Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ο Γιώργος των παιδικών μου χρόνων

Σήμερα έλαβα ένα email και ένοιωσα μια από τις πολύ μεγάλες συγκινήσεις της ζωής μου.

Έψαχνα κάτι για την "Απέλλα", βάζω την λέξη στη μηχανή Google και στην 2η σελίδα βλέπω Stelios Chamodrakas. Λές, σίγουρα αυτός είναι, ο φίλος μου.

"Πατάω το ποντίκι με δύναμη και σε βλέπω, βλέπω ακόμη στις φωτογραφίες την κα Ξένη, την Καίτη, τον Σταύρο τον αδελφό σου, την γιαγιά, την Κυψέλη και την Φωκίωνος Νέγρη από την Σκύρου το παλιό σπίτι. Βλέπω έναν Έλληνα με αγάπη για την Μακεδονία, για την σημαία του."

Ο Γιώργος ήταν ο καλύτερος παιδικός φίλος, γειτονόπουλο, μαζί από τότε που στάθηκα στα πόδια μου, από τις σκηνές που περιγράφω στα Τα χρόνια τα Ανέμελα.

Θα βρεθούμε με τον Γιώργο και πάλι μετά από τουλάχιστον 40 χρόνια... Θα θυμηθούμε τους φίλους μας, θα θυμηθούμε την όμορφη γειτονιά μας, τις τρέλες μας τα παιγνίδια μας, τα όμορφα χρόνια τ' ανέμελα...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-07-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα έλαβα ένα email και ένοιωσα μια από τις πολύ μεγάλες συγκινήσεις της ζωής μου.

Έψαχνα κάτι για την "Απέλλα", βάζω την λέξη στη μηχανή Google και στην 2η σελίδα βλέπω Stelios Chamodrakas. Λές, σίγουρα αυτός είναι, ο φίλος μου.

"Πατάω το ποντίκι με δύναμη και σε βλέπω, βλέπω ακόμη στις φωτογραφίες την κα Ξένη, την Καίτη, τον Σταύρο τον αδελφό σου, την γιαγιά, την Κυψέλη και την Φωκίωνος Νέγρη από την Σκύρου το παλιό σπίτι. Βλέπω έναν Έλληνα με αγάπη για την Μακεδονία, για την σημαία του."

Ο Γιώργος ήταν ο καλύτερος παιδικός φίλος, γειτονόπουλο, μαζί από τότε που στάθηκα στα πόδια μου, από τις σκηνές που περιγράφω στα Τα χρόνια τα Ανέμελα.

Θα βρεθούμε με τον Γιώργο και πάλι μετά από τουλάχιστον 40 χρόνια... Θα θυμηθούμε τους φίλους μας, θα θυμηθούμε την όμορφη γειτονιά μας, τις τρέλες μας τα παιγνίδια μας, τα όμορφα χρόνια τ' ανέμελα...
Όσοι το είχατε διαβάσει θα το θυμάστε. Ας δούμε τώρα την συνέχεια του ....

Ήμουν σε ένα σκιερό τραπεζάκι της πισίνας του ξενοδοχείου μας και έτρωγα το πρωινό μου (κάτι κρουασανάκια ζεστά).

Στο διπλανό ακριβώς τραπέζι κάθησε ένας κύριος, που από την αρχή, κάτι μου έλεγε, κάπου τον ήξερα. Το ενδιαφέρον μου για τα κρουασανάκια περιορίστηκε, προσπαθώντας να σπάσω και ...άλλο το κεφάλι μου να καταλάβω ποιος ήταν αυτός. Παρατήσησα ότι και εκείνος με έβλεπε με λοξές ματιές αλλά υπέθεσα ότι τον τραβάει το ξυρισμένο μου κεφάλι.

Τελικά εκείνος τόλμησε, Στέλιο; Πηγαία μου βγήκε, Γιώργο;

Ακολούθησαν αγκαλιές και φιλιά, ο παιδικός φίλος ήταν εκεί, κάτσαμε μαζί και ξεκινήσαμε το ταξίδι μας στο χθες το ταξίδι μας στα χρόνια τα ανέμελα.

H συγκίνηση ηταν έκδηλη, κατέβηκε ο αδελφός μου και ξεκινούσαμε μαζί να τον πειράζουμε, έπεσαν οι εξηγησεις νέες αγκαλιές νεα φιλιά, νεες ιστορία. Ήρθε η γυναίκα του, της λέει θυμάσαι τον Στέλιο που σου έλεγα, εδω είναι.

Κάποια στιγμή μας λέει ο Γιώργος, σήμερα παντρευω τον γιο μου, θα μου δώσετε ιδιαιτερη συγκινηση να είστε στον γάμο του. Ο αδελφός μου γελάει και του λέει σημερα παντρευω την κόρη μου......

Ήρθαν και άλλοι συγγενείς νέες αγγαλιές νέα φιλιά νέες αναμνήσεις. Γνώρισα το παληκάρι του, τον λεβέντη του πιλότο F16 blog52. Γνώρισα και περίπου 30 συναδέλφους του, συνάδελφοι του ίκαρους, που ήρθαν να του κάνουν το τόξο με τα σπαθιά τους στην εκκλησία.

Γίναμε για λίγο μια παρέα. Βρήκα και εγώ πιλότους να τους εκφράσω τον θαυμασμό μου.

Η ζωή παίζει απίστευτα παιγνίδια, κάνοντας τον κόσμο απίστευτα μικρό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.