Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-07, 18:12
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
πρωτη φορα στο τιμονι

Και μια και μιλαμε ως εμπειροι οδηγοι -- για το νεο ΚΟΚ,θα ελεγα να ανοιξουμε και ενα θεματακι για το πως ηταν την πρωτη φορα που οδηγησαμε...ή που πηραμε το πρωτο μας τουτου...ή τελος παντων οταν νοιωσαμε "κυριοι" στο οχημα μας....

Εγω ας πουμε,οταν παρελαβα το αυτοκινητο μου απο την αντιπροσωπεια,μεχρι να το παω σπιτι..ειδα και επαθα...ετρεμα ολοκληρη.."αμαν..φαναρι,αμαν με προσπερασανε,ωχ τι επαθα..το καλο μου το τουτου...θα μπορω να το παρκαρω;;;"Τετοια χαζα σκεφτομουν,που βεβαια με τον καιρο χαθηκαν και τα λεμε πια μονο για να γελαμε...

Τωρα πια απολαμβανω με προσοχη και την ταχυτητα και την ελευθερια που προσφερει το αυτοκινητο...και παντα με ζωνη ασφαλειας..και παντα χωρις περιττες "μαγκιες"( γκαζιες στα φαναρια,περιεργες προσπερασεις κλπ)

να πω λοιπον και εδω-μια και το θυμηθηκα-: ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ.. ΚΑΠΟΤΕ ΗΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ !!ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΟΥΜΑΧΕΡ!!

Υ.Γ.: το "νι" απο το τουτου μου το χω βγαλει εδω και πολυ καιρο εγω
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-07, 19:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ωχ θα χάσετε κάθε ιδέα για μένα τώρα :-)

Αν μπορώ να με χαρακτηρίσω σαν νέο οδηγό, πριν και μετά το δίπλωμα, θα χρησιμοποιούσα τον όρο, ανόητος.

Ξεκίνησα όπως οι περισσότεροι με το αυτοκίνητο του Μπαμπά. Χωρίς κανείς να μου έχει πει οτιδήποτε, κάποια μεσημέρια στο Cape Town, τσίμπαγα με πονηριά τα κλειδιά του Πατέρα μου και έκανα βολτούλες.

Στην αρχή ήταν το κλασικό πίσω μπρος, μέτρο μέτρο. Μετά η βόλτα στο οικοδομικό τετράγωνο και μετά οι τρέλες.

Την τρίτη μέρα των 'δοκιμών' μου, ήθελα να δοκιμάσω το αυτοκίνητο (ένα κλασικό 220 Marcedes) εκτός σπιτικής εμβέλειας. Πήρα μια ανηφόρα και μετά ένα κυκλικό δρόμο με καλή κλίση που έβγαζε σε ενα motorway. Αυτό μου άρεσε και ξαναγύρισα να το δοκιμάσω. Αυτή την φορά στην στροφή σανίδωσα το γκάζι και βγήκα στον μεγάλο δρόμο με 160 χιλιόμετρα.

Αυτό ήταν το μεγάλο μου παιγνίδι, το έκανα τόσες φορές που είχα εντυπωσιαστεί. Μετά από 4-5 μέρες με κάρφωσε ένας Πορτογάλος γείτονας. Ο μικρός παίρνει το αυτοκίνητο και τρέχει σαν τρελός :-)

Τα κλειδιά από τότε κρυβόντουσαν, αλλά ... 'άμα θες κάτι το βρίσκεις και οι δοκιμές συνεχίστηκαν μέχρι που με τσάκωσε η τροχαία και με πήγαν σηκωτό...

Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν ένας 'πηραγμένος σκαραβαίος VW, με διχίλιαρη μηχανή porche. Ενα αυτοκίνητο γλύκα σκέτη, με πολλά ρολόγια φανάρια αεροτομές και τέτοια.

Το αυτοκίνητο που μου έκλεψε την καρδιά όμως, ήταν το κλασικό flat Jeep, του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.
Μετά από αυτό νοιώθω έναν έντονο αποτροπιασμό για τα εκατοντάδες χιλιάδες 4X4 που κυκλοφορούν σήμερα.

Από τις μεγάλες μου τρέλες ήταν να φεύγω από το Cape Town για την πίστα Κυαλάμι, του Γιοχάνεσμπουργκ, (2500 χιλ) με τον σκαραβαίο, σε ένα σαββατοκύριακο, για 15 λεπτά οδήγημα και μάθημα στην φόρμουλα 1.

Αφού με τόσες ανοησίες ζω ακόμα, είναι καλά :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-07, 21:30
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πριν γίνω Σουμαχερ στη Γερμανία, έμαθα να οδηγώ σε ένα ΑΜι της Σιτροέν που μου το δάνεισε ενας φίλος ιερέας στο Αγρίνιο. Την πρώτη φορα, στα 22 μοιυ, πήγαμε μαζί να με μαθει στο...παλιο αεροδρόμιο του Αγρινίου.


Ηταν η πρώτη φορα που συγκρούστηκα με σταθμευμένα ..παλια αεροπλάνα!!!!!

Ολα εγιναν όταν αντι να βαλω πρώτη ( όσοι ξερετε ΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄΄πω ς τα γαλλικα αυτοκινητα με το λεβιε μπροστα την πρώτη την έχουν προς τα πίσω και την όπισθεν προς τα εμπρός) έβαλα όπισθεν και με μεγάλη ταχύτητα πήγαινα προς τα πίσω με κύκλος.....Ποιος ειδε τον Θεό και δεν τον φοβήθηκε.

Το Αμι έγινε πίσω πίτα.
Το αεροπλάνο, ενα παλιο εκπαιδευτικό, βγήκε σε αχρησία ,,,ακόμα και σαν παλιοσιδερο.
Ο παπα Σπύρος κανει ακόμα ευχέλαιο που σώθηκε.
Κι εγώ , κατεβαίνοντας απο το σμπαραλιασμενο αυτοκινητυάκι διαπίστωσα μόνο ότι ....το φαναράκι της όπισθεν δεν άναβε πια...

Από τότε έκανα με τη βοηθεια του Θεού και όλων του των Αγγέλων 1.500.000 χιλιομετρα, εντος ευρωπαικων οδών και καλντεριμίων και είμαι ίσως ο μόνος που έχει κατεβει σκαλια εκκλησίας (Αγ.Νικολαος Χαλανδρίου) με ...τζιπ. Αυτα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 05-06-07 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-06-07, 21:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω εχω μεινει στα ραλακια του υπολογιστη και σε κατι πρακτις που εκανα με τον ξαδελφο μου σε ενα οικοπεδο.. πιανεται; :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-06-07, 21:53
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι, μονο αν το οικοπεδο ειναι καταλληλο για ανεμογεννητριες
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.