Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-06, 09:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απορια σχετικα με την εγκατασταση του Δεβιαν 3.1

Εχω μια απορια καθαρα εγκυκλοπαιδικης φυσεως, που εδημιουργηθη κατα την εγκατασταση του 3.1

Το προγραμμα κατατμησης του δισκου που εμφανιζεται κατα την εγκατασταση, προσφερει διαφορες προκαθορισμενες επιλογες. Στη επιλογη 'συστημα γραφειου', το προγραμμα προτεινει την εξης διαμερισμο (για δισκο 40γβ): για το / μια κατατμηση μονο 7 γβ και ολο το υπολοιπο (λογικη κατατμηση hda5) στο /home.

ευλογη ερωτηση μου: που αποσκολεπι αυτο; πειραζει αν ολο το συστημα ειναι σε μια κατατμηση; γιατι στην επιλογη 'πολυχρηστικο περιβαλλον' απο την αλλη, εχει μια λογικη κατατμηση για διαφορους καταλογους (αλλη κατατμηση το βαρ, αλλη το ουσρ, αλλη το ετκ κλπ). Γιατι επισης προτεινει λογικες κατατμησεις (hda5 klp) και οχι πρωτευουσες (hda1-4); υπαρχει καμια πρακτικη διαφορα στη χρηση τος;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-08-06 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-06, 11:12
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρχήν να δηλώσω ότι δεν είμαι και Guru στο Debian και δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ (έχω εγκαταστήσει όμως άλλα Linuxια, οπως π.χ. RedHat και Fedora Core - επομένως έχω κάποια εμπειρία) αλλά μπορώ να σε βοηθήσω να απαντήσεις στα ερωτήματά σου.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Το προγραμμα κατατμησης του δισκου που εμφανιζεται κατα την εγκατασταση, προσφερει διαφορες προκαθορισμενες επιλογες. Στη επιλογη 'συστημα γραφειου', το προγραμμα προτεινει την εξης διαμερισμο (για δισκο 40γβ): για το / μια κατατμηση μονο 7 γβ και ολο το υπολοιπο (λογικη κατατμηση hda5) στο /home.
Εμένα αυτό μου φαίνεται λογικό, διοτι αν το σύστημα είναι για χρήση "γραφείου" τότε είναι λογικό το μεγαλύτερο μέρος του δίσκου να το καταλαμβάνει το /home μια που εκεί θα βρίσκονται (θεωρητικά πάντα) τα αρχεία των χρηστών (κάτω από τα home directories τους). και όχι στην άλλη κατάτμηση των 7γβ που χρειάζονται τα αρχεία του συστήματος - και όχι προφανώς παραπάνω.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor
ευλογη ερωτηση μου: που αποσκολεπι αυτο; πειραζει αν ολο το συστημα ειναι σε μια κατατμηση; γιατι στην επιλογη 'πολυχρηστικο περιβαλλον' απο την αλλη, εχει μια λογικη κατατμηση για διαφορους καταλογους (αλλη κατατμηση το βαρ, αλλη το ουσρ, αλλη το ετκ κλπ). Γιατι επισης προτεινει λογικες κατατμησεις (hda5 klp) και οχι πρωτευουσες (hda1-4); υπαρχει καμια πρακτικη διαφορα στη χρηση τος;
Η επιλογή πολυχρηστικό περιβάλλον έχει σαν στόχο το σύστημα να χρησιμοποιείται και από πολλούς χρήστες αλλά και για πολλαπλούς σκοπούς (δρώντας για παράδειγμα ώς κεντρικός διακομιστής) και επομένως είναι λογικό να δίνει διαφορετική κατάτμηση για τα αρχεία του συστήματος και τους ειδικούς αυτούς καταλόγους.Π.χ. κάτω από το βαρ εναποτίθενται τα ιστορικά αρχεία του συστήματος και άλλα προγράμματα-εγκαταστάσεις τρίτων, στο ουσρ περιλαμβάνει τεκμηρίωση και άλλα προγράμματα-εγκαταστάσεις τρίτων και το ετκ περιλαμβάνει αρχεία ρυθμίσεων του συστήματος. Ετσι είναι λογική η συγκεκριμένη κατατμηση του δίσκου.
Ο λόγος που χρησιμοποιούνται λογικές κατατμήσησεις είναι διότι με τις πρωτεύουσες κατατμήσεις περιορίζεσαι σε 4 συνολικά τον αριθμό. Ετσι η διαφορά δεν είναι τόσο πρακτική, όοο θα έλεγα περισσότερο λειτουργική.

Πιστεύω να σε βοήθησα λύνοντας μέρος των αποριών σου.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-06, 11:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν εξηγησες γιατι ειναι 'λογικο' να βρισκεται το home σε αλλη κατατμηση απο το υπολοιπο συστημα. Δηλαδη που ωφελει πρακτικα; Ειναι 'κακο
' αν βρισκεται ολη η εγγκατασταση σε μια κατατμηση;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-06, 11:59
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα δεν εξηγησες γιατι ειναι 'λογικο' να βρισκεται το home σε αλλη κατατμηση απο το υπολοιπο συστημα. Δηλαδη που ωφελει πρακτικα; Ειναι 'κακο
' αν βρισκεται ολη η εγγκατασταση σε μια κατατμηση;
Οσο περίεργο και να σου φαίνεται και το linux υποφέρει από αυτό που λέμε στα ξένα "fragmentation" αρχείων. Εκτός αυτού, το θέμα είναι πιο πολύ λογικό και όχι πρακτικό. Δεν σε εμποδίζει τίποτε να κόψεις σε ένα τμήμα τον δίσκο και τελείωσε η υπόθεση. Αλλά άμα ο χρήστης "γραφείου" φάει όλο τον χώρο στο σκληρό και δεν έχει το σύστημα να γράψει (γιατί είναι όλα στο ίδιο τμήμα δίσκου - χρήστες, λειτουργικό κτλ.) τότε μην απορήσεις - σε προειδοποίησα!

Ενας άλλος πολύ συμαντικός λόγος για να έχει το /home δικό του δίσκο είναι το πλεονέκτημα που σου δίδεται να μπορέσεις να επανεγκαταστήσεις το λειτουργικό σύστημα χωρίς να χαθούν τα δεδομένα του χρήστη ή των χρηστών του συστήματος!
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Einstein : 16-08-06 στις 12:04
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-06, 12:34
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
για το / μια κατατμηση μονο 7 γβ και ολο το υπολοιπο (λογικη κατατμηση hda5) στο /home.
"Μόνο";; Και πολύ μού ακούγονται τα 7GB.

Εκτός φυσικά αν βάλεις πολύ πράμα του στυλ παιχνίδια που πιάνουν αρκετό χώρο στο /usr/local, ή αν βάλεις όλο το σύμπαν από πακέτα του debian...

Κατά τ'άλλα το δικό μου / στο σπίτι είναι αρκετά μικρότερο. Στη θέση σου θα έκανα το / μικρότερο, και αν ήθελα να βάλω τίποτε μεγάλες εφαρμογές στο /usr/local ή το /opt, θα τα έκανα symlinks στο partition του /home. Με αυτόν τον τρόπο, αν ποτέ αλλάξεις distro (π.χ. σιχτιρίσεις με το Debian και πας σε Ubuntu, όπως εγώ ), θα μείνουν και τα παιχνίδια / custom compiled εφαρμογές στα παραπάνω directories.

Κοίτα κι εδώ, το / της δουλειάς πόσο άδειο είναι... Κι έχω βάλει αρκετά πακέτα. Το /data έχει το /home μου, αρκετά mp3 για να κάνουν τη δουλειά πιο ευχάριστη και χίλια δυο άλλα πράγματα:

Κώδικας:
Filesystem            Size  Used Avail Use% Mounted on
/dev/hda6             9.2G  3.5G  5.4G  40% /
/dev/hda7              27G   25G  1.1G  96% /data
Κώδικας:
$ dpkg --get-selections | grep -v deinstall | wc -l
1344
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-06, 08:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλλη ερωτηση, αφου λυσαμε αυτο

Στο ιδιο προγραμμα κατατμησης, υπαρχουν οι εξης λειτουργιες: ρυθμιση RAID kαι ρυθμιση Logical Volume Manager (Configuratorη κατι αλλο, δυστυχως δε θυμαμαι την τελευταια λεξη)

Το προγραμμα δε δινει καμια εξηγηση για το τι ειναι αυτα και που χρησιμευουν

Τι ειναι;;;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-06, 12:27
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Στη επιλογη 'συστημα γραφειου', το προγραμμα προτεινει την εξης διαμερισμο (για δισκο 40γβ): για το / μια κατατμηση μονο 7 γβ και ολο το υπολοιπο (λογικη κατατμηση hda5) στο /home.

ευλογη ερωτηση μου: που αποσκολεπι αυτο; πειραζει αν ολο το συστημα ειναι σε μια κατατμηση;
Δεν "πειραζει" (δηλαδη το συστημα θα δουλευει) αλλα γενικα βολευει να εχεις το /home σε ξεχωριστο partition ωστε να μπορεις πχ να ξαναστησεις το συστημα χωρις να καταστρεψεις τα δεδομενα σου, να του βαλεις διαφορετικα mount options απο το / (πχ το δικο μου ειναι nodev,nosuid) ή να το κανεις mount απο αλλα λειτουργικα συστηματα στο ιδιο μηχανημα (αρκει να καταλαβαινουν τον τυπο filesystem) κλπ.

γιατι στην επιλογη 'πολυχρηστικο περιβαλλον' απο την αλλη, εχει μια λογικη κατατμηση για διαφορους καταλογους (αλλη κατατμηση το βαρ, αλλη το ουσρ, αλλη το ετκ κλπ).
Αναλογα με τη χρηση για την οποια προοριζεται το συστημα ειναι επισης βολικο να χωριζεις και αλλους καταλογους σε ξεχωριστα filesystems. Πχ για ενα news server μαλλον θελεις να φτιαξεις το news spool (που θα περιεχει παρα πολλα αρχεια μικρου μεγεθους) με περισσοτερα inodes.

Οσον αφορα το /usr, δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος σημερα να το εχεις ξεχωριστο απο το /. Παλιοτερα που οι δισκοι ηταν πολυ πιο μικροι και ακριβοι το χωριζαν για να ειναι μικρο το / και να χωραει ευκολα στον δισκο εκκινησης, ενω το /usr μπορει ακομα και να βρισκεται σε αλλο συστημα και να γινεται mount read-only μεσω nfs.

Γιατι επισης προτεινει λογικες κατατμησεις (hda5 klp) και οχι πρωτευουσες (hda1-4); υπαρχει καμια πρακτικη διαφορα στη χρηση τος;
Οι πρωτευουσες ειναι μονο 4 και πιθανον να τις χρειαζεσαι για αλλα λειτουργικα συστηματα.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-06, 12:33
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Στο ιδιο προγραμμα κατατμησης, υπαρχουν οι εξης λειτουργιες: ρυθμιση RAID kαι ρυθμιση Logical Volume Manager [...] Τι ειναι;;;;
Και τα δυο σου επιτρεπουν να εχεις filesystems που χρησιμοποιουν παραπανω απο ενα partition ή δισκο, αλλα εχουν και αρκετες διαφορες.

Για λεπτομερειες δες τα
http://www.tldp.org/HOWTO/Software-RAID-HOWTO.html
και
http://www.tldp.org/HOWTO/LVM-HOWTO/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-06, 13:10
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor
Αλλη ερωτηση, αφου λυσαμε αυτο

Στο ιδιο προγραμμα κατατμησης, υπαρχουν οι εξης λειτουργιες: ρυθμιση RAID kαι ρυθμιση Logical Volume Manager (Configuratorη κατι αλλο, δυστυχως δε θυμαμαι την τελευταια λεξη)

Το προγραμμα δε δινει καμια εξηγηση για το τι ειναι αυτα και που χρησιμευουν

Τι ειναι;;;;
Λοιπον μια που το προγραμμα δεν δίνει καμμια εξήγηση για το τι είναι αυτά και που χρησιμεύουν, αρχίζω εγω, ελπίζοντας παλι να σε βοηθήσω.

Στις τελευταίες εκδόσεις των Linux - και κυρίως μετά από την ευρεία και καλή υποστήριξή του από τον πυρήνα, δίδεται η δυνατότητα στον χρήστη για την δημιουργία Software RAID.

Τι είναι το RAID;
RAID σημαίνει Redundant Array of Inexpensive Disks και υποστηρίζεται από τον ίδιο τον πυρήνα του Linux. Υπάρχει εδώ και χρόνια ως υλοποίηση σε διάφορα Unix και με δύο διαφορετικούς τρόπους. Το Hardware Raid (όπου την όλη διαχείριση του RAID αναλαμβάνει ένας hardware controller) και το Software Raid (όπου όλα γίνονται από το software). Το hardware raid γενικά θεωρείται καλύτερο και αποδοτικότερο (και ταχύτερο) από το software raid, αλλά είναι πολύ ακριβότερο.

Tο Linux παρέχει τα εξής επίπεδα software RAID:
  • Linear mode: Σε αυτή την περίπτωση, δυο ή περισσότεροι δίσκοι ενώνονται λογικά για να δημιουργήσουν έναν μεγαλύτερο. Συνολικό μέγεθος του λογικού δίσκου, όσο το άθροισμα των δίσκων που το αποτελούν.
    • Προτερήματα:
      Οι δίσκοι μπορούν να είναι εντελώς διαφορετικοί μεταξύ τους, εφόσον η ένωση γίνεται σειριακά (ο ένας "κολλάει" πίσω από τον άλλο) χωρίς απώλειες στην απόδοση. Έτσι μπορούμε απλά να ενώσουμε μερικούς παλιούς μικρούς δίσκους για να δημιουργήσουμε έναν νέο μεγαλύτερο (προφανώς, εφόσον οι EIDE controllers στα περισσότερα από τα μηχανήματά μας, υποστηρίζουν 2 δίσκους ο καθένας, αυτό αναφέρεται σε SCSI δίσκους).
    • Μειονεκτήματα:
      Δεν υπάρχει κανενός είδους προστασία για απώλεια δεδομένων αλλά συνήθως ούτε καμία ιδιαίτερη αύξηση στην ταχύτητα.
  • Stripe mode (RAID 0): Στην υλοποίηση Raid τύπου 0, οι δίσκοι πάλι ενώνονται μεταξκύ τους όπως και στο Linear mode, αλλά αυτή το φορά οι εγγραφές δεν γίνονται σειριακά (πρώτα ο πρώτος δίσκος, μετά ο επόμενος κ.ο.κ) αλλά γίνονται ταυτόγχρονα σε όλους τους δίσκους.
    • Προτερήματα:
      Η ταχύτητα του RAID 0 για Ν δίσκους μπορεί να είναι Ν-πλάσια από την ταχύτητα του κάθε δίσκου χωριστά. Αυτό βέβαια δεν επιτυγχάνεται ποτέ (είναι μόνο θεωρητικό) και πλησιάζεται μόνο με χρήση δίσκων που βρίσκονται σε διαφορετικούς controllers.
    • Μειονεκτήματα:
      Πάλι δεν υπάρχει κανενός είδους προστασία για απώλεια δεδομένων. Αν χρησιμοποιηθούν δίσκοι πολύ διαφορετικών μεγεθών, μπορεί να παρατηρηθεί μειωμένη ταχύτητα (σε σχέση πάντα με ένα καλοστημένο RAID). Αν χρησιμοποιηθούν partitions του ίδιου δίσκου, ή δίσκοι στον ίδιο controller, η διαφορά στην απόδοση είναι ανάξια λόγου.
  • Mirroring (RAID 1): Επιτέλους, η πρώτη λύση RAID από όσες μελετάμε, που παρέχει ένα πραγματικό redundancy. Αυτή η μέθοδος, όπως λέει και το όνομά της, κρατάει ένα πλήρες αντίγραφο των δεδομένων του ενός δίσκου, στον άλλο (ή στους άλλους, αν χρησιμοποιήσουμε πολλούς δίσκους). Μπορούν επίσης να δηλωθούν και spare disks οι οποίοι θα γίνουν μέρος του mirrorset μόλις ένας χαλάσει.
    • Προτερήματα:
      Παρέχει πάρα πολύ υψηλό επίπεδο redundancy. Μπορεί από ένα raidset να αφαιρεθούν όλοι οι δίσκοι εκτός από έναν, και το set να συνεχίσει να δουλεύει (υπό την έννοια ότι είναι διαθέσιμο για εγγραφή - ανάγνωση δεδομένων). Βέλτιστη απόδοση σε αναγνώσεις από τους δίσκους.
    • Μειονεκτήματα:
      Πρέπει οι δίσκοι να είναι ίδιου μεγέθους (οποισδήποτε δίσκος μεγαλύτερος απλά χρησιμοποιείται ως μικρότερος. Ο υπερβάλλων χώρος δεν χρησιμοποιείται). Σε εγγραφές προς το δίσκο, παρατηρείται μία ελαφριά καθυστέρηση (αν και ίσως λογικά νομίζετε ότι θέλει Ν*χρόνο για εγγραφές - όπου Ν ο αριθμός των δίσκων - με μία σωστή υλοποίηση, δηλαδή ξεχωριστοί δίσκοι σε ξεχωριστούς controllers, η καθυστέρηση είναι έως ανύπαρκτη).
  • RAID 4: Σε αυτή την περίπτωση, τα δεδομένα μοιράζονται σε πολλούς δίσκους (σαν το striping) αλλά υπάρχει ένας ακόμα δίσκος, ο οποίος κρατάει parity information. Έτσι υπάρχει redundancy, αλλά και μία μείωση στην ταχύτητα.
    • Προτερήματα:
      Υψηλό redundancy, πιο αποδοτικό από απόδοσης χώρου, από το RAID 1.
    • Μειονεκτήματα:
      Μεγάλη καθυστέρηση στην ανάγνωση και (κυρίως) στην εγγραφή. Θέλει σωστό σχεδιασμό για να μειωθεί αυτό το πρόβλημα (το bottleneck δημιουργείται προφανώς στον parity δίσκο, οπότε πρέπει εκεί να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή).
  • RAID 5: Η πλέον χρησιμοποιούμενη υλοποίηση RAID είναι μία μετεξέλιξη του RAID 4, με την διαφορά ότι αντί να κρατάει το parity σε έναν δίσκο, μοιράζει και το parity στους επιμέρους δίσκους. Προφανώς παρέχει redundancy υψηλότερη από το RAID 4 (εφόσον εκεί υπάρχει ένα single point of failure, ο δίσκος με την parity πληροφορία).
    • Προτερήματα:
      Υψηλό redundancy, αποδοτικότερο σε χώρο από το RAID 1, γρηγορότερο από το RAID 4.
    • Μειονεκτήματα:
      Συνεχίζει βέβαια να υπάρχει πρόβλημα απόδοσης, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο στο RAID 4. Πρέπει οι δίσκοι να είναι ίδιας χωρητικότητας.

Το Logical Volume Manager (LVM) είναι το λογισμικό που επιτρέπει την επισκόπηση των αποθηκευτικών μονάδων του συστήματος (δίσκων) από ένα υψηλότερο επίπεδο
από αυτήν την παραδοσιακή επισκόπηση των δίσκων και των κατατμήσεων. Ετσι ο διαχειριστής του συστήματος έχει μεγαλύτερη ευελιξία στην απόδοση αποθηκευτικού χώρου
σε εφαρμογές και σε χρήστες.

Επίσης οι τόμοι αποθήκευσης (Storage volumes) του συστήματος που έχουν δημιουργηθεί κάτω από τον έλεγχο του εργαλείου Logical Volume Manager (Διαχειριστής Λογικών Τόμων)
μπορούν να αλλάξουν μέγεθος (resize) και να μετακινηθούν (move) κατά βούληση του διαχειριστή, αν και μπορεί να χρειαστεί αναβάθμιση των εργαλείων του συστήματος αρχειων.
Το εργαλείο Logical Volume Nabager επιτρέπει επίσης την διαχείρηση των τόμων αποθήκευσης σε ομάδες που έχουν οριστεί από τον χρήστη, επιτρέποντας έτσι τον διαχειριστή του
συστήματος να διαχειρίζεται λογικά ονοματισμένες ομάδες τόμων, όπως "development" και "sales" αντί για φυσικά ονόματα δίσκων, όπως "hda", "hdb", "sda" και "sdb".


Πηγές: The Linux Documentation Project και Magaz, The Greek Linux Magazine
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-06, 14:36
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 18:01
Αρχική Δημοσίευση από Einstein
Στις τελευταίες εκδόσεις των Linux - και κυρίως μετά από την ευρεία και καλή υποστήριξή του από τον πυρήνα, δίδεται η δυνατότητα στον χρήστη για την δημιουργία Software RAID.
Οχι και τοσο "τελευταιες" - επισημα απο την εκδοση 2.2 (η οποια κυκλοφορησε τον Ιανουαριο του 1999) ή απο την εκδοση 2.0 (1996, αλλα υποστηριζε μονο linear και stripe modes). Πιο ανεπισημα, κυκλοφορουσε σε μορφη patch το οποιο πολλα distributions το περιειχαν.

Stripe mode (RAID 0) [...] Αν χρησιμοποιηθούν partitions του ίδιου δίσκου [...] η διαφορά στην απόδοση είναι ανάξια λόγου.
Σ'αυτη την περιπτωση η αποδοση μαλλον θα πεσει σημαντικα, καθως οι κεφαλες του δισκου θα πρεπει να πηδανε συνεχεια απο το ενα partition στο αλλο.

RAID 4: [...] Μεγάλη καθυστέρηση στην ανάγνωση και (κυρίως) στην εγγραφή.
Στην αναγνωση εχει καλη αποδοση (σχεδον RAID-1) καθως διαβαζει τα δεδομενα ταυτοχρονα απο Ν-1 δισκους.

RAID 5: [...]
Προφανώς παρέχει redundancy υψηλότερη από το RAID 4 (εφόσον εκεί υπάρχει ένα single point of failure, ο δίσκος με την parity πληροφορία).
Παρεχει το ιδιο redundancy με το RAID-4, και στις δυο περιπτωσεις το συστημα αντεχει την απωλεια μεχρι ενος δισκου. Η βασικη διαφορα ειναι στην αποδοση αφου το κοστος του parity μοιραζεται σε ολους τους δισκους ομοιομορφα.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.