφίσουν σήμερα ένα αυθαίρετο καθώς είναι υποστελεχωμένες και το κόστος είναι ιδιαίτερα μεγάλο, τόνισε ο κ. Ρακιντζής αναφέροντας χαρακτηριστικά την υπόθεση ενός παράνομου WC τριών τετραγωνικών μέτρων στην Πάργα. Για την κατεδάφισή του που είχε αποφασιστεί έγιναν επί τέσσερα χρόνια μειοδοτικοί διαγωνισμοί και δημοπρασίες που δεν κατέληγαν όμως σε αποτέλεσμα καθώς κηρύσσονταν άγονοι. Αποτέλεσμα: το WC, παρ' ότι παράνομο, παραμένει στη θέση του.

Κατεδαφίσεις

Ο γενικός επιθεωρητής είπε ότι οι πολεοδομικές υπηρεσίες αποτελούν ένα συνολικά προβληματικό τομέα και ότι το πρόβλημα της κατεδάφισης των αυθαιρέτων που ξεφυτρώνουν από παντού θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά μόνο με τη δημιουργία μιας κεντρικής υπηρεσίας κατεδαφίσεων που θα είχε ως έργο να επεμβαίνει άμεσα και να κατεδαφίζει τουλάχιστον τα αυθαίρετα που αποτελούν κραυγαλέες περιπτώσεις παρανομίας.

Το σύστημα υγείας και κυρίως το τμήμα διαχείρισης των νοσοκομείων ως προς την προμήθεια υγειονομικού υλικού επίσης βαρύνεται με σπατάλες και υπερτιμολογήσεις, τόνισε ο γενικός επιθεωρητής. «Γίνεται φοβερή σπατάλη, είπε ο κ. Ρακιντζής, και υπερτιμολογήσεις που φτάνουν μέχρι και το 1.500% της αξίας των υλικών, και ανέφερε την... αμαρτωλή διαδρομή ενός ιατρικού μηχανήματος που εισήχθηκε στη χώρα μας από την Αυστραλία, υπήρχαν όμως ενδιάμεσοι σταθμοί στην Κύπρο και άλλες χώρες με αποτέλεσμα να ανεβεί αστρονομικά η τιμή του. Ο έλεγχος επίσης στο Γενικό Νοσοκομείο Μυτιλήνης για την προμήθεια οξυγόνου σε φιάλες -μια υπόθεση που χρονολογείται από το 1999-αποκάλυψε σημεία και τέρατα με δαπάνες που δεν μπορούν να αποδοθούν και να δικαιολογηθούν με τίποτα, με εικονικά τιμολόγια, με σοβαρές παρατυπίες και ζημιά για το Δημόσιο που έφτασε πάνω από 150.000 ευρώ, ανέφερε με έμφαση ο κ. Ρακιντζής. Οποιαδήποτε παρέμβαση μπορεί να σταματήσει τη ροή της προμήθειας του υγειονομικού υλικού, είπε ο κ. Ρακιντζής κι έτσι το πρόβλημα γίνεται δυσεπίλυτο, ενώ επισήμανε ότι ένας λεπτομερής έλεγχος μεταξύ προμηθειών, φαρμακευτικών εταιρειών και παροχών τους προς τους γιατρούς μπορεί να αποκαλύψει ενδιαφέρουσες «υπόγειες διαδρομές», αναφέροντας χαρακτηριστικά δωροδοκίες γιατρών με προσφορές ταξιδιών από τις φαρμακευτικές εταιρείες ώστε να συνταγογραφούν συγκεκριμένα φάρμακα.

Ατιμωρησία
Ιδιατερα οξύς ήταν ο γενικός επιθεωρητής στο θέμα της ατιμωρησίας. Οι πειθαρχικές και ποινικές διώξεις κατά κανόνα παραγράφονται πριν να εκδικαστούν, δήλωσε χθες στην «Ε». «Αλλά και οι πολίτες που καταφεύγουν σε εμάς και καταγγέλλουν παρανομίες, μόλις ικανοποιηθεί σε ένα βαθμό το δικό τους προσωπικό συμφέρον υπαναχωρούν, ανασκευάζουν και οι αναφορές μένουν μετέωρες».

Ως χαρακτηριστικές περιπτώσεις ελαστικών ποινών ο γενικός επιθεωρητής ανέφερε εκείνη του εκπαιδευτικού ο οποίος αν και διακινούσε μαζί με άλλα 15 άτομα εικόνες παιδικής πορνογραφίας στο Ιντερνετ τιμωρήθηκε πειθαρχικά με τέσσερις μήνες παύση των καθηκόντων του, αλλά και την περίπτωση του πρώην υπευθύνου του Λογιστηρίου του Πάντειου Πανεπιστημίου, ο οποίος καταδικάστηκε τρεις φορές ισόβια και πειθαρχικά του είχε επιβληθεί η ποινή της παύσης τριών μόλις μηνών.

Όλο το άρθρο στην Ελευθεροτυπία
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-06-07, 15:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας είναι καλά ο άνθρωπος που τα είπε με το ονομά τους.
Το θέμα είναι ότι θα διορθωθεί τίποτα ?

Μα ναι. Το μαχαίρι θα μπει βαθιά στο κόκκαλο!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-07, 18:29
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 22:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν μιλάμε για δημόσια διαφθορά, σαν προσωπική εμπειρία εγώ καταθέτω τα 250 ευρώ που έδωσα στους εξεταστές για το δίπλωμα οδήγησης τη δεύτερη φορά που έδωσα μέσω του δασκάλου μου το 2002.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-07, 21:40
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μιλάμε για δημόσια διαφθορά, σαν προσωπική εμπειρία εγώ καταθέτω τα 250 ευρώ που έδωσα στους εξεταστές για το δίπλωμα οδήγησης τη δεύτερη φορά που έδωσα μέσω του δασκάλου μου το 2002.
Eπισης εγω καταγγελω και το δασκαλο μου ο οποιος απο τα 230 ευρω πηρε

τα 130..Παγια τακτικη των σχολων βλεπετε.....
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.