Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-07, 22:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Απεγκλωβισμός Λυκείου από εξετάσεις

Nέο σύστημα εισαγωγικών ΑΕΙ
Ο σχετικός διάλογος θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο, χρόνος εφαρμογής μετά δύο χρόνια

Τον Σεπτέμβριο ανοίγει ο διάλογος για την αλλαγή του εξεταστικού συστήματος εισαγωγής στα ΑΕΙ Χθες, ο γενικός γραμματέας του υπουργείου Παιδείας κ. Aνδρέας Καραμάνος μιλώντας σε ημερίδα στη Θεσσαλονίκη προανήγγειλε την έναρξη της συζήτησης με το νέο σχολικό έτος. Ο κ. Καραμάνος ανέφερε ότι η συζήτηση θα γίνει μέσω του Εθνικού Συμβουλίου Παιδείας, «στο οποίο ουσιαστική υπόσταση και κύρος έχει δώσει η παρούσα κυβέρνηση». Το ίδιο άλλωστε έχει τονίσει κατά το παρελθόν και η υπουργός Παιδείας κ. Μαριέττα Γιαννάκου, η οποία όμως είχε κάνει λόγο για «διάλογο για το εξεταστικό μετά τις εκλογές». Πάντως, η ηγεσία του υπουργείου έχει διαβεβαιώσει ότι οποιοδήποτε σύστημα επιλεγεί θα εφαρμοσθεί μετά δύο χρόνια ώστε να δοθεί χρόνος στους μαθητές και τους γονείς τους να προετοιμασθούν στα νέα δεδομένα.

Ο κ. Kαραμάνος μιλώντας στην «Κ» επισήμανε ότι «το θέμα των αλλαγών έχει ωριμάσει και πλέον η κοινωνία και η εκπαιδευτική κοινότητα είναι έτοιμη να προχωρήσει σε μία ουσιαστική μεταρρύθμιση, που θα απεγκλωβίσει το λύκειο από τις εξετάσεις». Παράλληλα, τόνισε ότι το ισχύον σύστημα μειονεκτεί σε δύο βασικά σημεία: τη μεγάλη οικονομική επιβάρυνση των οικογενειών για την προετοιμασία των υποψηφίων στα φροντιστήρια και τον περιορισμό της εξεταστέας ύλης που ευνόησε την αποστήθιση και μείωσε την κριτική ικανότητα των μαθητών. Ο ίδιος στην ομιλία του στην ημερίδα που διοργάνωσε το Σώμα Ομότιμων Καθηγητών ΑΕΙ Βορείου Ελλάδος προσδιόρισε τους άξονες πάνω στους οποίους θα κινηθεί η συζήτηση. Πρόκειται για:

- Την επιλογή ενός κεντρικού συστήματος εξετάσεων, ώστε να διατηρηθεί το αδιάβλητο - βασικό πλεονέκτημα του ισχύοντος συστήματος - και να μην επιβαρύνονται τα πανεπιστήμια (γεγονός που θα προέκυπτε από τυχόν εμπλοκή τους).

- Την αποσύνδεση των εξετάσεων από το λύκειο, με παράλληλη διεύρυνση της εξεταστέας ύλης ενώ εξετάζεται και ο τρόπος συμμετοχής των πανεπιστημίων στον ορισμό της ύλης.

- Τον περιορισμό των επιλογών που θα έχουν οι υποψήφιοι να δηλώσουν τμήματα. Στόχος η επιλογή από τους υποψηφίους να γίνεται με βάση τις ικανότητες και τα ουσιαστικά τους ενδιαφέροντα.

Ταυτόχρονα, ανέφερε ότι θα αναβαθμισθεί η πρόσθετη διδακτική στήριξη. Ο κ. Καραμάνος απέκλεισε την πρόταση για ελεύθερη πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ως «μη ρεαλιστική λόγω των υφιστάμενων υποδομών», όπως είπε. Στο πλαίσιο της ημερίδας παρουσιάστηκαν τα συστήματα εισαγωγής χωρών της Ευρώπης. Μεταξύ αυτών, το γερμανικό όπου το 40% των εισακτέων επιλέγονται μέσω ενός κεντρικού συστήματος και το 60% από τα ίδια τα ιδρύματα.

Η συζήτηση βέβαια για το εξεταστικό αφορά τους μαθητές που βρίσκονται σήμερα στο γυμνάσιο. Ετσι, τα φώτα στρέφονται στους σημερινούς υποψηφίους των Ενιαίων Λυκείων που συνεχίζουν σήμερα για τέταρτη ημέρα τις πανελλαδικές εξετάσεις. Το πιο δύσκολο μάθημα της ημέρας είναι η Ιστορία θεωρητικής κατεύθυνσης, καθώς σταθερά τα τελευταία χρόνια περισσότεροι από τους μισούς υποψηφίους δεν περνούν την βάση. Πέρσι το 60,27% βαθμολογήθηκε κάτω από 10. Αντίθετα, οι υποψήφιοι της θετικής κατεύθυνσης θα έχουν μάλλον πιο εύκολη ημέρα. Στη Βιολογία πέρσι το 37,54% έγραψαν πάνω από 18, ενώ μόλις το 13,21% βαθμολογήθηκε κάτω από τη βάση. Τέλος, στις Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων εξετάζονται οι υποψήφιοι της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Πέρσι το 38,47% των υποψηφίων βαθμολογήθηκε κάτω από τη βάση, ενώ αρίστευσε το 18,61%.

Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-07, 00:32
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είδα τον τίτλο του θέματος και χάρηκα άδικα μου φαίνεται.

To Σεπτέμβριο τελικά θα γίνει διάλογος για τις εξετάσεις η εκλογές;

Κατά τα άλλα το ίδιο σύστημα για το περιβόητο αδιάβλητο και την εμμονή οι υποψήφιοι να γνωρίζουν κατεύθυνση ζωής από τα 17 τους χρόνια με εισαγωγές σε ειδικευμένα τμήματα με δυσκολία μεταγραφής.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-07, 00:52
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για άλλη μια φορά θα πειραματιστούνε πάνω στα παιδιά
Για άλλη μια φορά θα προσπαθήσουν να υιοθετήσουν ξένα μοντέλα
Για άλλη μια φορά αυτά θα τα μεταμορφώσουν σε τέρατα και
Για άλλη μια φορά θα αποτύχουν παταγωδώς!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-07, 11:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων

- Τον περιορισμό των επιλογών που θα έχουν οι υποψήφιοι να δηλώσουν τμήματα. Στόχος η επιλογή από τους υποψηφίους να γίνεται με βάση τις ικανότητες και τα ουσιαστικά τους ενδιαφέροντα.
Καλά, αυτό πια! Αυτό μαστίζει ολόκληρη την ελληνική κοινωνία και για κάποιο λόγο το θυμάμαι συνεχώς να αναφέρεται κάθε τόσο που μιλάνε για τις "τεράστιες" μεταρυθμίσεις στον τρόπο εισαγωγής στα Πανεπιστήμία.

Προεκλογικές φαμφάρες...
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-07, 11:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Τόσα χρόνια ακούμε για αλλαγές στις πανελλήνιες τις ονόμασαν πανελλαδικές, τους έκαναν της αλλαγής το ανάγνωσμα.

Πόσο δύσκολο είναι να εφαρμοστεί το ακαδημαικό έτος;

Φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο, αλλά θα μπορούσε το πρώτο έτος των σπουδών να γίνεται εκεί με όλα τα παιδιά να έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Οι εξετάσεις να μην είναι έμπνευση της στιγμής, αλλά μια διαδικασία που να κρατάει ένα διδακτικό έτος.

Η Άννα είπε πριν ότι θα προσπαθήσουν να μας περάσουν ένα ξένο μοντέλο. Μακάρι να το κάνουν, αλλά μακάρι να το κάνουν σωστά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-07, 11:26
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, αυτό πια! Αυτό μαστίζει ολόκληρη την ελληνική κοινωνία ...
Καλά, φταίμε κι εμείς όμως, ε; Τα παιδάκια μας τα θέλουμε όλα γιατρούς και δικηγόρους. Δεν το έχουμε ξεπεράσει το σύνδρομο...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-07, 11:38
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν και παιδάκια που ΔΕΝ θέλουν να γίνουν ούτε γιατροί, ούτε δικηγόροι, και δεν κάνουν στατιστική ανάλυση για τις πιθανές θέσεις που θα ανακοινώσει το ΑΣΕΠ. Οπότε φυσικά και φταίνε οι γονείς σε αυτό, όπως και η ευρύτερη κοινή γνώμη.

Δεν είναι δυνατόν οι Πανελλαδικές να είναι πρώτο θέμα ειδήσεων! Είναι απλά άλλη μία εξέταση. Δεν είναι ούτε η αρχή, ούτε το τέλος για κάτι και φυσικά δεν σημαίνει τίποτα αν κάποιος γράψει καλά ή όχι. Είναι θεσμός της υπερβολής χωρίς ουσιαστικά κάποια πρακτική αξία.

Υπάρχουν πολλοί καλύτεροι τρόποι να αξιολογούνται οι πραγματικές ακαδημαϊκές ικανότητες των μαθητών. Όπως και ποτέ δεν είναι αργά να καταλάβει ο κόσμος ότι το πτυχίο όχι μόνο δεν εξασφαλίζει δουλειά, αλλά οδηγεί σε μεγαλύτερους δείκτες ανεργίας.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-07, 12:03
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμείς καλά τα λέμε και τα μπουμπουνίζουμε. Ποιος μας ακούει όμως;
Και τι... το δικό μου το παιδί δεν θα περάσει; Το καμάρι μου; Δεν θα κάτσει δίπλα στον Κούγια ή το Γιακούμπ; Και τι θα γίνει το παιδάκι μου σ' αυτόν τον πλανήτη; (για ευτυχισμένο ούτε λόγος φυσικά...)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-07, 12:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμαμαι στην Οικογενεια Ανταμς 2 που το μωρο τους παθαινει μια ασθενεια και μεταλασσεται σε ξανθο μπουκλωτο μωρακι... και η γιαγια μαγισσα οδυρώμενη απο τη συμφορα που τους βρήκε λεει οτι απο αυτη την ασθενεια μπορει το παιδι να ξεπέσει σε οδοντίατρο, επιχειρηματία, ακόμα και προθυπουργό :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.