Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-07, 16:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι τιμές του ADSL στα 10Mbps

Πόσο στοιχίζει η πρόσβαση στην ταχύτητα των 10Mbps;

ΠΟΛΛΕΣ οι προσφορές, τα πακέτα και οι τιμές για πρόσβαση στο Internet αλλά την ταχύτητα των 10Mbps την προσφέρουν μόνο τέσσερις εταιρείες. Παρακάτω εμφανίζεται ο συγκριτικός πίνακας με όλες τις τιμές.

Κοινό χαρακτηριστικό αυτών είναι ο συνδυασμός δωρεάν κλήσεων σταθερής τηλεφωνίας, γρήγορη πρόσβαση στο Internet με σταθερό μηνιαίο πάγιο, σε ένα ολοκληρωμένο πακέτο.



Για περισσότερες πληροφορίες των πακέτων, τιμών και υπηρεσιών του κάθε παρόχου, μπορείτε να ανατρέξετε στην ιστοσελίδα των εταιρειών.

www.kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-07, 17:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ξέρει κανείς αν με τον νέο νόμο τελικά σου κόβουν τη σύνδεση μόνο 2-3 μέρες μέχρι να αλλάξεις πάροχο και όχι για 3-4 μήνες όπως ήταν παλιότερα ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-07, 18:21
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 16:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν έχει βγει το σχετικό ΦΕΚ είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Στην πράξη θα χρειαστεί λίγος χρόνος ακόμη μέχρι να το εφαρμόσουν. Εγώ πάντως είμαι έτοιμος, ο πρώτος που θα πατήσει το πόδι του Πρέβεζα θα προτιμηθεί (κατά πάσα πιθανότητα η ForthNet).
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-07, 08:09
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που λέει ο Πλατινής... Κυρίως λόγω του σχετικού συστήματος του ΟΤΕ που ακόμα δεν έχει αναβαθμιστεί ωστε να είναι συμβατό με τις διατάξεις του RUO.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-07, 08:55
Το avatar του χρήστη MechaNikos
MechaNikos Ο χρήστης MechaNikos δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 14:04
Φύλο: Άντρας
Ενδεικτικα σας αναφερω την κατασταση εδω στην Αγγλια.

Το 2003 ξεκινησε η μεγαλη "μαχη" για το Local Loop Unbundling (LLU) και μετα απο μηνες φασαριας μεταξυ των μεγαλων ISP, η πρωτη εταιρεια που αρχισε να παρεχει τετοιες υπηρεσιες στις αρχες του 2004 ηταν η.. Vivodi της Αγγλιας, η Bulldog Broadband. Το αρχικο πακετο παρειχε τηλεφωνικη γραμμη με δωρεαν τηλεφωνα εντος Η.Β. (αρα δεν πληρωνες παγιο ΒΤ) και ευρυζωνικη συνδεση 8192/512. Αυτα για 32 λιρες το μηνα - ποσο λογικο για την εποχη. Η τιμη αυτη παραμενει η ιδια μεχρι σημερα, αν και νομιζω οτι για νεους συνδρομητες ισως να ειναι φθηνοτερα και φυσικα υπαρχουν και περισοτερα πακετα συνδεσης. Το θεμα ομως ειναι πως η τεραστια ζητηση δεν μπορουσε να καλυφθει απο μια νεοσυστατη εταιρεια, με αποτελεσμα τεραστια προβληματα τοσο στην ποιοτητα συνδεσης (κυριως λογω αποστασης απο το τοπικο κεντρο της ΒΤ οπου και γινεται η αποσυνδεση απο το δικτυο της) αλλα και -κυριως- με το τμημα εξυπηρετησης πελατων το οποιο πηρε 2 φορες βραβειο χειριστης εξυπηρετησης και χιλιαδες γραμματα διαμαρτυριας.

Μεσα στα επομενα δυο χρονια ανθισε η μανια του LLU και εσπευσαν οι παντες να προσφερουν συνδεσεις 8 Mbit ενω ακομα οι αιτησεις τους για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αποσυνδεση απο τον τοπικο βρογχο εκκρεμουσαν. Η λεξη κλειδι σ'αυτη την περιπτωση ηταν "ΕΩΣ". Ολοι εδιναν συνδεση ΕΩΣ 8 Mbit, κατι που σημαινε πρωτον οτι δεν υπηρχε η υποδομη γιατι δεν ειχαν εγκατασταθει παντου καρτες ADSL2+ και δευτερον, κανεις δεν μπορουσε να διασφαλισει την ποιοτητα του "τελευταιου χιλιομετρου", την ποιοτητα δηλαδη της καλωδιωσης απο το κουτι της ΒΤ στο σπιτι σου. Αποτελεσμα ηταν να πληρωνουν οι περισσοτεροι συνδρομη για συνδεση ΕΩΣ 8 Mbit και επαιρναν συνηθως 1 η 2. Αυτο ομως δεν εμποδισε τους ISP να κανουν χρυσες δουλειες.

H Bulldog μετα απο 3 χρονια λειτουργιας ξεπερασε τις παιδικες ασθενειες και αγοραστηκε απο την Pipex (απο τους μεγαλυτερους ISP) και ταυτοχρονα μια αλλη νεοσυστατη εταιρεια, η Be Internet, αρχισε να διαφημιζει την παροχη 24 Μbit για 24 λιρες το μηνα σε λιγους και τυχερους (οι αλλοι απλως πληρωνουν και... περιμενουν!), ακολουθωντας ετσι τα χναρια της Bulldog με τα 8.

Συμπερασμα: Καλες ολες αυτες οι προσφορες που γινονται αυτη την στιγμη στην Ελλαδα, αλλα επειδη το εχουμε ξαναδει το εργο και δη στην Αγγλια, εγω στο σπιτι μου στην Αθηνα εβαλα πΟΤΕ, συνδεθηκα σε 4 εργασιμες, εχω 1 Mbit και παιζει μια χαρα και μετα απο κανα χρονο το επανεξεταζουμε.

Καλημερα σας.
__________________
There's no such thing as a free lunch...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.