Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Κόσμος
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-06, 08:46
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δύστυχε Μπους

Η είδηση λέει :

Ο Μπους κατηγορεί Ιράν και Συρία

Ο ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ πρόεδρος Τζορτζ Μπους κατηγόρησε προχθές τη Χεζμπολάχ -και τους κύριους ξένους υποστηρικτές της, τη Συρία και το Ιράν- ότι είναι υπεύθυνοι για τον πόλεμο στο Λίβανο και για τα «παθήματα» του λιβανικού λαού.

Ο κ. Μπους τόνισε επίσης πως η τήρηση της κατάπαυσης του πυρός θα εξαρτηθεί εξ ολοκλήρου από τη στάση της Χεζμπολάχ, κι υποστήριξε πως η σιιτική οργάνωση υπέστη μία ήττα στο Λίβανο. Ο Αμερικανός πρόεδρος δήλωσε εξάλλου, πως το Ιράν υποστηρίζει ένοπλες ομάδες στο Λίβανο και στο Ιράκ και ότι η Τεχεράνη θα πρέπει να σταματήσει τη βοήθειά της αυτή.

Πηγή : Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ

Σχόλιο :

Είναι να μην το χωράει ο νους του Μπους. Η μεγαλύτερη υπερδύναμη στον κόσμο, να μην μπορεί να επιβληθεί στο ΙΡΑΚ και να στέλνουν στις ΗΠΑ φορτία με νεκρούς Αμερικανούς στρατιώτες (κάπου 3000 από την έναρξη του πολέμου).

Ηρθε και το πρόσφατο στον Λίβανο, που ένα μάτσο ξυπόλητοι με πιστολάκια, κράτησαν τον πιο ετοιμοπόλεμο και τον πιο τεχνολογικά άρτιο, στρατό του κόσμου, αυτόν του Ισραήλ. Τι και αν τους σφυροκοπούσαν νύχτα μέρα από γη αέρα και θάλασσα, τα θύματα ήταν οι άμαχοι και κατάφεραν να κάνουν αυτό που δεν θέλανε, να θεοποιήσουν την Χεζμπολάχ και τον ηγέτη της Χασάν Νασράλα.

Έγινα ότι χειρότερο για το Ισραήλ και τις ΗΠΑ, ο θανάσιμος εχθρός είναι πιο δυνατόν από ποτέ. Αυτός είναι ίσως και ο λόγος που η εκεχειρία είναι προσωρινή.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-06, 09:13
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχίζει πλέον το θέμα και αποκτά γραμμική ροή. Κάτι η Χεσμπολάχ, κάτι η καλλιέργεια της τρομο-υστερίας σε ΗΒ και ΗΠΑ... μυρίζομαι ορολογιακή βόμβα στη Μ. Ανατολή.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-06, 11:42
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ίδιο "μύριζε" και πριν απο και εγώ δεν θυμάμαι πόσα χρόνια, με την "Καταιγίδα της Ερήμου" στο Ιράκ.

Πιστεύω ομως οτι παρ'όλη την έπαρσή της, η Αυτοκρατορία δεν αποτελείται μόνο από τον βλακοειδή ηγέτη της. Πιστεύω οτι έχουν ένα βαθύτερο σχέδιο στο μυαλό τους, γι'αυτό και προχωρούν βήμα - βήμα, ένα βήμα κάθε 1-2 χρόνια. Αν ήθελαν γενικευμένη ανάφλεξη, ήταν εύκολο να την προκαλέσουν, ακόμα και με δικαιολογιές-προσχήματα.

Τωρα, αν με ρωτήσετε αν φοβάμαι πιό πολύ για τα μακροπρόθεσμα σχέδια...ναι, φοβάμαι περισσότερο. Οταν κάτι σου ερχεται λίγο-λίγο δεν το καταλαβαίνεις και δεν αντιδράς όπως όταν σου έρχεται όλο μαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-06, 13:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Kiwi : Αρχίζει πλέον το θέμα και αποκτά γραμμική ροή. Κάτι η Χεσμπολάχ, κάτι η καλλιέργεια της τρομο-υστερίας σε ΗΒ και ΗΠΑ... μυρίζομαι ορολογιακή βόμβα στη Μ. Ανατολή.
Τωρα, αν με ρωτήσετε αν φοβάμαι πιό πολύ για τα μακροπρόθεσμα σχέδια...ναι, φοβάμαι περισσότερο. Οταν κάτι σου ερχεται λίγο-λίγο δεν το καταλαβαίνεις και δεν αντιδράς όπως όταν σου έρχεται όλο μαζι...
Απαντώ και στους δυο σας μιας και οι απόψεις σας είναι κοινές.

Ασφαλώς συμμερίζομαι τους φόβους σας, κατανοώ τον προβληματισμό σας, αλλά ας δούμε την πραγματικότητα.

Συμφωνώ, λοιπόν, απόλυτα, ότι οι ΗΠΑ και το Ισραήλ θέλουν να ξεκαθαρίσουν την Μέση Ανατολή. Η Ουάσινγκτον θέλει κάθε κράτος που δεν ελέγχει με τον ένα ή άλλο τρόπο, να γίνει υποχείριο της. Αυτό είναι δεδομένο και γνωστό σε όλους.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι απέτυχαν και οι δύο να επιβληθούν στο Αφγανιστάν και στο ΙΡΑΚ και πρόσφατα στον Λίβανο.

Στην τελευταία δε περίπτωση το Ισραήλ για πρώτη φορά από το 1949, που γεννήθηκε το κράτος τους, δεν κατάφερε να κερδίσει τίποτα στον Λίβανο. Η στρατιωτική τους υπεροψία έφαγε ένα απίστευτο στραπάτσο, που το φυσάνε και δεν κρυώνει.

Οι Αμερικάνοι με την συνεχή αιμορραγία τους στο ΙΡΑΚ, ούτε διανοούνται πια να επέμβουν αλλού. Ψάχνουν εναγωνίως να βρουν τρόπο απεμπλοκής με άμεση την απειλή το ΙΡΑΚ να διασπαστεί σε τρία κράτη, των Σιιτών των Σουνιτών και των Κούρδων. Αν γίνει αυτό, το κράτος των Σιιτων θα είναι ο νέος εφιάλτης τους.

Που να επέμβουν πια οι αμερικάνοι; Ποιος θα τολμήσει να το αποφασίσει; Και να κάνουν τι;

Απ’ ότι φαίνεται το Ισραήλ είναι ικανό μόνο να βομβαρδίζει θρασύδειλα αμάχους στην Δυτική όχθη στην λωρίδα της Γάζας και στον Λίβανο.

Ο US ARMY είναι ικανός να τα κάνει μπάχαλο όπου και αν πάει, και να πολλαπλασιάζει τους φανατικούς φονταμενταλιστές μουσουλμάνους.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-06, 18:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως το Ισραήλ κέρδισε την απομάκρυνση της Χεζμπολάχ από τα σύνορα του, έτσι ώστε σε περίπτωση επίθεσης των ΗΠΑ στο ΙΡΑΚ να μην κινδυνεέυει από τις ρουκέτες ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-06, 20:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos
Μήπως το Ισραήλ κέρδισε την απομάκρυνση της Χεζμπολάχ από τα σύνορα του, έτσι ώστε σε περίπτωση επίθεσης των ΗΠΑ στο ΙΡΑΚ να μην κινδυνεέυει από τις ρουκέτες ?
Ξεχνάς ότι η Συρία είναι στα σύνορα του. Μερικοί S300 εκεί και να δω πως κόβεται η μαγκιά των Ισραηλινών πιλότων.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-06, 03:48
Το avatar του χρήστη konalkar
konalkar Ο χρήστης konalkar δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-10 19:22
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
kala min eiste kai toso kata tou israel kai iper tou livanou. I hesbolah den einai da kai kamia athoa peristera..kata tin gnomi mou kala ekanan apo tin mia oi israelinoi kai tou epitethikan alla kai apo tin alli den itan sosti pou skotosane tosous amaxous. Omos na min pistevetai oti sas lene ta mme giati ta parafouskwnoun kiolas. Diladi lene oti skotonoun amaxous alla min iste telios sigouroi oti meros aftwn einai kai meli tis hesbolah. Afta pros to paron..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-06, 04:10
Το avatar του χρήστη pilotsf
pilotsf Ο χρήστης pilotsf δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-01-17 18:23
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θερμή παράκληση να γράφουμε Ελληνικά (εκτός αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον υπολογιστή μας και δεν έχουμε εγκατεστημένη τη γλώσσα - π.χ. σε κάποιες περιπτώσεις στο εξωτερικό). Τωρα, οσον αφορά στο θέμα, σίγουρα σε μια εμπόλεμη διαμάχη δεν είναι κανείς αθώα περιστερά, από αμφότερες τις πλευρές. Η ουσία είναι όμως οτι ξεκίνησε ένας πόλεμος που έπληξε τις υποδομές μιας ολόκληρης χώρας, κατέστρεψε ολοσχερώς την αναπτυσσόμενη τουριστική της οικονομία, "εσβησε" πανω απο 1000 αμάχους. Από την πλευρά του Ισραήλ είχαμε μικρότερες απώλειες, αλλά απώλειες. Η ανθρώπινη ζωή δεν αξιολογείται με βάση την ποσότητα, ούτε με βάση τη θρησκεία. Σε επίπεδο κυβερνήσεων όμως, το Ισραήλ είχε την πρωτοβουλία των επιθεσεων άρα και το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για τα θύματα εκατέρωθεν. Η Χεσμπολάχ δεν είναι χθεσινή υπόθεση, η επίθεση όμως στο Λίβανο δυστυχώς είναι. Δεν μπορώ να πιστεψω οτι το Ισραήλ έκανε υπομονή τόσα χρονια και εξήντλησε όλα τα διπλωματικά μεσα προκειμένου να προχωρήσει στην "υστατη λύση" που ήταν η κατά μέτωπο επίθεση. Προσωπικά μου φαίνεται αρκετά προμελετημένο το όλο σκηνικό.

Με απλά λόγια, το παιδί κάποιου παίζει σε μια αλάνα. Από την παρέα που παίζουν μαζί, ένα δυο παιδιά εδώ και αρκετό καιρό το σπρώχνουν βίαια και όλο βάζει τα κλάματα. Μια ωραία μέρα λοιπόν πας εσύ, με την υποστήριξη του τοπικού σου συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, και πλακώνεις στο ξύλο μέχρι δακρύων όλα τα παιδιά, μαζί με το δικό σου, τους γονείς τους και τους θαμώνες του διπλανού καφενείου. Ο Σύλλογος δεν υποστηρίζει φανερά την ενέργειά σου αλλά σου έχει προμηθεύσει το ματσούκι για το ξυλοφόρτωμα. Ειναι δικαιολογημένη η ενέργεια αυτή ή άνιση;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-06, 07:39
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως συνηθίζει να γράφει και ο Νόαμ Τσόμσκι, η Αμερική, η Βρεττανία και το Ισραήλ ακολουθούν την πολιτική της παράλογης αντίδρασης.
Θέλουν να τους φοβούνται και να ξέρουν ότι θα αντιδράσουν χωρίς μέτρο σαν ταύροι εν υαλοπωλείο και στην παραμικρή πρόκληση ώστε να παγιωθεί η αντίληψη ότι άμα με πειράξετε θα σας εξοντώσω όλους χωρίς λογική και για το παραμικρό που εγώ νομίζω ότι με ενοχλεί (Το τελευταίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πρόφαση για την εξυπηρέτηση πολλών συμφερόντων τους).
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 17-08-06 στις 07:52
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-06, 09:06
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τωρα μη γελασετε μαζι μου (ναι γελατε, το ξερω...) αλλα ολα αυτα μου θυμιζουν πολυ Πολεμο των Κλωνων >>>> Γαλαξιακη Αυτοκρατορια

Αν εχετε δει τις (απαισιες η οχι δε με απασχολει) νεες ταινιες του Ατροπολεμου καταλαβαινετε τι εννοω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 17-08-06 στις 09:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:36.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.