Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-07, 21:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Γυαλιά ηλίου αναγκαία και με τη συννεφιά

Ακόμα και τις συννεφιασμένες ημέρες -όπως ήταν οι τελευταίες- πρέπει να φοράμε γυαλιά ηλίου, τονίζουν οι οφθαλμίατροι. Οπως επισημαίνουν, τα σύννεφα δεν απορροφούν την επικίνδυνη -και για τα μάτια- υπεριώδη ακτινοβολία και δεν μπορούν να αποτελούν άλλοθι για τη μη λήψη μέτρων προστασίας από τον ήλιο.

Οι χειρουργοί-οφθαλμίατροι κ. Γρηγόρης Γεωργαρίου και Γιώργος Χαρώνης επισημαίνουν ότι η υπερβολική έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία μπορεί να προκαλέσει εξωτερικές και εσωτερικές βλάβες στα μάτια. Ειδικότερα, συμβάλλει στην ανάπτυξη κακοήθων όγκων στα βλέφαρα (κυρίως βασικοκυτταρικό καρκίνωμα) που εάν δεν αντιμετωπιστούν εγκαίρως απειλούν την όραση και την ακεραιότητα του οφθαλμού. Επιπλέον, η ηλιακή ακτινοβολία μπορεί να προκαλέσει εκφύλιση του επιπεφυκότα, δηλαδή της εξωτερικής μεμβράνης που καλύπτει το μάτι, καθώς και να συμβάλλει στην ανάπτυξη πρόωρου καταρράκτη. Επιπλέον ευθύνεται για τη φωτοκερατίτιδα (έγκαυμα στον κερατοειδή), η οποία συνοδεύεται από έντονη ερυθρότητα, πόνο, τσούξιμο και φωτοφοβία.

Οι οφθαλμίατροι, συμβουλεύουν τους πολίτες να αγοράζουν γυαλιά ηλίου από υπεύθυνα οπτικά καταστήματα και να πιστοποιούν ότι απορροφούν την ακτινοβολία UV-A και UV-B σε μεγάλο ποσοστό (99%-100%). Παράλληλα, επισημαίνουν ότι η υψηλή τιμή των γυαλιών δεν αποτελεί πάντα συνάρτηση της ποιότητά τους, καθώς υπάρχουν και σχετικά φθηνά γυαλιά που προστατεύουν από την επικίνδυνη υπεριώδη ακτινοβολία.

Πηγή : Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-07, 22:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι οφθαλμίατροι, συμβουλεύουν τους πολίτες να αγοράζουν γυαλιά ηλίου από υπεύθυνα οπτικά καταστήματα και να πιστοποιούν ότι απορροφούν την ακτινοβολία UV-A και UV-B σε μεγάλο ποσοστό (99%-100%).
Δυστυχώς ο πολύς κόσμος αγοράζει γυαλιά ηλίου, από περίπτερα και φτηνιάρικα καταστήματα, αγνοώντας ότι αυτό, είναι πολύ χειρότερο, από το να μην φοράς καθόλου σκούρα γυαλιά. Στην φτηνιάρικα γυαλιά, η κόρη του ματιού μεγαλώνει και δέχεται μεγάλες ποσότητες ακτινοβολίας UV-A και UV-B, χωρίς κανένα φίλτρο.

Απορία έχω πως είναι δυνατόν, να επιτρέπεται στους ανθρώπους αυτούς, να πουλάνε γυαλιά. Είναι σαν να πουλάνε αντί για φάρμακο τριμμένο κεραμίδι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-07, 22:38
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:49
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
................................Απορία έχω πως είναι δυνατόν, να επιτρέπεται στους ανθρώπους αυτούς, να πουλάνε γυαλιά. Είναι σαν να πουλάνε αντί για φάρμακο τριμμένο κεραμίδι.
Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι, αυτοί που τα αγοράζουν, είναι αυτοί που μου επιβάλλουν τα τηλεοπτικά προγράμματα που (σχεδόν δεν) έχω την επιλογή να βλέπω, τη μουσική που θα ακούω και ακόμα χειρότερα, αυτούς που με κυβερνούν, αφού τους επιτρέπεται (ακόμα) να ψηφίζουν. Μιλάω, για τη δυνατότητά τους να κρίνουν...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-05-07, 11:55
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 10:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
To Tελευταίο είναι και το Καλύτερο..........
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-05-07, 13:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν καταλαβαινω που χρησινμευουν τα γυαλια με φιλτρο. Απαξ και η κορη του ματιου μεγαλωσει, η ακτινοβολια εισερχεται και απο πλαγια και απο πανω...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-05-07, 13:31
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα δεν φοράς κατάμαυρα γυαλιά που δεν περνάει φως από μέσα για να μεγαλώσει η κόρη.
Τώρα για να περάσει από το πλάι, θα πρέπει να έχει κατέβει ο ήλιος πολύ χαμηλά, οπότε δεν μας απασχολεί.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-07, 13:34
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ποσοστό της ακτινοβολίας που θα περάσει από τα πλάγια είναι πολύ μικρό. Επιπλέον είναι ακτινοβολία από ανάκλαση της οποίας έχει αλλάξει και η ένταση αλλά πολλές φορές και το μήκος κύματος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.