Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-07, 01:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ένας φύλακας άγγελος;

Είναι νύχτα... Τα πάντα σιωπούν, έτσι όπως μόνον η σιωπή γνωρίζει να ησυχάζει.
Το μυαλό ταξιδεύει σε πράξεις καθημερινές, αναγκαίες, συνηθισμένες. Τριγυρίζει και βασανίζεται. Παιδεύεται και ξαναρχίζει. Σηκώνεται απ' το γονάτισμα το βαθύ και τρέχει, γιατί μόνον έτσι μπορεί να επιβιώσει. Στάχτες κι ανάθεμα, μια ζωή απογοητευμένη και θολή...
Όλα γυρίζουν, σε κάθε ευκαιρία, σε κάθε ανάποδη στιγμή. Όλα ξανάρχονται και το βουητό τους γίνεται πιο έντονο και βασανιστικό. Θέλεις να φύγεις αλλά δεν ξέρεις προς τα πού. Κι αν μείνεις δεν ξέρεις το πώς. Όλα κινούνται ανεξέλεγκτα... Όλα, εκτός από μια πνοή που σκίζει την ησυχία γύρω και κατευνάζει απότομα την ταραχή, δαμάζει την αντάρα...

Ξαφνικά, κι ενώ τα πάντα γύρω φαίνεται να συνωμοτούν σ' έναν αγώνα δύσβατο, χωρίς ορατό τελειωμό, κι ενώ το τέλος μοιάζει σαν τη μόνη λύτρωση που όμως είναι πολύ μακρινή, κι ενώ το μυαλό συγχίζεται και δεν μπορεί νοήματα να βγάλει... μία ανάσα ανεπαίσθητη πίσω απ' τον ώμο, εκεί στην άκρη της ζήσης, εκεί που ξανά φουντώνει η ζωή. Ένα χάδι από αόρατο χέρι, ένας ψίθυρος από χείλη ανύπαρκτα, μια κίνηση φευγαλέα.

Κι ύστερα πάλι σιωπή... Μια εικόνα, μια φαντασίωση, μια στιγμή! Μια στιγμή! Μη φεύγεις! Σε νιώθω, σ' ακούω, σε χρειάζομαι. Μείνε κοντά μου έστω και σ' αυτή τη μανιώδη σιωπή. Μείνε έστω και για να πιστεύω πως είσαι κοντά μου. Βοήθα με!
Όλα τότε ησυχάζουν, γαληνεύει το μυαλό και η ψυχή ανδρειεύει, επαναστατεί. Κι αναζητάς... κι αναρωτιέσαι... τί είναι αυτό που σε κάνει ξανά δυνατό;

-------
Έχετε νοιώσει ποτέ... αυτό το χάδι το ανύπαρκτο; την ανάσα τη φευγαλέα; τη στιγμή τη μοναδική; αυτή τη στιγμή που νομίζει κανείς πως δημιουργήθηκε στο σύμπαν μόνο για τον ίδιο, για να τη ζήσει ολότελα δική του, να τη δει μόνον αυτός...
Έχετε νοιώσει ποτέ... κάτι να σας ακολουθεί και να σας προστατεύει; κάτι να ζει με την πνοή και να νοιώθει με τις αισθήσεις σας;
Πέρα από κάθε θεωρία επιστημονική ή θρησκευτική... έχετε νοιώσει ποτέ κάτι να συμβαίνει και να υπάρχει μόνο για σας; Κάτι μοναδικό, που μόνο εσείς μπορείτε να βιώσετε όπως αισθάνεσθε;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-07, 02:14
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων



-------
Έχετε νοιώσει ποτέ... αυτό το χάδι ... ; την ανάσα τη φευγαλέα; τη στιγμή τη μοναδική; ... Έχετε νοιώσει ποτέ... κάτι να σας ακολουθεί και να σας προστατεύει; κάτι να ζει με την πνοή και να νοιώθει με τις αισθήσεις σας; να υπάρχει μόνο για σας; Κάτι μοναδικό, που μόνο εσείς μπορείτε να βιώσετε όπως αισθάνεσθε;
Ασφαλώς κορίτσι μου. Όμως αν και κατάλαβα πολύ καλά τί ρωτάς και σε ποιό επίπεδο, εγώ θα σου απαντήσω "ναι, έχω νοιώσει έτσι ακριβώς, αλλά πολύ χειροπιαστά και πολύ ζωντανά". Εχω νοιώσει αυτά ακριβώς που περιγράφεις, αλλά με "παρουσία" δίπλα μου ολοζώντανη κι ... ερωτευμένη. Και είναι πράγματι το ποιό όμορφο που μπορεί να βιώσει κανείς.
Καλό ξημέρωμα Αννούλα.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-07, 02:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Και είναι πράγματι το ποιό όμορφο που μπορεί να βιώσει κανείς.
Σαφέστατα και είναι το καλύτερο... Και σαφέστατα δεν μιλάω γι' αυτό, το οποίο επίσης εύχομαι να βιώνουν όλοι! Φιλάκια
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-07, 08:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Περιέγραψα Άννα στο HeartCad, αυτό που σου έδωσε αφορμή να γράψεις αυτές τις όμορφες σκέψεις σου.

Αυτό το χέρι στον ώμο, αυτό το χέρι που σε κρατάει ενίοτε, το έχω βιώσει κατ' επανάληψη. Είναι απ' αυτές τις καταστάσεις που φοβάσαι να κάνεις εκμυστήρευση, ακόμα και στον πιο δικό σου άνθρωπο, που αποτελούν βίωμα, που κανείς δεν θα μπορεί να το κατανοήσει, ενώ υπάρχει και η περίπτωση να σε δουν και με οίκτο.

Το χέρι της Μητέρας μου, στα δεκαπέντε χρόνια που μας έφυγε, το νοιώθω συχνά δίπλα μου, να μου σφίγγει το χέρι, να είναι ένα αιώνιο καταφύγιο και παρηγοριά, τόσο όσο κατέφευγα σ’ Εκείνη, μικρό παιδί, για να με προστατέψει.

Αυτό όμως που ένοιωσα πριν τρία τέσσερα χρόνια, στα δύσκολα και πέτρινα για μένα χρόνια, του κλονισμού της υγείας μου και της επαγγελματικής μου ταλαιπωρίας, φοβάμαι να το πω. Διστάζω να το ξεστομίσω, δειλιάζω να το μοιραστώ ακόμα με οποιονδήποτε.

Ήταν τόσο φανερή η παρουσία Εκείνου που πάντα τον έψαχνα, τον αμφέβαλα και τον πίστεψα, που για μένα εκείνη την στιγμή η αναζήτηση μου είχε τελειώσει, γιατί απλά τον είχα βρει ή μάλλον εγώ κατάλαβα ότι με βρήκε Εκείνος.

Από εκείνη την στιγμή, το καταστάλαγμα της γαλήνης Του, με κυρίεψαν συθέμελα, μου έδειξαν ότι όλα τα άλλα, είναι ασήμαντα, μηδαμινά, ουτιδανά. Βρήκα τον εαυτό μου, την δύναμη μου, το νόημα που θα πρέπει να διδάσκεται πρώτα απ’ όλα στους νέους ανθρώπους.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-07, 08:32
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ίδιο ισχύει και για μένα. Αυτό το κάτι είναι πάντα δίπλα μου, είναι εκεί σε κάθε δύσκολη ή εύκολη στιγμή , και κατά περίεργο τρόπο πάντα με ακούει και βοηθάει. Και κάποιες φορές που νόμισα ότι έφυγε, ότι με εγκατέλειψε, κατάλαβα ότι εκεί ήταν. Πολύ αργότερα κατάλαβα είχε δίκιο που δεν με άκουσε, το έκανε για το καλό μου.
Είναι απίστευτο να βλέπεις ότι όσα ενδόμυχα σκέφτεσαι και επιθυμείς σου συμβαίνουν.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-07, 11:00
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασικα το μονο που εχω καταλάβει οσον αφορα το θεμα 'φυλακας αγγελος' ειναι πως οποτε βρισκομαι σε δυσκολη στιγμη και ανατωτιεμαι πως θα τη γλυτωσω, τελικα ή κάτι γίνεται και γλυτώνω ή τελικα αυτό που συμβαίνει δενέιναι τόσο τρομερό όσο φοβόμουν.

Κατα τα άλλα απο παράξενο 'νιώσιμο' δίπλα μου, δεν έχω καταλάβει ποτέ :P Στιγμές όμως που νιώθεις οτι γίνεσαι ένα με το σύμπαν, το κατορθώνεις με συνδυασμό κατάλληλης ώρας, μοναξιάς, ησυχίας, κατάλληλης μουσικής και κατάλληλα αναγνώσματα (ή στην περίπτωσή αυτή, συγκεκριμένα παιχνίδια στο PC :P)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 30-05-07 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-07, 12:50
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμησου την εικονα των παράλληλων ιχνών στην άμμο. Καποια στιγμή φαίνονταν μονο τα ιχνη απο τις δικες μας πατημασιές (ετσι νομιζαμε), τα άλλα ιχνη ειχαν χαθεί. Στο εύλογοπαραπονο μας,Κύριεγιατι με εγκατέλέιψες,αφου μεχρι τωρα ησουνα μαζί μου,λαβαμε την απάντηση : Δεν σε εγκατελειψα,τα ιχνη που εβλεπες ηταν τα δικα μου,όσο σε κρατούσα στον ωμο μου....Εσυ δεν περπατούσες, εγω σε κουβαλούσα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-07, 13:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
.Εσυ δεν περπατούσες, εγω σε κουβαλούσα.
Πολύ όμορφο αυτό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-07, 15:48
Το avatar του χρήστη fifi
fifi Ο χρήστης fifi δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-24 16:01
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
...Βασικα,θελω τους ανθρωπους που εχω γυρω μου να τους βλεπω σαν τους καλους μου αγγελους ,κατι περιεργους τυπους που με χαλανε τους σουταρω :P εκτος αν κρατησω κανα δυο για να τους δουλευω-γιατι ειμαι και παλιοπαιδο μην ξεχναμε...

Σοβαρα τωρα ομως ..Νοιωθω προστατευμενη απο κακοτοπιες και απο δυσκολα..Κατι η αναισθησια μου ,κατι το χιουμορ,αλλα σιγουρα και ενα φωτακι μεσα μου απο αυτα που μου διηγουνταν η γιαγιακα μου στο νησι για τους βιους των Αγιων..
__________________
...When there's nothing left to burn, you have to set yourself on fire....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-07, 23:07
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Βίοι Αγίων. Ευγε. Βίωσαν κάτι πρίν απο μας, για μάς.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.