Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-07, 12:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Παραβίαση προσωπικών δεδομένων από την Google

«Πύλη» κατασκοπίας των συνήθειων μας φιλοδοξεί να δημιουργήσει η Google, μέσω των online παιχνιδιών του Διαδικτύου.

Η εταιρεία υποστηρίζει ότι έχει τη δυνατότητα να συγκεντρώσει χρήσιμα στοιχεία για τις προτιμήσεις και την προσωπικότητα ενός ατόμου, παρακολουθώντας τη συμπεριφορά του στα online παιχνίδια και στην συνέχεια, να τα πουλήσει σε διαφημιστικές εταιρίες.

Η Google φέρεται ότι διαθέτει την σχετική τεχνολογία, αφού έχει καταθέσει αιτήσεις για την κατοχύρωση των σχετικών τίτλων ευρεσιτεχνίας στην Ευρώπη και στις ΗΠΑ.

Η είδηση αυτή προκαλεί το εύλογο ερώτημα, πώς θα προστατεύεται η ιδιωτική ζωή κατά την εφαρμογή του φιλόδοξου σχεδίου και ποια πρόσωπα, εκτός από τους διαφημιστές, μπορούν ν' αποκτήσουν πρόσβαση σε αυτά τα δεδομένα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-07, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ότι μας κατασκοπεύουν στο διαδίκτυο, αυτό είναι ηλίου φαεινότερο. Ότι θα πουλάνε αυτές τις πληροφορίες σε άλλους, είναι νέο κόλπο.

Για να σας δείξω τι γίνεται με τα προγράμματα ιστοσελίδων forums κλπ, απλά θα σας πω, ότι άθελα μας και εμείς (το πρόγραμμα το υποστηρίζει) ξέρουμε πολλές λεπτομέρειες από τα στοιχεία κάθε μέλους ή επισκέπτη μας. Ξέρουμε τι πρόγραμμα και τι έκδοση χρησιμοποιεί (Firefox Opera IE κλπ), τι λειτουργικό έχετε στο μηχάνημα σας και ποια είναι το ip με το οποίο συνδέεστε.
Αυτόματα με αυτές τις πληροφορίες ξέρουμε (άσχετα αν δεν το χρησιμοποιούμε), από ποια πόλη και χώρα καλείτε.

Αυτά κυρίως είναι για την ασφάλεια μας σε περίπτωση, που κάποιος θέλει να μας κάνει ζημιά.

Το να φτάσουμε όμως στο σημείο, να διαθέτουμε σε τρίτους τα προσωπικά σας στοιχεία, είναι αισχρό, είναι απαράδεκτο. Εμείς ακόμα και στην περίπτωση να μας απαιτήσουν να δώσουμε στοιχεία, αρχές δίωξης, είμαστε αποφασισμένοι να το αρνηθούμε, με κάθε θυσία.

Προτιμώ να καταστρέψω τα δεδομένα της AcroBase, παρά να υποκύψω σε πιέσεις.

Το Google με θρασύτητα, ζητάει να αποδεχτεί Ευρώπη και Αμερική αυτή την αυθαιρεσία. Ελπίζω η Ευρωπαϊκή Ένωση, να αρνηθεί πεισματικά και αν ανάγκη να κινηθούμε δραστικά, όπως το κάναμε με τις πατέντες και το καταφέραμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-07, 12:42
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατι δε μου παει καλα... η πωληση προσωπικων δεδομενων ειναι παρανομη... πως μια εταιρεια ισχυριζεται ανοιχτα κατι τετοιο;;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-07, 13:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρόκειτα5 γ5α την δικτατορία του ισχυρού, που δεν φοβαται να προκαλέσει, διότι στη πράξη πολλές διαφημιστικές εταιρείες πουλάνε διευθυνσεις σε ενδιαφερόμενους. Το θέμα είναι ότι αν γινει κατι τετοιο τοτε το google θα πεθάνει σαν μηχανη αναζήτησης και το διαδικτυο θα υποστει μαρασμό.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-07, 14:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι προφήτες της επιστημονικής φαντασίας τα έχουν πει κι αυτά
http://en.wikipedia.org/wiki/Megacorp
http://en.wikipedia.org/wiki/Corporatocracy#Fiction
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-07, 15:15
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τις ΗΠΑ δεν ξέρω, αλλά η ΕΕ πιστεύω πως δε θα δεχθεί κάτι τέτοιο.
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-07, 11:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Και να που η ΕΕ βάζει χέρι στo Google.

Εξηγήσεις από την Google ζητά η Ε.Ε.

Πηγή : Η ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE

ΕΠΙΣΤΟΛΗ στην αμερικανική Google απέστειλε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ζητώντας διευκρινίσεις σχετικά με την πρακτική της εταιρείας να διατηρεί για μεγάλο χρονικό διάστημα στοιχεία με τις πληροφορίες που αποκομίζει από τις αναζητήσεις των χρηστών.

Σύμφωνα με δημοσίευμα των Financial Times, η E.E. ζητά να πληροφορηθεί εάν η υπ΄ αριθμόν ένα μηχανή αναζήτησης στο διαδίκτυο τηρεί όλες τις προβλέπομενες διαδικασίες σε ό,τι αφορά την προστασία προσωπικών δεδομένων.

Σύμφωνα με την Independent, η Google σχεδιάζει να αξιοποιήσει τις πληροφορίες που συγκεντρώνει από τη χρήση των υπηρεσιών της, με σκοπό τη δημιουργία τεράστιας βάσης προσωπικών δεδομένων με στοιχεία χρηστών.

«Η πρόθεση της Google δημιουργεί την προοπτική ενός ιντερνετικού Μεγάλου Αδελφού, ξεπερνώντας πλέον ακόμα και την οργουελική θεώρηση του κράτους», αναφέρει χαρακτηριστικά η βρετανική εφημερίδα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-07, 11:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έν τω μεταξύ η google κάνει το εξής.
Σου δίνει διάφορες φοβερές υπηρεσίες δωρεάν αλλά αναγκαστικά κάνεις login για να τις χρησιμοποιησεις. Με αυτόν τον τρόπο με το cookie που σου στέλνει μπορεί να ξέρει κάθε φορά τι αναζητήσεις κάνεις στο google.com και να χρησιμοποιησει αυτά τα δεδομένα για οποιουςδήποτε σκοπούς.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Οι επικρίσεις κατά της Google συνεχίζονται

H Google δέχεται επικρίσεις και από οργανώσεις στις ΗΠΑ

Associated Press

Οι πρακτικές της Google όσον αφορά την προστασία των προσωπικών δεδομένων των χρηστών είναι οι χειρότερες μεταξύ των μεγαλύτερων προορισμών του Διαδικτύου, υποστηρίζει σε έκθεσή της η βρετανική οργάνωση Privacy International.

Από τις 22 εταιρείες του Διαδικτύου που εξετάζει η έκθεση -ανάμεσά τους οι Microsoft, Yahoo και AOL- μόνο η Google παίρνει την ελάχιστη δυνατή βαθμολογία, η οποία αντιστοιχεί στις εταιρείες με «εκτενή παρακολούθηση των χρηστών και εδραιωμένη εχθρικότητα προς την ιδιωτικότητα».

Η Google, από την πλευρά της, απέρριψε τις κατηγορίες. «Εκφράζουμε την απογοήτευσή μας για την έκθεση της Privacy International, η οποία βασίζεται σε πολυάριθμες ανακρίβειες και παρανοήσεις για τις υπηρεσίες μας», δήλωσε εκπρόσωπος της εταιρείας.

Η Google υποστηρίζει ότι, όπως και οι άλλες μηχανές αναζήτησης, διατηρεί τα δεδομένα των χρηστών ώστε να μάθει περισσότερα για τις προτιμήσεις τους και να βελτιώσει τους αλγόριθμους αναζήτησης και τις υπηρεσίες της.

Κάθε φορά που ένας χρήστης πραγματοποιεί μια αναζήτηση στον Παγκόσμιο Ιστό μέσω της Google, οι διακομιστές της εταιρείας καταγράφουν τις λέξεις-κλειδιά που χρησιμοποιήθηκαν, καθώς και τη μοναδική αριθμητική διεύθυνση του υπολογιστή, γνωστή ως διεύθυνση Διαδικτυακού Πρωτοκόλλου (IP). Επίσης αποθηκεύουν στον υπολογιστή του χρήστη τα λεγόμενα cookies, τα οποία μεταξύ άλλων περιλαμβάνουν τις προτιμήσεις του.

Τον Μάρτιο, η Google ανακοίνωσε ότι θα διαγράφει τα τελευταία οκτώ ψηφία της διεύθυνσης IP κάθε ενάμισι με δύο χρόνια, ώστε να μην είναι δυνατή η αναγνώριση των χρηστών.

Η επικριτική έκθεση της Privacy International είναι το τελευταίο σε μια σειρά πληγμάτων που δέχεται η Google για το θέμα της αποθήκευσης προσωπικών δεδομένων.

Ανεξάρτητη επιτροπή της ΕΕ πρόσφατα ξεκίνησε διερεύνηση για το κατά πόσον οι πρακτικές της Google ακολουθούν την κοινοτική νομοθεσία για το απόρρητο των ηλεκτρονικών επικοινωνιών.

Στο μεταξύ, τρεις οργανώσεις καταναλωτών στις ΗΠΑ πιέζουν για ομοσπονδιακές Αρχές να αναγκάσουν την εταιρεία να βελτιώσει τις πρακτικές της. Αφορμή ήταν η πρόταση της Google να εξαγοράσει για 3,1 δισ. δολάρια την εταιρεία διαδικτυακών διαφημίσεων DoubleClick, η οποία επίσης συλλέγει στοιχεία των χρηστών.

Η Privacy International, που ιδρύθηκε το 1990, δηλώνει ότι για τη σύνταξη της έκθεσης συνεργάστηκαν περίπου 30 καθηγητές πανεπιστημίου, οι περισσότεροι από τις ΗΠΑ και τη Βρετανία.

Τη δεύτερη χαμηλότερη βαθμολογία, που αντιστοιχεί σε «σημαντικές και εκτενείς απειλές για την ιδιωτικότητα» παίρνουν επτά εταιρείες: AOL, Apple, Facebook.com, Hi5.com, Reunion.com, Yahoo και Windows Live Space της Microsoft.

Καμία εταιρεία δεν κέρδισε την υψηλότερη δυνατή βαθμολογία, ωστόσο πέντε πήραν τον αμέσος επόμενο χαμηλότερο βαθμό: BBC, eBay Inc., Last.fm, LiveJournal.com και Wikipedia.org.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-07, 11:41
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 19:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω τι με ενοχλεί περισσότερο...Η σίγουρη χρήση των προσωπικών μου δεδομένων τόσα χρόνια ή η προσπάθεια νομιμοποίησης της πρακτικής αυτής..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-07, 12:39
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι με ενοχλεί περισσότερο...Η σίγουρη χρήση των προσωπικών μου δεδομένων τόσα χρόνια ή η προσπάθεια νομιμοποίησης της πρακτικής αυτής..
Δες την συνέχεια να ....γελάσεις

Αναδημοσιεύω από το Pathfinder

Μια δικαστική απόφαση που δεν έχει επισφραγιστεί ακόμη, θα μπορούσε να αναγκάσει sites όπως το TorrentSpy, μια δημοφιλή μηχανή αναζήτησης BitTorrent, να καταγράφει τους χρήστες του. Το TorrentSpy θα καταθέσει έφεση και έδωσε την υπόσχεση πως δεν πρόκειται να αρχίσει να καταγράφει στοιχεία για τους χρήστες του χωρίς τη συγκατάθεσή τους, ακόμη κι αν αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να σταματήσει τη λειτουργία του στις ΗΠΑ, όπου τέθηκε το νομικό πρόβλημα.

Το Φεβρουάριο του 2006, το TorrentSpy είχε δεχτεί τα πυρά της MPAA μαζί με άλλα sites, με το αιτιολογικό ότι διευκολύνει τους χρήστες να κατεβάζουν πειρατικά αρχεία. - Η απόφαση του δικαστηρίου, αν εφαρμοστεί, θα προκαλέσει αντιδράσεις από πολλές μεριές, καθώς το EFF [Electronic Frontier Foundation] την αποκαλεί "πρωτοφανή". Πρόκειται για την πρώτη περίπτωση που το δικαστήριο διατάζει τον κατηγορούμενο να δημιουργήσει αρχεία με στοιχεία των χρηστών του και μετά να τα παραδώσει στον ενάγοντα, αφού δε συνηθίζεται να ζητούνται στοιχεία που δεν υπάρχουν.

Σχόλιο :

Δηλαδή και όσοι έχουν μια τόση δα τσίπα πάνω τους, τους πάνε με το ζόρι να το παίξουν big brother....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.