Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Internet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το domains.gr επαναλειτουργεί

Λάβαμε το εξής email και το δημοσιεύουμε :

Eπιτέλους!!!!!!!!!! Το domains.gr επαναλειτουργεί

Τα προσωπικά συμφέροντα, οι "περίεργες" συντεχνιακές σχέσεις και οι ραδιουργίες των κακόβουλων καταχωρητών Dnhost, Ipdomain, Hyperhosting, DataHost, Adplus, Onscreen, Webstart που παραπλάνησαν ακόμα και την ίδια την Ε.Ε.Τ.Τ. δεν κατάφεραν να σταματήσουν την αλματώδη πορεία της Europlanet.

Δυστυχώς γι' αυτούς, η "τρικλοποδιά" που μας έβαλαν με τις εκπρόθεσμες αιτήσεις τους και την μεταγενέστερη απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. να διαγράψει το domains.gr δύο (2) χρόνια μετά την αρχική λειτουργία του, επειδή οι ίδιοι το θεώρησαν "λέξη κλειδί του διαδικτύου" (και η Ε.Ε.Τ.Τ. το αποδέχτηκε), δεν είχε το αποτέλεσμα που επιθυμούσαν.

Η προσφυγή μας στο Διοικητικό Εφετείο κατά της Ε.Ε.Τ.Τ. έγινε πανηγυρικά δεκτή και έτσι η απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. να διαγράψει το domains.gr κρίθηκε ως μη νόμιμη με μια δικαστική απόφαση που αποτελεί σταθμό για το ελληνικό Internet.

Όσο για τον κατευθυνόμενο ρόλο των παραπάνω μικρών καταχωρητών σε αυτή την ιστορία διαβάστε την απόφαση του Διοικητικού Εφετείου μέσα από το site μας http://www.domains.gr/pdf/apofasi-efeteiou.pdf και μοιραστείτε μαζί μας τα συμπεράσματά σας...

Αγαπητοί συνεργάτες,

Παραμένουμε πρώτοι στην προτίμησή σας γιατί:

- ο μοναδικός μας στόχος είναι η δική σας εξυπηρέτηση και όχι η εξυπηρέτηση συμφερόντων "τρίτων".

- Ουδέποτε αποδεχτήκαμε εκβιασμούς και παραλογισμούς και

- ουδέποτε λάβαμε μέρος σε μυστικές συμφωνίες που θα προσέβαλαν τόσο την αξιοπρέπειά μας όσο και αυτή όσων μας εμπιστεύονται.

Το έργο μας ήταν, είναι και θα είναι η παροχή ποιοτικών υπηρεσιών internet, με τη σωστή τιμολογιακή πολιτική χωρίς υπερβολές και εξάρσεις όσο κι αν αυτό δεν αρέσει στους ανταγωνιστές μας.

Εμείς είμαστε εδώ, ώριμοι και δυνατοί , έτοιμοι να σας προσφέρουμε για άλλη μία φορά πρωτοποριακές υπηρεσίες μέσα από το ισχυρότερο σύστημα διαχείρισης ονομάτων domains.gr.

Και επειδή υπάρχει ακόμα η εμπάθεια, αφού ζούμε στην Ελλάδα και πρέπει πάντοτε να φυλαγόμαστε...., το domains24.gr θα συνεχίσει να λειτουργεί για πάντα ως ένα αντίγραφο του domains.gr για λόγους...ασφαλείας.

Είμαστε κοντά σας.

Έχουμε ακόμα πολλά να σας δείξουμε...

Ευχαριστούμε για την συμπαράστασή σας.



Για την Europlanet

Γ. Περεντίδης

Europlanet communication informatics
Λεωφ. Ειρήνης 53, Πεύκη, 15121
Τηλ.: 210 6147370
Fax: 210 6143720
e-mail: newaccount@europlanet.com
web: www.europlanet.gr www.domains.gr www.superweb.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-05-07 στις 12:37
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-07, 12:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς γι' αυτούς, η "τρικλοποδιά" που μας έβαλαν με τις εκπρόθεσμες αιτήσεις τους και την μεταγενέστερη απόφαση της Ε.Ε.Τ.Τ. να διαγράψει το domains.gr δύο (2) χρόνια μετά την αρχική λειτουργία του, επειδή οι ίδιοι το θεώρησαν "λέξη κλειδί του διαδικτύου" (και η Ε.Ε.Τ.Τ. το αποδέχτηκε), δεν είχε το αποτέλεσμα που επιθυμούσαν.
Ναι το θυμάμαι αυτο! Είχα λυθεί στα γέλια όταν άκουσα την πρόφαση. Συγχαρητήρια στη Δικαιοσύνη για την αποφυγή της παράλογης τρικλοποδιάς.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-07, 12:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Την παραπάνω αναγγελία την δέχτηκα με ιδιαίτερη χαρά.

Την δέχτηκα με χαρά όχι γιατί τα δύο δικά μας παιδιά ο Σταύρος (Navy) και ο Μάκης (Panos), είναι φίλοι της Acro και προσωπικοί μου φίλοι, όχι γιατί μας φιλοξενούν τις σελίδες μας, όχι γιατί τους έχουμε υποχρέωση, αλλά γιατί για μία μόνο φορά, το δίκαο σ' αυτή την χώρα νίκησε.

Έζησα από κοντά, λόγω της φιλίας μας, τον αγώνα αυτών των δύο παιδιών, από το τίποτα, χωρίς ενίσχυση από κανέναν, να στήνουν μία επιχείρηση, με μόνο εφόδιο την πολύ και σκληρή προσωπική τους δουλειά.

Ξεκίνησα βήμα βήμα για να φτάσουν στην κορυφή, όχι με πολιτικά μέσα, όχι με επιδοτήσεις, αλλά με μερόνυχτα δουλειάς ατελείωτης δουλειάς.

Δημιούργησαν την Europlanet.gr την SuperWeb.gr και το Domains.gr. Με κόπο και με έξοδα φτάσανε αυτούς τους τρεις τόπους, κορυφαίους στην αναζήτηση.

Όπως έφτασαν πολύ ψηλά τα παιδιά και στην Ελλάδα ως γνωστόν, δεν θέλουμε και εμείς να φτάσουμε ψηλά, αλλά να κοντύνουμε τους άλλους.

Έτσι ο ανταγωνισμός (Dnhost, Ipdomain, Hyperhosting, DataHost, Adplus, Onscreen, Webstart) (όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση) μετά από τουλάχιστον δύο χρόνια παρουσία του τόπου αγοράς domain name, του πασίγνωστου domains.gr, ονόματος για το οποίο δαπανήθηκαν τρελά λεφτά για την προβολή του και την διαφήμιση του, έκαναν ασφαλιστικά μέτρα κατά της ΕΕΤΤ, με την αιτιολογία ότι το όνομα domains είναι λέξη κλειδί του διαδικτύου, πράγμα που φυσικά δεν υφίσταται, αφού αντίστοιχη λέξη είναι domain name. Να σημειώσουμε ότι υπάρχει domains.com, domains.org, domains.net ,domains.fr, domains.co.uk κοκ.

Η απόφαση εκδικάστηκε σε περίεργα βιαστικές διαδικασίες, χωρίς ουσιαστικά να έχουν το περιθώριο να υπερασπιστούν. Μετά αρχίζει μια απίστευτη δικαστική περιπέτεια, με την EETT να αθετεί την νόμιμη άδεια που έδωσε πριν αρκετά χρόνια και να αφαιρεί το domains.gr, με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να έχουν τεράστια διαφυγόντα κέρδη, μέχρι που το εφετείο τους δικαίωσε, όπως αναφέρουν στην ανακοίνωση.

Αυτή την φορά υπήρχε δικαίωση, το άδικο έχασε από το δίκαιο, η πολύχρονη καλή δουλειά επιβραβεύτηκε.

Σταύρο και Μάκη, ξέρω τι περάσατε όλον αυτόν τον καιρό, ξέρω πόσο πολύ σας έπνιγε το δίκαιο, η δικαίωση όμως ήρθε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
..., έκαναν ασφαλιστικά μέτρα κατά της ΕΕΤΤ, με την αιτιολογία ότι το όνομα domains είναι λέξη κλειδί του διαδικτύου, πράγμα που φυσικά δεν υφίσταται, αφού αντίστοιχη λέξη είναι domain name.
... τα οποία μέτρα ακόμα δεν έχω καταλάβει. Δηλαδή από που κι ως που μία λέξη-κλειδί δεν μπορεί να είναι domain name; Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να υπάρχει το books.gr, το sports.gr, nature.gr κλπ κλπ
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-07, 13:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή από που κι ως που μία λέξη-κλειδί δεν μπορεί να είναι domain name; Με αυτή τη λογική δε θα έπρεπε να υπάρχει το books.gr, το sports.gr, nature.gr κλπ κλπ
Τι ζητάς; Σε όλα τα ext .com .net .org και στα εθνικά ext παντου υπάρχει το domains. Στην Ελλάδα του κράτος εν κράτει διαφόρων "ανεξαρτήτων" οργανισμών του αποφασίζουμε και διατάσουμε, είναι πλέον καθεστώς.

Είναι απλά ντροπή που μας υποβιβάζει σαν προηγμένο κράτος δικαίου.

Αλλά και η δικαίωση είναι ένα χαστούκι στην κατάφωρη αδικία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-07, 14:15
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
με αποτέλεσμα οι άνθρωποι να έχουν τεράστια διαφυγόντα κέρδη, μέχρι που το εφετείο τους δικαίωσε, όπως αναφέρουν στην ανακοίνωση.

.
Θα άξιζε λοιπόν τον κόπο να ασκηθεί άμεσα αγωγή αποζημίωσης κατα των μηνυόντων και της ΕΕΤΤΕ για την παράνομη αφαίρεση αδείας, που μπορει άνετα - και με σχετική νομολογία του ευρωαϊκού δικαστηρίου- να στοιχειοθετηθεί και αιτιολογηθεί.

Προϋπόθεση, ο Σταύρος και η παρέα του να είναι σε θέση να παρουσιάσουν τεκμήρια ενδεχομένων συνδρομητών τους και τα χρηματα που έχασαν την διετία αυτή.

Ευχαριστως να βοηθησω.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-05-07, 21:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προϋπόθεση, ο Σταύρος και η παρέα του να είναι σε θέση να παρουσιάσουν τεκμήρια ενδεχομένων συνδρομητών τους και τα χρηματα που έχασαν την διετία αυτή.

Ευχαριστως να βοηθησω.
Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι δύσκολο να αποδειχτεί.
Όμως για φαντάσου τι απίστευτη αδικία είχε γίνει.

Είναι σαν ξεκινάω εγώ μια εταιρεία με την φίρμα μου, να την προβάλω, να δίνω λεφτά γι αυτήν την δουλειά και μετά να μου την αποσύρουν. Κραυγαλέα παραβίαση του Εμπορικού Δικαίου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-07, 22:15
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και εγώ έλαβα το email. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως μπόρεσε να κάποιος να τους το αφαιρέσει με κάποιο σοβαρό επιχείρημα. Μπράβο τους που αγωνίστηκαν και δικαιώθηκαν μερικώς.

Η πλήρης δικαίωση θα είναι να τους αποζημιώσει η ΕΕΤΤ με μεγάλο χρηματικό ποσό για τα διαφυγοντα κέρδη.

Άντε να δούμε πότε οι τοπονυμίες (greece.gr kalamata.gr κοκ) θα απελευθευρωθούν.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-07, 10:00
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από τη στιγμή που το in μπορεί να βρίσκεται σαν λέξη σε πάρα πολλές φράσεις που μπορεί να γράψει κάποιος στο google, μήπως να αρχίσει να τρέμει ο κύριος Λαμπράκης;
Να του το πούμε να μην έχει πρόβλημα ντε!
(παρακαλώ να μην μεταφερθεί αυτό το μήνυμα στο humor όσο και αν γελάσατε)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.