Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-07, 22:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οργάνωση διακοπών

Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως πάλι ισχύει το γνωστό καθεστώς, όπου 7ημέρες διακοπές στην Ελλάδα προσφέρονται από ταξιδιωτικά γραφεία του Λονδίνου για φραγκοδίφραγκα τη στιγμή που οι ίδιες παροχές χρεώνονται σε εμάς τους ντόπιους σε πολλαπλάσιες τιμές;
Εδώ θα μου επιτρέψεις να μαλώσω λίγο τους Έλληνες, που δεν εμπιστεύονται τα γραφεία ταξιδίων και κάνουν μόνοι τους κρατήσεις ξενοδοχείων.

Ο Βρετανός πράκτορας όπως και ο Έλληνας, κρατάει κάποια δωμάτια για όλο τον χρόνο. Η συγκριση της τιμής δωματίου με την τιμή του πρακτορείου, είναι συντριπτική. Εκεί που εσύ θα νοικιάσεις δωμάτιο για μια βδομάδα αντί 300 ευρώ πχ, ο άλλος θα το αγοράσει 80 ευρώ και θα στο πουλήσει 150.

Αυτό που κάνει ο ξένος τουρίστας και δεν κάνει ο Έλληνας, είναι ότι ξένος από τον Δεκέμβριο, θα έχει κλείσει για τον Αυγουστο, δωμάτιο και εισιτήρια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-07, 12:34
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΜΕΝΑ δε μου φτάνουν τα λεφτά να κάνω διακοπές πολυτελείας (δηλαδή σε ξενοδοχείο και όχι σε "rooms for rent")
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί που εσύ θα νοικιάσεις δωμάτιο για μια βδομάδα αντί 300 ευρώ


Έψαχνα να βρω πριν λίγες μέρες ένα ξενοδοχείο για να πάω
φέτος στη Κρήτη που δεν έχω πάει ποτέ. Αφού τελικά αποφάσισα
που θα μείνω ξεκίνησα να πατάω τα κουμπάκια για να κάνω τη
κράτηση. 5 μέρες έβαλα διανυκτέρευση, διπλό κρεββάτι, λογικά
τηλεόραση, ψυγείο κτλ.

...Και μου βγάζει τελική τιμή 365 ευρώ.
(Πω...πω ρε Κουρσάρε φοβερός είσαι! Θα πάρεις και τη μηχανή ρε
μεγάλε και θα τα περάσει φίνα το κορμάκι σου...)

Αμ δε!!! Στο τελευταίο κουμπάκι (Τι ήθελα και το πάτησα το #@$!!)
ήρθε η λυπητερή... 5x365=1825!!! Παραλίγο 1821!!! Ζήτω η
επανάσταση Κουρσάρε!

Μάλλον λοιπόν αυτές είναι τιμές για τους μισθούς των Δανών, των
Γερμανών και των Άγγλων. Δεν πειράζει. Υπάρχει και το εξωτερικό
για τους Έλληνες.
Όσο για τα προγράμματα κοινωνικού
τουρισμού άσε να μην μιλήσουμε καλύτερα τι αντιμετώπιση υπάρχει
από την πλευρά των ξενοδόχων!!!

ΤΥΝΗΣΙΑ ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-05-07, 02:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ θα μου επιτρέψεις να μαλώσω λίγο τους Έλληνες, που δεν εμπιστεύονται τα γραφεία ταξιδίων και κάνουν μόνοι τους κρατήσεις ξενοδοχείων.

Ο Βρετανός πράκτορας όπως και ο Έλληνας, κρατάει κάποια δωμάτια για όλο τον χρόνο. Η συγκριση της τιμής δωματίου με την τιμή του πρακτορείου, είναι συντριπτική. Εκεί που εσύ θα νοικιάσεις δωμάτιο για μια βδομάδα αντί 300 ευρώ πχ, ο άλλος θα το αγοράσει 80 ευρώ και θα στο πουλήσει 150.

Αυτό που κάνει ο ξένος τουρίστας και δεν κάνει ο Έλληνας, είναι ότι ξένος από τον Δεκέμβριο, θα έχει κλείσει για τον Αυγουστο, δωμάτιο και εισιτήρια.
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Ειδικά για την οργάνωση έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι τέτοια η χώρα μας, όμως, που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει. Ο αδερφός μου κάνει μεταπτυχιακό στη Γερμανία και του έδωσαν πρόγραμμα όλου του έτους με ακρίβεια ωρών. Δηλαδή ξέρει από το Σεπτέμβριο τι θα κάνει τις 12 Ιουνίου στις 11:30 και σε ποιά αίθουσα θα βρίσκεται. Και ΘΑ βρίσκεται εκεί εκτός αν γίνει ο Γ' Παγκόσμιος. Εμείς εδώ δεν ξέρουμε αν η σχολή θα είναι ανοιχτή αύριο (παρόμοιες δυσκολίες έχουν πολλοί εργαζόμενοι αφού το μπάχαλο δεν είναι αποκλειστικότητα του πανεπιστημίου). Πως να κλείσεις διακοπές από τον Δεκέμβριο; Εγώ δυσκολεύομαι να κάνω πρόγραμμα εβδομάδας...

Γενικά όμως, τα πρακτορεία ασχολούνται με πιο ακριβά πακέτα από αυτά που θα με ενδιέφεραν. Δηλαδή εγώ θα προτιμούσα το ξενοδοχείο των 120-150 Ε σε μια τιμή 50-60 Ε, μέσω πρακτορείου. Το πρακτορείο μου προσφέρει ένα ξενοδοχείο των 200-250Ε στα 80-90-100 Ε (?). Πάλι πολλά λεφτά, άσχετα από το επίπεδο των υπηρεσιών. Λογικό αυτό, αφού στις χαμηλές κατηγορίες τιμών δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους για τα πρακτορεία.

Ίσως να μην το έχω ψάξει αρκετά, αλλά γενικά δεν άκουσα ποτέ κάποιον γνωστό μου ή φίλο να εξυπηρετηθεί ικανοποιητικά για αυτό το είδος (και αυτό το βαλάντιο!) διακοπών από πρακτορείο. Αντίθετα, για εξωτερικό συχνά συμφέρει.

Πάντως, για να επιστρέψω στο θέμα, προπερσι πήγα Τυνησία με πρακτορείο (ξόδεψα ~900Ε συνολικά για 7 νύχτες). Δεν ήταν άσχημα και ένοιωσα για πρώτη φορά πελάτης "ξενοδοχείου 4 αστέρων".

Κατα τα άλλα η ακρίβεια είναι ένα θλιβερό γεγονός. Η χώρα μας δεν είναι καθόλου φτηνή, ειδικά στη διασκέδαση. Μόνο το φτηνό σουβλάκι μας σώζει στις διακοπές. Άντε, και ο υπνόσακκος για τους πιο περιπετειώδεις: σε άλλες χώρες ο υπνόσακκος απλά δεν παίζει, εκτός και αν περάσεις survival training στις ειδικές δυνάμεις.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-05-07, 10:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Ειδικά για την οργάνωση έχεις απόλυτο δίκιο. Είναι τέτοια η χώρα μας, όμως, που δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει.
Αυτό που λες, είναι η μεγάλη αλήθεια, της τσαπατσουλιάς που μας διακρίνει.

Θα προσθέσω και το Ελληνικό φαινόμενο, να θέλουν όλοι να φύγουν για διακοπές τον Αύγουστο...

Δούλευα μια ζωή σε γραφείο ταξιδίων, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πάρουμε άδεια Ιούλιο Αύγουστο. Δεν ξέρετε πόσο απολάμβανα τους άλλους μήνες. Έχω κάνει εξαιρετικές διακοπές, Μάιο, Ιούνιο, Σεπτέμβριο Οκτώβριο κα.

Πετύχαινα 1ον Καλύτερες τιμές 2ον Καλύτερο φαγητό 3ον Αποφυγή συνωστισμού 4ον Στα νησάκια φρέσκο φτηνό ψαράκι που είναι η αδυναμία μου :-)

Καταλαβαίνω ότι για τους γονείς με παιδιά σε σχολική ηλικία, είναι αδύνατον οι διακοπές τους άλλους μήνες ανοίξεως και φθινοπώρου, αλλά για όλους τους υπόλοιπου δεν υπάρχει δικαιολογία. Άσε που τον Αύγουστο, απολαμβάνεις μια όμορφη Αθήνα :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά, ας μου εξηγήσει τότε κάποιος το πως έγινε το παρακάτω.

Συνεργάτης από την Ιταλία έψαξε τον πρωηγούμενο Ιούλιο να βρεί δωμάτιο στη Ρόδο. Οι διακοπές του ήταν μία εβδομάδα σε ξενοδοχείο πέντε αστέρων στη Ρόδο για δύο δίκλινα με πλήρη διατροφή.
Στην τιμή περιλαμβάνεται αεροπορική μεταφορά 4 ατόμων, όπως και αυτοκίνητο για όλες τις ημέρες που ήταν εκεί αυτός.
Η τιμή; 1500 ευρώ! Και μιλάω για κλείσιμο δωματίων τον Ιούλιο για τον Αύγουστο!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-07, 00:34
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για όσους έχουν δορυφορική και πιάνουν travel channel, θα διαπιστώσουν ότι ίσως είναι πιο συμφέρον να κλείνεις τις διακοπές σου μέσω Γερμανίας ή Αγγλίας π.χ. (και να επιβαρύνεσαι κι ένα εισιτήριο) παρά να πηγαίνεις κατ' ευθείαν.
Να παραθέσω την εμπειρία μου, όχι ως υπάλληλος πρακτορείου, αλλά ως διοικητική υπάλληλος ξενοδοχειακής μονάδας (κάποτε)... Με τα ξένα πρακτορεία κάναμε ειδικές συμφωνίες τόσο για τιμές όσο και για παροχές στα πακέτα, τιμές που ήταν άπιαστες για το ελληνικό κοινό. Αυτό συνέβαινε γιατί μας εξασφάλιζαν, βάση συμβολαίου, συνεχή και σταθερή πελατεία σχεδόν όλο το χρόνο.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.